Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego poważniejszego teleskopu...


akustyk

Pytanie

Cześć Wam

Od kilku dni wałkuję i przeczesuję różne fora oraz sklepy internetowe w poszukiwaniu pierwszego poważniejszego teleskopu. Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%). Ja i syn (18 lat) chcemy obserwować i fotografować głównie obiekty głębokiego nieba. Na planety czy księżyc pewnie też spojrzymy nie raz. Niestety warunki mamy wokół domu takie:

SQM    19.33 mag./arc sec2
Brightness    1.99 mcd/m2
Artif. bright.    1820 μcd/m2
Ratio    10.7
Bortle    class 6

 

Dopiero ok. 35 km od domu mamy takie:

SQM    20.56 mag./arc sec2
Brightness    0.647 mcd/m2
Artif. bright.    476 μcd/m2
Ratio    2.78
Bortle    class 4
Elevation    267 meters

 

Bardzo często w propozycjach pojawia się teleskop Newton 150/750 na montażu paralaktycznym eq 3-2. Wiem z czym się wiąże taki montaż. Do śledzenia oraz w przyszłości po dokupieniu silnika na 1 oś min. można już zacząć robić ciekawsze zdjęcia. Teraz do konkretów. Znalazłem takie reflektory:

1. https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-n-150-750-eq-4/p,22465#specifications

3. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teleskop-BRESSER-Space-Explorer-MC-150-750-z-monta-em-EQ-3.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=9621813&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

4. https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-NT-150S-750-Hexafoc-Optical-Tube.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4850750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

do tego statyw EQ 3-2 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwagi statyw aluminiowy (wiem, że kwota na granicy... ale może warto?)

5. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teslekop-BRESSER-Pollux-150-750-EQ3-z-filtrem-s-onecznym.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4650750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch (brak lunetki do ustawiania statywu na gwiazdę polarną)

 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł. Zależy mi na sprzęcie który będzie stanowił najlepszą bazę do rozbudowy na przyszłość (dokupienie silnika/silników, dodatkowych okularów, filtrów). Czy ktoś może pomóc w wyborze?

 

Oczywiście jeśli macie sugestie to proszę bardzo, zawsze są mile widziane. Nie wiem czy przy takim niebie wokół domu gdzie jednak najczęściej będziemy coś próbowali oglądać cokolwiek zobaczymy. Czy ma sens się ładować od razu w lustro 150 mm? Czy 130 mm na początek nie było by wystarczające i lepiej dokupić 2 okulary. Proszę o porady. Dziękuję bardzo:)))))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, PiotrekB napisał(a):

A co powiecie na taki zestaw:

Montaż AZ ES/Twilight używane za 700 zł

Tuba https://deltaoptical.pl/span-style-color-red-produkt-powystawowy-span-tuba-sky-watcher-bkp-150-750-otaw-dual-speed?from=listing&q=tuba+150

Wiem tylko jeden okular...

Pytam z ciekawości czy to w ogóle ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, akustyk napisał(a):

Czemu nie 10"? Zapytam przewrotnie ;)

 

Równie przewrotnie odpowiem: gdyż moim kolejnym zakupem zamiast 12-tki musiałby być 14-tka ;) a z tym to już mnie żona raczej pogoni z chałupy :naughty:

 

A na poważnie co do zasady kupujesz największą aperturę na jaką Cię stać. Jednakże dobson 8 cali jest faktycznie nieco bardziej poręczny niż 10, i z uwagi na mniejszą światłosiłę nie wymaga, aż tak dobrych okularów, które niestety kosztują czasem tyle co pół teleskopu. Swoją drogą przeskok podczas zakupu kolejnego teleskopu o dwa cale raczej tyłka Ci nie urwie, jednak zmiana lustra na większe o 4 cale już raczej tak ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zapytam przewrotnie inaczej. Mając takie niebo jak wysłałem kilka postów wcześniej...czyli:
SQM    19.67 mag./arc sec2
Brightness    1.46 mcd/m2
Artif. bright.    1290 μcd/m2
Ratio    7.55
Bortle    class 5
Elevation    285 meters

 

Ma sens kupić 10" i będę widział faktycznie dużą różnicę na korzyść w stosunku do 8". Mówimy tu o dobsonie. Wiem, że oprócz światła nieba większy teleskop podbije również światło otoczenia... pytam w takim razie Was.

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, akustyk napisał(a):

Zapytam przewrotnie inaczej. Mając takie niebo jak wysłałem kilka postów wcześniej...czyli:
SQM    19.67 mag./arc sec2
Brightness    1.46 mcd/m2
Artif. bright.    1290 μcd/m2
Ratio    7.55
Bortle    class 5
Elevation    285 meters

 

Ma sens kupić 10" i będę widział faktycznie dużą różnicę na korzyść w stosunku do 8". Mówimy tu o dobsonie. Wiem, że oprócz światła nieba większy teleskop podbije również światło otoczenia... pytam w takim razie Was.

 

 

Jeśli dane bierzesz z light pollution map to prawdopodobnie masz niebo rzędu 19.00 albo jeszcze gorsze. A odpowiadając na pytanie, jedyna różnica będzie w możliwości zastosowania większych powiększeń do planet, choć i tak tu może Cię pokonać seeing, który z reguły idzie w parze z LP. Podsumowując moim zdaniem sensu nie ma taka 10 calowa tuba, generalnie też mam nadzieję że swoje oczekiwania ściąłeś tak przez 5 albo najlepiej x10. Bo ludzie liczą na widoki jak na fotkach a to jest zwyczajnie nierealne.

 

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A od jakiego SQM 10" zaczyna być opłacalna? Jakieś 15 km od domu mam takie niebo:

SQM    20.33 mag./arc sec2
Brightness    0.795 mcd/m2
Artif. bright.    624 μcd/m2
Ratio    3.65
Bortle    class 5
Elevation    239 meters
 

 

Czyli 8" dobson będzie w sam raz? A ten przykład co podesłałem czyli azymutalny montaż i tuba 150/750?

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, PiotrekB napisał(a):

 

Jak wyżej koledzy już pisali, 150 /750 to na paralaktyku wizualnie już będzie ok. A jak posadzisz na tym lustrzankę na początek to zobaczysz co z czym się je a i nawet wykorzystać tubę będzie można w pierwszych krokach. Prawie nie śmigane zestawy można kupić do 1500pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, PiotrekB napisał(a):

Jak wyżej koledzy już pisali, 150 /750 to na paralaktyku wizualnie już będzie ok. A jak posadzisz na tym lustrzankę na początek to zobaczysz co z czym się je a i nawet wykorzystać tubę będzie można w pierwszych krokach. Prawie nie śmigane zestawy można kupić do 1500pln

Gdyby tak było to by nie było tak długiego wątku... Właśnie tu jest szkopuł. Jedni mówią totalnie co innego niż drudzy. Ja nie jestem po żadnej stronie ;)))) Czytam i analizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, akustyk napisał(a):

A od jakiego SQM 10" zaczyna być opłacalna? Jakieś 15 km od domu mam takie niebo:

SQM    20.33 mag./arc sec2
Brightness    0.795 mcd/m2
Artif. bright.    624 μcd/m2
Ratio    3.65
Bortle    class 5
Elevation    239 meters
 

 

Czyli 8" dobson będzie w sam raz? A ten przykład co podesłałem czyli azymutalny montaż i tuba 150/750?

 

Nad domem mam wg mapy SQM 20.00 - moim zdaniem tyle to jest w zenicie ;) Więc te 20.33 to jest tak sobie, już coś widać ale też bez jakichś rewelacji. 30 km od domu mam 21.30 i różnica tego 1.3 SQM jest potężna w visualu, bo plus minus to co przy SQM 20.00 widzę w lornetce, to przy 21.3 widzę gołym okiem. Na pewno do takiego nieba rzędu 21.0-21.5 to duże tuby zrobią różnicę i warto walczyć o każdy cal. Ale naprawdę w granicach 19-20 to albo EAA albo astrofoto jak nie chcesz być rozczarowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czegokolwiek byś tak naprawdę nie kupil za te pieniadze to raczej dość szybko odsprzedasz na gieldzie, czy to 150/750 na eq, czy też dobsona 8-10". Do tego kup z giełdy używkę - nie stracisz wtedy kasy (albo stracisz niewiele), bo sprzedasz w podobnej cenie do tej za która kupisz. Teleskop to nie dom czy mieszkanie, nie kupujesz tego na całe życie. Po prostu kup cokolwiek na pierwszy ogień i zacznij używać, wtedy najlepiej doświadczysz tego wszystkiego bezpośrednio, a nie czytając rozbieżne opinie różnych osób. A opinie zawsze będa rozbieżne, bo każdy lubi co innego.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, JSC napisał(a):

Albo wizual i astrofoto planetarne, jesli... ma dobry seeing.

 

Niestety ale najczęściej jest tak, że seeing idzie w parze z niskim LP. A wynika to z faktu, że ten polepsza się wraz z wysokością, a wiadomo że w górach ludzi mieszka mniej więc i mniej świecą ;) . Więc poza skrajnymi przypadkami może jak Zakopane (gdzie jest dobry seeing ale i LP w granicach 20 - 20,50) to też cudnie nie jest. Natomiast mogę potwierdzić, że obserwacje wizualne planet z miasta nawet przy średnim seeingu są całkiem ciekawe. Zgadzam się z @Piotrek K. - weź teleskop za rozsądną cenę, może to być nawet 6 cali i się tym baw, to będziesz wiedział potem co i jak, bo bez własnych doświadczeń trudno o konstruktywne wnioski. Najgorzej to wydać całą kasę na wielką tubę a potem żałować, że w sumie to nie to...

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

A opinie zawsze będa rozbieżne, bo każdy lubi co innego.

I każdy ma inne warunki. Jeden wystawia teleskop przed garaz w domu usytuowanym na odludziu, inny ustawia na balkonie w miescie, jeszcze kto inny jedzie 30 km na miejsce obserwacji lub przenosi teleskop na plecach 200mterow od domu..

Dodatkowo jednego interesuje bardziej planetarka a drugiego bardziej glebokie niebo i tu z podzialem na bardzo male obiekty i bardzo rozlegle.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, JSC napisał(a):

I każdy ma inne warunki. Jeden wystawia teleskop przed garaz w domu usytuowanym na odludziu, inny ustawia na balkonie w miescie, jeszcze kto inny jedzie 30 km na miejsce obserwacji lub przenosi teleskop na plecach 200mterow od domu..

Dodatkowo jednego interesuje bardziej planetarka a drugiego bardziej glebokie niebo i tu z podzialem na bardzo male obiekty i bardzo rozlegle.

Wszystko rozpisałem. Gdzie będę oglądał i co chce oglądać... W miarę precyzyjnie. Potem w kolejnych odpowiedziach doprecyzowałem ;))) Tu nie mam dużego pola manewru. Moje niebo "na co dzień" się nie zmieni i raczej często nie będę robił dalekich wypadów.  To czy pojadę np. do Sopotni kilka razy w roku to zupełnie inna bajka. Teraz została kwestia czy dobson czy jednak ten 150/750 (na jakimkolwiek montażu). Jeśli dobson czy do takiego nieba jednak 8 wystarczy bo 10 nie pokaże pazurków... Do 8 będą na pewno tańsze będą okularu bo jednak ma mniejszą światłosiłę w stosunku do 10. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, akustyk napisał(a):

Ma sens kupić 10" i będę widział faktycznie dużą różnicę na korzyść w stosunku do 8"

 

Różnica będzie taka same nie zależnie od nieba. A czy ta różnica jest duża ? Dla początkującego raczej nie ale i tak warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, akustyk napisał(a):

Wszystko rozpisałem.

Tak się nie da. Trzeba spędzić kilkadziesiąt godzin przed teleskopem, żeby ocenić jakość dawanych obrazów i wygodę obserwacji. Później będą pytania o najlepsze okulary...

Krótko mówiąc - najlepiej kupić instrument, popatrzeć, ew. sprzedać i kupić inny. Można się długo zastanawiać przed zakupem, ale później powstaje pytanie: może trzeba było kupić inny. Na jedno wychodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zaczyna się spirala niuansów. Kup to, co będzie ci najwygodniej rozstawić i sprawdzi się koło domu. Nie czarujmy się - dalekie wyjazdy wymagają pewnej pogody, a taka jest rzadko. O wiele częściej są bezchmurne noce z zaskoczenia. Jeśli wygodnym widzisz newtona na paralaktyku, to po prostu to kup. Sprzedasz, to sprzedasz. Najtańsze plossle, takie za 120zł na początek wystarczą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam pytanie do Was zupełnie inne. Ktoś używał tego "cuda":

https://teleskopy.pl/Mocowanie-smartfona-jako-szukacz-do-stopki-Vixen-(adapter-pozwalający-na-ręczne-GOTO,-PUSH-TO)-teleskopy-5087.html

 

Szukacz w dobsonie jest jaki jest. Niewygodny do używania... myślę czy na początek nie zamontować czegoś takie i stellarium na fonie. Zjecie mnie za to? ;)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, akustyk napisał(a):

Mam pytanie do Was zupełnie inne. Ktoś używał tego "cuda":

https://teleskopy.pl/Mocowanie-smartfona-jako-szukacz-do-stopki-Vixen-(adapter-pozwalający-na-ręczne-GOTO,-PUSH-TO)-teleskopy-5087.html

 

Szukacz w dobsonie jest jaki jest. Niewygodny do używania... myślę czy na początek nie zamontować czegoś takie i stellarium na fonie. Zjecie mnie za to? ;)))

Sam sprawdz czy Twoj smartfon pokazuje " w punkt" dana gwiazde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, lkosz napisał(a):

Można ale szkoda kasy, lepiej przyczepić smartfona w pokrowcu rowerowym do tuby i użyć aplikacji skeye. A szukacz zamontować kątowy, który jest bardzo wygodny. Jednak z szukacza optycznego bym nie rezygnował.

Kątowy jest do kupienia używka za 220 zł w Pruszczu Gdańskim. Ten prosty w sumie można sprzedać od razu nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.