Skocz do zawartości

M16 i M17 - Isze podejście NarrowBand


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przez ostatnie noce zebrałem materiał ok 4h Iszy raz z użyciem filtra kupionego u @dobrychemik SvBony DualBand wraz z Askar Fra 300 pro + Canon 1300D astromod, Az-Gti + gudiing. Trochę wiało, więc gwiazdki mimo guidera nie są szpilkami, ale Iszy raz podszedłem do obróbki takiego materiału. Najpierw użyłem skryptu SiriLa do wyciągnięcia Ha i Oiii i złożyłem to w palecie HOO:
image.png.40349ab8b9b3b3318caabe11ada1d65d.png

 

Potem standardowa obróbka w SiriLu + PSie + LR (ekstrakcja tła, histogramy, Annies Astro Set, Astronomy Tools Action Set, Starnet++). I wyszło coś takiego:

image.thumb.png.9a7d7c7ca888c7ccced719561a551bb3.png

 

I teraz pytanie, czy da się z tego wyciągnąć jakieś "kolorki" inne niż czerwony/pomarańczowy jak to widać na innych zdjęciach? Czy to po prostu w HOO tak wygląda? Co poprawić?

Tutaj link do stacka jak coś (stack z DSS do gwiazdek uzyty, Ha i Oiii oddzielne pliki):

https://drive.google.com/drive/folders/1C5I0Vg4wh3qvacVZqPcxTGpl5NPASHS3?usp=sharing

Edytowane przez dudeck
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dobrychemik napisał(a):

Weź się za Welon - tam jest mnóstwo tlenu odseparowanego od wodoru, kolory będą bardziej urozmaicone :)

 

Na razie na moim balkonie go nie ma widocznego, ale mam go na liście :)

36 minut temu, holeris napisał(a):

Widać, że materiał ma potencjał, ale straszną ciapkę masz w tle. Zapewne od zbytniego odszumiania i / lub starneta.

I to i to + Canon 1300D mocno szumi. Może ktoś lepiej to obrobi i zobaczę jak powinno to wyglądać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj się trochę nudziłem i wziąłem na szybkie klikanie Twoje zdjęcie. Nie przepadam za obróbką dlatego ciągle fotka ma widoczne mankamenty, ale siedziałem nad tym pewnie z 20 minut. Obróbka w PixInsight i na koniec kilka suwaków w PS.

M16_M17_SiriL_Stack_13472s_DBE_SPCC_final.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, dudeck said:

@tomekL super!
Rozumiem, że też użyłeś BlurXterminatora? Widzę, że Pixinsight robi robotę, zacznę na niego zbierać.

Tak, proces wyglądał mniej więcej tak jak poniżej, ale mogłem coś tam jeszcze wiecej robić. Tak jak pisałem, nie lubię obróbki i nie jestem specem w tym temacie, robię tak by było w miarę ok i przede wszystkim by było szybko :) W Pixa zainwestowałem i nie żałuję, robi robotę i jest mnóstwo materiałów w sieci.

 1. DBE
 2. crop
 3. Scripts->Image Analysis->ImageSolver
 4. SPCC
 5. NoiseXterm
 6. BlurXTerminator
 7. Stretch
 8. SCNR
 9. starnet2
10. dla starless->curves
11. dla gwiazd color stauration
12. PixelMath
13. Photoshop Camera RAW filter

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ok, dozbierałem materiału, użyłem Starneta z SiriL dla preliniowanych gwiazd oraz użyłem darmowego narzędzia AstroSharp i mniej rozmyłem szum niż poprzednio, efekt dla 76 klatek po 5 minut taki:
Edit(wkleiłem wcześniej nie ten plik...)
image.thumb.png.01ee172bf277a45d5d7f5750a927c11f.png

Edytowane przez dudeck
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2023 o 12:25, tomekL napisał(a):

1. DBE
 2. crop

Czemu nie odwrotnie? Obszary "ułomne" powstające w wnyniku ditheringu czy składania klatek z różnych sesji mogą potencjalnie wpływać na ocenę próbek w DBE i ABE. 

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, apolkowski said:

Czemu nie odwrotnie? Obszary "ułomne" powstające w wnyniku ditheringu czy składania klatek z różnych sesji mogą potencjalnie wpływać na ocenę próbek w DBE i ABE. 

Omsknęło się, oczywiście błąd, robię odwrotnie, od cropa zawsze zaczynam obróbkę stacka, z powodów o których napisałeś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.