Skocz do zawartości

Newton 150/750, za długi wyciąg, flaty


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Taka sytuacja - jest sobie Newton 150/750, wersja z podstawowym wyciągiem bez mikrofocusera:

 

20230904_100712.thumb.jpg.be186f447066691ee137265ce6a368f3.jpg

 

Po podpięciu lustrzanki (Nikon D5100) i ustawieniu ostrości na nieskończoność okazało się, że fragment drawtuby o długości ok. 2 cm zostaje w tubie teleskopu i wchodzi w tor optyczny:

 

20230904_100816.thumb.jpg.facf73289c29606b42478c20ab6b6982.jpg

 

Z kamerą astro tego problemu by nie było, ale z DSLR-em, z uwagi na głębokość osadzenia matrycy za bagnetem, już problem jest.

 

Po wykonaniu sesji testowej (najpierw gwiazda HIP102746 z nienazwaną mgławicą refleksyjną w Łabędziu, a potem trzy gromadki otwarte w Kasjopei) widzę, że nie działają flaty. Na stacku z HIP102746 widać, że lewa strona kadru jest wyraźnie ciemniejsza (zrzut ekranu z surowego stacka w fits, otworzonego w ASIFitsView):

 

hip102746.jpg.618c35a1816f68230e8a600dba18386a.jpg

 

Kadr robiony po drugiej stronie nieba, w Kasjopei, skalibrowany dokładnie tymi samymi flatami, ma winietowanie rozłożone inaczej - tu raczej dół jest ciemniejszy:

 

ngc663.jpg.5e0b1435bb2a36ce722f48e77213d808.jpg

 

Używam flatownicy Lacerta, dopasowanej do Newtona 150/750, z którą do tej pory nie miałem żadnych problemów (działa znakomicie z TS65Q, Samyangiem 135 mm i EDkiem 80). Gdyby kadr był pociemniony zawsze po lewej stronie, to podejrzewałbym, że to cień tego fragmentu drawtuby, który wchodzi w tor optyczny (flatownica położona bezpośrednio na tubie jest jednak bliższym i jaśniejszym źródłem światła, niż niebo focone w czasie sesji, więc może z tego brałyby się różnice między lightami a flatami). No ale gromadki w Kasjopei mają inaczej rozłożoną winietę, mimo użycia tych samych flatów, robionych w dzień po sesji. Więc trochę zgłupiałem :)

 

Pytania:

 

1. Czy ktoś foci Newtonem 150/750 z wyciągiem do wizuala i DSLR-em, i ma dobre efekty, mimo wchodzenia fragmentu drawtuby w tor optyczny?

 

2. Na jaki wyciąg możnaby ewentualnie wymienić ten, który mam teraz? Najtańszy sensowny byłby pewnie Dual Speed od Sky Watchera, taki jak w Newtonach PDS, ale nie widzę, żeby jakiś sklep miał je w ofercie osobno, w sensie sam wyciąg bez teleskopu. Są w miarę fajne wyciągi w ofercie TS: zwykły Crayford 2"Crayford 2" z microfocuseremCrayford 2" Monorail z micorofucerem, które w połączeniu z taką podstawką powinny pasować do Newtona 150/750 (choć nie wiem, czy rozstaw śrub będzie taki sam jak u Sky Watchera), ale wygląda na to, że one nie mają gwintu T2, a tylko zwykłe gniazda 1,25" / 2".

 

3. Jeśli problem z flatami to nie jest wina wchodzącej w tor optyczny drawtuby, to z czego to się może brać? Inaczej uginająca się tuba / lusterko wtórne podczas focenia w różnych rejonach nieba (HIP102746 zachodnia część nieba tuż za zenitem, gromadki w Kasjopei wschodnia część nieba, niezbyt wysoko nad horyzontem)? Jakieś boczne światło? Focę na osiedlu, lamp mam dookoła sporo, ale dodatkowe boczne światło powodowałoby raczej rozjaśnienia kadru, a nie pociemnienia w rogach...

 

Dodam, że flaty robiłem w dzień, po sesji, tuba była w pozycji pionowej - w zenit. Więc może te różnice w winietowaniu biorą się z tego, że ugięcia tuby / lusterka wtórnego w czasie seji były inne, niż gdy teleskop patrzył prosto w zenit? Ale aż tak by się to różniło...?

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze widzę, że nie masz korektora komy?

 

Jak go wstawisz, to drawtube'a będzie musiała wyjść wyżej i będzie po problemie.

 

Nie żeby to załatwiało temat tego wyciągu, jest nędzny.

Tyle, że korektora komy i tak będziesz potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, _Spirit_ napisał(a):

Jaką długość naświetlania miały flaty?

 

2 sekundy. Jeśli pytasz w kontekście cienia lustra aparatu, który pojawia się przy bardzo krótkich czasach naświetlania flatów, to nie tędy droga. Z flatownicą używam takie urządzonko, też od Lacerty: Flat Box Controller. Pozwala na ustawienie czasu i siły błysku flatownicy, przy już otwartej migawce i podniesionym lusterku aparatu. Czyli najpierw podnosimy lusterko i otwieramy migawkę, potem błyska flatownica (np. przez 50 ms z mocą 15% - czas i moc dobieramy tak, żeby histogram było odpowiednio wysycony), i dopiero potem zamykamy migawkę i opuszczamy lusterko.

 

14 minut temu, Patryk Sokol napisał(a):

Dobrze widzę, że nie masz korektora komy?

 

Oczywiście, że mam korektor komy :) Baader 2" MPCC III, który wchodzi całkowicie w drawtubę, dlatego go nie widać. Przepraszam, nie napisałem tego w pierwszym poście.

 

15 minut temu, Patryk Sokol napisał(a):

Jak go wstawisz, to drawtube'a będzie musiała wyjść wyżej i będzie po problemie.

 

Czy możesz wyjaśnić, w jaki sposób wstawienie korektora komy miałoby spowodować, że rura wyciągu będzie musiała wyjść wyżej? Wstawienie czegokolwiek między pierścień T2 a gniazdo w rurze wyciągu spowoduje, że od dołu będzie wystawał jeszcze dłuższy kawałek rury...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Piotr K. napisał(a):

Czy możesz wyjaśnić, w jaki sposób wstawienie korektora komy miałoby spowodować, że rura wyciągu będzie musiała wyjść wyżej? Wstawienie czegokolwiek między pierścień T2 a gniazdo w rurze wyciągu spowoduje, że od dołu będzie wystawał jeszcze dłuższy kawałek rury...
 

Większość korektorów komy (szczególnie Aplanatyczny Skywatchera) wyciągają ognisko parę centymetrów do góry. Czyli matryca musi być dalej od lustra wtórnego.

Wiele Newtonów nawet nie jest w stanie wyostrzyć, z aparatem, bez korektora komy, bo wymagałoby podnoszenia lustra głównego (podejrzewam, że w takim razie u Ciebie będzie taka sama historia, ognisko byłoby niedostępne dla aparatu, bez podnoszenia lustra)

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Patryk Sokol napisał(a):

 

Wiele Newtonów nawet nie jest w stanie wyostrzyć bez korektora komy, bo wymagałoby podnoszenia lustra głównego

 

Ja tak miałem, bez korektora brakowało 1-2mm do ostrości a w teleskopie wystawało 2-3cm  rury wyciągu.


 

@Piotr K. jeśli chcesz do celów testowych mogę pożyczyć na 2tyg.  Ci  moja skróconą  rurkę. Rzadko wyciągam Newtona z szafy.

 

Mirek.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patryk Sokol napisał(a):

Większość korektorów komy (szczególnie Aplanatyczny Skywatchera) wyciągają ognisko parę centymetrów do góry.

 

OK, tego nie wiedziałem :) Tego mojego Newtona nigdy nie używałem bez korektora komy, więc nawet nie wiem, jak jest bez niego.

 

3 godziny temu, Patryk Sokol napisał(a):

podejrzewam, że w takim razie u Ciebie będzie taka sama historia, ognisko byłoby niedostępne dla aparatu, bez podnoszenia lustra

 

Wydaje mi się, że z Newtonami SW tego problemu nie ma, bo one mają odpowiednio niskie wyciągi, a do nich dodawane są te takie jakby "kominki", przedłużki 1,25" i 2". Właśnie po to, żeby bez "kominka" dało się wyostrzyć z DSLR-em do astrofoto, a z "kominkiem" z okularami do wizuala. Ale nie próbowałem bez korektora, więc pewności nie mam :)

 

2 godziny temu, mirek01 napisał(a):

jeśli chcesz do celów testowych mogę pożyczyć na 2tyg.  Ci  moja skróconą  rurkę. Rzadko wyciągam Newtona z szafy.

 

Wow, byłoby super! :) Tak właśnie kombinowałem, że może najprostszym sposobem byłoby skrócenie rury wyciągu, ale nie chciałem tego robić nie mając pewności, czy to cokolwiek da. Gdybyś mógł mi pożyczyć już skróconą do testów, to by było ekstra, już piszę PW.

 

Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że aby sprawdzić, czy za zmienne winietowanie odpowiadają jakieś ugięcia tuby i/lub lustra wtórnego wystarczy zrobić serię flatów, gdy teleskop jest na wschodniej stronie montażu, drugą serię gdy teleskop jest na zachodniej stronie, i potem skalibrować pierwsze flaty drugimi. Jeśli wyjdą różnice, to będzie wiadomo, że w zależności od położenia teleskopu zmienia się oświetlenie kadru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Patryk Sokol napisał(a):

Większość korektorów komy (szczególnie Aplanatyczny Skywatchera) wyciągają ognisko parę centymetrów do góry. Czyli matryca musi być dalej od lustra wtórnego.

Ciekawe te teorie macie. Ostatnio zakupiłem Newtona 130/650 i czy jest korektor komy czy nie  ostrość  jest w tym samym miejscu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Ciekawe te teorie macie. Ostatnio zakupiłem Newtona 130/650 i czy jest korektor komy czy nie  ostrość  jest w tym samym miejscu. 

Większość korektorów.

 

Dla przykładu - Aplanatyczny SW wysuwa ognisko o 8mm ,Paracorr 46mm (WTF), Baader MPCC 10mm.

To tak z tych najpopularniejszych

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Patryk Sokol napisał(a):

Większość korektorów.

 

Dla przykładu - Aplanatyczny SW wysuwa ognisko o 8mm ,Paracorr 46mm (WTF), Baader MPCC 10mm.

To tak z tych najpopularniejszych

"przesuwa ognisko" i tu sprawa jasna. Bo ognisko 750mm to przesuwa wyciągu rzędu dziesiatki milimetra. Czylii o grubość szkla korektora. 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.