Skocz do zawartości

M27 Hantle w HOO


WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wszystkim za komentarze.

 

14 godzin temu, diver napisał(a):

Ładne kolorki, ale pięknej korony mgławicy prawie nie widać. Obiekt prosi o światło, myślę że czasy 240 s byłyby jak najbardziej na miejscu

Wydaje mi się, że przy tym obiekcie (a szczególnie przy tym obiekcie i tym setupie) 60s na klatkę jest optymalne, bo przy dłuższych straciłbym na ostrości. Myślę, że problem jest od strony obróbki - kiedy wyciągałem koronę to środek wychodził przepalony (przydałby się jakiś HDR, w Pixie robi się to chyba przez GHS jeśli się nie mylę? W APP nie mam takiej opcji (albo o niej nie wiem)).
Druga sprawa - 11h łącznie to nie jest jakoś specjalnie długo (przy f/5).
 

 

7 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Taka mała uwaga: szerokość pasma filtra mierzymy w nanometrach ( skrót nm) a nie w milimetrach jak to napisałeś

 Chyba, że ktoś ma szerokie filtry :D. Jasne, to oczywiście literówka (kopiowałem skądś z błędem i nie wyłapałem - już poprawiłem).

 

2 godziny temu, Grzędziel napisał(a):

Tam jest morze gwiazd wokół, to jasne rejony Drogi Mlecznej, a u Ciebie ich prawie nie widać.

Wydaje mi się (oczywiście wybielając siebie :)), że to może przez gwiazdy w HO. Może materiałowi brakuje jednak RGB bardziej niż myślałem...
Druga sprawa to to, że zdjęcie staram się rozpatrywać w dwóch aspektach fizycznym (co tam rzeczywiście jest i jak rzeczywiście wygląda) i artystycznym (tym jak to się prezentuje wizualnie).
Nie bez powodu przecież istnieją filtry (programowe) do zmniejszania gwiazd. Gdyby gwiazdy były bardziej widoczne to zmniejszyłyby znaczenie obiektu na pierwszym planie.

@Grzędziel - myślisz, że w ten sposób praca choć trochę się broni?

Dorzucam dla chętnych surówki (@_Spirit_ - again? :D). Z pewnością innym uda się wyciągnąć lepiej koronę bez przepalania środka (ja muszę jeszcze poćwiczyć).

M27-Ha-NoSt.tiff M27-OIII-NoSt.tiff

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WojtasSP320 napisał(a):

Wydaje mi się (oczywiście wybielając siebie :)), że to może przez gwiazdy w HO. Może materiałowi brakuje jednak RGB bardziej niż myślałem...
Druga sprawa to to, że zdjęcie staram się rozpatrywać w dwóch aspektach fizycznym (co tam rzeczywiście jest i jak rzeczywiście wygląda) i artystycznym (tym jak to się prezentuje wizualnie).
Nie bez powodu przecież istnieją filtry (programowe) do zmniejszania gwiazd. Gdyby gwiazdy były bardziej widoczne to zmniejszyłyby znaczenie obiektu na pierwszym planie.

@Grzędziel - myślisz, że w ten sposób praca choć trochę się broni?

 

Przytoczyłem wyłącznie moją subiektywną uwagę. Po prosu nie lubię zdjęć z przygaszonymi czy też usuniętymi gwiazdami. W tym wypadku mgławica jest na tyle jasna, że w żadnym razie gwiazdy jej nie "zagłuszają". Setki razy widziałem ją, też w dużych teleskopach, mam jej obraz przed oczyma, oczywiście zawsze pośród gwiazd i stąd moja uwaga. Ale jasne, że każdy ma prawo uważać inaczej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.