Skocz do zawartości

Bino chodzi mi po głowie :-)


as1

Rekomendowane odpowiedzi

Od paru dni zastanawiam się nad wypróbowaniem nasadki bino. Mam refraktor TS 102/714 ED i z tego co się dowiedziałem - "nie będzie to do końca udane połączenie". Będzie potrzebny jakiś barlow albo coś co wydłuży ogniskową. Kastracja mojej rurki absolutnie odpada, no dobra skrócenie rurki odpada. Wymyśliłem więc że może lepiej kupić na próbę MAKa 127. Chodzi mi o obserwację Księżyca i Słońca no i może Jowisz się zdąży załapać. Jestem ciekaw waszego zdania na ten temat ? Na tą zabawę mam około 3000 zł. Jeżeli kupię Maka to kwota na resztę zabawek (nasadkę bino) zmniejszy się o kwotę zakupu nowego (używanego) teleskopu. Kwestię okularów na ten moment pomijam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obawiałbym się, że dedykowany Barlow do nasadki, czy na przykład powemate 2.5x zauważalnie pogorszy obraz. A jego zastosowanie niesie za sobą pewne zalety. Zmniejszy się światłosiła, przy której będzie pracować nasadka - mniej refrakcji i winietownia. Większa ogniskowa pozwoli używać orciaki i dłuższe plossle (mała światłosiła).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127/1500 świetnie spisuje się z planetami i Księżycem w bino - to dobra droga. 

W temacie pól widzenia i źrenic wyjściowych - Ref 714mm z Barlowem 2x da niemal dokładnie taką ogniskową jak Mak 127, ALE bez centralnego wysłonięcia. Pewnie obie drogi dobrze prowadzą do celu.

Okulary - po taniości Sky-Watcher serii SWA58, docelowo Morfeusze, o ile sama nasadka bino będzie wystarczająco solidna i sztywna.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

bino z refraktorem to bardzo fajna sprawa. Sam używam z podobnym 115/805 nasadki Zeiss lub Leitz.  Okulary to trochę kwestia gustu, m.in. czy lubisz wąskie orciakowe pole, czy raczej coś o szerszym polu. Osobiście proponowałbym rozejrzeć się za nasadkami bino zaadoptowanymi z mikroskopów. Można kupić je za nieduże pieniądze. Jakość optyki również jest co najmniej bardzo dobra (np. Zeiss, Leica, Nikon, Lietz).

 

P.S.

Nie chcę tu robić autoreklamy, ale za jakiś czas pewnie będę wystawiał jedną pozostałych mi nasadek, więc jakbyś do tego czasu nic nie znalazł, to zapraszam do kontaktu. Planuję zostawić tylko jedną, tą do której udało mi się dobrać korektor do Newtona. Korektor powinien skompensować cały wymagany backfocus przy braku powiększenia. Dzięki temu będę mógł używać tych samych okularów do refraktora i newtona, korektor już leci do Polski ?.

 

 

Kris

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @bartolini, @Marcin_G ,@KrisJot. Ok, czyli droga bino+refraktor nie jest taka zła. Nawet lepiej dla mnie. Pewnie należę do nielicznej grupy osób, która nie lubi posiadać zbyt dużej ilości teleskopów ( najlepiej jeden ) . Nawet jak miałem trzy to zawsze wybierałem obserwacje jednym, tym który najbardziej mi pasował. Oczywiście to będzie pierwsze podejście, próba a nie ostateczna wersja (już się pogodziłem z tym że w hobby/pasji nie ma ostatecznej wersji). TS 102/714 ma krótkie wysunięcie wyciągu ( chyba 50 mm albo mniej ). Jakie powinny być moje kolejne kroki przy doborze barlowa i bino ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam refraktor 102/f7 i do niego też bino  MaxBright II .  Kątówka lustrzana od Baadera systemu T2/T2.   Ostrzy z powodzeniem pod warunkiem,

że do kątówki włożę  "barlow "  GWK 1, 25 x.    Te 1,25x  az tak nie wydłuża ogniska a frajda z obserwowania obu oczami  nie do zapłacenia.

Wyciąg wysunięty ok. 15 mm   przy ostrzeniu na nieskończoność .  Ostrzenie tą nasadką jest możliwe tylko dzięki b. krótkiej drodze optycznej

kątówki w systemie T2/T2   ( męski i żenski gwint T2 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Marcin_G napisał(a):

bino - najlepiej wkręcane przez pierścień T2 bezpośrednio w obudowę diagonala, tak jak TS Grossfeldbino.

Generalnie - całą batalię teraz toczysz o jak najkrótszy tor optyczy, większość nasadak ma go o długości około 120 mm

Hej. 

     Korzystam z bino z ed 80 i ostrzy z refraktorem z barlowem 2x. Używam też z makiem 127, tu działa wyśmienicie bez niczego.

     Tak jak napisał kolega wyżej, batalia o jak najkrótszy tor optyczny. Ja zakupiłem pryzmat Beadera 1.25 i tokarz dotoczył mi pierścień by to wszystko na krótko podłączyć. Tak to wygląda...

IMG_20221026_214109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, mam podobne rozwiązanie. Sprawdza się zarówno z refraktorem, jak z Makiem. Natomiast dla mnie niedogodnością jest właśnie konieczność stosowania barlowa zwiększającego jednocześnie powiększenie. Dlatego korektor, o którym pisałem powyżej powinien umożliwić obserwacje bez podnoszenia powiększeni,jeśli tego nie chce (korektor do Newtona powinien też dzialać z refraktorem).

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietna robota, Jacek1977  :) No i nasadka Zeiss to wyższy level  :) 

 

Dla porównania, tak to u mnie wygląda :

 

DSC07397.thumb.JPG.b01626f1253511b24def0aac08d522e4.JPGDSC07398.thumb.JPG.9808020202ecb470b171ed72e80477b1.JPG

 

DSC07399.thumb.JPG.e30a49c72917766f12b3b6015fe0b176.JPGDSC07400.thumb.JPG.067de36b3314faff7fb168a2a6194c93.JPG

 

Na pierwszej fotce widać ten GWK 1,25x,  niebieski odblask.    Dla ścisłości muszę jednak dodać ( bo teraz mi się przypomniało),

że nominalne 1,25x  jest tylko w przypadku, gdy się ten GWK  wsadzi  między bino a kątówkę.  Ale wtedy nasadka  nie zaostrzy.

Trzeba go  dać  PRZED  kątówkę , jak  na fotce  i wtedy jest OK , ale power jest ciut większy , chyba 1,6 - 1,7x - ale  dla uściślenia to bym musiał szperać  w kompleksowej recenzji - teście nasadki bino MaxBright  i GWK  , zrobionej już dość dawno przez czeskiego 

machera od astro-optyki , Borisa Glosa z  Pragi. Swego  czasu o nim pisałem na Astropolis i na Maniaku

 

Jeszcze jedna ciekawostka : jeśli do bino używa się kątówkę pryzmatyczną , to GWK znacznie ogranicza aberrację chromatyczną

od tego pryzmatu.

 

Tego wszystkiego można się doczytać w instrukcji używania Bino MaxBright  i GWK.  Viz fotki, to taka mała broszura w j. niemieckim  i angielskim .

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że na rynku są tylko dwa refraktory, które umożliwiają bezproblemową współpracę z bino bez kombinacji z barlowami i przycinaniem tuby :

https://deltaoptical.pl/ts-optics-102-mm-f-11-ed-refraktor-z-2-5-wyciagiem-r-p?from=listing

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10133_TS-Optics-Doublet-SD-Apo-125-mm-f-7-8---FPL53---Lanthan-Objektiv.html

Nie wiem czy w Takahashi jest taka możliwość? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, as1 napisał(a):

Dzięki wszystkim. Trochę informacji już uzyskałem. Jeden z kolegów użyczy mi bino, żebym mógł zobaczyć czy mi to będzie odpowiadać. Jak już posmakuje "dwuocznej księżycowej rozkoszy" to będę walczył dalej z tematem.

Myślę, że to bardzo "zdrowe" podejście. Najpierw sprawdzić, a dopiero po tym kupować:-).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem niniejszego zestawu do Księżyca i samolotów przez kilka lat. Plusy: zestaw jest bardzo mobilny, niezły efekt 3D, akceptowalna jakość gdy bez standardowego barlowa (powiększenie ok 90x). Minusy: zbyt ciemno oraz znaczne pogorszenie jakości z barlowem ( powiększenie ok 150X). 

20210727_202721.jpg.d058a22eda5a4cf53c97f0ae9795502e.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z kolei optymalne na Księżycu było w Maku 180mm ok 250-270x i ok 150-170x w APO 115mm. Podobnie na planetach. Jasność obrazu była w sam raz, nie przeszkadzała w dostrzeżeniu subtelnego detalu. Co do barlowa nie zauważyłem degradacji obrazu (zeykły barlow TeleVue), a specjalnie robiliśmy z Kolegą testy porównawcze z Jego Makiem Newtonem MN86.

 

@Swissczy to 150'tka?

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, że u mnie degradacja obrazu przy 150X w Maku to mix trzech elementów:

1. źrenica około 0.8 to chyba granica dla mojego oka przy bino,

2. ciemniej oraz

3. termika, zanieczyszczenie atmosfery również światłem.

Możliwe, że jakość Barlowa 1.6x od WO oraz 2x od Celestrona oraz nie miały istotnego wpływu.

Faktem jest, że do oglądania Księżyca i planet chętniej wybierałem mniejsze powiększenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2023 o 22:34, Marcin_G napisał(a):

Mak 127/1500 świetnie spisuje się z planetami i Księżycem w bino - to dobra droga. 

W temacie pól widzenia i źrenic wyjściowych - Ref 714mm z Barlowem 2x da niemal dokładnie taką ogniskową jak Mak 127, ALE bez centralnego wysłonięcia. Pewnie obie drogi dobrze prowadzą do celu.

Okulary - po taniości Sky-Watcher serii SWA58, docelowo Morfeusze, o ile sama nasadka bino będzie wystarczająco solidna i sztywna.

Kiedyś w innym temacie napisałeś że kto ma balkon skierowany na północ to tak jakby nie miał balkonu. Parafrazując tą wypowiedź, powiem tak: Kto ma Maka 127 , a nie ma do niego nasadki dwuocznej , to tak jakby nie miał tego teleskopu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, kompas napisał(a):

Parafrazując tą wypowiedź, powiem tak: Kto ma Maka 127 , a nie ma do niego nasadki dwuocznej , to tak jakby nie miał tego teleskopu. 

I sporo w tym prawdy, ale trzeba się o tym przekonać na własne OCZY (....a nie oko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszystko co potrzebne do "dwuocznej rozpusty" już jest :

 

Teleskop TS 102/714

tele.jpg.36635ae050e8a78b011c1b357ce76286.jpg

Kątówka GSO 2'' 90 stopni

604218124_ktw.jpg.0e04f9ad86192e8c45b8707410eed14f.jpg

Bino Baader Maxbright I

 

bion.jpg.f7abc3ac7ec26110b154bf08d6956e49.jpg

 

Nosek T2 na 1,25''

nosek.jpg.1f66e367df72b42173db291b476146e6.jpg

2 x Okular Celestron  25 mm

oular.jpg.dfe05680e4ab6fbf48fb1ee4ee5aafda.jpg

 

Jak pisałem wcześniej jest to wersja testowa więc potrzebuję tylko jakiegoś "wydłużacza ogniskowej" mojego F7.  Jakieś propozycje @Marcin_G, @zbignieww, @KrisJot. Oczywiście jak wszystko odpali , będę walczył o jak najkrótszy tor optyczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie taki test mija się z celem.  Przecież dwucalowa kątówka GSO ma b. długą drogę optyczną, co wymusi mocniej  wyciągnąć ognisko,

czyli silniejszy barlow.  Mam tę kątówkę i sprobuję włożyć  GWK 1,25 x a potem GWK 2,6x  - czy bino zaostrzy.  GWK 1,7x  niemam.

Ale teraz ciemno i z okna nie widzę anteny do testowania.  Jeśli masz / będziesz miał  many, many - raczej nastawiaj się na  kątówkę Baadera

w systemie T2/T2 i  najsłabszy GWK 1, 25x .  Chyba ze  chcesz bardziej  wydłużyć  ognisko - to wtedy 1,7x czy nawet 2, 6 x - 

ale to mija się z  celem  bo i obraz byłby zbyt ciemny. 

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.