Skocz do zawartości

Pytanie o offset w kamerze cmos


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Jako świeżo upieczony, początkujący cmosowiec potrzebuję rady w kwestii ustawienia offsetu w kamerze ASI533 mono.

 

Otóż początkowo ustawiłem offset tak jak był fabrycznie, czyli na 70 (gain-u tez nie zmieniałem pozostawiając unity czyli 100). Zrobiłem sporo testów, wszystko było ok. Zauważyłem jednak, że poziom ADU był bardzo wysoki: bias, dark miały ADU ok 2770 jednostek. Z moich wieloletnich doświadczeń z ccd przyzwyczaiłem się, że ADU miałem na poziomie 300 jednostek. Żeby wrócić do zbliżonych wartości obniżyłem offset do poziomu 10. I faktycznie bias się obniżył do ok. 300. Po wykonaniu serii zdjęć z nowym offsetem mam wrażenie (wydaje mi się) że poziom szumu się odrobinę zwiększył. Słowa "wydaje mi się" są tu istotne, porównywałem klatki palone po 300 sek. w paśmie wodoru, ale robione w różnych warunkach i na różnych obiektach. Tak więc nie jest to porównanie w pełni miarodajne. 

Nie mniej chciałbym wiedzieć, czy taka zmiana offsetu może spowodować ten efekt i tak w ogóle jaki w praktyce offset jest zalecany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, malebranchi napisał(a):

na chłopski rozum, to wartość offestu nie powinna mieć wpływu na poziom szumu

 

Niekoniecznie. A jeśli przy skrajnych wartościach sygnału charakterystyka nie jest liniowa? Najsłabsze i najmocniejsze sygnały mogą być wtedy obarczone większym szumem. Ja coś takiego obserwuję w spektrofotometrze: w okolicach 0% i 100% szum mam największy. Może po to jest tak duży offset, by właśnie uciec sygnałem z obszaru większego szumu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kamerze 533 mnożnik offsetu to 40 (10 mnożone przez 4 wynikające z 14 bitów sensora, normalnie jest 10 dla 16 bitów). Offset 70 daje Ci ADU biasa ok 2800. To ponad 4% zakresu kamery. Ja uzywam offsetu 10. Na różnych forach ludzie piszą, że zdecydowali zmniejszyć offset z domyślnego 70 na 20, 40 czy 50. Nawet jeśli przy offsecie 10 kamera jest nieco poza zakresem liniowym sensora, to i tak później fotka jest poddawana przekształceniom nieliniowym, o ile nie jest używana do fotometrii.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzędziel napisał(a):

Jako świeżo upieczony, początkujący cmosowiec potrzebuję rady w kwestii ustawienia offsetu w kamerze ASI533 mono.

 

Otóż początkowo ustawiłem offset tak jak był fabrycznie, czyli na 70 (gain-u tez nie zmieniałem pozostawiając unity czyli 100). Zrobiłem sporo testów, wszystko było ok. Zauważyłem jednak, że poziom ADU był bardzo wysoki: bias, dark miały ADU ok 2770 jednostek. Z moich wieloletnich doświadczeń z ccd przyzwyczaiłem się, że ADU miałem na poziomie 300 jednostek....

 

 

Ja u siebie ustawiam offset na poziomie 500 do 1000 ADU - po prostu histogram musi być odklejony od lewej. 2770 to faktycznie za dużo. 300 w 16 bitowej kamerze może być "nie do ustawienia" ale pomiędzy 500 a 1000 jak najbardziej da się.

 

Lepiej mieć offset ciut za duży niż za mały i zerka w bitach. Oprócz SharpCapa to NINA też ładnie podpowiada w statystyce bo podaje Medianę i Min wartość i ile pikseli ma tę wartość. Tu uwaga - z moich ostatnich doświadczeń są kamery, które w rogu mają specjalny obszar ok 4000 pikseli (martwy) do darków, który zaburza pomiary. Ale to w tych bardziej profi - np. QHY268M tak ma i trzeba patrzyć na rozciągnięty histogram na "drugi" peak. Pierwszy jest z tego spec obszaru.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Troszkę poczytałem i nie wydaje mi się żeby zmniejszenie offsetu z 70 na 10 mogło mieć wpływ na zwiększenie szumu. W obu przypadkach zdjęcie w Ha naświetlane 300 sek. a więc w dość typowy sposób miało histogram odsunięty od lewej więc prawidłowo (oczywiście dla 70 bardziej odsunięty niż dla 10). Jednak spokoju nie daje mi zarejestrowany szum. Ten dla wartości 10 wydaje się być większy. Zakładam, że może to być efektem różnych warunków w jakich robiłem zdjęcia. Dziś sprawdzę robiąc ten sam obiekt jedno po drugim. Bardzo bym nie chciał znowu zmieniać ustawień bo właśnie zrobiłem wszystkie klatki kalibracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Grzędziel napisał(a):

W obu przypadkach zdjęcie w Ha naświetlane 300 sek. a więc w dość typowy sposób miało histogram odsunięty od lewej więc prawidłowo (oczywiście dla 70 bardziej odsunięty niż dla 10)

Tylko to histogram biasa, a nie lighta - z tego co rozumiem - musi być odsunięty od zera.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Tylko to histogram biasa, a nie lighta - z tego co rozumiem - musi być odsunięty od zera.

 

Tak, oczywiście - do offsetu i jego ustawienia to bias ale... ten od light'a tez dobrze jak nie jest "przyklejony" do lewej - no i to ma zapewnić prawidłowy offset 🙂

 

46 minut temu, Grzędziel napisał(a):

Słusznie, sprawdziłem, jest odsunięty czyli wygląda, że offset 10 może być.

 Offset to zwykłe dodawanie stałej wartości do każdego piksela w zdjęciu. To trzeba sobie ustalić (tak jak pokazuje Dale Ghent) przed zdjęciami dla danego gainu i potem się tego trzymać. Każda zmiana gainu skutkuje koniecznością zmiany offsetu bo tu zależność jest bezpośrednia. No i każda zmiana któregokolwiek z tych parametrów wymaga nowych klatek kalibracyjnych. Stare darki stają się bezużyteczne 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.