Skocz do zawartości

Bino chodzi mi po głowie :-)


as1

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Mak 127/1500, w zależności od użytego diagonala i nasadki, będzie miał ogniskową około 1600-1650m

Hej. 

     Jak to obliczyłeś? Wyczytałem kiedyś na cloudynight że mak 127 ma ogniskowe około:

1350- mak plus okular bez kątówki

1540- mak, kątówka 1,25 plus okular

1850- mak, kątówka 1.25 plus bino

2100- mak, kątówka 2 cale plus bino

      Ogniskowa zależy od długości drogi optycznej. Pisali z tego co pamiętam że każde dodatkowe 10 mm drogi optycznej w maku 127 zwiększa ogniskową o 35. 

       Czy te wyliczenia są mniej więcej prawidłowe? Obliczał to ktoś może kiedyś?

       Gdybym miał okular z podziałką to by można zmierzyć źrenicę wyjściową i obliczyć no ale okularu brak....

     

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Klos napisał(a):

Wybacz, co to jest diagonal? Nasadka kątowa?

Wyjaśniłbyś czym się różnią te lustrzane od pryzmatycznych?

Diagonal, lustro diagonalne, lustro zenitalne, nasadka kątowa (o ile jest 90o) to wszystko to samo

 

W nasadce pryzmatycznej masz całkowite wewnętrzne odbicie następujące wewnątrz szklanego pryzmatu. W nasadce lustrzanej masz odbicie od posrebrzonej powierzchni płytki szklanej. W nasadkach pryzmatycznych łatwiej uzyskać dużą precyzję płaskości powierzchni odbijającej, więc dobra pryzmatyczna (Baader?) może dawać wyższą jakość, niż nasadka lustrzana.

 

@Jacek1977, te ogniskowe z bino pisałem z pamięci, być może obowiązują ogniskowe podane przez Ciebie

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

W nasadkach pryzmatycznych łatwiej uzyskać dużą precyzję płaskości powierzchni odbijającej

 

Ok, dzięki za wyjaśnienie.

A jeśli chciałbym mieć ziemski obraz to potrzebuje pryzmatu "amici"?

Czy taki wystarczy do obserwacji w dzień i w nocy? Czy lepiej mieć dwa różne?

 

Lustrzane dielektryczne rozumiem że są lepsze od zwykłych? A jak się mają do pryzmatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pryzmat Amiciego sam w sobie ma baaardzo długi tor optyczy. Nie słyszałem, aby ktoś łączył pryzmat Amiciego z nasadką bino. Wszyscy w dzień i w nocy, do nieba i krajobrazu używają kątówkę lustrzaną.

Do obrazu ziemskiego - najlepiej lorneta APM, od 70mm do 150 mm. :) Ale tanio nie jest.....

Lustrzana z powłoką dielektryczną będzie OK. Osobiście nie porównywałem bezpośrednio z pryzmatem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Klos napisał(a):

 

Ok, dzięki za wyjaśnienie.

A jeśli chciałbym mieć ziemski obraz to potrzebuje pryzmatu "amici"?

Czy taki wystarczy do obserwacji w dzień i w nocy? Czy lepiej mieć dwa różne?

 

Lustrzane dielektryczne rozumiem że są lepsze od zwykłych? A jak się mają do pryzmatu?

Ja bym na Twoim miejscu kątówkę zostawił sobie na koniec. Jeżeli chcesz bino to w pierwszej kolejności skup się na nasadce i okularach do niej. Wymiana kątówki kitowej na lepszą to nie kwestia "zobaczyć/nie zobaczyć"( chodzi mi o to że w podstawowej kątówce jak i drogiej zobaczysz te same obiekty, dopiero zbierane doświadczenia w obserwacjach pozwolą zobaczyć różnice w odbieranym obrazie ). Co do pryzmatów to zauważyłem że generują refleksy, zarówno te w bino (nasadka bino ma pryzmaty w środku ) jak i te w Lornecie którą posiadam ( TS 100 Semi Apo ). Ale dla mnie są na akceptowalnym poziomie i występują przy bardzo jasnych gwiazdach ( jak Syriusz ). Patrząc bezpośredni na Księżyc czy Planety te refleksy nie są zauważalne ( przynajmniej dla mnie ). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Pryzmat Amiciego sam w sobie ma baaardzo długi tor optyczy. Nie słyszałem, aby ktoś łączył pryzmat Amiciego z nasadką bino. Wszyscy w dzień i w nocy, do nieba i krajobrazu używają kątówkę lustrzaną.

Do obrazu ziemskiego - najlepiej lorneta APM, od 70mm do 150 mm. :) Ale tanio nie jest.....

Lustrzana z powłoką dielektryczną będzie OK. Osobiście nie porównywałem bezpośrednio z pryzmatem

APM nie polecam, tanio i słabo i słaby serwis 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, m_jq2ak napisał(a):

APM nie polecam, tanio i słabo i słaby serwis 

 

Nie zgadzam się, korzystam z kilku lornetek APM, kilku moich znajomych również. Bardzo dobry sprzęt. Nie bez powodu na cloudy nights mają dobre opinie. Wpadki zdarzają się każdej firmie, nie ma znaczenia czy jest to lornetka Nikon, Fuji, czy APM.  Kolega z wątku wyżej finalnie wrócił ze sprawną lornetą.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Pryzmat Amiciego sam w sobie ma baaardzo długi tor optyczy. Nie słyszałem, aby ktoś łączył pryzmat Amiciego z nasadką bino. Wszyscy w dzień i w nocy, do nieba i krajobrazu używają kątówkę lustrzaną.

Do obrazu ziemskiego - najlepiej lorneta APM, od 70mm do 150 mm. :) Ale tanio nie jest.....

Lustrzana z powłoką dielektryczną będzie OK. Osobiście nie porównywałem bezpośrednio z pryzmatem

Jesteś pewien że chodzi o pryzmat Amiciego 90*  czy raczej o pryzmat Schmidta 45*

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pryzmat Amiciego w każdej wersji (szerokiej - jak w lornetach kątowych APM, wąskiej - jak w kątówkach) zarówno w opcji 45o jak i 90o, ma bardzo długą drogę optyczną. Tak na szybko narysowałem jak biegnie promień w wąskim pryzmacie 45o. Dwa przejścia + 4 odbicia.

image.png.0e2edbd21dbd87a9fab551e6d13f9a38.png

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Pryzmat Amiciego w każdej wersji (szerokiej - jak w lornetach kątowych APM, wąskiej - jak w kątówkach) zarówno w opcji 45o jak i 90o, ma bardzo długą drogę optyczną. Tak na szybko narysowałem jak biegnie promień w wąskim pryzmacie 45o. Dwa przejścia + 4 odbicia.

image.png.0e2edbd21dbd87a9fab551e6d13f9a38.png

No dobrze niech będzie to pryzmat Amici,  w takim razie spytam czy droga optyczna  w 45* i w 90 * będzie taka sama, bo coś mi się wydaje że w 45* będzie dłuższa.  Mak 127 z kątówką lustrzaną ma ogniskową 1500 mm, zaś z kątówką pryzmatyczną 45* ma ogniskową 1540 mm, co można wyczytać w specyfikacjach sklepowych .Niestety jak   to jest z kątówką  Amici 90 * nigdzie nie wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie trzeba było męczyć rysowaniem to tutaj są poprawne nazwy, schematy ścieżki optycznej a nawet wzory na ich długość.
Można sobie starannie wyliczyć  :)

W dniu 19.03.2023 o 20:46, Marcin_G napisał(a):

Pryzmat Amiciego sam w sobie ma baaardzo długi tor optyczy. Nie słyszałem, aby ktoś łączył pryzmat Amiciego z nasadką bino. Wszyscy w dzień i w nocy, do nieba i krajobrazu używają kątówkę lustrzaną.

Widywałem w użyciu bino z kątówką  pryzmatyczną,  zarówno klasycznym pryzmatem 90° jaki i 45° Schmidtem który nazywasz tak jak większość marketingowców,  "Amicim".

Edytowane przez Lukacz
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lukacz napisał(a):

 zarówno klasycznym pryzmatem 90° jaki i 45° Schmidtem który nazywasz tak jak większość marketingowców,  "Amicim".

Marketingowców, czy nie  - bez znaczenia. Pryzmat Amiciego ma dawać obraz prosty od odgięciu wiązki. A to, że pan Schmidt użył takiego pryzmatu z kątem odgięcia w lornetce dachowej wiele później, to już inna bajka. Tu poniżej szeroki pryzmat Amiciego z potężnego Omegona 100 mm

FX309859.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.03.2023 o 10:14, Marcin_G napisał(a):

Marketingowców, czy nie  - bez znaczenia. Pryzmat Amiciego ma dawać obraz prosty od odgięciu wiązki. A to, że pan Schmidt użył takiego pryzmatu z kątem odgięcia w lornetce dachowej wiele później, to już inna bajka. Tu poniżej szeroki pryzmat Amiciego z potężnego Omegona 100 mm

 

@Marcin_G ale wiesz że na Twoim zdjęciu jest właśnie pryzmat Schmidta? 
Zapytam przewrotnie; czy w lornetkach (skoro już sam o nich wspomniałeś) dachowych,  najczęściej jest zastosowany zespół pryzmatów Amici - Pechan czy raczej Schmidt - Pechan ? ;)


P.S Więcej typów  pryzmatów Optical Society of America: Exploring the Science of Light - Terminy/definicje: Prisms (fsu.edu)
Amici - " It erects the image and bends the line of sight through a 90° angle"
Nie 45°.


 

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

6 godzin temu, Lukacz napisał(a):

@Marcin_G ale wiesz że na Twoim zdjęciu jest właśnie pryzmat Schmidta? 
Zapytam przewrotnie; czy w lornetkach (skoro już sam o nich wspomniałeś) dachowych,  najczęściej jest zastosowany zespół pryzmatów Amici - Pechan czy raczej Schmidt - Pechan ? ;)
P.S Więcej typów  pryzmatów Optical Society of America: Exploring the Science of Light - Terminy/definicje: Prisms (fsu.edu)
Amici - " It erects the image and bends the line of sight through a 90° angle"
Nie 45°.

OK, kwestia nazewnictwa, ale będę pamiętał. Dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny zadowolony z APM :

forum.optyczne.pl :: Zobacz temat - Lornetka APM MS 6x30

Ma już kilka ósemek więc tego nikona nie pożądam . Pozostałych rzeczy nie musisz mi tłumaczyć . Wszystkie nowoczesne lornetki mam wyprodukowane w Chinach i nie mam z nimi problemów . Problemem okazał się APM . Zły projekt i kiepskie wykonanie . I tyle . Odesłałem i po sprawie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem  killku pomiarów  z kątówkami   Schmita 45 * , Amici 90* I lustro  90* wszysytkie1,25" z dolnej półki  i refraktora AR102/460 z zestawowym  okularem 26 mm, mierzyłem wysów wyciągu i wyszło mi takie coś: 1) Schmidt 45* 21 mm 2) Amici90* 34mm  3)lustro 31mm , pomiary w obserwacji dziennej 10 km  i coś mi się wydaje że lustro ma dłuższy tor optyczny  od  Amici 90 *

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.