Skocz do zawartości

Transport Teleskopu samolotem


yakson

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje że trafiłem z tematem w odpowiedni dział. Otóż chodzi mi po głowie astro wycieczka samolotem z moim głównym teleskopem.

Mam TS102/714 i FR0.8 jego minimalna długość po złożeniu odrośnika i zdemontowaniu FR wynosi 66cm. To wciąż za dużo jak na bagaż podręczny.

W zasadzie jedyna opcją jaka znalazłem to wynajem dodatkowego miejsca dla sprzętu.

Ktoś z was borykał się z podobnym problemem? A może jakoś pancernie to zapakować i nadać rejestrowanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz demontowałem wyciąg z refraktora, by zmieścił się do podręcznego. Udawało się to upchać razem z Atikiem 314L do podręcznego. Uwaga, latanie z optyką i elektroniką tylko do cywilizowanych krajów, gdzie widok teleskopu nie uruchamia nadgorliwości kontrwywiadowczych celników. Opisujesz zawsze jako teleobiektyw (to znają), próba tłumaczenia czym jest okular teleskopu to proszenie się o długą pogadankę w kanciapie.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do RPA w jednym kawałku doleciało moje SCT (choć korektor był jednak w podręcznym), swego czasu chłopaki z sukcesem przewieźli w bagażu  rejestrowanym newtona 12". Kwestia solidnej walizki i zapakowania - sprzęt owinąć trzeba we wszystkie gacie, koszulki i polary jakie w niej masz. ;)

Edytowane przez lukost
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Hans napisał(a):

Ja raz demontowałem wyciąg z refraktora, by zmieścił się do podręcznego. Udawało się to upchać razem z Atikiem 314L do podręcznego.

 

Zmierzyłem bez focusera(49cm) wtedy faktycznie udało by sie to zapakować. Tylko muszę ogarnąć jak to się demontuje żeby niczego nie uszkodzić.

Dzieki za podsunięcie pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 razy brałem taki TS 102/714 do torby z wyciętymi piankami. Torba do dużej, ale klasycznej walizki i bagaż rejestrowy. Miedzy pianki a teleskop dało się jeszcze upakować jakąś małą bieliznę, skarpetki, t-shirty itp. Reduktora nie miałem więc tu nie pomogę.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, yakson napisał(a):

@Hans jeszcze pozwolisz że zapytam, po ponownym zamontowaniu wyciągu nie będzie problemu z kolimacją?

U mnie nie bylo problemu,(jakis EDek 100/580). Nie bardzo widze opcji na rozwalenie kolimacji montazem i demontazem wyciagu w tej samej pozycji (znacznik na obu elementach zalatwi sprawe). ...ale ;) wiesz jak jest, kolimacja ok dla jednego to nie to samo dla innego, kolimacja ok dla malej matrycy to nie to samo co dla duzej, wyciagi siedza czasem na gwintach czasem na srubach, co potrafi miec wplyw na precyzje i powtarzalnosc polaczenia, no i generalnie na samym wyciagu masz spore szanse nieosiowego zamocowania pierdyliarda szpeju (flattenery, kola filtrowe, oagi, sama kamera itd.) kolimacja idzie utracic przy takich operacjach)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojego achromatu wymontowalem cały tylny dekiel wraz z wyciągiem (telep to Skywatcher 150/750). Dodatkowo zamieniłem odrosnik metalowy na elastyczny. 

Po przeprowadzeniu tych wszystkich operacji długość teleskopu wyniosła ok. 53 cm, zaś jego waga spadła do ok. 5,5 kg. 

Telep bez problemu wszedł do bagażu podręcznego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg jest albo nakręcany na tubę, albo mocowany kilkoma śrubami po obwodzie. O kolimację się nie obawiaj, w obu przypadkach skręca się to tak, że obie powierzchnie dolegają do siebie, więc jest to powtarzalne. Nie zauważyłem niczego złego zarówno w ED80 jak i TS65Q po zdjęciu wyciągów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.