Skocz do zawartości
  • 0

Wyciąg od ed80


Mateusz8799

Pytanie

Witam serdecznie, otóż mam taki problem który powstał nie wiem skąd. 

A mianowicie posiadam ed80 i wyciąg na którym, wisi Flettner, Szuflada na filtr zwo, i kamera Asi 533.

Zamontowany jest autofokus EAF . 

I nie było najmniejszego problemu z ostrzeniem a ostatnio zauważyłem że nie ostrzy. Wyciąg wyjeżdża ale nie chowa się próbowałem dokręcić, śrubki które są odpowiedzialne za docisk. ( ale robiłem to totalnie na wyczucie bo jest ich tam trochę) nie znalazłem nic w necie na ten temat. 

Pytanie zasadnicze w takim razie. Jak rozwiązać ten problem? 

Czy jedyne rozwiązanie  to zakup nowego wyciągu oczywiście lepszej jakości niż SW. 

 

Pozdrawiam Mateusz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja to miałem w ED72 i newtonie 8". Ten sam wyciąg. Te crayfordy od SW są gówniane, nadają się do lekkiego okularu co najwyżej. Sprzęt do astrofoto to dużo za dużo dla nich. Zmieniłem wyciąg na Baader Steeltrack. Bardzo polecam. Do ED80 chyba jest nawet oficjalny adapter, do ED72 musiałem sobie wydrukować.

Jeśli w prawidłowy sposób zwiększasz docisk wałka do prowadnicy, i mimo to się ślizga, to wiele z tym nie zrobisz. Ale załącz zdjęcie prowadnicy to zobaczymy jak to wygląda...

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Mateusz8799 napisał(a):

Wyciąg wyjeżdża ale nie chowa się próbowałem dokręcić, śrubki które są odpowiedzialne za docisk. ( ale robiłem to totalnie na wyczucie bo jest ich tam trochę) nie znalazłem nic w necie na ten temat.


Uważaj, żebyś nie przesadził z tym dokręcaniem. Tu jest instrukcja jak tą regulację przeprowadzić prawidłowo:

Microsoft Word - Crayford_adjustment_SW120ED.doc (teleskop-austria.at)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odkręć wyciąg od ED-ka ( 3 śruby ), wyciągnij go z teleskopu i zobaczysz jak jest skonstruowany i które śruby do czego służą. Na zewnątrz wyczyść, wyreguluj z najcięższym osprzętem, sprawdź parę razy i jak będzie O.K. zamontuj do ED-ka. Zaręczam, że to nic trudnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, kurp napisał(a):

Odkręć wyciąg od ED-ka ( 3 śruby ), wyciągnij go z teleskopu i zobaczysz jak jest skonstruowany i które śruby do czego służą. Na zewnątrz wyczyść, wyreguluj z najcięższym osprzętem, sprawdź parę razy i jak będzie O.K. zamontuj do ED-ka. Zaręczam, że to nic trudnego.

Hej 

     Miałem ed 80 ale u mnie wyciąg chodził super, nigdy nie poprawiałem regulacji.

     Poprawiałem regulację w ed 100 kumpla bez żadnej instrukcji i dało radę bez żadnego problemu. Zrób dokładnie jak napisał kolega Kurp. Ja regulowałem na najcięższym okularze czyli es30/82. Pamiętaj że jak będziesz regulować, dokręcać te śrubki to bardzo delikatnie i powoli żebyś za bardzo nie skręcił. Jest trochę zabawy ale do ogarnięcia, najważniejsze bez pośpiechu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Mateusz8799 napisał(a):

Zrobiłem jak mówicie odkrecilem wszytko okazało się że pręt który obraca cały wyciąg jest krzywy hmmm 

Hej 

     No konkretnie przekoszony, spróbuj go wyprostować zanim weźmiesz się za regulację.

     Ja bym kupił coś lepszego, tym bardziej że bawisz się w astrofotografię....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Piszesz o tym z linku poniżej

Ale on niema tej prowadnicy i przez to jest mniej stabilny.

Wybór należy do ciebie

Dobry wyciąg to 
Starlight Instruments Feather Touch

ale ceny są już kosmiczne

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6247 Czy to będzie miało jakiś sens? Czy nie bardzo. 

Jeżeli tak czy podłączenie EAF jest bez problemowe pod tako wyciąg? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.