Skocz do zawartości

Okulary do bino, kolejne pytanie w tym temacie...


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej 

     Jestem w trakcie poszukiwań szkiełek do nasadki bino. Bino Zeiss na lusterkach z wkręconą na krótko samą soczewką Barlowa Tv3x1,25 aby ostrzyła nasadka z teleskopem.

    Obecnie posiadam parkę vixen npl 25mm. Na osi jest całkiem dobrze, brzegi trochę pojechane ale chciałbym coś z szerszym polem na księżyc.

    Wczoraj testowałem okulary Pentax XW w nasadce i ze mną takie zestawienie nie działa, nie złożyłem obrazu.

     Ze względu na wysoką cenę razy dwa okulary tv Panoptic, Delite odpadają,

     Zastanawiam się nad dwiema parkami okularów Explore Scientific. 

    Pierwsza to 26 mm i 20 mm z serii 62 stopnie a druga parka to 24 mm i 20 mm z serii 68 stopni.

    Pytanie czy ktoś z Was ma i korzysta w bino z tych szkiełek, którą serię bardziej polecacie 62* czy 68*? Chyba że polecacie coś innego z większym polem niż plossle w przystępnej cenie. 

    Dziękuję i pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając do dyspozycji tylko jednego esa 24/68, z czystej ciekawosci sparowalem go w bino z panoptikiem 24. Na upartego można oglądać w takiej konfigoracji, da się je razem wyostrzyć. 24/68 to dobra i o wiele tańsza alternatywa dla panoptika. Może uda mi się dorwać drugiego esa, wtedy porównam obie parki. Tak czy siak, Es 24/68 jest na pewno warty uwagi do bino.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek K. napisał(a):

Mając do dyspozycji tylko jednego esa 24/68, z czystej ciekawosci sparowalem go w bino z panoptikiem 24. Na upartego można oglądać w takiej konfigoracji, da się je razem wyostrzyć. 24/68 to dobra i o wiele tańsza alternatywa dla panoptika. Może uda mi się dorwać drugiego esa, wtedy porównam obie parki. Tak czy siak, Es 24/68 jest na pewno warty uwagi do bino.

To już kolejne pozytywne komentarze o Es 24/68* jako alternatywy dla Panoptica

Są może jacyś użytkownicy Es 62* ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ESy 24/68* nie są bez wad:  (używam ich w bino Zeissa z lustrami w niutku 22")

- są ciężkie i jeśli mocowania okularow w bino są słabe, to niestety leci kolimacja.

- mają dość szerokie obudowy i jeśli rozstaw oczu nie jest za duży to ciężko wcisnąć nos pomiędzy okulary

- płytkie muszle oczne, słabo odcinają światło boczne

Natomiast obrazy dają bardzo dobre jak na okulary szerokokątne(przynajmniej w Newtonie z telecentrykami 1.5x i 1.7x ) i wrażenie robi to ich szerokie pole widzenia. Nie dorównują ostrością np orciakowi Circle T 25mm, ale coś za coś.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. APM UFF 24mm to bardzo fajne szkiełka. Na poczatku chcialem kupic ES 24mm ale nienudalo mi sie znalezc drugiej sztuki na gieldzie. Szkoda, że nie założyłeś tematu wcześniej. Niedawno sprzedalem parkę APMow :) Chyba na astromaniaku jest jeszcze na sprzedaż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem kiedyś TV Panopiltic 24mm z APM UFF 24mm, w lornecie f=5,5 przy oglądaniu Księżyca.

Wnioski mam takie:

- Apm wygodniejsze w użytkowaniu, dłuższe odsunięcie źrenicy, 

- TV bardziej ostre na osi, łatwej wychodziły małe kratery i przede wszystkim oddanie bieli lepsze, w Apm jakby obraz w tonacji ciepłej.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej 

     Niestety nie mam luźnych 4k na parkę panoptików. Szukam tańszej ale w miarę dobrej alternatywy...

Ja korzystałem z okularów Meade 24mm 68* ze ściągniętymi obudowami. Tutaj mogłem wygodnie obserwować. Przy esach 24mm nie było szans. 

=> 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem ES 24 mm w lornecie APM 100 Semi-Apo i przy F/5.5 wypadły słabo. Ostrość od osi ok. 50-60%. Za to w Equinoxie 120 ED z bino dawały radę. Może nie było idealnie ostro od brzegu do brzegu, ale napewno było dobrze do 80-90% od osi. APM są bardziej płaskie i przez to lepiej trzymają brzegi bo porównywałem ES-y z APM 18 UFF w lornecie. Śmiało mogę stwierdzić, że na brzegu APM są lepsze w ostrości o kolejne 20% od osi. 

Jeśli chodzi o wygodę obserwacji to w ES-ach jest nieco łatwiejszy dostęp do całego pola. Diafragme widać bez problemu. W APM pole własne okularu licuje z diafragmą więc troszkę brakuje do pełni swobody, ale i tak jest naprawdę dobrze. Za to łatwiej  utrzymać prawidłową odległość oka przy okularze dzięki prostym muszlom ocznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.