Skocz do zawartości

Dual rig na CEM 120 EC


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

przyszła pora na to by w kopule powiesić dwa telepy na jednym montażu. Mój CEM120EC w kopule ma nośność 52kg i bez problemu ogarnie taki zestaw.

Martwi mnie jednak co innego. Otóż muszę obok siebie powiesić mały teleskop i RC12.

Ten mały to różnie - RASA8, MAK180, Askar 140

I dylemat mam taki. Żeby to zrobić, to muszę zamontować siodło CEMa poprzecznie - siodło jest potężne, pancerne 45 cm, i na poprzecznie mocowanej w nim szynie losmandy muszę zamontować dwa siodełka losmandy.

O ile jedno pod mały teleskop ujdzie, to martwię się, czy mogę na tak krótkim wsparciu wieszać 25 kg RCka.. Losmandy ma bodajże 9 cm podparcia pod prostopadłe siodło.

 

Ktoś coś takiego już robił lub widział?

Macie jakieś pomysły?

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kubaman napisał(a):

...Ktoś coś takiego już robił lub widział?

Macie jakieś pomysły?

Robił ale 'na barana' (RC12 truss + Omegon 100/580 albo MAK150). W tandemie też robił ale z 'małymi' obiektami typu Omegon 100/580 i obiektyw Canona 400.

 

EDIT: do słońca też 'na barana' - dorobiłem solidną zaślepkę na RC12, żeby mi nie popaliło kamery.

 

Bałbym się mocować RC 12 poza głównym siodłem. Nawet z dwiema dodatkowym szynami losmandy to dalej dość wiotka konstrukcja.

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kubaman napisał(a):

a takie zamocowanie na plecach askara 140, jak tutaj zorganizować mocowanie? na RCku mam odwrócone losmandy, potrzebował bym jakby dwoustronnego siodła L

Wystarczy zwykłe. Z jednej strony na śrubach na stałe a z drugiej normalne losmandy jeździ po szynie. Tak zrobilem u siebie. Tylko trzeba bylo rozwiercic otwory w siodle i dopasowac sruby. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest powieszono trochę sprzętu na dwa siodła w poprzek https://www.cloudynights.com/topic/642371-cem-120-pushing-the-limits/

 

a tutaj rekord, fakt ze na barana, ale jeszcze na wózeczku, biorąc pod uwagę ciężar całego  Cem i wysokość to musi cholernie uważać aby się mu nie gibło na bok https://www.cloudynights.com/gallery/image/76992-20190522-201643/

 

moja rada sprawdź wszystkie śruby przed powieszeniem telepów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u mnie to sporo wyżej by było. RC12 ma od szyny do górnej szyny około 40cm, askar ma jakieś 25cm, czyli zestaw wystaje 65=70 cm ponad siodło montażu

 

z tego samego powodu takie zamontowanie w poprzek ale w ramach samego siodła nie wchodzi w grę, siodło ma 40cm, ledwo się RCk zmieści

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„ Na barana ” najprościej, byle by się zmieścił. W trusie można podczepiać nawet z boku tak jak na drugim obrazku, ale Ty masz rc w tubie. W poprzek jest najgorzej bo wymaga przeróbek z dokładaniem szerszego siodła i szyn, potem wyważanie/ dociążenie, no i jeszcze kwestia szerokości otworu w kopule, co by się za wąski nie okazał. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ano prawda. U mnie 40 kg daje radę. 

bardzo dobra uwaga Maciek, dzięki. Na CEM mam fabrycznie 2x10kg, i tu może braknąć. Da się dokupić, ale trzeba pamiętać.

 

 

Andrzej, a co na tym powiesiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.