Skocz do zawartości
  • 0

Bresser EXOS2 dokupować napęd czy zmieniać montaż?


Dattiq

Pytanie

Cześć,

Posiadam montaż Bresser EXOS2 bez napędów. Zakupiłem go świadomie z myślą o ręcznym prowadzeniu no i zgodnie ze swoim budżetem. Czytałem, że niby ma być lepszy niż eq5, choć tożsamy.

Teraz pytanie czy lepiej dokupić do niego napędy za 2500zł czy pozbyć się go, dołożyć i kupić coś innego? To ma być zestaw do visuala i prostego focenia raz na jakiś czas. Co będzie na tym wisieć to się zobaczy ale pewnie będę celował w max 6kg-8kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sprzedaj go i kup już z goto za te 2000 a resztę przeznacz na co innego, lub dołóż do heq 5. 2500 zł za nowe napędy nie jest opłacalnym rozwiązaniem. Ja mam montaż tej klasy z celestrona i dalem 2000 już z goto. Używany oczywiście, ale kwota racjonalna na tą nośność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mhm :D

Zamieszaliście, montaż mam prawie nowy, 2 tyg temu wyrzuciłem pudełko, a szkoda...

kupowany w tamtym roku coś koło wiosny, muszę sprawdzić. Gdybym go sprzedawał to ile mógłbym za niego dostać? Napędy chcę, z portem do guidingu, pytanie tylko co bardziej opłacalne, sprzedać i kupić używkę na gotowo czy dokupić napędy. @Ftraw może masz rację, pytanie tylko ile dostanę za swój... Liczę się z tym, że będę w plecy ale wolę tak niż stać w miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Dattiq napisał(a):

To ma być zestaw do visuala i prostego focenia raz na jakiś czas

skoro ma być do takiego zastosowania, to kup tylko napęd w jednej osi i po temacie, przy dobrym ustawieniu i krótkiej ogniskowej, uzyskasz klatki do minuty, 

 

16 minut temu, Dattiq napisał(a):

Napędy chcę, z portem do guidingu

tutaj zaprzeczyłeś pierwotnemu pomysłowi, focenie z guidingiem to już nie jest ,, proste focenie ", tutaj kłania się montaż wyższej klasy np. HEQ5.

pozdrawiam. 

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Faktycznie, mogłem się źle wyrazić, więc poprawiajcie ;)

Mówiąc proste miałem na myśli, że nie będę próbował dorównać najlepszym i robić zdjęć hurtowo, tylko dla zabawy zrobić zdjęcia, które będą po prostu przyzwoite...

Heq5 będzie lepsze od EXOS2 z napędami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sterownik - 

 

dwa silniki nema 17, cztery zębatki GT2, dwa paski GT2. 

I masz kompletny układ go-to, który możesz używać podłączając do PC lub korzystając z aplikacji na telefon.

Całość za grubo poniżej 1k zł.

Co do samego montażu, nie demonizowałbym, mój wozi podwójny setup, który waży łącznie coś koło 12kg. Oczywiście HEQ5 będzie lepszy, ale skoro już masz tego Bressera, to czemu z niego nie korzystać?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Pikolaczek, nie telepie Ci się to to?

Postawiłem na exosie 8" na barana lustro Nikona z tele Tamrona poszło na 70mm i przy ręcznym prowadzeniu 1 klatka wyszła z 8 przy 10 sekundach naświetlania. Miałem sprężynki. Jakbym zamiast 8" powiesił 70/400 to może byłoby mniej tych drgań. A może to kwestia za małej przeciwwagi, bo mam tylko jedną 4,5kg ale wydawał się wyważony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 hours ago, Dattiq said:

@Pikolaczek, nie telepie Ci się to to?

Postawiłem na exosie 8" na barana lustro Nikona z tele Tamrona poszło na 70mm i przy ręcznym prowadzeniu 1 klatka wyszła z 8 przy 10 sekundach naświetlania. Miałem sprężynki. Jakbym zamiast 8" powiesił 70/400 to może byłoby mniej tych drgań. A może to kwestia za małej przeciwwagi, bo mam tylko jedną 4,5kg ale wydawał się wyważony.

 

Obawiam się, że nie ma czegoś takiego jak ręczne prowadzenie w astrofotografii…

Wyważanie nie jest bardzo skomplikowane - można gdzieś o tym poczytać.

Szczerze mówiąc, nie wiem o jakich sprężynkach myślisz.  :)

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mówiąc o sprężynkach mam na myśli to, że gwiazdy naświetlają się na matrycy w ten sposób, że zamiast gwiazd punktowych są sprężynki od drgającego zestawu ;)

 

A co do ręcznego prowadzenia to myślę, że jest, 15-20 lat temu tak właśnie robiłem swoje pierwsze zdjęcia, kilku Kolegów z Forum również, czy to za pomocą EQ3 czy tak zwanego koziołka :)

Edytowane przez Dattiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.