Skocz do zawartości

M104 Sombrero z gwiazdkami


diver

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, _Spirit_ napisał(a):

Jeszcze kilka osób zacznie zdalnie i do danych o ekspozycji i sprzęcie zaczniemy dodawać koszt wynajęcia - 10, 20 ojro :)

 

Romek, kolega @Antoni był bardzo ciekaw, więc mu powiedziałem. Miałem pewien opór, bo obawiam się właśnie tego o czym napisałeś. Więcej żadnych cen nie podam! :) A poza tym mam nadzieję, że pogoda się w końcu poprawi i zacznę zbierać swój materiał.

 

11 godzin temu, Andrzej Lach napisał(a):

W tym wypadku, obiekt aż się prosi o "klasyczne" umiejscowienie w centrum (nawet poprzez crop na powyższym materiale).

 

Andrzej, taki materiał dostałem i też na początku pomyślałem, że jest dziwnie skadrowany. Ostatecznie jednak uznałem że to ciekawy kadr, bo pokazuje gwiezdny "wianek" wokół galaktyki. I tak jak napisał kolega @Pyzik, galaktyka jest w mocnym punkcie kadru, a nie w centrum. Co ma swoje kompozycyjne zalety. ;)

 

10 godzin temu, TUR napisał(a):

Możesz zapodać jeszcze samo L bez opisu pls

 

Proszę bardzo, na końcu posta załączam luminancję, której ostatecznie użyłem do złożenia z RGB.

 

10 godzin temu, Robson_g napisał(a):

Powiedz, czy obróbka materiału spod ładnego nieba i takim sprzętem jest łatwiejsza od tradycyjnego, czy nie widzisz wielkiej różnicy?

 

Główna przewaga dobrego materiału to dobre, ciemne i równe tło. Więc nie ma walki z gradientami. No i ze względu na ciemne niebo odstęp sygnału obiektu od sygnału tła jest dużo lepszy.

Choć z jakością materiałów jak widzę bywa różnie. Tutaj - tak jak napisałem wcześniej dostałem klatki skalibrowane chyba nieświeżymi flatami, więc miałem trochę zabawy.

 

Luminancja

 

L_2000_3000.thumb.jpg.02f0b7485d35287a2401f36b4339e46a.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, diver napisał(a):

Romek, kolega @Antoni był bardzo ciekaw, więc mu powiedziałem. Miałem pewien opór, bo obawiam się właśnie tego o czym napisałeś. Więcej żadnych cen nie podam! :) A poza tym mam nadzieję, że pogoda się w końcu poprawi i zacznę zbierać swój materiał.

Ale żebyś nie pomyślał że chciałem złośliwie czy coś ...  Sam bym chętnie kiedyś  spróbował  ...

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, _Spirit_ napisał(a):

Ale żebyś nie pomyślał że chciałem złośliwie czy coś ...  Sam bym chętnie kiedyś  spróbował  ...

 

Nie pomyślałem o żadnej złośliwości. Sam się przed sobą tłumaczę, że wdepnąłem w tę "zarazę". Ale teraz przynajmniej wiem, jak wygląda dobry materiał, więc "bawimy się materiałem". ;)

Jest i frajda i nauka warsztatu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie rewelacyjne, pyłowy detal na galaktyce to w ogóle odlot. Zdjęcie z Hubble'a prawdę mówiąc niewiele lepsze. Gratulacje.


---------------------------
PS: Myślałem, że taki efekt uzyskałeś z Twojego Newtona z Polski... a tu PlaneWave 24" z Chile.... nie mniej fotka dalej rewelacyjna :)

Edytowane przez alinoe
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała ciekawostka ;) 

 

Analizując zdjęcia Galaktyki Sombrero uzyskane za pomocą Teleskopu Hubble'a, Elio Quiroga Rodriguez z Uniwersytetu Mid Atlantic w Hiszpanii zidentyfikował osobliwy obiekt, którym okazała się galaktyka zawierająca aktywne jądro galaktyczne (AGN). O odkryciu poinformował w artykule opublikowanym 11 sierpnia. Rodriguez odkrył, że obiekt ten, wcześniej sklasyfikowany jako kandydat na gromadę kulistą znajdującą się w halo M104, może być galaktyką spiralną z poprzeczką typu SBc z AGN w centrum. 

 

Cały artykuł:

https://arxiv.org/pdf/2308.06187.pdf?

 

...a ów ciekawy obiekt możemy zobaczyć na zdjęciu z tego tematu :) 

 

Sombrero1.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.