Skocz do zawartości

Mgławice refleksyjne Sharpless 2-33 i Sharpless 2-36 w gwiazdozbiorze Głowy Węża


Rekomendowane odpowiedzi

  • Gość na chwilę zmienił(a) tytuł na Mgławice refleksyjne Sharpless 2-33 i Sharpless 2-36 w gwiazdozbiorze Głowy Węża

Maciej, powiem tak, kolorystycznie do mnie nie przemawia. Ja pyły widzę zazwyczaj jako szare, ew. w lekki brąz, ale do tego musi być też odpowiednio jasne tło, żeby to się kontrastowało. Jeśli chodzi o mgławice refleksyjne, to z reguły odbijają one światło gwiazd, wiec mają często ich kolor. Tak jest w przypadku np. Plejad, M78 czy NGC 1999.

Przykładem obrobienia tego obiektu jest tu dla mnie https://www.astrobin.com/full/cpr9a2/0/. Masz ten sam obiekt, też robione Takahashi 106, ale kompletnie odmienne pokazanie i wg. mnie po prostu lepsze.

Wiem, że jak zawsze, jest to kwestia interpretacji i swojej wizji, ale ja u Ciebie widzę niemal czarne tło i brązowo beżowe pyły.

 

Z technicznych rzeczy, które widzę, to przede wszystkim duża ilość pozostałości po satelitach, wynikająca pewnie z niedużej ilości materiału, ale jednak podczas stackowania powinno dać się usunąć.

Dodatkowo widzę, że świeci ci pasek po lewej stronie niemal na całej wysokości zdjęcia. Nie wiem, czy to inny obiekt, czy coś się tam zaświetliło za mocno.

Widzę też, że niektóre małe gwiazdki są wręcz zielone, co raczej pokazuje, że kalibracja kolorów raczej też tu nie zadziałała dobrze.

 

Tak jak uważam twoje zdjęcia za bardzo fajne, idące często w przeciwną stronę do innych, to ta mi się po prostu nie podoba. Mam nadzieje, że wystarczająco konstruktywnie opisałem i nie będzie, że wymyślam :P

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Kalibracji się przyjrzę, aczkolwiek za dużo się tu nie spodziewam bo to typowy obiekt uciekający- o 23:00 jest już za południkiem i nisko. Pasek po lewej stronie to minimalne zaświetlenie od horyzontu i przyznam że go nieco olałem, aczkolwiek widziałem).  Przy okazji kalibracji poprawię. A kolorystyka pyłów - jak spojrzysz na moje Sh ( linki w opisie) to powinna być zbliżona do starszych prac.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2023 o 18:01, Gość na chwilę napisał(a):

Trochę poprawiłem według uwag Janka. Lekkie, mniejsze zaświetlenie zostało z lewej strony.

Sh2-3336.thumb.png.22ceef9ab65ce08a062e644c3a3b0003.png

No pięknie, człowiek pojechał na wczasy i przegapia tyle ciekawych smaczków. Kalibracja ok, zrobiła robotę, ale kolorystycznie trzymałbym się jednak nieco bardziej oryginału. Takie 50% z tego i 50% z pierwotnej wersji. Choćby dlatego, że gwiazdki przy okazji straciły też na kolorach.

 

Obiekty rzadko fotografowane, na Astrobin zdjęć tyle co kot napłakał więc oprócz estetyki duży plus za wartość poznawczą. Nie ma tam grama wodoru? Zaraz się jeszcze okaże, że Drechsler i spółka coś tam wynajdą :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.