Skocz do zawartości
  • 0

Prowadzenie do szerokich kadrów


Paweł Sz.

Pytanie

Zastanawiam się nad kupnem prowadzenia do szerokich kadrów, używam obecnie bezlusterkowca Sony A7II ze szkłami Samyanga od 14mm do 135mm. Prowadzenia nigdy nie miałem, natomiast po lekturze wnioskuję, że najlepszym wyborem będzie Sky Watcher Star Adventurer lub iOptron SkyGuider. Interesuje mnie tylko fotografia krajobrazowa z nocnym niebem w tle.


Na giełdzie znalazłem komplet sklepowy czerwonej wersji Star Adventure za około 1 tys. co wydaje mi się dobrą opcją (z podświetleniem lunetki). Pytanie, czy ta wersja czerwona różni się czymś od obecnie białych? Nie zależy mi na gadżetach typu wifi czy też goto. A może lepiej coś zupełnie innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja bym rozważyły SW Gti, ma prowadzenie w obydwu osiach i w razie czego można go normalnie guidować z ciut dłuższą ogniskową np, 200, 300mm. Jeśli zostaniesz przy krótkich ogniskowych i nie trafisz na jakiś słaby egzemplarz top SWSA Ci wystarczy. Jeśli chcesz coś bardziej przyszłościowego w kontekście dłuższych ogniskowych to warto zainwestować w GTi. Montaż to podstawa, chodzi o to aby nie mieć odrzutów z powodów błędu prowadzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szerokie kadry szerokim kadrom nierówne. Powiedzmy, że do ogniskowej 50 mm (no może ciut więcej) guiding nie jest konieczny, ale przy 135mm już tak, bo odrzut klatek robi się spory. 

Zresztą foto krajobrazowe to raczej krótkie klatki na "jasnej" przysłonie i wtedy guiding można w ogóle pominąć. 

Przykładowe kilkanaście sekund z 50 mm na f/2.8 bez guide może wyglądać tak

widoczek.thumb.jpg.c413ee8ce149cd999f08ba156d6dad39.jpg

 

PS iOptrona Sky Guidera wspominam bardzo dobrze pod kątem ogólnej wygody użytkowania i jeśli odpuszczasz guiding warto go rozważyć. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

SWSA mini - najbardziej kompaktowy napęd, łatwy w transporcie, przy takich ogniskowych sprawdzi się doskonale.

Tylko dobrą głowicę kulową dokupić, klin paralaktyczny i można śmigać. Nawet bez klina się da o ile posadowisz napęd

na głowicy statywu...

Niesamowicie upierdliwe urządzenie - konieczność uruchamiania prowadzenia przez aplikację (średnio dobrą). Kilka razy prowadzenie się mi wyłączyło podczas sesji i tyle z tego miałem. Sprzedałem i kupiłem iOptron Skyguider Pro.

SW SA GTi jest fajny, ale jest już ciężki. Jak chesz co jest proste i działa to tylko Adventurer lub Skyguider  

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Większość będzie w okolicy 20mm, 135 od święta. Guiding raczej zbędny w moim przypadku tak samo jak prowadzenie w dwóch osiach. Głowice (kulowe, video), statywy itp. mam bardzo solidne, więc ten temat można pominąć :) 

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znając życie, z własnego doświadczenia, i nie tylko, wiem że jest coś takiego że apetyt rośnie w miarę jedzenia 😊

Dziś jest tylko 20mm, 135mm, a w przyszłości okaże się że i 200-300mm będzie się chciało.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Paweł Sz. napisał(a):

Większość będzie w okolicy 20mm, 135 od święta. Guiding raczej zbędny w moim przypadku tak samo jak prowadzenie w dwóch osiach. Głowice (kulowe, video), statywy itp. mam bardzo solidne, więc ten temat można pominąć :) 

 

No to zapoluj sobie na używany SWSA mini. Nic mniejszego i bardziej poręcznego nie ma. Zasilanie jednym paluchem albo z małego powerbanku z którego jednocześnie zasilisz sobie opaskę grzewczą na obiektywie. Powstaje mały i wygodny setup, który obsłuży Ci wszystkie obiektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

No to zapoluj sobie na używany SWSA mini. Nic mniejszego i bardziej poręcznego nie ma. Zasilanie jednym paluchem albo z małego powerbanku z którego jednocześnie zasilisz sobie opaskę grzewczą na obiektywie. Powstaje mały i wygodny setup, który obsłuży Ci wszystkie obiektywy.

Używasz tej wersji mini? Problem taki, że nowy SWSA mini + klin wyjdzie drożej niż zwykła używka SWSA (1k), a za 2k jest używana SkyGuider Pro. CHyba, że coś wypłynie na giełdzie.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodam dwa grosze od siebie nt. SWSA:

SWSA 2i (wersja z wifi) daje możliwość sterowania sesją z aplikacji i kontrolę aparatu (port snap, trzeba dokupić dodatkowy kabelek). Do tego daje możliwość ditheringu w osi RA. Jest to bardziej przyszłościowy tracker, jakby apetyt miał wzrosnąć (ma port na guider). Nie jest ciężki, ale czuć go w plecaku, nawet bez przeciwwagi.

SWSA Mini wymaga montażu i demontażu lunetki, jeżeli jest używana (bo można też celować przez wizjer z boku, bez lunetki). Chyba, że będziesz używał "L bracket", wygląda to tak jak tu. Jest też możliwość używania portu snap w roli wężyka spustowego, ale ditheringu w RA już nie robi z tego co wiem. Leciutki.

SWSA GTi to już inny kaliber, do szerokich kadrów trochę overkill. Duży, ciężki (w porównaniu do innych wersji SWSA), ma dużo funkcji przydatnych przy dłuższych ogniskowych (guiding w obu osiach, goto).

 

2i używałem,  GTi mam i używam, a SAMini chętnie zakupię przy okazji, właśnie do szerszych kadrów, ale i jasną 135mm na pewno pociągnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, tomekL napisał(a):

Dzięki, cytująć:

 

 

"Największym zaskoczeniem może być całkowity brak mechanicznych części do sterowania i programowania urządzenia. Poprzednik był zaopatrzony w pokrętło trybów działania, oraz przyciski dające możliwość przesuwanie czy programowania urządzenia. Teraz jedyna możliwość to sterowanie za pomocą darmowej aplikacji. "

 

"nie da się włączyć lub obsługiwać SAM bez kontroli tej aplikacji"

 

@Miesilmannimea to jak to jest?

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 hours ago, Paweł Sz. said:

Znalazłem SWSA mini za 650 zł, powiedz czy da się używać tej głowicy bez telefonu?

ło a gdzie takie ceny? Jakaś używka skądś czy jest jakaś akcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Ludzie czytają instrukcje dopiero gdy walenie sprzętem o stół nie pomoże.

 

 

To ja.
Aczkolwiek jak miałem ten sprzęt kilka lat temu to nigdzie nie znalazłem info o czymś takim. 
Z resztą dziwna lunetka i tak mi krwi napsuła wystarczająco. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

To pewnie cena w euro :)

Po przeliczeniu na pln z wysyłką :) Kupiłem już sporo sprzętu na niemieckim forum i innym portalu/odpowiedniku olx, nigdy żadnych problemów, raczej same plusy :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Paweł Sz. said:

Po przeliczeniu na pln z wysyłką :) Kupiłem już sporo sprzętu na niemieckim forum i innym portalu/odpowiedniku olx, nigdy żadnych problemów, raczej same plusy :)

podziel się jakie to portale, w PL to nie idzie nic znaleźć. Tzn. używki są wystawiane na sprzedaż jak już kupisz nówkę i nie można oddać... :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.