Skocz do zawartości

M51


Rekomendowane odpowiedzi

Widać, że warunki dopisały. Popracuj nad ostrością. Nad obróbką również bo jestem przekonany, że z tego zdjęcia można wycisnąć znacznie więcej (możesz pokazać stack jeśli masz ochotę).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja, wyłącznie na darmowym sofcie:
 

M51-edit.thumb.jpg.5de1abf6043a634514bfdb2fb5c6d9c0.jpg

 

Workflow:

Siril - kalibracja fotometryczna, z wyczuciem rozciąganie Asinh Transformation, potem z wyczuciem rozciąganie Histogram Transformation do +/- finalnej jasności

Starnet++ - usunięcie gwiazd

GIMP:

   Operacje na warstwie bez gwiazd:
   1. Rozbicie na kanały, korekta tła w R (bo jest gradient głównie w R) przy pomocy lassa i feather i levelsów, ponowne połączenie kanałów

   2. Zejście z saturacją tła (lasso+feather, zaznaczam obszar z galaktyką, invert selection, saturacja w dół)

   3. Korekta levelsami, żeby tło było średnio ok. 10% jasności

   4. Wyostrzanie galaktyki:

       - dwie kopie warstwy podstawowej

       - górna kopia Gaussian blur ok. 5-10, tryb mieszania Subtract

       - New from visible, żeby stworzyć nową warstwę z różnicami między kopią zblurowaną i zwykłą

       - tryb mieszania nowej warstwy z różnicami na Addition, żeby dodać różnice do warstwy bazowej, z czarną maską na której na biało zamalowałem obszar z galaktyką (dzięki temu

          wyostrzana jest tylko galaktyka, a nie szum w tle)

       - New from visible i mamy warstwę bez gwiazd z wyostrzoną galaktyką

   5. Gwiazdy:

       - warstwa bez gwiazd nad warstwą z gwiazdami, tryb mieszania Subtraction, New from visible i mamy warstwę z samymi gwiazdami

       - kopiujemy warstwę z samymi gwiazdami, dolną warstwę rozmywamy Gaussian blur np. ok. 2-3 i podciągamy saturację, górną warstwę ustawiamy w tryb mieszania Luminance

       - New from visible, w wyniku dostajemy nową warstwę z gwiazdami ostrymi jak w oryginale ale z lepiej rozmieszczonym kolorem i podciągniętą saturacją

   6. Dodajemy warstwę z poprawionymi gwiazdami do warstwy bez gwiazd, ale z wyostrzoną galaktyką.

   7. Minimalny Crop całego obrazu, żeby obciąć czarne marginesy
   8 Drobne korekty levelsami

   9. Resize do 50%, bo wg mnie nie ma sensu większa rozdzielczość, zmniejszeniem żadnego detalu się nie traci.

Fajnie sobie obrobić jakieś zdjęcie, od kogoś kto ma chociaż kawałek pogody :)

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

Moja wersja, wyłącznie na darmowym sofcie:
 

M51-edit.thumb.jpg.5de1abf6043a634514bfdb2fb5c6d9c0.jpg

 

Workflow:

Siril - kalibracja fotometryczna, z wyczuciem rozciąganie Asinh Transformation, potem z wyczuciem rozciąganie Histogram Transformation do +/- finalnej jasności

Starnet++ - usunięcie gwiazd

GIMP:

   Operacje na warstwie bez gwiazd:
   1. Rozbicie na kanały, korekta tła w R (bo jest gradient głównie w R) przy pomocy lassa i feather i levelsów, ponowne połączenie kanałów

   2. Zejście z saturacją tła (lasso+feather, zaznaczam obszar z galaktyką, invert selection, saturacja w dół)

   3. Korekta levelsami, żeby tło było średnio ok. 10% jasności

   4. Wyostrzanie galaktyki:

       - dwie kopie warstwy podstawowej

       - górna kopia Gaussian blur ok. 5-10, tryb mieszania Subtract

       - New from visible, żeby stworzyć nową warstwę z różnicami między kopią zblurowaną i zwykłą

       - tryb mieszania nowej warstwy z różnicami na Addition, żeby dodać różnice do warstwy bazowej, z czarną maską na której na biało zamalowałem obszar z galaktyką (dzięki temu

          wyostrzana jest tylko galaktyka, a nie szum w tle)

       - New from visible i mamy warstwę bez gwiazd z wyostrzoną galaktyką

   5. Gwiazdy:

       - warstwa bez gwiazd nad warstwą z gwiazdami, tryb mieszania Subtraction, New from visible i mamy warstwę z samymi gwiazdami

       - kopiujemy warstwę z samymi gwiazdami, dolną warstwę rozmywamy Gaussian blur np. ok. 2-3 i podciągamy saturację, górną warstwę ustawiamy w tryb mieszania Luminance

       - New from visible, w wyniku dostajemy nową warstwę z gwiazdami ostrymi jak w oryginale ale z lepiej rozmieszczonym kolorem i podciągniętą saturacją

   6. Dodajemy warstwę z poprawionymi gwiazdami do warstwy bez gwiazd, ale z wyostrzoną galaktyką.

   7. Minimalny Crop całego obrazu, żeby obciąć czarne marginesy
   8 Drobne korekty levelsami

   9. Resize do 50%, bo wg mnie nie ma sensu większa rozdzielczość, zmniejszeniem żadnego detalu się nie traci.

Fajnie sobie obrobić jakieś zdjęcie, od kogoś kto ma chociaż kawałek pogody :)

 

Dzięki za próbę obróbki i opis co i jak robiłeś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.