Skocz do zawartości

Lipiec - czas łowców meteorów


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Lipiec obfituje w meteorki. No ale nic w tym dziwnego bo w tej chwili jest aktywych sześć rojów. Na zdjęciu bolidziątko, które leciało na południowym wschodzie od Poznania. Widział go ktoś? Leciał o godzinie 23:25 czasu lokalnego czyli o całkiem przywoitej porze nocy.

212502.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipiec obfituje w meteorki. No ale nic w tym dziwnego bo w tej chwili jest aktywych sześć rojów. Na zdjęciu bolidziątko, które leciało na południowym wschodzie od Poznania. Widział go ktoś? Leciał o godzinie 23:25 czasu lokalnego czyli o całkiem przywoitej porze nocy.

 

Jezu, ile liczenia sie szykuje ;)..niech no tylko mi rozum po obozie wroci :))

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na północ od Nysy pomiędzy Polarną a Casiopeją przeleciał bolidzik czasu UT od 23:31:44 do 23:31:59 (ekspozycja 15s.)

 

 

Ja mam w kamerze skierowanej na Toruń przy prawym kadrze zdjęcia początek jakiegoś jasnego zjawiska ale nie pamiętam o której godzinie. Wrócę do domu to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo coś ciekawego mnie omija?

Obóz w Ostrowiku to była masakra! :sterb003: W zasadzie 14 na 15 nocy pogodnych. Podczas tej jednej nie pogodnej kamery i tak zlapaly 8 dosc jasnych zjawisk przez chmury. Jeszcze nie odespalem. -_-

 

Czeka na nas ogromna analiza materiału. Tak dobrze to jeszcze nie było. Obserwacje wizualne, teleskopowe, foto, video, wszystko w ogromnych ilościach.

 

:Wave:

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego lata Capricornidy dają zjawiska bolidowe dzisiaj (17/18 lipca) dwa kolejne bolidy Caprocornidy. W drugim przypadku złapał się tylko początek zjawiska. Zobaczymy czy chwycił go Toruń lub Kraków.

 

Caprikornidy sa znane z dawania jasnych zjawisk. Wg IMO ich wspolczynnik masowy r = 2.5. Poza tym sa wolne co wzmaga efektownosc zjawisk - ulatwia detekcje przez MetRec'a. Meteory pochodzace z innych rojow w okolicy Wodnika np. delta-Akwardy połudiowe maja mniej masywne drobiny oraz sa szybsze :)

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prosze :)

 

05.jpg

 

Zmierzylem polozenie i jasnosc bolidu. Maksymalna jasnosc jaka osiagnelo zjawisko zanim doszlo do rozblysku wynosila -5.5m. Sam rozblysk ma jasnosc -6.7m. Meteor nie nalezal do zadnego ze znanych rojow.

 

Przemo

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem polozenie i jasnosc bolidu. Maksymalna jasnosc jaka osiagnelo zjawisko zanim doszlo do rozblysku wynosila -5.5m. Sam rozblysk ma jasnosc -6.7m. Meteor nie nalezal do zadnego ze znanych rojow.

 

Przemo

 

A może się łapie do którychś ze źródeł sporadycznych. Heh bydlęce są rozmiarami na niebie ale noż widelec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miniraporcik bolidowy

 

Obserwacje: 23.30 - 01.00

widocznosc: nieuzbrojone oko max 5.1M (Eta Strzaly) Droga Mleczna od Kasjopei po Orla (po polnocy skrocona prez Lysego do Labedzia i kawalka Orla) miejsce obserwacji: 31km na SWS od centrum Warszawy

 

Ilosc zaobserwowanej drobnicy to ok. 20 sztuk, glownie zenit zachod i polnocny-zachod (brac poprawke na fakt, ze polowe tego czasu spedzilem przyklejony do okularku, wiec pewnie bylo tego sporo wiecej)

 

Z ciekawych

 

23.58 - -1/-2M, slad, zoltobialy, 2,5sek. start w bezposrednich okolicach Deneba, koniec kawalek za Vega - piekny (akurat M56 telradem namierzalem kawalek nizej :) )

00.09 - +2/+2,5M bialy, 1sek. start miedzy Pherkadem, a Eta Malej Niedzwiedzicy, koniec w okolicach Kappy Smoka (bardzo szybki - zwrocilem na niego uwage, bo przeczytalem na forum, ze szukacie jakiegos zaginonego roju w okolicach Polarnej)

00.30 - +2/+2,5 bialy, 1,5sek. start w okolicach M39, koniec w okolicach Delty Labedzia, (nie spieszylo mu sie :) ).

 

Pozdrawiam.

 

PS. Dajcie znac co jeszcze powinienem notowac / na co zwrocic uwage, aby takie miniraporciki cos wam dawaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy meteorki sypały jak oszalałe. Nocy pogodnej było jakieś 3 godziny i złapało sie ponad 30 meteorków. To wychodzi 10 na godzine. Sporo. Wiekszość to sporadyki. Złapało sie takze jedno bolidziątko. Leciało gdzieś na południe od Warszawy o godzinie 22:34 UT czyli pół godziny po północy. Czas przelotu 2sekundy.

bolid1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj napisałem, że meteorki zaczynają sypać jak oszalałe. Dzisiejszej

nocy było to samo, a że noc praktycznie cały czas pogodna to stacja w Poznaniu złapała ponad 50 meteorków. Zaczynają lecieć powoli Perseidy (4-5 na noc). Caprikornidy nadal ładnie aktywne. Na zdjęciu Caprikornid, który dokonał żywota w pieknym wybuchu. Wybuch wielkości i jasności Księżyca w kwadrze. Zjawisko miało miejsce o godzinie 23:39:14 UT czyli za 20 minut druga czasu lokalnego. Bolid leciał gdzieś nad Wrocławiem, Opolem

233914.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj czas 23:13 z groszem. Piękny bolid koloru złotawego, wolny, z wyraźnie zarysowaną głową. Zauważyłem go nieco przed beta kasjopei, zgasł miedzy beta i delta Andromedy. Jasność nie jestem pewien bo ten kolor bardzo mnie zmylił ale gdzieś w granicach -2 mag.

 

Czyżby Kochab??

 

Miejsce obserwacji: 49st 50' 16" 19st 12' 06"

 

Czy to możliwe że było go słychać?? Takie odniosłem wrażenie, słaby dźwięk coś jak startująca raca tylko słabiutkie bo w tle pogrywały świerszcze.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten czas co podajesz to UT czy CWE?

 

CWE - wybacz że to co podałem jest mało fachowe - jestem zupełnym amatorem w tym względzie.

Co do jasności to jest to tylko szacunkowa ocena (porównanie z Vegą) a bolid był większy i miał inny kolor co bardzo mi utrudniło sprawę.

Co do dźwięku, okolica z której obserwowałem jest mi bdb. znana i to co usłyszałem było obce, nie powtórzyło się tej nocy, dotarło do mnie w około 1,5-2sek po zaobserwowaniu bolidu. Po zastanowieniu brzmiało to chyba bardziej jak rozdzierane np. lniane płótno.

Ciekawe, zawsze mógł to być jakiś zwierz (kun, saren, dzików nie brakuje w okolicy).

 

 

Ciekawe czy ktoś go zarejstrował.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oczywiście, ilość widocznych danej nocy meteorów zależna jest w bardzo dużej mierze od warunków, w których prowadzi się obserwacje. Te przedstawione dane odnoszą się zapewne do przejrzystości w zenicie równej 6,5 mag. Natomiast my żyjemy w miastach, mamy przejrzystość 4-5 mag. i co za tym idzie zamiast 20 meteorów na godzinę, tylko 3-4. Dlatego pora wybrać się za miasto, o ile tylko ma się taką możliwość (czytaj samochód lub domek letniskowy 2 km od cywilizacji :D

 

oj nie moge sie zgodzic z 20 meteorami na godzine przy LM 6.5... sam obserwowałem końcem lipca i przez 3 obserwacje w sumie prawie 6 godzin ukonczyłem z wynikiem ok 230 meteorów, co średnio 40 meteorów na godzine... przy lm 6.2 średneo. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.