Skocz do zawartości

Znowu w życiu mi nie wyszło...


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
jakiś czas temu rozochocony rekomendacjami kolegów wyższych stażem astrofotograficznym ode mnie odświeżyłem swój asortyment astrofotograficzny. W moim ekwipunku znajduje się obecnie Samyang 135 mm f/2, Canon EOS 500D zmodowany pod astrofoto i filtr o wdzięcznej nazwie "Astronomik Filtr H-alpha 12nm CCD Clip Canon EOS AP". Tą konfiguracją usiłowałem stworzyć imponujące zdjęcie Mgławicy Kalifornia w nietypowym kadrze. Poświęciłem 8h na zebranie materiału h-alpha i około 2h na zebranie materiału w RGB.


PARAMETRY H-ALPHA:

ISO: 800
F: 2.8
Ekspozycja: 8 minut

PARAMETRY RGB:

h-alpha

ISO: 800
F: 2.8
Ekspozycja: 2 minuty

I teraz tak... koledzy wyżsi stażem astrofotograficznym powiedzieli mi, że zbierając materiał h-alpha nie trzeba przejmować się obecnością Księżyca. W zasadzie według nich w środowisku astrofotograficznym przyjęła się taka praktyka, że jak nie ma Księżyca to zbieramy RGB, a gdy jest to poświęcamy czas na h-alpha. Podszedłem do tematu ambitnie i kilka nocek, w których był obecny Księżyc na nieboskłonie (w dużych fazach oświetlenia), poświęciłem na zbieranie materiału do mojej astrofotografii. Następnie, gdy nie było Księżyca wyjąłem filtr h-alpha i rozpocząłem zbieranie materiału RGB. I tutaj się przyznam bez bicia, że fotografowałem w nienajlepszych warunkach. Przez niebo przetaczały się cirrusy. Nie zależało mi jednak na stworzeniu czegoś godnego APOD'a, a raczej na wykonaniu pierwszego zdjęcia, które zawierałoby ciemne pyły z tła. No więc odsiałem co gorsze w RGB i zostawiłem tylko creme de la creme wszystkich przeprowadzonych sesji (w sumie trochę ponad 2h materiału). 

 

Do stackowania materiału użyłem programu APP. Zgodnie z poradami moich znajomych - zestackowałem najpierw h-alpha, a potem osobno RGB. Później odnalazłem kilka poradników odnośnie tego, jak powinno się łączyć obydwa materiały w Photoshopie i... jestem zawiedziony.

 

Do tej pory wydedukowałem, że błędem było słuchanie się moich znajomych w kontekście wykonywania h-alpha przy Księżycu. Spodziewam się, że gdyby nie obecność łysego to w tle byłoby zdecydowanie więcej widać, a obecnie, gdy spojrzy się na h-alpha to nic poza jasną Kalifornią tam nie ma. Inna sprawa to to, że pomimo robienia klatek korekcyjnych (darki, flaty i offsety) i ditheringu, materiał sprawia wrażenie bardzo zaszumionego. I to właśnie z tym najmocniej nie mogę się pogodzić. Chciałbym się dowiedzieć, jak powinno się obrabiać astrofoto, aby wyglądało to w miarę gładko. Wiem, że nie ma jednego sposobu, ale może znacie jakieś poradniki, które pozwoliłyby mi się tego nauczyć? Ja zdaję sobie sprawę z tego, że nie mam wybitnego sprzętu, lecz ... widziałem fotografie osób dysponujących podobnym asortymentem i oni nie mają tak gigantycznego szumu co ja. :D 

Co powinienem zrobić, aby udoskonalić swoje umiejętności w zakresie astrofotografii? Może powinienem odpowiednio skonfigurować swój sprzęt, albo zdobyć więcej umiejętności w obróbce materiału?

Jakie główne grzechy wy zauważacie w tym materiale? Za wszystkie uwagi bardzo serdecznie dziękuję.

Link do stacków h-alpha i RGB: https://we.tl/t-Zansr05wwN

Poradnik z YT, którym się głównie wzorowałem jeśli chodzi o HRGB processing: 

 

 

saddasssdaasd.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, slvmtz napisał(a):

koledzy wyżsi stażem astrofotograficznym powiedzieli mi, że zbierając materiał h-alpha nie trzeba przejmować się obecnością Księżyca.

Zmień kolegów :P To jest fałszywa korelacja. Po prostu przy filtrze Ha przy księżycu DA się coś zrobić, a nie można się nim nie przejmować. 

 

21 minut temu, slvmtz napisał(a):

gdy spojrzy się na h-alpha to nic poza jasną Kalifornią tam nie ma.

A co miałoby być IFNy w H-alpha? Przecież "ciemne pyły" to jest czyste RGB. Warto poczytać o tym co dają w ogóle filtry, jak działają itp. Filtrem Ha wyciąłeś praktycznie wszystko poza kalifornią więc dostałeś dokładnie to co powinno byc. Poczytaj czym sie różnią obiekty refleksyjne od takich np wodorowych czy innych dyfuzyjnych. 

Na twoim miejscu zmieniłbym też Canona. Canon obrósł w legende jakoby był najlepszy do astrofoto, ale patrząc na parametry matrycy w porównaniu z Nikonem to wypada bardzo kiepsko. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slvmtz napisał(a):

koledzy wyżsi stażem astrofotograficznym powiedzieli mi, że zbierając materiał h-alpha nie trzeba przejmować się obecnością Księżyca

No chyba jednak jest to duży skrót myślowy i wątpię, żeby ktokolwiek poważny tak powiedział, kończąc na prostym stwierdzeniu - nie trzeba przejmować się obecnością Księżyca. Zawsze jest "ale".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

No chyba jednak jest to duży skrót myślowy i wątpię, żeby ktokolwiek poważny tak powiedział, kończąc na prostym stwierdzeniu - nie trzeba przejmować się obecnością Księżyca. Zawsze jest "ale".

Jak zawsze potrzebna jest odrobina wyczucia i odrobina wiedzy. Fotografowanie Ha przy dużym Księżycu jest wymuszone przez małą liczbę nocy bez Księżyca i bez chmur, które można poświęcić na LRGB. Każdą inną chwilę bez chmur, niezależnie od wielkości naszego satelity - TRZEBA jakoś wykorzystać...a spełniając pewne warunki ( np. duża odległość kątowa obiektu od Księżyca) da się to zrobić.

Oczywiście można budować w tym czasie makietę kolejki albo miło spędzać czas na imprezie, ale..... :) :) :)

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał(a):

8 i 2 minuty to nie material. O dziwo, ze cokolwiek wyszlo.

To chyba w godzinach było, ale ekspozycje też po 8 i 2 minut.

 

Do tego co napisał @Gość na chwilę dodam jeszcze, że wpływ na jakość zebranego wtedy materiału będzie mieć również rodzaj sensora i szerokość pasma w filtrze.

 

Eh, makiety... Jeszcze kilka takich pochmurnych tygodni i odkurzę aerograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał(a):

8 i 2 minuty to nie material. O dziwo, ze cokolwiek wyszlo.


Wystarczyło się wczytać we wstęp, aby dowiedzieć się, że: 

 

14 godzin temu, slvmtz napisał(a):

Poświęciłem 8h na zebranie materiału h-alpha i około 2h na zebranie materiału w RGB.

 


Co spowodowało, że ta treść Ci umknęła?

 

11 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Sławiek, Sławek... co Ty wysyłasz. Histogramy tych stacków są już wyciągnięte, co ja mam z tym zrobić przecież to nie są surówki.


Takie coś "wypluł" mi APP, a jedyną opcją jaką użyłem w toolsach to usuwanie LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slvmtz napisał(a):


Wystarczyło się wczytać we wstęp, aby dowiedzieć się, że: 

 


Co spowodowało, że ta treść Ci umknęła?

 


Takie coś "wypluł" mi APP, a jedyną opcją jaką użyłem w toolsach to usuwanie LP.

Fakt, sorki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, slvmtz napisał(a):

Poradnik z YT, którym się głównie wzorowałem jeśli chodzi o HRGB processing: 

 

Wszystko możesz zrobić w APP na dobrą sprawę: https://youtu.be/3rFFIMsh5vs

 

Polecam też tutki Daniela: https://youtu.be/YdpdHNNt-h8

 

Tylko kurczę, mi się kojarzy że robiłeś tutorial na YT jak korzystać z APP... I to chyba nawet ten filmik, gdzie w komentarzu wskazałem jakie błędy robiłeś używając APP, tylko jakimś dziwnym trafem mój komentarz wyparował. Ale ja pamiętliwy jestem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

A Pixinsight'a może posiadasz?


Oczywiście, ale nie przepadam.
 

 

2 godziny temu, monter napisał(a):

 

Wszystko możesz zrobić w APP na dobrą sprawę: https://youtu.be/3rFFIMsh5vs

 

Polecam też tutki Daniela: https://youtu.be/YdpdHNNt-h8

 

Tylko kurczę, mi się kojarzy że robiłeś tutorial na YT jak korzystać z APP... I to chyba nawet ten filmik, gdzie w komentarzu wskazałem jakie błędy robiłeś używając APP, tylko jakimś dziwnym trafem mój komentarz wyparował. Ale ja pamiętliwy jestem ;)

 


Dziękuję za podesłane poradniki. Natomiast... życzyłbym sobie, abyś nie stawiał mnie więcej w sytuacji, która sugeruje, że usuwam niewygodne mi opinie zwłaszcza, jeśli sam co do tego nie masz pewności. Wystarczyło cofnąć się do 18 września 2021 roku do grupy Astrofotografia Amatorska i przeczytać komentarze pod postem AstroMiasto o naszej współpracy przy tworzeniu filmu o fotografowaniu Andromedy. Twój komentarz nadal jest tam dostępny, a za zwrócone uwagi Ci podziękowałem. Czy chcesz, abym to ja był pamiętliwy? Zresztą ... chyba jestem, skoro byłem w stanie dotrzeć do treści, które ty uznałeś za usunięte.

image.png.164eb8cf563adc4c8903dee3a816cd1b.png

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.