Skocz do zawartości

Trójkąt Pickeringa


M_H

Rekomendowane odpowiedzi

Znakomite zdjęcie! Kolory intrygujące, detal świetny, szum potraktowany odpowiednio... Nie za bardzo wiem, co mam krytykować.

 

Może gwiazdki odrobinę za małe? Może tło odrobinkę za jasne? <- piszę tylko dlatego, że nalegasz, choć trąci to czepialstwem :-)

 

EDIT: Dodam jeszcze, że jest to udane SHO tego obiektu. W wielu wypadkach SHO Veila wygląda nieprzyjemnie, ale nie w tym.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, JKbooo napisał(a):

Kiedy masz tak dobrze skolimowany teleskop, że BXT nie wie co robić z pierścieniami dyfrakcyjnymi.

image.png.b2cb79feec768fdcbd3f93cf7780fd27.png


Z tą kolimacją nie jest tak kolorowo jak może się wydawać, było trochę jajowato. Tutaj faktycznie BXT mimo iż kształt gwiazd poprawił znacząco, poległ na takich detalach, zgadzam się. Może znajdę jakiś inny sposób (maskowanie?).


 

 

30 minut temu, Herbert West napisał(a):

Może gwiazdki odrobinę za małe? Może tło odrobinkę za jasne? <- piszę tylko dlatego, że nalegasz, choć trąci to czepialstwem :-

Z tłem zawsze mam problem by znaleść dobry poziom. Jest albo jasno albo za ciemno, wychodzi mi zawsze trochę za jasno. Podobnie z wielkością gwiazd. Zwrócę na to następnym razem więcej uwagi 👍.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Herbert West napisał(a):

Znakomite zdjęcie! Kolory intrygujące, detal świetny, szum potraktowany odpowiednio... Nie za bardzo wiem, co mam krytykować.

 

Może gwiazdki odrobinę za małe? Może tło odrobinkę za jasne? <- piszę tylko dlatego, że nalegasz, choć trąci to czepialstwem 🙂

 

EDIT: Dodam jeszcze, że jest to udane SHO tego obiektu. W wielu wypadkach SHO Veila wygląda nieprzyjemnie, ale nie w tym.

Się podpisuję oburącz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca zacna, ilość materiału znakomita, ale zastanawiam się, czy nie szumi za bardzo przy tej ilości materiału?
I jest jeden detal, który denerwuje jak łuska od popcornu między zębami, a mianowicie to:
Przechwycenieobrazuekranu_2023-08-21_17-08-22.png.20ec900f7a8556179357a144132253ca.png

To chyba jakiś artefakt postprodukcji, co? Przydałoby się to jakoś zategować. Nie mniej jednak start na forum z przytupem :) 👍

I od razu mówię, że wypowiadam się jako laik.

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

Praca zacna, ilość materiału znakomita, ale zastanawiam się, czy nie szumi za bardzo przy tej ilości materiału?
I jest jeden detal, który denerwuje jak łuska od popcornu między zębami, a mianowicie to:
Przechwycenieobrazuekranu_2023-08-21_17-08-22.png.20ec900f7a8556179357a144132253ca.png

To chyba jakiś artefakt postprodukcji, co? Przydałoby się to jakoś zategować. Nie mniej jednak start na forum z przytupem :) 👍

I od razu mówię, że wypowiadam się jako laik.

Oo! Nie zauważyłem tego, sprawdzę i poprawię. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, WojtasSP320 napisał(a):

czy nie szumi za bardzo przy tej ilości materiału?

Niestety aktualnie jestem w miejscu gdzie nocą są temperatury rzędu 25stC i nie za się chłodzić za bardzo. Próbuję też nie odszumiać za bardzo bo kończy się to w moim przypadku nie najlepiej :-)

Edytowane przez M_H
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, WojtasSP320 napisał(a):

Praca zacna, ilość materiału znakomita, ale zastanawiam się, czy nie szumi za bardzo przy tej ilości materiału?
 

 

Świetne  oko, grasuje tam w okolicy podobnym teleskopem więc mam punkt odniesienia i zgadzam się że szumu jest tam za dużo

 

Zgodziłbym się też z Herbertem że chyba nieco zbyt rozjaśnione.

 

Poza tym kompletnie zgadzam się z autorem,  piękny obszar który tylko zyskuje jak spojrzymy na niego w detalu.

 

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, M_H napisał(a):

To moja pierwsza praca którą dzielę się na tym forum (taka wiecie... "oficjalna"). Traktuję to też jako taki trochę "egzamin" z umiejętności. Wiem, że do poziomu prac umieszczanych tutaj jeszcze daleka droga. Niemniej, starałem się przyłożyć maksymalnie do tematu.

Trójkąt Pickeringa to fragment pętli łabędzia bardzo bogaty w struktury zjonizowanego gazu. Tu aniołek, tam jakaś wyrwa w tlenie, włókna, cirrusy...  🙃. Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę się "napaczeć".

Ponieważ nie jestem tak biegły w astronomii jak koledzy, więc nic więcej nie napiszę, nie chcę popełnić jakiejś okrutnej gafy ;P.

Sprzęt:
 RC8, ASI2600, Antlia SHORGB, GEM45 + gadżety
 

Akwizycja 16-21 sierpnia 2023:

 Ha: 55×600″(9h 10′)

 OIII: 27×600″(4h 30′)

 SulfurII: 39×600″(6h 30′)

 B: 30×60″(30′)

 G: 30×60″(30′)

 R: 30×60″(30′)
 

Łącznie:

21h 40′
 

Obróbka:
 Pixinsight, SHO na mgławicę RGB na gwiazdy

Mam nadzieję czerpać jak najwięcej z krytyki której się spodziewam i na którą liczę (wiem, że kadr nie wyszedł idealnie). 

 

NGC6960-2.jpg

 

Super. Czy możesz pokazać samą siarkę? Też trzepię ten obiekt ale przez L-extreme. Ciekaw jestem, co tracę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec IMHO tak:

- rozdzielczość 1:1 którą postanowiłeś pokazać nie przystaje do efektu który udało Ci się uzyskać w obróbce, trzeba by było zrobić resize żeby pochować większość niedoskonałości 

- tło - trochę jasność a przede wszystkim kolor psuje efekt całości - marchewka mimo tego że jest pięknie pomarańczowa jak pływa w pomidorówce to jest nawet trudno zauważalna - żeby tak zwizualizować co mam na myśli

- jasne pasma tlenu są tak jasne że aż białe - tu można by się spierać co kto lubi bardziej czy kolor czy jasność ale może dało by się znaleźć jakiś złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Auron napisał(a):

Przepiękne zdjęcie. Mam pytanie, czy cropujesz zdjęcie? Słyszałem, że sensor 2600 i RC 8 = "rozjechane rogi zdjęcia" 

To praktycznie cała klatka, obcięty tylko dithering. Mam zamontowany flattener i jest Ok ( musze popracować nad odległością jeszcze). Dla mnie  akceptowalne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję wszystkim za cenne komentarze i konstruktywną krytykę, w szczególności @Herbert West oraz @.zombi.. Jesteście wspaniali!

@apolkowski OHS wywołała zaskakujące "OOO..." jednak na publikację się nie zdecyduje. Dziękuję za ciekawą perspektywę, może na innym celu wykorzystam.


Poniżej zaktualizowane zdjęcie po poprawkach. 

pickering.thumb.jpg.679e05b33913d36f88b1fdee32580b3f.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.