Skocz do zawartości

Zaległa Wielka Mgławica Oriona


JKbooo

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Bentoq napisał(a):

Co się dzieje z gwiazdami na brzegu kadru? Koma, brak korektora? Pytam jako laik.

 

Nie mam najmniejszego pojęcia i sam się głowie od dłuższego czasu. Podejrzewałem refleksy, ale tuba jest wyflokowana tak, że wygląda jak czarna dziura. Flokowałem nawet wnętrze focusera i krawędź lusterka wtórnego. Teraz myślę sobie, że może to być coś z kolimacją, ale nie jestem w stanie powiedzieć co. Na tym etapie już się z tym pogodziłem i liczę, że po zmianie tuby na jakąś lepszą konstrukcję te artefakty poznikają. :) Szczerze mówiąc już dawno mi się znudziło grzebanie w tej optyce, szczególnie po tak wielu porażkach. Teraz już chcę tylko zbierać materiał. :P

Edit. Korektor jest i to wcale nie najtańszy, więc mam nadzieję, że to nie on jest winowajcą.

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MaPa napisał(a):

Brrr zimno mi się zrobiło ;) Dobra praca, warto stworzyć wersję z wygaszonym środkiem chociaż jak chwilę popatrzyłem to ta mgławicowa otulina też ma swój urok zakrywając  słynny trapez.

 

Próbowałem HDR multiscale transformation jak i ciemniejszej warstwy z maską, ale nie potrafię tego zrobić prawidłowo, tak aby uniknąć posteryzacji, a przejście było naturalne. Może jeszcze przyjdzie czas kiedy się bardziej wgłębię w techniki hdr. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Grzędziel napisał(a):

Tak na marginesie zastanawiam się, w jakim celu zrobiłeś opis w dwóch językach? 


Pod sprzęt i akwizycje mam przygotowany szablon po angielsku i po prostu go wklejam aktualizując tylko dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się ten "za jasny" środek podoba, bo on po prostu jest taki jasny :D Ogólnie zdjęcie bardzo przyjemne w odbiorze. Wiele już widziałem Orionów, gdzie centrum mgławicy było wypłaszczone, o jasności zbliżonej do jej zewnętrznych partii. Każdy kto choć raz widział M42 w teleskopie wie o co chodzi.

 

... noooo może troszkę można by wyciągnąć jakoś Trapez, w końcu on też jest bardzo jasny i powinien być wyraźnie widoczny. Ale centrum bym jednak za mocno nie przygaszał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Astrobonq napisał(a):

A mi się ten "za jasny" środek podoba, bo on po prostu jest taki jasny :D Ogólnie zdjęcie bardzo przyjemne w odbiorze. Wiele już widziałem Orionów, gdzie centrum mgławicy było wypłaszczone, o jasności zbliżonej do jej zewnętrznych partii. Każdy kto choć raz widział M42 w teleskopie wie o co chodzi.

 

... noooo może troszkę można by wyciągnąć jakoś Trapez, w końcu on też jest bardzo jasny i powinien być wyraźnie widoczny. Ale centrum bym jednak za mocno nie przygaszał.

 

Nie wiem czy wyciąganie trapezu z jasnego centrum mgławicy zachowując jednocześnie ciemne pyły w tle jest na moje siły na ten moment :D Szczerze mówiąc mi bardziej zależało na podkreśleniu pyłów w centrum mgławicy, ale pobawiłem się tym trochę i dałem sobie spokój. Wszystko jest kwestią umiejętności obróbki, a ja potrafiłem tego dokonać tylko poprzez pociągnięcie krzywej z prawej strony w dół, albo poprzez zachwianie proporcji jasności całego obrazu, na której od początku mi tak zależało. Poklikałem parę razy przed i po i zostawiłem jak jest. :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.