Skocz do zawartości
  • 0

Kamerka dla wizualowca.


Mumia

Pytanie

Siema, takie pytanko do szanownego grona.

Chciałbym kupić kamerkę planetarną, mam az-eq6, używana byłaby głównie z Lzosem 152, czasami wrzuciłbym do mniejszego refraktora ew. do stc 11”. Budżet mam ok. 3.5k, super byłoby wydać mniej, jak mus to mogę i więcej ;) 

Dziś po zabawie z luntem 60 i zwo 585 stwierdziłem, że chciałbym się pobawić czymś innym niż szkiełkiem i okiem. 
Proszę o poradę :) 

Pozdrawiam Krystian. 

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

@lkosz - te kryteria naprawde nie mają sensu w łapaniu szczegółów kamerka czy nawet w obserwacjach wizualnych.

Narysuj sobie na zdjeciu wielkosc dysku Airego i bedziesz wiedzial jaki to jest nonsens.

Masz ponizej Gassendiego z refika 80/1200 z narysowanym dyskiem Airego dla tej skali zdjecia (moze nawet jeszcze ciut wiekszy powinien byc). Zobacz jakiej wielkosci jest dysk Airego a jakiej wielkosci zarejestrowaly sie szczegóły...

kamerka z pikselem 2,2um, przy f/15

Te dwa male  kraterki wewnatrz Gassendiego maja gdzies po 1,75". Srednica dysku Airego jest dwa razy wieksza - 3,5" , a ilez znacznie mniejszych kraterkow i szczelinek tam się zarejestrowalo...

 

20240421_162019.jpg.0f0c645ffe72f3dcbab121bbac3704942.jpg.5889671300194093367f24a8e3bde238.jpg

 

PS

Jutro jeszcze dodam takie grafiki dla innych zdjec tego krateru. Np. zdjecia ZbyszekaZ (jesli jie wniesie protestu ;) )

 

Dobra jak by co to usune..

Mak180 f/15 kamerka z pikselem 2,4mm

Dysk Airego 1.6" , kraterki 1.75"

gassendinajlepsz.png.63da6e03cfed62fc66ab89e9251f3ddb4.png.6cb9fa0e65b54a80a424fecf1b52fbb1.png

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@JSC ależ te kryteria mają zastosowanie - informują co najmniej jakiej rozdzielczości można oczekiwać po instrumencie. Nie bez powodu cały czas piszę - zebrać więcej klatek i stackować z drizzlem. Bo przy obecnych możliwościach technicznych bardziej opłaca się wybrać 10-20% najlepszych, niż stackować 60% gorszego materiału rozmytego przez seeing. Wstawione zdjęcia Jowisza z filtra G maja skalę 0.166arcsec/px, jest to wystarczająca skala dla 200mm teleskopu, schodząc poniżej nic się już nie zyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.05.2024 o 08:52, Mumia napisał(a):

Dobra to teraz pytanko, jak dodatkowy element optyczny w postaci Barlowa wpłynie mi na jakość generowanych obrazów. W wizualu nigdy nie korzystam z barlowa, bo odczuwam degradację obrazu. Czy jest to kwestia pomijalna, bo ewentualną degenerację załatwię softem ? 

Każdy dodatkowy element w torze optycznym wpływa na rejestrowany obraz. Natomiast są modele na tyle jakościowo dopracowane, że ich wpływ możesz moim zdaniem pominąć. Z testowanych najlepsze efekty uzyskiwalem z Nikon EIC16, Zeiss 2x i TV 3x. Dobór konkretnego będzie zależał od wybranej kamerki. Osobiście wybrałbym 585MC lub 715MC z nastawieniem na tą pierwszą połączoną w tandemie z barlowem Nikona. Dlaczego? Dla mnie była najbardziej przyjazną kamerką na początku mojej przygody z foceniem US.

Ma wysoką czułości w paśmie widzialnym i z odpowiednim ROI bez problemu uzyskasz wysoki frame rate (podchodzący pod 140 klatek). Zaś stosunkowo duża matryca ułatwia znalezienie szukanego obiektu.

Używam jej obecnie z filtrem UV/IR CUT Astronomika. Jest jeszcze jeden aspekt, Twój obiektyw ma najwyższy strehl ratio właśnie dla częstotliwości z tego zakresu.

Natomiast 715MC używam do pasma od 685nm (z filtrem odcinajacym wiekszość pasma widzialnego) łapiąc bliską podczerwień. Wynika to z tego, że w tym paśmie ma najwyzszą czułość. Przez to rejestrowany materiał jest mniej "wrażliwy" na seeing. Fakt, tracisz delikatnie na rozdzielczości przez przesunięcie pasma, w którym rejestrujesz w stronę podczerwieni, ale jednocześnie też ułatwia zebranie lepszego materiału przy slabszych warunkach.

Piszę to, ponieważ mam obie kamery i testowałem je z podobną do Twojej swiatlosilą (TSA120 F7.5).

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, KrisJot napisał(a):

Jakiej wartości drizzle używasz przy stackowaniu?

zazwyczaj 3x. Testowałem 1.5x przy paśmie metanu oraz UV na Jowiszu, ale jakoś nie jestem przekonany... Słońce też obowiązkowo 3x, ale tam skala jest nie za duża więc dużo szczegółu odzyskuję.

na DSach póki co jeszcze bez drizzla. Jak się dorobię 14" RCka to z pewnością spróbuję na mgławicach planetarnych

Edytowane przez lkosz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)

 

Wybór padł na 585mc. Jestem po kilkunastu sesjach i jestem bardzo zadowolony. Dziękuję serdecznie za wszystkie rady :) 

Zaczynam wgryzać się w temat. W międzyczasie zaopatrzyłem się w guiding, focuser, „ogarnąłem” wstępnie Ninkę i Phd.

Niedawno pisałem, że foto DS na razie mnie nie interesuje. Powiem tak, zmieniłem zdanie :) 

Chciałbym spróbować czegoś więcej i tutaj mam dwa pytanka:
-Jaki flatener/reducer wybrać do Lzosa 152 f/8
-Jaka chłodzona kamerkę do szerszych kadrów? Może jakieś APSC ?

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Mumia napisał(a):

Niedawno pisałem, że foto DS na razie mnie nie interesuje. Powiem tak, zmieniłem zdanie :) 

to się tak zawsze kończy :P

 

3 minuty temu, Mumia napisał(a):

-Jaka chłodzona kamerkę do szerszych kadrów? Może jakieś APSC ?

jak APS-C, to ASI2600

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kamery P1 bywają troszkę tańsze od ZWO, ale to zależy od modelu, no i w Polsce żaden sklep ich nie sprzedaje; i mają w zestawie fajny tilter (a w zasadzie to dwa, z regulacją od przodu albo od tyłu).

Natomiast działać to będą raczej tak samo, nie spodziewałbym się tu praktycznie żadnych różnic.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, Mumia napisał(a):

Rozumiem, że dla leszcza na początek lepszy będzie kolorowy sensor? 

zależy co planujesz focić i z jakimi filtrami. Zasadniczo jeśli nie ma jakichś wielkich argumentów przeciw, to lepiej brać wersję mono.

 

4 godziny temu, Mumia napisał(a):

A jak wypada na tle konkurencji?

Player one Poseidon?

QHY268? 

jeśli matryca jest ta sama, to technicznie obraz powinien być zbliżony. Ale przeszukaj fora czy konkretny model kamery nie ma problemów typu roszenie, odblaski, niestabilność sterownika itp. Jeśli planujesz pisać samemu soft do obsługi kamery, to API od ZWO jest milże w użyciu od QHY.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podepnę się jeśli można.

 

Myślę o zrobieniu setupu z jasnym obiektywem - np. Samyang 85/1.4 czy coś podobnego f2 - jak najbardziej czułą kamerą, żeby siedzieć sobie w domu i przemiatać niebo setupem stojącym na balkonie, tak żeby po prostu oglądać. Może gościom pokazać czy coś w ten deseń ;) Pytanie - która z niezbyt drogich kamera da jak najwięcej sygnału w jednostce czasu? 585? Coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Mumia napisał(a):

Dobra, po dwóch pierwszych strzałach próbnych, które trochę pochrzaniłem. Zrobiłem powiedzmy, pierwszą fotkę DS, proszę o krytykę :D 

ten zafarb na gwiazdach to dyspersja, czy coś z teleskopem nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, lkosz napisał(a):

ten zafarb na gwiazdach to dyspersja, czy coś z teleskopem nie tak?

Myślę, że dyspersja większość zdjęć cykałem  na wysokości ok 25” i mniej. Da się jakoś to softem wyciągnąć ? Ma najlepiej ustawiony obiektyw z wszystkich moich telepow. Prążki dyfrakcyjne najbardziej symetrycznie (sferycznie i barwowo) ustawione (in i out focus )jakie widziałem. Więc raczej dyspersja :D 
 

 

2 godziny temu, bartolini napisał(a):

@Mumia Jak ostrzysz - Masz maskę Bahtinowa? To bez flattenera? jak mocno scropowałeś klatkę z tej asi585?

Mam zwo EAF, ale jeszcze nie rozpracowałem do końca autofocusa. Średni HFR miałem na poziomie ok. 2.4-2.5. To bez flatenera, crop na poziomie 10%? 

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Mumia napisał(a):

Da się jakoś to softem wyciągnąć ?

przesunąć kanały względem siebie o kilka pikseli. Chociaż ten niebieski może się nie schować... wygląda że masz też AC w teleskopie

spróbowałbym BXT, może to podkoryguje

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, lkosz napisał(a):

przesunąć kanały względem siebie o kilka pikseli. Chociaż ten niebieski może się nie schować... wygląda że masz też AC w teleskopie

spróbowałbym BXT, może to podkoryguje

W AC wątpię, bo wytestowany na lewo i prawo w wizualu przy 2.5D na Vedze, Syriuszu itp i nie widu nie słuchu.
Kolimacja też sprawdzana, stherl 98. To raczej mało możliwe. Sprawdziłem teraz czasy to między strzelałem między 24”-14” 

Bardziej stawiałbym na teorię o dyspersji. Zrobię dziś testa z kamerką na Vedze i jeszcze się temu przyjrzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.