Skocz do zawartości

CO TO TAKIEGO JEST ZASTANAWIAM SIE OD KILKU LAT


Rekomendowane odpowiedzi

Kulki znalezione w torfowisku na Dolnym Śląsku, w ilości kilkadziesiąt w jednym miejscu, na zdjęciu jedno całe jedno rozbite. Rozbita kulka miała w środku żółty drobny piasek, kulki nie są radioaktywne i nie przyciągają metalu, co o tym sądzicie???

 

PICT0003.JPGPICT0005.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz jak ktoś się lubiał bawić to mógł ulepić tą kulke z kilku porządnych bobków :Boink: czytałem kiedyś że Hindusi (?) wycierają dupsko lewą ręką i jej nie myją a wszystkie inne czynności wykonują prawą (bleeeeeeeeeeeeeeeee) :blink::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakieś rozmiary tego. Napisz jak to znalazłeś. Czy było na wierzchu, czy zagrzebane? Czy leżały w grupkach, czy rozrzucone regularnie? Czy w pobliżu wody, czy w suchym miejscu?

Jeśli to nie kupka, to może jakieś konkrecje rudy darniowej???? :blink:

Piszerz, że nie przyciągają metalu. Sprawdź jeszcze, czy to jest przyciągane przez magnes. Bo jeśli to jakieś konkrecje rud darniowych, to muszą zawierać żelazo.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z powaznego pytania zrobil sie watek o fekaliach, heh :D . A co do znaleziska, to nie to zebym byl taki madry w tym temacie, ale mam taka ksiazke o geologii dla mlodych budowniczych komunizmu (wyd. 1955) i tam podobnie wygladajace buly sa opisane jako fosforyt.Pisza, ze cecha charakterystyczna jest to, ze przy pocieraniu jedna o druga lub rozlupywaniu wydziela sie charakterystyczny zapach "palonej skory". Co prawda poprzedni ustroj dawno juz przepadl, ale geologii chyba nie falszowali :D .Bo inaczej mielibysmy Leninit, albo np. Stalinotyt, fuj!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że te fosforyty w postaci buł powstają na dnach oceanów (chemicznie wytrącane z wody morskiej). Być może takie wytrącenia fosforu mogą powstać również w wodach śródlądowych. A na lądach pokłady fosforytów, to głównie guano (czyli ptasia kupka).

BTW. Przypomniało mi się, że Polska ma też gdzieś, chyba na Pacyfiku, taką "działkę" na dnie oceanu z dużą ilością fosforytów.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jakieś rozmiary tego. Napisz jak to znalazłeś. Czy było na wierzchu, czy zagrzebane? Czy leżały w grupkach, czy rozrzucone regularnie? Czy w pobliżu wody, czy w suchym miejscu?

Jeśli to nie kupka, to może jakieś konkrecje rudy darniowej???? :blink:

Piszerz, że nie przyciągają metalu. Sprawdź jeszcze, czy to jest przyciągane przez magnes. Bo jeśli to jakieś konkrecje rud darniowych, to muszą zawierać żelazo.

 

Rozmiary, jest na kartce ok. 3,5cm, ja tego nie znalazłem tylko kumpel, kilka kulek było na wierzchu a wiele pod torfem, wszystkie leżały razem, przez magnes przyciągane nie są, a tak serio to oczywiście nie jest to żadna kupa, byłem z tym w muzeum ale też nie wiedzieli mówili że to mogą być jaja prehistoryczne?, chcieli to zabrać do badań ale nie jestem idiotą nie zgodziłem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z powaznego pytania zrobil sie watek o fekaliach, heh :D . A co do znaleziska, to nie to zebym byl taki madry w tym temacie, ale mam taka ksiazke o geologii dla mlodych budowniczych komunizmu (wyd. 1955) i tam podobnie wygladajace buly sa opisane jako fosforyt.Pisza, ze cecha charakterystyczna jest to, ze przy pocieraniu jedna o druga lub rozlupywaniu wydziela sie charakterystyczny zapach "palonej skory". Co prawda poprzedni ustroj dawno juz przepadl, ale geologii chyba nie falszowali :D .Bo inaczej mielibysmy Leninit, albo np. Stalinotyt, fuj!!!

 

zrób fotki tej strony jak masz możliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To duże.

Myślałem, że góra parę milimetrów średnicy. Jaja prehistoryczne? Też chyba nie. Nie leżałyby sobie w torfie.

A może to są stare kule od jakiejś niewielkiej armaty? Kartacze jakie, czy jak to się nazywa?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób fotki tej strony jak masz możliwość

 

 

jest duże i wygląda naprawdę dziwnie, ale to trzeba zobaczyć i dotknąć, a te struktury wyglądają jak żyłki?

hehe, toz to gotowa baza na sprosny dowcip.... :D

 

zrób fotki tej strony jak masz możliwość

 

wrzuce zdjecia jutro, bo akurat jestem w trakcie experymentow z "systemami" (ten cudzyslow do Win98, a jakze)

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.