Skocz do zawartości
  • 0

Pomoc w wyborze sprzętu do guidingu


krzysztofmcgaywer

Pytanie

Witajcie!

 

Potrzebuję pomocy w wyborze sprzętu do guidingu.

posiadam teleskop GSO 10" z napędem SynScan Go-To. Postanowiłem kupić guiding aby zająć się poważniej astrofotografią. 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 700-900 zł. 

 

Znalazłem kamerkę ZWO ASI 120MM mini (https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi120mm-mini-mono/) za jakieś 550 zł.

potrzebuję jakiejś lunety do tego. Więc jeśli ktoś by coś doradził to byłbym wdzięczny.

 

Jeszcze kilka pytań:

 

1. Czy ta kamera może być?

2.Czy to obojętne jak zastosuję kamerę mono, czy musi być kolorowa?

3. Czy przy montażu azymutalnym guiding da sobie radę?

4. Czy do guidingu musi być specjalna luneta czy może być zwykły szukacz?

5. Czy ta kamera jest kontapibilna z moim SynScanem? (Mam ASI 585 MC i ona nie jest kontapibilna z montażem)

6. Czy ten budżet ma wogule sens czy trzeba dać więcej?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Takie info: https://www.californiaskys.com/field-rotation.html?fbclid=IwAR0DDNpvlkUr6wny7OJLPp1AsY0w9MdSZMsczAYk0XMc6hBttqs_ullQCH8

 

3 godziny temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

5. Czy ta kamera jest kontapibilna z moim SynScanem? (Mam ASI 585 MC i ona nie jest kontapibilna z montażem)

Swoje powiedziałem. Moja rada jest prosta. Skoro kolega ma Dobsona z GoTo i kamerę ASI 585 MC (która swoją drogą jest kompatybilna :P) to niech na początek zacznie przygodę z fotografią planet, Księżyca oraz zapozna się z techniką lucky imaging czy krótkoczasową. Koszt 0 zł. Jest wymagany nakład pracy własnej. Trzeba poszukać informacji jak się do tego zabrać, popatrzeć jak robili to inni.

Dziękuję za uwagę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Krzystof, myślę na podstawie Twoich pytań, że lepiej zanim kupisz cokolwiek to zrób porządne rozeznanie w sieci. Bo wydaje mi się, że nie wiesz niestety zbyt wiele w tym temacie - bez obrazy, to po prostu wynika z rodzaju zadanych pytań.

 

Ja odpowiem Ci, ale nie na Twopje pytania tylko na ich podstawie.

1. Dobson nawet z systemem goto nie nadaje się do fotografowania na poważnie. Pomijając błędy takiego prowadzenia, w połączeniu z długą ogniskową wykluczające sensowne fotografowanie, przede wszystkim będziesz miał rotację pola używając systemu Alt-Az. Nawet jeśli jakoś sobie z tym poradzisz, to do obiektów głębnokiego nieba po alignacji zostanie ci mikroskopijny wycinek kadru w samym centrum klatki.

Jedyne co wchodzi w grę to fotografia planet, naświetlania to minuty a nie godziny, a dodatkowo wchodzi w grę derotacja.

2. Do guidingu musi być specjalna luneta, bo kamery w szukaczu nie zamontujesz. Spróbuj zakręcić nosek 1.25 cala na swoją kamerę 533 i podłączyć ją do szukacza, to jest dokładnie taka sama sytuacja.

3. Synscan to system goto. Kiedy pytasz, czy kamera jest kompatybilna z systemem Sysncan, to zakładam, że pytasz, czy można ją bezpośrednio podłączyć do montażu za pomocą złącza ST4. Odpowiedź brzmi tak - można , ale to bardzo zły pomysł i powinieneś łączyć kamerę i montaż do laptopa przez USB, daje to cały szereg korzyści, m.in. plate solve. Przy okazji 533 może być użyta jako kamera guidująca, ale właśnie przez USB.

 

Budżet nie ma sensu i teleskop nie ma sensu. Niestety, jak chcesz robić zdjęcia głębokiego nieba to sugeruję kupić mały refraktor, mały montaż i zacząć od tego. Będzie to kosztowało w najtańszej i najprostszej wersji (ale dającej już fajne efekty) około 6-7 tysięcy (montaż AZ Gti lub Star Adventurer, i  teleskop typu Askar 200 plus giuding.), najlepiej używane. Do tego najlepiej ASI AIR.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, kubaman napisał(a):

Krzystof, myślę na podstawie Twoich pytań, że lepiej zanim kupisz cokolwiek to zrób porządne rozeznanie w sieci. Bo wydaje mi się, że nie wiesz niestety zbyt wiele w tym temacie - bez obrazy, to po prostu wynika z rodzaju zadanych pytań.

 

Ja odpowiem Ci, ale nie na Twopje pytania tylko na ich podstawie.

1. Dobson nawet z systemem goto nie nadaje się do fotografowania na poważnie. Pomijając błędy takiego prowadzenia, w połączeniu z długą ogniskową wykluczające sensowne fotografowanie, przede wszystkim będziesz miał rotację pola używając systemu Alt-Az. Nawet jeśli jakoś sobie z tym poradzisz, to do obiektów głębnokiego nieba po alignacji zostanie ci mikroskopijny wycinek kadru w samym centrum klatki.

Jedyne co wchodzi w grę to fotografia planet, naświetlania to minuty a nie godziny, a dodatkowo wchodzi w grę derotacja.

2. Do guidingu musi być specjalna luneta, bo kamery w szukaczu nie zamontujesz. Spróbuj zakręcić nosek 1.25 cala na swoją kamerę 533 i podłączyć ją do szukacza, to jest dokładnie taka sama sytuacja.

3. Synscan to system goto. Kiedy pytasz, czy kamera jest kompatybilna z systemem Sysncan, to zakładam, że pytasz, czy można ją bezpośrednio podłączyć do montażu za pomocą złącza ST4. Odpowiedź brzmi tak - można , ale to bardzo zły pomysł i powinieneś łączyć kamerę i montaż do laptopa przez USB, daje to cały szereg korzyści, m.in. plate solve. Przy okazji 533 może być użyta jako kamera guidująca, ale właśnie przez USB.

 

Budżet nie ma sensu i teleskop nie ma sensu. Niestety, jak chcesz robić zdjęcia głębokiego nieba to sugeruję kupić mały refraktor, mały montaż i zacząć od tego. Będzie to kosztowało w najtańszej i najprostszej wersji (ale dającej już fajne efekty) około 6-7 tysięcy (montaż AZ Gti lub Star Adventurer, i  teleskop typu Askar 200 plus giuding.), najlepiej używane. Do tego najlepiej ASI AIR.

 

 

Ad vocem - Jaka 533? I nie masz racji. Da się łatwo przerobić lunetkę szukacza na guider. Zgodzę się jednak co do ogarnięcia tematu przez pytającego kolegę. Jeszcze sporo wiedzy do zdobycia. Może tym bardziej lepiej niech spróbuje tym co już ma i zobaczy czy mu się to podoba.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Ad vocem - Jaka 533? I nie masz racji. Da się łatwo przerobić lunetkę szukacza na guider. 

Literówka ale bez znaczenia. 585 i 533 da się podłączyć przez USB do guidingu. 

 

Przerobić szukacz to zupełnie co innego niż użyć szukacza. I przeróbka zazwyczaj generuje dodatkowe problemy, których Krzysztofowi nie życzę (np. brak precyzyjnego ostrzenia). Clue mojej wypowiedzi jest istotne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, amatorastro napisał(a):

A ja mam inne pytanie skoto rozważamy teoretycznie. Czy PHD2 / N.I.N.A. dadzą sobie radęz montażem AZ ustawionym w AZ a nie równikowo? Nie chodzi mi tu nawet o Dobsona, ale np. jakiś refraktorek 100/1000 na montażu AZ. Pomijam oczywiście sensowność.

Teoretycznie -tak. Trzeba by w celu wyeliminowania ruchu gwiazdy guidującej wywołanej roracją pola wybrać ją w guiderze dokladnie w środku kadru kamery głównej (nie guidującej!). Karkiłomne ale wykonalne. Sens -żaden. Praktycznie -nie.

 

 

Edit: warunek konieczny dla gwiazdy w centrum kadru - tekeskop i guider muszą być idealnie wyrownane

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, kubaman napisał(a):

Krzystof, myślę na podstawie Twoich pytań, że lepiej zanim kupisz cokolwiek to zrób porządne rozeznanie w sieci. Bo wydaje mi się, że nie wiesz niestety zbyt wiele w tym temacie - bez obrazy, to po prostu wynika z rodzaju zadanych pytań.

Dobrze poczytam jeszcze trochę o giudungu.

 

 

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

narazie daję sobie spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć.

Pozwolę sobie podłączyć się pod ten temat bo jestem akurat w fazie "aktualizacji" guidingu. Ściślej mówiąc szukam jakiejś "lunetki" gdyż mój SW 80/400 którego do tej pory używałem za często odmawia mi posłuszeństwa. 

Sprzęt, którym dysponuję to TS 130/910+ATIK 383l mono, guide: SW 80/400+QHY5, całość na montażu EQ6

Tak jak pisałem wcześniej, chciałbym wymienić tubę guidującą. Na tą chwilę mam dwie na oku. 

1.  https://teleskopy.pl/@7297?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAwP6sBhDAARIsAPfK_wY6hmi_P7RxzmP9jC-e1joV9_0_VJ3JZUofFfojCM2ieklGX2Cg5TYaAhfOEALw_wcB
2. https://teleskopy.pl/@5418?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAwP6sBhDAARIsAPfK_wY3Iz4SvU7CXSn1a68XlI7c7P4nh3n0YpRUSOg3X2QKG5xlVLN4JiIaAh78EALw_wcB

Czy polecili byście te rurki. Jeżeli tak to ze wskazaniem na którą? 
A może uważacie, że nie ma sensu wydawać takich pieniędzy i do mojego teleskopu wystarczy zastosować zdecydowanie tańsze rozwiązanie? 
Przypomnę, że do guidingu zastosuję kamerkę QHY5.

Liczę na Waszą pomoc z góry dziękując za aktywność w temacie.
pzdr.
Szymon

Edytowane przez szdom1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minutes ago, szdom1 said:

Nikt, nic nie podpowie? 🤐

A co to znaczy że SW 80/400 odmawia posłuszeństwa?

Ja początki stawiam z chińskim 60/240, i robi robotę. Na ED'ka do guidingu chyba bym się nie szarpnął, bo nie widzę powodów. Obie propozycje zrobia robotę. Tańsza zrobi tak sama dobra robotę.

Jedyne nad czymś powinieneś się zastanowić to OAG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli mówicie, że nie warto wywalać tysiaka na lunetkę do guidingu? Szukać tańszej alternatywy? Jakieś propozycje? 

 

31 minut temu, ko20 napisał(a):

A co to znaczy że SW 80/400 odmawia posłuszeństwa?

 

Gwiazdki nie są punktowe (okrągłe) Wcześniej miałem problem z wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja tego nie powiedziałem, że nie warto wydawać tysiaka na guider, tylko że ja osobiście nie byłem skory do takiej inwestycji. Żeby to obiektywnie ocenić musiałbym w swój zestaw włożyć np. takiego 50/240 na szkle ed, puścić sesję i ją porównać z inną sesją z mojego guidera. Jak by wyszło, że jest lepiej to pewnie bym zaczął myśleć. Jak nie byłoby różnic zostałbym przy tym co mam. Na ten moment jedyne co stwierdzam, to nie widzę u siebie różnicy, w postaci gorszych lightów, pomiędzy guidowaniem 40/160 a 60/240.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@szdom1 ja bym się przyjrzał powodom dla którego aktualnie guiding powoduje problemy. Zestaw tych dwóch tub nie brzmi jak coś trudnego dla EQ6... Ewentualnie - pomyśl nad OAGiem. To wyeliminuje problemy związane z użyciem zewnętrznego guidera (ugięcia, niedokładne zgranie osi optycznych itp)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, tomekL napisał(a):

 Na ten moment jedyne co stwierdzam, to nie widzę u siebie różnicy, w postaci gorszych lightów, pomiędzy guidowaniem 40/160 a 60/240.

O, i to jest dla mnie bardzo cenna uwaga.

 

20 minut temu, lkosz napisał(a):

@szdom1 ja bym się przyjrzał powodom dla którego aktualnie guiding powoduje problemy. Zestaw tych dwóch tub nie brzmi jak coś trudnego dla EQ6... Ewentualnie - pomyśl nad OAGiem. To wyeliminuje problemy związane z użyciem zewnętrznego guidera (ugięcia, niedokładne zgranie osi optycznych itp)


Wyciąg w SW 80/400 pozostawia dużo do życzenia więc na tą chwilę zdecydowanie nastawiłem się na wymianę tej rurki. Piszesz o niezgraniu osi optycznych. Czyli, że oś optyczna teleskopu głównego musi być równoległa do osi guidera??? Jakiś czas temu na forum o to pytałem i odpowiedź była, że nie ma to wpływu na guiding. 😮

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, szdom1 napisał(a):

Czyli, że oś optyczna teleskopu głównego musi być równoległa do osi guidera??? Jakiś czas temu na forum o to pytałem i odpowiedź była, że nie ma to wpływu na guiding. 😮

idealnie nie musi, ale czym dalej od ideału, tym większa rotacja pola

 

22 minuty temu, szdom1 napisał(a):

Wyciąg w SW 80/400 pozostawia dużo do życzenia więc na tą chwilę zdecydowanie nastawiłem się na wymianę tej rurki.

ok, z drugiej strony twoja kamerka jest lekka i mała... nie musi to mieć aż takiego wpływu. Tak czy inaczej - poszedłbym w OAG. Zawsze to mniej zabawy i problemów, połączenia skręcane. Twoja QHY jest idealna do OAG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, szdom1 said:

O, i to jest dla mnie bardzo cenna uwaga.

 


Wyciąg w SW 80/400 pozostawia dużo do życzenia więc na tą chwilę zdecydowanie nastawiłem się na wymianę tej rurki. Piszesz o niezgraniu osi optycznych. Czyli, że oś optyczna teleskopu głównego musi być równoległa do osi guidera??? Jakiś czas temu na forum o to pytałem i odpowiedź była, że nie ma to wpływu na guiding. 😮

Ja w swoim chińskim 60/240 to wogole wywaliłem wyciąg. Na co mi on w guiderze.  Dorobiłem złączkę na wymiar i skręciłem na sztywno z dobrana ostrością. Odpadła regulacji ostrości za każdym razem. A wyciąg w tym jak zsywazyles nie grzeszy. Do tdgo sztywne obejmy a nie ten pająk na 3 Śrubki. 

 

Pytanie czy jajowate gwiazdki to powód guidera? masz ku temu podstawy? Jedna klatkę palisz parę minut zakładam. Jakies ugięcia nie powinny się zmieniać w tym czasie drastycznie. Prędzej montaz bym bym winił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, ko20 napisał(a):

 

Pytanie czy jajowate gwiazdki to powód guidera? masz ku temu podstawy? Jedna klatkę palisz parę minut zakładam. Jakies ugięcia nie powinny się zmieniać w tym czasie drastycznie. Prędzej montaz bym bym winił.

Nie pisałem nic o jajkowatych gwiazdkach. Na ostatniej sesji gwiazdki w guiderze przypominały raczej kometki. :) a winę za to ponosi najprawdopodobniej za bardzo ściśnięta soczewka. Tubę skręcałem jesienią w temp. około 15 stopni i najprawdopodobniej za bardzo przykręciłem mocowanie soczewki. Teraz ochłodziło się (bo ostatnia sesja była przy -14 st. i z okrągłych gwiazdek zrobiły się kometki. :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję Wszystkim za porady. Troszkę mi się rozświetliło w temacie.

Gdyby ktoś chciał jeszcze polecić jakiś bezproblemowy guider którego używa z podobną rurką co moja chętnie zobaczę i rozważę. 

Postanowienie na tą chwilę to wymiana SW tylko jeszcze nie zdecydowałem na co. Ale dzięki Wam mam już zarys tego czego szukać. 

OAG na razie nie ale nie mówię nie. :) 

pzdr.
Szymon

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.