Skocz do zawartości

Twój pierwszy teleskop? Ankieta


as1

Twój pierwszy teleskop ? ankieta  

138 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaką aperturę miał Twój pierwszy teleskop ?

    • Mniej niż 100 mm
    • Między 100 mm a 150 mm
    • Między 150 mm a 200 mm
    • Więcej niż 200 mm
  2. 2. Jakiej konstrukcji był Twój pierwszy teleskop ?

  3. 3. Na jakim montażu zainstalowany był Twój pierwszy teleskop ?

  4. 4. Czy Twój pierwszy teleskop był nowy czy używany ?

  5. 5. Z jakiej półki cenowej był Twój teleskop w czasie kiedy go kupowałeś ?

    • Tani teleskopy
    • Średnia półka cenowa
    • Drogi teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, as1 napisał:

A mógł byś polecić Twoim zdaniem najlepszy. 

niestety nie kojarzę jednego takiego miejsca. Polecam sięgać wiele źródeł i po prostu poczytać o sposobie obsługi, instrukcje. Raczej omijać prywatne opinie i poetyckie opisy co kto widział w okularze. Nie sugerować się też stackowanymi zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może małe podsumowanie ankiety. W momencie kiedy to piszę swój głos oddało 120 osób. To jaki był nasz pierwszy teleskop ?

Zdecydowana większość patrzyła po raz pierwszy przy pomocy apertury mniejszej niż 150 mm. Był to raczej Newton albo refraktor ( głosy rozłożyły się niemal równo ) czyli dwie najbardziej klasyczne konstrukcje. Zdecydowanie rzadziej wybieraliśmy Maka ( mniej niż 9% odpowiadających ). Nasze teleskopy nieco częściej montowane były na montażach azymutalnych . Większość miała teleskop nowy , 1/3 z nas cieszyła się obrazem z teleskopu z drugiej ręki. Ponad połowa zaczynała od taniego (budżetowego) sprzętu. 

 

Ja doskonale wpisuję się w wyniki tej ankiety. Poczytam jeszcze, poszukam przewodników zakupowych, i może za jakiś czas wrócę do tematu. Chyba że wydarzy się cud i nagle każda noc będzie pogodna a nie pochmurna, wtedy zajmę się patrzeniem w gwiazdy moim "małym achro".

Edytowane przez as1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi sie podoba ankieta.

Może teraz zrobiłbys @as1 następną? To samo, ale " jaki jest aktualnie Twój najlepszy teleskop?". Najlepszy mozna rozumiec jak najdroższy lub najczęściej używany lub najwìększy. Każdy niech zadecyduje sam co wybiera.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JSC napisał:

Bardzo mi sie podoba ankieta.

Może teraz zrobiłbys @as1 następną? To samo, ale " jaki jest aktualnie Twój najlepszy teleskop?". Najlepszy mozna rozumiec jak najdroższy lub najczęściej używany lub najwìększy. Każdy niech zadecyduje sam co wybiera.

Można coś takiego zrobić, ale myślę że taką ankietę trzeba dokładnie przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Twój pierwszy teleskop? Ankieta

Trzeba by było np. dokładniej określic srednice. Sporo teleskopów ma śrrdnice w calach, a wiec nie będzie to np.  200mm a 203mm. Niby dwa takie same a mozna w/g tej ankiety zaliczyc je do dwóch róznych przedziałów.

Edit

No i dodac koniecznie ile ma f/ :icon_cool:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankieta w tym wątku wypełniona przez tak wiele osób jest na pewno ciekawa, ale dla mnie najważniejsze są te indywidualne wypowiedzi na temat pierwszego teleskopu, bo to chyba właśnie one najbardziej w tym wątku mogą pomóc początkującym. Dlatego poniżej jest historia mojego pierwszego teleskopu. Bardzo jestem ciekaw, jak wypadłaby analogiczna ankieta pod tytułem „jaki byłby twój pierwszy teleskop, gdybyś go kupował(a) z wiedzą i doświadczeniem, które masz teraz”. W moim przypadku w obu ankietach udzieliłbym takiej samej odpowiedzi.

 

Pewnej zimy wracając z dzieciakami ze spaceru już po zmroku zobaczyliśmy M31 gołym okiem a potem długo oglądaliśmy ją lornetką. Wszystko było czystym przypadkiem, bo wtedy nikt z nas nie potrafiłoby odnaleźć żadnej galaktyki a lornetkę wzięliśmy na spacer do obserwacji przyrody. I wtedy po raz pierwszy padło słowo „teleskop”.

Po pierwszym rozpoznaniu tematu w internetach od razu zdałem sobie sprawę, że wybór pierwszego teleskopu to jest bardzo indywidualna sprawa i tak naprawdę muszę zdecydować sam. Zapisałem się na fora astronomiczne, kupiłem kilka książek i zacząłem czytać. Na forach pytań nie zadawałem, bo w sieci dało się znaleźć mnóstwo odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Oczywiście na to samo pytanie było kilka odpowiedzi, często skrajnie różnych i dopiero po paru tygodniach czytania, jak już troszkę zacząłem się w temacie orientować, byłem w stanie oddzielić ziarno od plew. Więc czytałem dalej, wkręciłem się dobrze w optykę teleskopów, ale to nie dawało mi wcale pewności, co wybrać na ten pierwszy teleskop. Jedyne co wiedziałem, to że nie może być żadnego GoTo. Jak już się tym czytaniem dobrze zmęczyłem, to w akcie desperacji zacząłem przeglądać stopki ze sprzętem doświadczonych użytkowników, żeby wiedzieć czym prawdziwi zapaleńcy obserwują i czytałem recenzje i testy tych teleskopów. I tak nabrałem pewności, że tym pierwszym teleskopem będzie EDek 80/600, bo często pojawiał się w stopkach obok wielkich Newtonów a na dodatek ludzie robili tym zdjęcia. Kupiłem go na AZ5 z mikroruchami. Jest ze mną do dzisiaj i cały czas mam radochę z jego używania, zwłaszcza odkąd dostał porządną kątówkę pryzmatyczną i dobre okulary. Od kilku lat mam jeszcze Taurusa 12”, ale EDek wygrywa z nim szybkością rozstawiania i chłodzenia w czasie okienek pogodowych. Czasem zdarza się, że obserwuję oboma teleskopami rozstawionymi obok siebie i wycelowanymi w Jowisza, EDkiem dla koloru, Taurusem dla detalu.

 

Od czasów szkoły średniej interesowałem się astrofizyką a przez to też i trochę astronomią, ale nigdy wcześniej nie odczuwałem potrzeby własnoocznych obserwacji. I dopiero fakt posiadania teleskopu i te obserwacje z dziećmi wszystko zmieniły. Teraz synowie wolą grę na instrumentach, córka malowanie, a ja cały czas jestem z astronomią.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie występuje paradoks czasu w wypadku gdybym mial powiedziec co teraz bym kupil.

Gdy kupowałem SkyLuxa 70/700 miałem pieniądze na TALa100RS. TAL nie byl akurat dostępny, to piniadze rozpusciłem na baby :icon_biggrin: , a kupiłem SkyLuxa. Teraz tego bardzo żałuję.

Ale...

Gdybym kupił TALa, to pewnie nie zdecydowałbym sie tak zupełnie na świeżaka rozkrecać go. SkyLuxa bez drżenia rąk rozkręciłem (na zasadzie " a może będzie lepszy obraz") i później inne tanie refraktorki achro różnej masci. Wśród nich był nawet jakis stary Steinheil, dzięki czemu dowiedziałem sie co to Steinheil.

Tak wiec gdybym zacząl od czegoś drozszego, to nie bylbym w tym samym miejscu co teraz. Nie wiedzialbym tego co teraz.

Człowiek czasem robi głupoty z pierwszym sprzętem. Jak cos schrzani w tanim to nie szkoda, a przy okazji nauczy się na błędach. 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Mareg napisał:

Ankieta w tym wątku wypełniona przez tak wiele osób jest na pewno ciekawa, ale dla mnie najważniejsze są te indywidualne wypowiedzi na temat pierwszego teleskopu, bo to chyba właśnie one najbardziej w tym wątku mogą pomóc początkującym.

Masz rację. Dlatego też dodam swoją historię zakupową.

 

Urodziłem się 1986 roku. Astronomią interesuje się odkąd pamiętam. Kosmos zawsze mnie fascynował. Nie jestem jakimś outsiderem ale w czasie kiedy moi rówieśnicy chodzili z dziewczynami za rękę  ja biegałem z lornetką po lesie szukając raniuszków (piękne ptaszki). Pasja ornitologiczna była ze mną długo, nadal lubię sobie podpatrywać ptaki. Przez te wszystkie lata nie przyszło mi do głowy aby instrument ,którego tak ochoczo używam za dnia użyć w nocy i skierować w stronę gwiazd. Którego wieczoru ( było to dość nie dawno, jakieś sześć, siedem lat temu ) sącząc drinka postanowiłem coś zamówić, jakiś "marketowe coś". Rano nie byłem już taki pewny dokonanego wyboru dlatego anulowałem zmówienie. Postanowiłem zadzwonić do jakiegoś specjalistycznego sklepu i zdać się na kogoś doświadczonego. Wcześniej coś tam czytałem ale już nie za bardzo pamiętam czy coś z tego czytania wywnioskowałem. Wybór padł na Astrokrak. Pamiętam tą rozmowę z Panem Januszem.  O teleskopach rozmawialiśmy może minutę, polecił BK 90/900 na AZ3. Resztę czasu rozmawialiśmy o rowerach, ponieważ ja już siedziałem w temacie dłuższy czas a On chyba zaczynał ,albo po prostu bardzo spodobał mu się ten środek transportu. Po dwóch dniach teleskop dotarł. I zaczęło się szukanie "najciemniejszej miejscówki" w okolicy.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam zaczynałem od Newtona 130 potem przyszedł czas na dobsona 8 cali. Sprzedałem go ze względu na to że jednak wolę lornetki. Lżejsze, mobilniejsze i bez wychładzania. Doszedłem do tego że jeśli bym miał teraz coś kupować to mobilne. Żadne 10 -12 calowe krowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Amator-astro napisał:

Ja sam zaczynałem od Newtona 130 potem przyszedł czas na dobsona 8 cali. Sprzedałem go ze względu na to że jednak wolę lornetki. Lżejsze, mobilniejsze i bez wychładzania. Doszedłem do tego że jeśli bym miał teraz coś kupować to mobilne. Żadne 10 -12 calowe krowy. 

Do tego czy sprzęt jest dla nas mobilny musimy dojść sami. W tym przypadku nie da się doradzić. Dopóki sami tego nie przerobimy nie będziemy wiedzieć. Miałem Newtona GSO 12 z super torbą transportową Geoptic. Dysponuje wysokim busem , w którym mogę ustawić dziesięć takich dwunastak. Dojeżdżałem busem pod samą klatkę a teleskop przenosiłem z suchej piwnicy o umiarkowanej temperaturze. Do pokonania było 20 metrów i 6 schodków. Po trzech miesiącach zrezygnowałem bo było to dla mnie uciążliwe. Wiem jednak że dla wielu to nie problem i transport takich teleskopów nie stanowi kłopotu a widoki wynagradzają mały transportowy dyskomfort. Zdarzyło się że ze dwa razy w zimowe popołudnia wstawiałem teleskop do busa żeby się chłodził a wieczorem warunki się pogarszały i musiałem go nosić z powrotem . Z kolei innym razem nagle robiły się warunki. Na dworze było -15 a w piwnicy + 15. Rezygnowałem wtedy z Newtona i brałem achro 102/600 który też musiał się wychłodzić ale robił to o wiele szybciej. Tak więc mobilność sprzętu to bardzo mocno indywidualna sprawa. Tak mocno że jedyne własne doświadczenia pomogą nam ocenić co jeszcze jest mobilne a co nie ( dla nas oczywiście ) . 

P.S. Oczywiście trudniej określić maximum naszej mobilności, bo taki MAK 90 na lekkim montażu będzie mobilny raczej dla sporej grupy osób. 

Edytowane przez as1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj pierwszy teleskop to uzywany ED80 + nowy AZ4 na stalowych nogach. Zanim jednak zdecydowalem sie na zakup takiego, a nie innego sprzetu, spedzilem sporo czasu na obserwacji nieba lornetka 10x50 od Nikona. W miedzyczasie duzo czytalem i zanuzalem sie w swiat astronomii w praktycznie kazdej wolnej chwili. Na poczatek byl tylko prosty wizual, ale juz wtedy wiedzialem, ze dopelnie to hobby takze stawiajac pierwsze kroki w astrofoto (wlasnie wyzej wspomnianym ED80). Poniewaz mieszkam pod dosc dobrym niebem i mam swoj ogrod, pasja rozwinela sie bardziej niz sam sie tego spodziewalem. Super, ze moja "lepsza" polowa mnie w tym wspiera, a i moje szkraby lapia bakcyla pytajac tate o nocne niebo. W astronomii jestem super swiezakiem, bo to 4 lata odkad kupilem pierszy teleskop, ale juz wiem ze to hobby to jest to.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę oddać głosu, bo w pytaniu o montaż pole jest wymagane, a mój pierwszy teleskop(optik cabinet - luneta Galileusza), jak i drugi (Turist-3 - refraktor achro) i trzeci(ZRT 457 - refraktor achro) nie miały montażu.  Montażem były moje ręce, a statywem ogrodzenie domu. :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.