Skocz do zawartości

Gain klatek kalibracyjnych


ko20

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z flatownicą z chinskiego panelu. Swieci mocno, musi być bardzo krótki czas, ale wtedy na flatach jakieś pasy wyłażą. Rozwiązaniem jest naświetlanie kilka sekund.

Albo przerobię flatownicę dokladajac jakiś filtr, albo zmiejsze gain flatów i dark flatów do 0.

 

Tu pytanie, patrząc na poniższy rysunek co kogo i gdzie kalibruje, wychodzi mi że gain (a wiec szum odczytu) możę użyć jakiś gain dla Dark/LighT, a  inny dark flat/flat.

Dobrze kombinuje?

czyli Dark i Light powiedzmy Gain 120,  dark flat i flat gain 0.

 

Bo do tej pory wszystkie klatki próbowałem robić z tym samym gain. 

 

 

image.png.11b277333df457e8e1ef1599598584ee.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie przetwornicę step down, najlepiej regulowaną. Sam mam taką do flatboxa i musiałem dać na wyjściu z 1,5V. Za przetwornicę zapłaciłem 13 zł w sklepie stacjonarnym. Wyregulowałem tak, że na gain 0 czas flata to 1 sek, na gain 140 oczywiście 5x krótszy i mam do tego gotowe sekwencje w Asiair. 

Wszystkie klatki zbierasz na tym samym gainie. 

dark flaty robisz na ciemnych filtrach, np. S, gdzie czas flata jest na tyle długi, że może pojawić się w nim ampglow, który należy skalibrować. Matryce użyte w asi183, asi1600, asi294 zapewne tego wymagają, może nawet bez filtrów NB. Nowsze matryce BSI nie potrzebują niczego poza flatem i opcjonalnie biasem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki wszystkim za odpowiedzi, choć bardziej mi zależało na określeniu poprawnosci kalibracji, a nie na blenadach czy przesłonach.

Rozrysowałem to sobie i jestem pewien, że zrobienie kalibracji z innym gainem dla dark/light a innym dla dark flat/flat, co do zasady da poprawne wyniki. Jedyne przeciw, to takie, żę dla Gain 0, szum odczytu jest kulkukrotnie wiekszy niż dla gain > HCG, czyli 120 u mnie. Wiec lepiej w praktyce iść w dark flat/Flat na czułości powyżej HCG. Zawsze leipiej mieć mniej szumu niż więcej.

 

 

Czemu da poprawne rezultaty?

Robie Dark i Light na 300sekundach gain 120.

Master dark zawiera:

 - bias

 - szum odczytu (nieiwelki bo dla gain HCG)

 - szum termicznym (w tym apl glow), duży bo nazbierany prze 300sek. 

Light z racji wykonania w tych samywch warunkach (czas, gain, temp) zawiera taki sam bias, szum odczytu, szum termiczny ( w tym apl glow).

Wszystko toto zostanie odjęte od Light'a. Zostanie winietowanie i paprochy.  

 

 

Dark Flat, powiedzmy 1 sek gain 0 zwiera:

 - bias

 - szum odczytu, inny niż powyżej! i paradoksalnie kilka razy wiekszy wiekszy niż dla gain 120)

 - szum termiczny inny niż dla dark/light, względnie mały, bo zbierany tylko 1 sekund, Zawiera również "mały" ampl glow z 1 sekundowej expozycji.

 

Flat zawiera ten sam bias, ten sam szum odczytu, ten sam szum termiczny. Wszystko to zostanie odjęte od flata. W skalibrowanym flacie zostanie winietowanie i paprochy.

 

Master Dark kalibruje (pod względem bias, redout nose, thermal nosie) lighty

Master Dark flat kalibruje (pod względem bias, redout nose, thermal nosie) Flaty. 

Wiec oba zestawy mogą być wykonane co do zasady w róznych warunkach. ba, ze zwzględy na rózny czas, powiedzmy 300sek vs 1sek, to są rózne warunki, bo dla róznych czasów rózny będzie szum termiczny. Zmiana gain, wprowadzi po prostu dodatkowo inny szum odczytu w onuc zestwach.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.