Skocz do zawartości

Ostateczne starcie budżetowych zoomów


abuhene

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, do tej pory byłem użytkownikiem Sigmy 70-300 f/4-5.6, jednakże po zmianie systemu na modyfikowanego Canona zastosowałem (zachęcony przez rezultaty innych osób) Jupitera 21M. Niestety nieliniowość sowieckiej produkcji powoduje, iż musiałem pozbyć się tej konstrukcji z powodu zbyt dużej aberracji, wymuszającej zbyt intensywne przymykanie przysłony. Sigma 70-300 mm DG (tak wiem zoomy nie są dobre do astro) niestety również posiada paskudną aberrację. Jednocześnie mam świadomość, że ten model obiektywu rozmywa mocno krawędzie obrazu. Na ten moment mój budżet nie pozwala na zakup Samyanga 135 mm f/2 lub czegoś podobnego, moje pytanie dotyczy zatem rozstrzygnięcia, czy na jakiś czas oprzeć się na Sigmie 70-300 f/4-5,6 APO DG (zdjęcia z niej obiecująco wyglądają na Astrobinie) czy jednak pójść tropem polecanego przez Astrobackyard Canona 70-300. Z góry dzięki za każdą konstruktywną sugestię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jupitera 21M to jednak sprzęt z innej epoko, dla kogoś kto naprawdę ma niski budżet a coś chce pstrykać, w akcie desperacji ;) Z obiektywów, które mam i korzystam na FF, więc na apsc dadzą sobie jeszcze lepiej radę i nie rujnują budżetu to Sigma 105 macro f2.8, Canon L 7-200 f4.0. Nie mniej jeśli ta Sigma jest obiecująca więc może warto przy niej zostać, doskonalić warsztat i zbierać na coś co Ci najbardziej będzie odpowiadać. Popatrzyłem na astrobina i ja bym na razie popróbował z Sigmą 70-300 i poddoskonalił warsztat obróbki.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaruj sobie zoomy w astrofoto, serio. Również wszelkie sonnary, ruskie pancerniki i inne budżetowe "okazje".

Są oczywiście obiektywy zmiennoogniskowe dorównujące dobrym lub bardzo dobrym stałkom (umówmy się - nie tym topowym jak z np. seria Art Sigmy), ale koszty idą w górę:

Z nowszych konstrukcji "reporerterskich" np:

-Canon L 70-200 F/2,8 (II lub III) drogo

-Sigma Sport 70-200 F/2,8 taniej i obrazek niepodróżnialny od canona, ale też nie ma tej magii białego tubusa :)

-Sigma S 60-600 (ale ciemna) pancernik, moją 150-600 o podobnej wadze najczęściej zostawiałem w domu...

 

Osobiście polecam również sigmę A 105 F/2,8 (makro) bardzo ostre szkło, kupiłem do kwiatów i motylków.  Chociaż dość archaiczna konstrukcja z wysuwaniem przedniej części.

Btw-odległość ogniskowania w makro liczona przez producenta chyba od matrycy?, w realu jest to kilka centymetrów dla skali 1:1, więc do makro trochę niekomfortowo.

 

Budżetowo Samyang 135 F/2.0 a może bezpieczniej (?) 135 F/2.2 - nas włąsne ryzyko :) Wczoraj sprawdzałem ten drugi (leżal ponad rok nie wyjęty z pudełka :) - tylko w fotkach dziennych zaznaczam.

Chyba te modele się od siebie optycznie prawie nie różnią, 2,2 jest dedykowany bardziej do filmowania.

Lekki szok - GENIALNA portretówka, w zasadzie oprócz przyznam trochę zbyt twardego bokeh obrazek ostrością nie odbiega od "instagramowej" sigmy 105 F/1.4 za ponad 5 k...

Trochę sobie zrobię podśmiehujki - podejrzewam, że Sigma 105/1,4 (słusznie zresztą uważania za genialne szkło) sporo  zyskuje na ostrości poprzez pięknie rozmyte tło :)

Wracając do samyang 135 - dość ciężki obiektyw, musieli tam napakować szkiełek, chociaż wymiarowo nie przeraża. 

 

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Dlatego zaznaczyłem, że zależy od montażu :) Jeśli już ma cięższy to można myśleć o Niutku.

Poza tym nie przesadzajmy - czy jest duża różnica między montażami pod Niutona a refraktor np. 750mm ?

Montaż mam ,,przyzwoity" HEQ5 Pro + SW 150/750, niestety jeszcze bez korektora komy ;)

Co do samej Sigmy 70-300, z tego co wyczytałem na Astrobinie, efekt rotacji na brzegach zdjęć jest możliwy do zniwelowania poprzez korekty pojedynczych RAWów w PS przed stackowaniem. Dziękuję Wam Panowie za wartościowe porady i wymienienie (a nawet mini recenzję) ciekawych szkiełek na przyszłość. Na 99% zostanę przy wariancie z Sigmą APO do czasu zakupu czegoś sensowniejszego. Nie chcę polegać jedynie na fotkach na wysokiej ogniskowej przez mojego niutka ;) 

EDIT: jako uzupełnienie dodam, że z krótkich ogniskowych posiadam jeszcze Fujinona XF 18-55mm F 2.8-4 R LM OIS, jednakże dawno nie byłem na prowincji, aby go przetestować na jakimś mleczaku...

Edytowane przez abuhene
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2023 o 23:31, Ftraw napisał(a):

Z ciekawości wrzuć cos z tej sigmy. Sam taka mam ciekaw jestem ile można z niej wyciągnąć.

Nie ma sprawy, udało mi się ją dorwać w świetnej cenie i jest w drodze, także jak pozwoli pogoda to zaczniemy zabawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji niedomagań InPosta szkiełko jeszcze do mnie nie dotarło, natomiast mogę wrzucić zeszłoroczne rezultaty z niewielkiej ilości materiału zebranego starszą Sigmą DL 70-300 mm :).

W dniu 13.10.2023 o 04:34, Ftraw napisał(a):

Ja nią foce od 2 miesięcy. W planach przesiadka na coś droższego już niedługo.

Chętnie podejrzę Twoją przykładową pracę tym obiektywem ;)

2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam możliwości skorzystania ze starnetu więc gwiazdy redukuje w Gimpie, co nie jest najlepsza metoda... No ale jak na budżetowy obiektyw do tego zoom i canon 1100d to takie serduszko mi wyskoczyło. O ile z sama mgławica sobie poradzę w obróbce to zawsze mam problem z gwiazdami bo robi mi się kasza. Starnet nie na mój procesor więc tu jest problem. Następne zdjęcie będzie przy niższym ISO.

PSX_20231001_141651.png

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ftraw piękna fotka :D. Ja osobiście redukuje gwiazdy za pomocą Photoshopa, konkretnie funkcji zakresu kolorów -> świateł, a następnie wtapiania i funkcji minimum. Niedługo rozpoczynam moją przygodę z Sigmą APO, ponieważ już do mnie dotarła. Jednakże ponieważ poruszamy się po tematyce tanich zoomów, wrzucam pamiątkowe zdjęcie Ameryki Północnej wykonanej Jupiterem 21 M (maks 1,5 h w klatkach po 30 sekund, ISO 800) wraz z redukcją aberracji w PS. 

Redukcjagwiazd.thumb.jpg.4375867c82c51be43e18650867ad2675.jpg

Edytowane przez abuhene
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna fotka :) ja powoli kończę swoją przygodę z zoomami i będę wystawiał swoje szkła na sprzedaż. Doszedł parę dni w tyl askar 180 pro i teraz go będę męczył. Z tej sigmy mam jeszcze taka Andromedę i Trójkąta. Jak na zoom za 300 zł, które za niego położyłem to powiedzmy że ok :) gwiazdy nie podobają mi się, ale to materiał przed nauczeniem się zabawy w Gimpie i bez guidingu, więc klatki nie były najwyższych lotów :D mimo wszystko zdjęcia są na pamiątkę, za parę lat sobie porównam.

PSX_20230825_171449.jpg

PSX_20230825_092248.jpg

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Ftraw napisał(a):

Doszedł parę dni w tyl askar 180 pro i teraz go będę męczył.

Kurcze, zapomniałem o istnieniu tej konstrukcji, a to przecież świetna alternatywa dla droższego ponad dwukrotnie RedCata, z tego co widzę nawet ich 50/200 jest od niego tańszy... Myślę, że po zakupie kolimatora do teleskopu ten Askar będzie też moim celem :D. Też nie stosuje jeszcze guidingu, przez co opanowanie Round Stars czeka i mnie ;). Na podsumowanie rezultatów z Sigmy DL jeszcze Running Man i Płomień wraz z zarysami Końskiego Łba :P.

Autosave001.jpg

Edytowane przez abuhene
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemne :) u mnie guiding już hula. Teraz jestem na etapie ustawiania backfocus'u w askarze. Pierwsza próba była właśnie Twoim kadrem i poległem i w ostrości i backfocusie. Jaka masz puszkę jeśli mozna wiedzieć?

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Ftraw napisał(a):

Pierwsza próba była właśnie Twoim kadrem i poległem i w ostrości i backfocusie

Aż musiałem sprawdzić czym dokładnie jest back focus, bo nigdy nie zetknąłem się z tym osobiście. Zbieg okoliczności niezły z tymi kadrami haha, jeśli chodzi o puszki to powyższe zdjęcie zostało wykonane Fujifilm X-E3, natomiast od jakiegoś czasu jego rola sprowadza się tylko do astroplenerów, gdyż zasadniczym rejestratorem jest Canon 1100D mod. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.