Skocz do zawartości

Obejmy do Samyang 135mm


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,
pękły mi obejmy do Samyang 135mm i muszę sobie zaprojektować i wydrukować nowe. Chciałbym się dopytać, jaki filament polecacie do wydrukowania tego komponentu tak, aby był on w miarę trwały. Poprzednie obejmy kupiłem z internetu i nie potrafię ocenić, jaki filament został użyty w druku. Do dyspozycji mam obecnie tylko easy PLA, ale istnieje możliwość zakupu innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kategorii obejm do Samyanga - a miałem ich sporo - najlepiej sprawdza mi się projekt: https://www.printables.com/pl/model/343343-openastrotech-samyangrokinon-135mm-cradle-6mm-m4-i

 

Mocuję na nim moje trzy rurki i jestem bardzo zadowolony :)

A drukował mi kolega @innerside chyba z PLA, i jest ok. To zawiasy zmieniają grę tutaj, a nie rodzaj tworzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, calla napisał(a):

Ja mam z Fiberology, ale to nie jest jakies ekstra ponoć, 90 zł za 850g, całkiem działa. Jaką masz drukarkę?


Creality Ender 3
 

11 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

W kategorii obejm do Samyanga - a miałem ich sporo - najlepiej sprawdza mi się projekt: https://www.printables.com/pl/model/343343-openastrotech-samyangrokinon-135mm-cradle-6mm-m4-i

 

Mocuję na nim moje trzy rurki i jestem bardzo zadowolony :)

A drukował mi kolega @innerside chyba z PLA, i jest ok. To zawiasy zmieniają grę tutaj, a nie rodzaj tworzywa.


Wolałbym jednak użyć czegoś mocniejszego i nie ryzykować upadku sprzętu o wartości kilku tysięcy z wysokości 1,5m (mam kolumnę do montażu). Chciałem samemu wykonać projekt, ale twoja propozycja też jest ciekawa. Pomyślę nad nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża przewaga PETG nad dobrym PLA to mit jeśli chodzi o astro. 

 

PLA i PETG mają taką samą siłę (wg tabelek producentów) jeśli są odpowiednio sprofilowane i wydrukowane zgodnie ze sztuką. Przewaga nad PLA to elastyczność PETG. Może mieć to jakiś wpływ w mrozach -10 i poniżej - nigdy jednak druk z pla nie pękł mi w moich testach - a nie robię zdjęć poniżej -10). Druga opcja to pewien zakres obróbki - PETG można szlifować w pewnym zakresie (absolutnie nie w takim jak ABS - ale to już inny materiał z własnymi problemami).

Często wolę PLA przy astro (nocnym - bo PLA nie lubi słońca i wysokich temperatur - ale to wiadomo) bo jest sztywniejsze i nie ma takiego skurczu jak wysokotemperaturowe filamenty. Dzięki temu druki są dokładniejsze i trzymają wymiary projektu (co jest np. szczególnie ważne przy druku masek baht., które robię dla wielu userów tutaj na forum).

 

Ostatni różnica to cena - dobry PETG jest 2, a nawet 3x droższy od PLA. Nie znaczy to jednak, że jest 2/3x mocniejszy. 

 

ps. warto dobrać plastik do obciążenia. PLA pęka przy rozrywaniu, PETG odrobine się rozciągnie zanim pęknie. Dlatego warto tak dopasować projekt, aby było jak najmniej siły rozrywającej (szczególnie warstwa od warstwy. Struktura druku zawsze jest o wiele mocniejsza w rozrywaniu w osi x druku niż w y - lub z patrząc w trzech wymiarach).

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tę elastyczność PETG lubię, bo mniejsza szansa na jakieś zmęczeniowe pęknięcie po czasie. Mam też wrażenie że po 2-3 latach ubywa mu trochę wytrzymałości.

problemów ze skurczem nie mam, a trochę rzeczy robilem na pasowanie na wcisk(dla siebie, bo jak zrobisz o 0,2mm inne bo ktoś źle zmierzył trochę to lipa i trzeba powtórzyc) i wychodziło bardzo dokładne.

Wydaje mi się że to częsciowa zasługa drukowania na PEI z warstwą acetonitrylowej zawiesiny PLA jako separatorem, bo wczesniej na taśmie malarskiej to rzeczywiscie, często skrzywienia były!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiam się nad wymianą zestawu mocującego/ obejm w samyangu 135mm.  Obecnie użytkuję zestaw od Łukasza "jolo" . Wygląda on tak:

 

IMG_20221207_130902.jpg.cec2eed70a2bef91c8a8b74a077b83e7.jpg

 

Spisuje się OK, ale zauważyłam że jednak ma kilka elementów, które można by poprawić.

 

Potrzebowałbym możliwość mocowania AsiAir, lunetki guide oraz w przyszłości EAF'a. Obejmy fajnie gdyby były skręcane na śruby które można by dokręcić palcami lub posiadały zawiasy z jednej strony. To by ułatwiało obrót kardu i stawianie kadru.

Rzeczywiście projekt wskazany wyżej przez kolegę cmku wygląda fajnie, ale autor projektu nie udostępnił plików do wydruku. Macie gdzieś sprawdzone całe projekty do Samyanga 135mm?

No i jako, że nie dysponuję drukarką 3D będę potrzebował wykonawcę takiego wydruku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiberlogy ma klika rodzajów PLA, w tym coś takiego jak Impact PLA i HD PLA, niby o zwiększonej wytrzymałości porównywalnej do ABS.

Osobiście używam Impact PLA. Drukuje się tak samo jak zwykłe PLA. Czy jest mocniejsze? Może i jest. Pomiarów nie robiłem, ale nic mi jeszcze nie pękło. Ogólnie nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.