Skocz do zawartości
  • 0

Filtr szklany ND5.0 czy folia ND5.0?


dj_

Pytanie

Dzień dobry, czy filtr szklany ND5.0 zapewni lepszą rozdzielczość obrazu Słońca niż folia Baadera o tej samej gęstości? Myślę o zamontowaniu filtra na obiektywie refraktora, oczywiście nieco mniejszego niż średnica instrumentu. Folię znam, od filtra szklanego odstrasza mnie trochę cena takiego eksperymentu, gdyby miał się nie udać😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dzięki, tak czy inaczej spróbuję z filtrem szklanym. Klin jest trochę za drogi. Folia wystarcza, choć mam mieszane uczucia zakładając kawałek plastiku. Aż się uśmiałem, że trzymam resztki ND3.8 do prostego foto zamiast kupić szkło, ale bardzo ciemnymi szarymi filtrami zainteresowałem się niedawno.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślałem o zwykłym filtrze fotograficznym np. Hoya za jakieś 300zł. Średnicę dobiorę do ew. użycia w aparacie gdyby w teleskopie nie miało to sensu. Mam jeszcze czas na podjęcie decyzji. Plan już jest, teraz czekam na resztę😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chciałem mieć tylko ździebko lepszą jakość. Trochę mogę jeszcze w zwykłe foto zainwestować, a przy okazji może coś więcej zobaczę, choć i tak jest wystarczająco dobrze (nie, nie jest, ale musi tak zostać, nieba nad głową na razie nie zmienię).

 

EDIT: jednak pomyślę nad tym klinem (dwa głosy są za, dzięki), używam 1.25", to może trafi się kiedyś w dobrej cenie. Chyba szkoda kasy na szklany filtr za połowę tej kwoty.

 

EDIT2: pierwszym kandydatem do wypróbowania będzie filtr Marumi ND4.5 wzmocniony dodatkowymi szarymi/żółtymi od strony obiektywu i/lub okularu w zależności od potrzeb. Jeżeli obraz trochę się poprawi dołożę Solar Continuum.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Krótkie podsumowanie. Ostatecznie kupiłem najtańszy (hmm...) klin Herschela. Decyzję przyśpieszyły obecne ceny folii Baadera. Jakość obrazu jest nieporównywalnie lepsza (ostrość, kontrast), a uzyskiwane powiększenia dwa razy większe: dzisiaj 75x (NPL 8mm) zamiast 33x z folią i BCO 18mm (Bresser 102/600). W Vixenie 80/910 widać jeszcze lepiej, choć granulacja jest słabsza. Dołączony filtr polaryzacyjny jest dla mnie zbyt jasny, użyłem ND3.0, ale wąskopasmowy no name też może być (jasność, jakość) o ile ktoś lubi Słońce w kolorze zielonym. Obudowa klina po ok. 15-tu minutach jest ledwo ciepła, a na dworze jest +15C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, fornax napisał(a):

Ja używam filtra ND5  plus filtr SC i spoko 100x wyściskam

Rzadko kiedy przekraczałem w Bresserze 102/600 powiększenie 60x z ND5.0 i ew. jakimś jasnoszarym filtrem. Degradacja obrazu była zbyt duża. Myślałem o SC, ale dodając jego cenę plus nowej folii (są tylko arkusze A4) ND5.0 i ND3.8, które miałem zamiar wymienić, tańszy okazał się ten klin. Wytrzymał kilka sesji po 15 minut i ciągle działa (teleskop też) 😉

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, dj_ napisał(a):

Rzadko kiedy przekraczałem w Bresserze 102/600 powiększenie 60x z ND5.0 i ew. jakimś jasnoszarym filtrem. Degradacja obrazu była zbyt duża. Myślałem o SC, ale dodając jego cenę plus nowej folii (są tylko arkusze A4) ND5.0 i ND3.8, które miałem zamiar wymienić, tańszy okazał się ten klin. Wytrzymał kilka sesji po 15 minut i ciągle działa (teleskop też) 😉

Stosując filtr SC razem z nd5  obraz Słońca  jest monochromatyczny więc aberracja chromatyczna w 102/600 będzie pomijalna. Ja  oglądam  Słońce w refraktorze 70/700 , granulacja jest dobrze widoczne .:)

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, polaris napisał(a):

A jak tam temperatura w tubusie?

Wystawiłem go na poranne Słońce. Po dwudziestu minutach tubus i wyciąg były zimnie (na dworze jest +10°C). Obudowa klina z tyłu była ledwo ciepła. Moje ucho bardziej się nagrzało😉

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 godziny temu, fornax napisał(a):

Ja używam filtra ND5  plus filtr SC i spoko 100x wyściskam .Plusem filtra ND jest to ,że do tuby wchodzi tylko 1/1000 energii pochodzącej ze słońca .:)

1/100 000.

10 ^ 5 = 100 000, log(100 000) = 5

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.