Skocz do zawartości

Lipiec - czas łowców meteorów


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

No i zaczelo sie. W nocy z 4/5 lipca o godzinie 21:34 UT trzy stacje PFN zlapaly bolid o jasnosci -4 mag.

W Toruniu i Poznaniu pracowaly kamery wideo z obiektywami 1.2/4mm w Ostrowiku zestaw Canon 300D z obiektywem Zenitar 16mm przymknietym do f/4.0. Odpowiednie zdjecia ponizej.

 

Arek

213356.jpg

213448.jpg

bolid0407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 5/6 07 zlapal sie przepiekny bolid w Pegazie (stacja Ostrowik, Canon 300D). Jasnosc w rozblysku cos kolo -6m. Niestety nie mam go teraz pod reka..

 

W nocy 3/4 07 trafil sie rowniez bardzo ladny Alfa Caprocornid. Jasnosc w okolicach -3m. Arku, powinienes go gdzies tam miec na kompie ;)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 5/6 07 zlapal sie przepiekny bolid w Pegazie (stacja Ostrowik, Canon 300D). Jasnosc w rozblysku cos kolo -6m. Niestety nie mam go teraz pod reka..

 

A o której godzinie? Czy to nie ten, o którym wspomina Limax? (post 97):

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...80entry139056

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz na na kompie zdjecie i czas tego bolida. Jak sie podlaczy do netu to sprawdzimy, ale na

90% mamy na fotce to co widzial Limax.

 

Natomiast bolidy nie przestaja latac. W nocy z 6 na 7 lipca na zestawie 300D + Zenitar 16mm zlapalo sie znow kilka meteorkow w tym dwa o jasnosci w okolicach -3 mag o godzinach 21:06 i 00:13 UT. Fotki ponizej.

 

Arek

bolid0607b.jpg

bolid0607a.jpg

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz na na kompie zdjecie i czas tego bolida. Jak sie podlaczy do netu to sprawdzimy, ale na

90% mamy na fotce to co widzial Limax.

 

Darek Dorosz wspominał też o tym bolidzie. Z niecierpliwością czekam na zdjęcie tego bolidka :) Tak jak pisałem, był bardzo szybki, kolro fioletpwo-biały. Jasność dużo większa niż Wenus w chwilach swojej świetności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywność bolidowa ciągle wysoka. dzisiejszej nocy (7/8 lipiec) też fruwały. Ten jest zarejestrowany w Krakowie przez Maćka Kwintę.

 

Widzielismy go w Ostrowiku :) Warunki trudne, cirrus, niemniej pieknie to wygladalo. Jasnosc ocenilismy na jakies -4m

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dla was warta cos informacja, ale moze?

 

Jasnosc - ok -4/-5M

czas - 01.30 9/10 lip

kierunek - ESE -> WNW (start ok. 30* nad horyzontem)

czas trwania - ok. 4s. (+2-3s. utrzymujacego sie sladu)

info dodatkowe - bardzo szybki z pieknym sladem , zolty.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy od godziny ok 0:00 do 1:30 widziałem wraz z kolegą 3 rozbłyski nieba - jeden z nich był szczególnie jasny. Nie patrzylismy w tych momentach w niebo ale w mapki. Wyglądało to tak jakby odległy błysk burzy, albo jak gdyby ktoś na ułamek sekundy włączył latarnie na niebie, z tym że niebo było do horyzontu czyściutkie, no i zero dźwieków. Mielismy zasłonietą NE część nieba i to stamtąd pochodziły błyski. Co to mogło być?? kolega wypuścił Zenka więc może cos wyjdzie.

 

Ale juz na pewno widzielismy 2 piekne Perseidy przecinające swój tor lotu w odstępie sekundy :blink: No i jeszcze zaliczyliśmy dwa słabiutkie w okularze Synty 200/1200 skierowanej na m31 :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy byliśmy z Małkiem i Waldkiem w Puszczy. Siedzieliśmy od zmroku do świtu. Meteorki latały jeden za drugim. Były nawet 2-3 o jasności w okolicach -1mag. Wszystkie raczej krótkie i szybkie. Generalnie udana cudowna lenia noc. Przyjemnie leżało się na kocyku i ogladało niebo przez lornetke Zeissa 6x30. Lornetka bajka. Małek testował napęd paralaktyczny Meade z Autostarem.

Zawsze mysłałem, ze napęd LX-200 jest głośny ale zmieniłem zdanie LXD-55 Meade hałasuje tak jak by ktoś kogoś zarzynał w krzakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywnośc meteorów cały czas na bardzo przyzwoitym poziomie, a i pogoda dopisuje. Zachęcam do obserweacji.

Na zdjęciu alfa Capricornid złapany dzisiejszej nocy w Poznaniu. Widoczny był nad wschodnim horyzontem o godzinie 21:55:55UT czyli prawie o północy czasu lokalnego.

215555.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek z Torunia też go zarejestrował. Mamy więc kolejnego jasnego bazowego z Toruniem i Poznaniem. Kamery mamy bardzo podobnie wycelowane w niebo jest wieć szansa, że bazowych będzie dużo więcej, a to pozwoli na policzenie orbit i być może coś ciekawego z tego wyniknie.

215555_P.JPG

215609_T.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz na na kompie zdjecie i czas tego bolida. Jak sie podlaczy do netu to sprawdzimy, ale na

90% mamy na fotce to co widzial Limax.

 

Natomiast bolidy nie przestaja latac. W nocy z 6 na 7 lipca na zestawie 300D + Zenitar 16mm zlapalo sie znow kilka meteorkow w tym dwa o jasnosci w okolicach -3 mag o godzinach 21:06 i 00:13 UT. Fotki ponizej.

 

Arek

Też widziałem tego bolida bardzo wyraźnie. Nie utrwaliłem, gdyż nawet nie mam sprzętu. Jednak był bardzo dobrze widoczny i był widoczny w Umi jak na załączonych fotkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też widziałem tego bolida bardzo wyraźnie. Nie utrwaliłem, gdyż nawet nie mam sprzętu. Jednak był bardzo dobrze widoczny i był widoczny w Umi jak na załączonych fotkach

 

No to prosze :)

 

05.jpg

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.