Skocz do zawartości

ASI585MC i obiektyw M42 200/4 ?


amatorastro

Rekomendowane odpowiedzi

Pixel 2.9um w tej kamerce moim zdaniem nie zabangla z czymś, co było produkowane pod kliszę fotograficzną.

Oczywiście ma sens, żeby zdobyć trochę doświadczenia itp. itd jeśli akurat na nic lepszego Cię nie stać (albo chcesz ten M42 obiektyw z jakiegokolwiek innego powodu) to na pewno też coś można tym ustrzelić.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż, wszystko zabangla, kwestia przejściówki i dostosowanie backfocusa, by ostrzył poprawnie.

Ale czy to ma sens? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań względem obrazka. Przymknięcie do F/5.6 pomaga w wielu starych obiektywach, niektóre są całkiem niezłe z tą przysłoną, ale daleko im do bycia wolnym od wad optycznych. Problem z aberracją, komą, czasem nawet z ostrością. Zależy od szkła, są lepsze i gorsze.

Co tutaj pomoże to na pewno mała matryca w ASI585MC :) Myślę, że nie skłamię, jeśli powiem, że większość obiektywów stara się być super w centrum kadru, a z brzegami to różnie bywa, więc im mniejsza matryca, tym lepiej wypada obiektyw pod kątem jakości obrazu.

 

Osobiście mam Pentacona 200/4 i z F/5.6 na APS-C jest tak sobie, niebieski kolor bardzo odbiega od reszty, nawet w centrum kadru i do tego nie jest to specjalnie ostra sztuka.

Widać ogromną poprawę przechodząc F/4 -> F/5.6 i pewnie dalsze przymykanie pomoże, ale dla mnie F/5.6 to jest granica sensu w obiektywach.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej :D:D

Nie bardzo mnie stać na zakup czegoś lepszego, więc póki co ten 200/4 musi wystarczyć. Mam jeszcze Pentacona 135/2.8, ale nawet po przysłonięciu do f8, nie dorasta temu 200 przy f4. Guiding będzie na guiderze 30mm z T7C, bo taką posiadam. 

 

O ASI585MC myślałem, bo nie jest to jeszcze kwota jaką trzeba wydać na jakąś MM Pro z kołem i filtrami. Poza tym przy moim zerowym doświadczeniu wydawanie większych kwot by było bez sensu.  Jeszcze jest opcja Canona 1000D aby go "zepsuć" (mod), bo leży nieużywany. (Tylko jaki mod? Full? W filtr Baadera raczej nie będę inwestować, prędzej clip z jakimś IRcut.)

 

No i najgorsze montaż, bo chcę to powiesić na drukowanym montażu z przekładnią harmoniczną (w trakcie budowy). (Tak, wiem, niejeden mnie tu zaraz za to zje.) :)  Do tego OnStep czy podobne rozwiązanie. Montaż będzie wisiał na balustradzie balkonu w mieście. Wyjazdy pod ciemne niebo odpadają - totalny brak czasu. 

 

Nie spodziewam się palenia klatek po 10minut, jak będzie 10-15s, to będę szczęśliwy. 

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Pixel 2.9um w tej kamerce moim zdaniem nie zabangla z czymś, co było produkowane pod kliszę fotograficzną.

Oczywiście ma sens, żeby zdobyć trochę doświadczenia itp. itd jeśli akurat na nic lepszego Cię nie stać (albo chcesz ten M42 obiektyw z jakiegokolwiek innego powodu) to na pewno też coś można tym ustrzelić.

 

 

Zaintrygowała mnie ta odpowiedź. Dlatego zapytam. Co ma wielkość pixela do do obiektywu "produkowanego pod klisze"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu moje próby z ASI 1600 + obiektywy średnioformatowe.

W opisie Rozety jest błąd którego nie mogę już edytować- nie obiektyw 300 mm tylko ten sam z którego był robiony Orion - te same noce.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz MC musisz celować w coś co nie daje masakrycznej aberracji żebyś później nie płakał - owal wokół gwiazd w czerwieni zabije zdjęcie. Radził bym mono jeśli tani obiektyw. Do MC ciężko będzie dobre M42 za małe pieniądze.

https://www.interfoto.eu/?page=subprodukty&cat=639133&id=192

 

To jest zdaje się średni format z dołożona "dupką" > zejście na M42. F2,8 i masz zapas przysłony - może udało by się sensownie robić na F4.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, amatorastro napisał(a):

Czy zestaw ASI585MC i stary obiektyw na M42 200/4 przymknięty np do @5,6 ma sens?

 

 

Każdy zestaw ma sens, szczególnie, że go już posiadasz. Przede wszystkim zbierzesz samodzielnie materiał i zajmiesz się jego obróbką. Zetkniesz się z astrofoto od A do Z. Przy tym sprawdzisz, jakie w przyszłości problemy/wady sprzętowe warto wyeliminować, w co zainwestować. Canona nie musisz modyfikować. Jest bardzo dużo obiektów, które możesz pokazać. Na standardowej lustrzance.  

 

Co do montażu na balustradzie w mieście, z powodu braku czasu. Mój zestaw kiedyś tam, na głodzie :)

 

image.jpeg.2f98665eccbc6f0904f1d6c49fe53a83.jpeg

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mczajka napisał(a):

Zaintrygowała mnie ta odpowiedź. Dlatego zapytam. Co ma wielkość pixela do do obiektywu "produkowanego pod klisze"? 

Każdy obiektyw ma jakąśtam maksymalną zdolność rozdzielczą, będącą wypadkową apertury, konstrukcji i jakości. Podobnie detektor (czy to będzie klisza, czy matryca światłoczuła) też ma jakąś swoją charakterystyczną rozdzielczość, wynikającą z rozmiaru ziarna w pierwszym przypadku, a rozmiaru piksela w drugim - przy czym rozmiar ziarna to nie jest tak wprost odpowiednik rozmiaru piksela, bo klisza działa mocno inaczej niż matryca.

Generalnie matryca z małym pikselem ma większą zdolność rozdzielczą niż klisza, szczególnie ta o wysokiej czułości. "Zwykłe" obiektywy na M42 były projektowane z myślą o tym, żeby w miarę przyzwoicie pokryć obszar który my dziś nazywamy pełną klatką (czyli klatkę kliszy 35mm), a jednocześnie ich zdolność rozdzielcza musiała być tylko taka, żeby wystarczyło w stosunku do rozdzielczości kliszy - niekoniecznie jest to optymalne połączenie ze współczesną matrycą z małym pikselem (będzie bardzo dobrze widać wszystkie wady optyczne).

 

To będzie zapewne bardzo różnie w przypadku różnych obiektywów, bo przecież i te kilkadziesiąt lat temu produkowano też obiektywy wybitne, ale tak ogólnie to tak jak wyżej. Tylko oczywiście to nie oznacza, że cały pomysł jest od razu do dupy - obraz nie będzie raczej jak z porządnego apo, ale spróbować warto, choćby po to żeby właśnie poznać ograniczenia takiego sprzętu i czegoś się nauczyć. Przecież w najgorszym wypadku będzie to po prostu wyglądać słabo.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie, odkopuję temat.

Skoro odległość obrazowa obiektywu M42 wynosi 45,46mm, a matryca w ASI 585MC z założonym pierścieniem jest w odległości 17,5mm

Specyfikacja kamery

to potrzebuję pierścień(e) 27,96mm, przy czym jepiej ciut mniej, bo zawsze regulacją ostrości można obiektyw odsunąć.

Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Obiektyw to zespół soczewek i nic tam się nie "odsuwa" w czasie ostrzenia a raczej zmienia wzajemne położenie. Źle dobrana odległość ( metal back focus) może skutkować brakiem ostrości w nieskończoności- a to przecież nas interesuje...

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.