Skocz do zawartości
  • 0

N. I. N. A a plate solve


Kriss2022

Pytanie

Witajcie. Może dla niektórych blachę, głupie sprawy ale mnie już zaczynają drażnić. 

Przejzalem filmów chyba że 100 i dalej nic. Każdy robi tak jak ja... A jednak coś źle.. 

 

Otóż do sedna. 

 

Po podłączeniu całego sprzętu pod NINA wszystko działa bez zarzutu......

 

Ale wskazując cel, np. M101 teleskop jedzie mi odrazu w dol, zupełnie gdzie indziej. 

 

Mam synchronizację wspolrzednych zrobiona pomiędzy montażem a NINA a on poprstu za każdym razem jedzie mi w drzewa. 

  Czy ja coś pomijam? Coś robię źle? Gdzieś pomiędzy przesuń na cel a plate solve robię błąd.... Bo teleskop niby wie gdzie jest, gdzie stoi i po wybraniu opcji "przesuń, wysrodkuj" jedzie w drzewa przez to nie mogę zrobić plate solve. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
9 minut temu, tex88 napisał(a):

@Wiesiek1952 Muszę robić za każdym razem kalibrację, ale to mi nie przeszkadza. Wychodzi na to, że NINA nie realizuje wytycznych z PHD odnośnie kalibracji (deklinacja -20 do +20) i trzeba to zrobić przed startem sesji.

 

 

NINA robi dokładnie to co Ty jej powiedziałeś, że chcesz. Domyślnie nie robi kalibracji w ogóle (powody powyżej w tym długim poście). Jak chcesz zrobić kalibrację w okolicach równika to napisz sobie w sekwencerze moduł, żeby NINA pojechała w konkretne miejsce i tam zrobiła kalibrację. Skąd NINA (czy dowolny inny program) ma wiedzieć czy równika nie zasłaniają drzewa albo chmury. Kazałeś w sekwencerze pojechać na obiekt np. M 101 a potem kazałeś zrobić kalibrację to robi tam gdzie jest bo tak jest, z oczywistych względów, domyślnie. Chcesz inaczej to trzeba o tym NINA "powiedzieć". Jak nie "powiesz" to robi defaultowo.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może to wydać się śmieszne, ale kalibracja gdzieś tam w -20 + 20, to dla mnie na teraz strata czasu. Jeśli choć raz zauwazylbym poprawę prowadzenia dzięki takiej procedurze, dawno bym to robił. 

Nie zauważyłem....

Tzn montaż prowadzi słabo w każdej z opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

NINA robi dokładnie to co Ty jej powiedziałeś, że chcesz. Domyślnie nie robi kalibracji w ogóle (powody powyżej w tym długim poście). Jak chcesz zrobić kalibrację w okolicach równika to napisz sobie w sekwencerze moduł, żeby NINA pojechała w konkretne miejsce i tam zrobiła kalibrację. Skąd NINA (czy dowolny inny program) ma wiedzieć czy równika nie zasłaniają drzewa albo chmury. Kazałeś w sekwencerze pojechać na obiekt np. M 101 a potem kazałeś zrobić kalibrację to robi tam gdzie jest bo tak jest, z oczywistych względów, domyślnie. Chcesz inaczej to trzeba o tym NINA "powiedzieć". Jak nie "powiesz" to robi defaultowo.

 

 

NINA również nie wie że M101 jest za blokiem ale jedzie w tamten rejon i próbuje. Tak samo mogłoby być i z kalibracją - jedzie tam gdzie trzeba i próbuje bez względu na drzewa itp. Domyślnie powinno być że masz otwarty horyzont w każdą stronę, a jeśli nie to dopiero wtedy interweniuje użytkownik. Ja to prosty człowiek jestem i nie wiem jak się pisze moduły :icon_wink:
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, tex88 napisał(a):

NINA również nie wie że M101 jest za blokiem ale jedzie w tamten rejon i próbuje. Tak samo mogłoby być i z kalibracją - jedzie tam gdzie trzeba i próbuje bez względu na drzewa itp. Domyślnie powinno być że masz otwarty horyzont w każdą stronę, a jeśli nie to dopiero wtedy interweniuje użytkownik. Ja to prosty człowiek jestem i nie wiem jak się pisze moduły :icon_wink:
 

Nie. Ty jej kazałeś jechać na M101 i jak jest za blokiem to Twoja broszka. Żaden program nie zwalnia usera od myślenia 🙂  Jak znajdę chwilę czasu to napiszę sekwencera i zamieszczę ale w dużym skrócie - dodajesz nowy target do swojej sekwencji. To Ci stworzy nowy moduł - który trzeba umieścić na początku. W tym module ograniczasz jego działanie tylko do kalibracji czyli wyrzucasz wszystkie pętle i robienie zdjęć i co tam jeszcze masz. I to wszystko. 

 

 

 

EDIT: ISTOTNE> W Nina można sobie zrobić swój własny widnokrąg z wszystkimi przeszkodami i tak napisać sekwencję, żeby była wykonywana po spełnieniu warunku obiekt widoczny/niewidoczny. Co zabezpiecza przed pojechaniem na M101 za blokiem. O tak to wygląda u mnie. 

 

 

image.png.6a477592933cd6ed24f669b9c73250d8.png

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przykładowy plik w załączeniu. Dodatkowo wraz z "modułem bezpieczeństwa" czyli jak moja stacja meteo mówi, że są chmury to teleskop się parkuje i czeka do poprawy pogody. Tam jest łatwo dodać zamykanie dachu astrobudki - ja mam niestety zamykanie ręczne. Dodatkowo jest wykorzystanie Pushovera dla "sytuacji awaryjnych" - dostaję pusha na telefon jak jest coś źle.

 

Mam nadzieję, że nie ma błędów. 

 

 

PHD Calibration and M57.json

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A po wczorajszej nocce mam ostatnie pytaniie DO Was. 

Robiąc plate solve montaż stoi? Bez gudingu to robię?

Przy ciemnej  tubie (F9) nie widzi za wiele gwiazd, nie może odznaleźć się na niebie. A jak przestanie plate solve na dłuższe naswietlanie to nie gwiazdy są a kreski. 

 

Bo wcozraj okey, dwa razy przesunął na obiekt wskazany ale mieli i mieli te dane i nic nie znajduję. 

 

Jak to jest z tym. Plate solve? Jak to trzeba zrobic? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

A po wczorajszej nocce mam ostatnie pytaniie DO Was. 

Robiąc plate solve montaż stoi? Bez gudingu to robię?

Przy ciemnej  tubie (F9) nie widzi za wiele gwiazd, nie może odznaleźć się na niebie. A jak przestanie plate solve na dłuższe naswietlanie to nie gwiazdy są a kreski. 

 

Bo wcozraj okey, dwa razy przesunął na obiekt wskazany ale mieli i mieli te dane i nic nie znajduję. 

 

Jak to jest z tym. Plate solve? Jak to trzeba zrobic? 

 

 

Do PS dajesz maksymalny możliwy GAIN - zdjęcie nie musi być ładne a ma być maksymalny możliwy SNR a tak jest przy dużym gainie. Czas ustawiasz tak, żeby było widać gwiazdki a filtr (jeśli jest) ustawiasz na najjaśniejszy czyli bez lub luminacja. U mnie na ASI 1600 gain 400 (to jest max) i czas wychodzi 6-8 sekund (dla f/8). Zwykle robię PS bez guidingu tak samo jak AF też jest bez guidingu. Tak nawiasem do AF mam podobne ustawienia. Jak montaż przy naświetlaniu 8 sek robi kreski to...  masz dwie opcje albo go wywalić albo wyregulować. Z ASTAP w 95% przypadków PS trwa tyle, że nie jestem w stanie zaobserwować. W pozostałych 5% przy PlateSolve3 trwa ze 20-30 sek. 

 

Aha i nie wierzę, że to ostatnie pytanie. 🙂

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Jak montaż przy naświetlaniu 8 sek robi kreski to...  masz dwie opcje albo go wywalić albo wyregulować

No i tu mamy sedno problemu. Ja robiąc plate solve wyłączałem montaż całkowicie. 

Tracking a guding to dwie różne rzeczy, a mi się to chyba pomylilo. Bo montaż jest cały czas włączony prawda? 

P. S nie no nie wyrzucę tego cacka bo prawoadzi ponizej 0,6" że skala 0,6px. 

No może nie ostatnie pytanie ale już jestem na prostej 🗽🗽🗽🗽😆😆

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Do PS dajesz maksymalny możliwy GAIN - zdjęcie nie musi być ładne a ma być maksymalny możliwy SNR a tak jest przy dużym gainie. Czas ustawiasz tak, żeby było widać gwiazdki a filtr (jeśli jest) ustawiasz na najjaśniejszy czyli bez lub luminacja. U mnie na ASI 1600 gain 400 (to jest max) i czas wychodzi 6-8 sekund (dla f/8). Zwykle robię PS bez guidingu tak samo jak AF też jest bez guidingu. Tak nawiasem do AF mam podobne ustawienia. Jak montaż przy naświetlaniu 8 sek robi kreski to...  masz dwie opcje albo go wywalić albo wyregulować. Z ASTAP w 95% przypadków PS trwa tyle, że nie jestem w stanie zaobserwować. W pozostałych 5% przy PlateSolve3 trwa ze 20-30 sek. 

 

Aha i nie wierzę, że to ostatnie pytanie. 🙂

 

 

 

Na podstawie tego zdjęcia astrometry.com jest w stanie się odnaleźć natomiast przez NINA wyrzuca blad obiektu.  

 

Może to być wina ustawien? 

Zauważyłem. Że NINA wskazuję mi że pixel size Canona 760d  3,8 zaś według źródeł jest 3,72.

Dlatego z obliczeń mam wpisana ogniskowa RC 1370 według obliczen z 3,72. Natomiast z wyliczen NiNY skala się nie zgadza. 

Czy ja może źle coś wpisuje, robię?? Bo plate  solve przez ASPS czy Plate solve 2 i tak obiektu nie znajduję. Ale jak wrzucę ten obiekt na stronkę astrometry. Com znajduje bardzo szybko. 

Screenshot_20230526_142704.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Na podstawie tego zdjęcia astrometry.com jest w stanie się odnaleźć natomiast przez NINA wyrzuca blad obiektu.  

 

Może to być wina ustawien? 

Zauważyłem. Że NINA wskazuję mi że pixel size Canona 760d  3,8 zaś według źródeł jest 3,72.

Dlatego z obliczeń mam wpisana ogniskowa RC 1370 według obliczen z 3,72. Natomiast z wyliczen NiNY skala się nie zgadza. 

Czy ja może źle coś wpisuje, robię?? Bo plate  solve przez ASPS czy Plate solve 2 i tak obiektu nie znajduję. Ale jak wrzucę ten obiekt na stronkę astrometry. Com znajduje bardzo szybko. 

 

 

 

NINA niczego nie oblicza i nie wykonuje platesolve - robi to zewnętrzny program czyli ASTAP lub platesolve lub w ostatecznej ostateczności astrometry. Platesolve opiera się na danych z NINA - to co sam wprowadziłeś w ustawieniach odnośnie piksela, ogniskowej itp, itd. 

 

Bez informacji (screenshotów) z ustawień to wszystko jest wróżeniem z fusów. Jedno jest pewne - to Ty coś źle poustawiałeś. 

 

Aha i BARDZO WAŻNE - plate solve (ASTAP I PlateSolve3 ale też plate sole w PI) z założenia działa na NIESTRECHOWANYCH plikach. Po obróbce i rozciągnięciu są kłopoty z identyfikacją co jest gwiazdą a co nie. 

 

EDIT: I miało już nie być więcej pytań 🙂

 

EDIT2: Tak nieśmiało zauważę, że jeżeli to nie NINA robi plate sole to może dobrze było by sprawdzić czy zdjęcie jest rozwiązywane przez ASTAP albo przez platesolve3  (tak da się to zrobić też z poziomu NINA)

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

No tak myslałem - najlepiej zamiast dziękuję jest się obrazić. Widać szkoda mojego czasu na pomoc. 

Wiesławie, to nie tak. Jak zauważyłes dziekowalem nie raz, nawet w tym poście. 

Ale jeśli piszesz, że 

35 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

miało już nie być więcej pytań 🙂

To ja odbieram to tak jakbym Cie męczył, jakby DRAŻNIŁY Cie pytania moje. 

 

Nic nie  poradzę, ze jest młokosem bez doświadczenia. Wydawało mi się, że pytając  coś zakończę wątek a tu pytanie- odpowiedz rodzi kolejne pytanie. No i tak się koło kręci. 

Dużo mi pomagasz, posowiecasz czasu odpisując. Bardzo dużo posunąłem się do przodu i BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WSZELKĄ POMOC. Jest naprawdę warta sztabki złota. 

Ale ni pirouna często nie wiem skąd się coś bierze. 

 

Wszystkie problemy co mam z plate solve to powoduje NINA. Jesli wrzucę bezpośrednio na astromery.com czy plate solve 2, All sky obiekty są znajdowane dość szybko. 

 

Wczoraj na bodajże 10-20 prób 2razy znalazł i  się przesunął na dany cel, a potem już nie mógł znaleźć nic. 

 

Kręci i kręci.. Muszę przejęć te ustawienia 

IMG_20230526_022633.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, monter napisał(a):

Astrometry jest piekielnie wolne, zobacz jaki masz domyślnie ustawiony solver. 

Tak jak pisał @Wiesiek1952 to nie Nina analizuje obrazek, ale zewnętrzny soft. A Nina tylko interpretuje wynik. 

No tak więc czemu wszystkie programy znajdują obiekt a NINA zgłasza błąd?? Na każdym sofcie które jest dostępny w NINA. Przez to nie da się plate solve zrobić. 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

No tak więc czemu wszystkie programy znajdują obiekt a NINA zgłasza błąd?? Na każdym sofcie które jest dostępny w NINA. Przez to nie da się plate solve zrobić. 

A może coś się pochrzanilo z katalogami na dysku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

No tak więc czemu wszystkie programy znajdują obiekt a NINA zgłasza błąd?? Na każdym sofcie które jest dostępny w NINA

 

 

Jeśli chcesz, żeby Ci pomóc to potrzebne są dwie rzeczy. Najpierw Ty sam musisz chcieć rozwiązać problem a dwa to dać szanse innym na odpowiedź bez używania szklanej kuli. Zadając pytanie niestety trzeba dostarczyć informacji i to możliwie szczegółowej. W tym konkretnym przypadku pytań jest więcej niż odpowiedzi. 

 

- masz zainstalowany ASTAP,

- czy ASTAP ma zainstalowaną bazę danych, 

- czy ASTAP sam jako "standalone" znajduje rozwiązanie dla DANEGO zdjęcia,

- czy zainstalowałeś PlateSolve 3,

- jak masz skonfigurowaną NINA w zakresie PlateSolve

 

i sporo podobnych pytań. 

 

Nie da się odpowiedzieć na pytanie czemu NINA zgłasza błąd bez wiedzy na powyższe tematy. Przypuszczam, ba jestem pewien, że masz coś źle poustawiane ale nie wiedząc co w ogóle masz poustawiane jak ktokolwiek ma odpowiadać na Twoje pytania.

 

Twoje założenie a'priori to "NINA jest winna".  

Nie. Tak się nie da. To Ty nie potrafisz jest obsługiwać i najpierw musisz się sam przed sobą do tego przyznać. Sam przed sobą. Nie przede mną czy czytającymi ten wątek - bo to wszyscy inni widzą jak na dłoni. Potem musisz chcieć to zmienić. Zadając pytanie daj szanse sobie na odpowiedź czyli daj maksymalnie dużo informacji bo szklana kula mi słabo działa. 

 

 

W NINA w options -> Platesolve ustaw ASTAP jako "primary" - trzeba podać ścieżkę dostępu.  Potem ustaw PlateSolve3 jako "blind solve" - też trzeba podać ścieżki dostępu. 

 

 

 

W NINA we FRAMING  (nie używam polskiego bo tłumaczenie na polski jest wyjątkowo niespójne i ten sam termin ang. w wielu miejscach jest tłumaczony inaczej) wybierz Plik - jak na obrazku poniżej.

 

 

 

image.png.87fe6646a3b58e2723de3a74c5e0306f.png

 

 

 

 

 

 

Potem ciśnij ten duży przycisk Load File - załaduj dowolne zdjęcie, które sam wykonałeś - nawiasem to jest też sposób na kadrowanie według swoich starych zdjęć.

 

 

Wyświetli się taki obrazek:

 

 

image.png.da7c9f43b5bdc62807572a1beb26b302.png

 

 

 

 

Sprawdź czy dane są poprawne i czy w ogóle są jakieś w okienkach RA i Dec (NIEZEROWE)

 

 

Wciśnij 'BLIND SOLVER' i zobacz wynik.

 

powtórz całą procedurę i wciśnij "Plate Solver " i zobacz wynik.

 

 

No i powiedz co Ci wyszło. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Wiesiek1952 najbardziej pomocy Na tej planecie. Dziekuje Pięknie za udzielnie porad, wskazówek

I całej reszcie też dziękuje za pomoc. 

 

Wczoraj sie udało już ogarnąć wszystko.

 

Zrobilem jak Wieslaw pisał i udało się. Mialem problemy z plikami i konfiguracja plate solve. 

 

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE WSZYTKIM. 

 

Przepraszam za wpisy x4 ale zaciął się net a potem wrzuciło x4

 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.