Skocz do zawartości

Montaż EQ6R-Pro - spory błąd


tomekL

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę do osób, które były na zlocie w Bukowcu i fotografowały w pierwszą noc za pomocą EQ6. Czy moglibyście mi podesłać log z phd2 z tej sesji, byłbym wdzięczny. Mam nowy montaż (kupiony w lutym) i generalnie borykam się ze stosunkowo wysokim błędem no i szukam potencjalnej przyczyny. No i jestem ciekaw jak to było w przypadku innych osób, żeby mieć odniesienie do seeingu jaki był tej nocy. Oczywiście wszelkie inne sugestie są mile widziane.

Co do setupu to do guidowania używam:

1. guider SVBony 40/160

2. kamerka ASI120MM

3. Na montaży wisi Askar 600 plus ASI2600MC+DreamFocuser+sterownik grzałek+miniPC, waga w okolicach 10kg

 

W PHD2 ustawione mam "Use multiple star", naświetlanie 1s, gain 45. Przed sesją, w przypadku kiedy ruszałem teleskop robię następujące rzeczy:

1. wyważenie
2. ustawienie ostrości w szukaczu
3. ustawienie na polarną w NINA, błąd ustawiam w okolicach +/- 15"
4. puszczam  asystenta guidingu w PHD2 i biorę te parametry które proponuje
5. puszczam asystenta kalibracji

Punkty 3-5 powtarza z ciekawości dosyć często. Nie mam żadnych luzów w RA i DEC. No i generalnie błąd u mnie waha się od 0.8" do 2". W przypadku zlotu wyglądało to tak, że przez 1szą godzinę było 1.5", drugą 1.1" i ostatnią 0.85". Montaż nie ruszany, nie dotyka i HGW czemu tak zjechał ten błąd. W załączeniu podaję 3 logi z PHD2:

1. z Bieszczad naświetlanie 1s, gain 45 błąd był od 1.5" do 0.85"

2. z 15.05 ode mnie spod Warszawy, naświetlanie 1s, gain 45. Tutaj miałem wysoki ten błąd, w oklicach 1.4"

3. z 16.05 ode mnie spod Warszawy, naświetlanie 2s, gain 40. Tutaj błąd był od 1" do 0.9"

 

Wszelkie  pardy mile widziane. Chodzi mi raczej o diagnozę czy takie błędy są normalne, czy za duże etc. Montaż jest na gwarancji i nie chcę go rozkręcać. Jedyne co z nim robiłem to likwidacja luzów na RA i DEC. Mam przykładowe logi z dwóch innych EQ6 z ostatnich i tam ten błąd jest w okolicach 0.5"0.7" i generalnie te wartości, zgodnie z info od właścicieli, się powtarzają. No i stąd moje obawy donośnie tego co widzę u siebie.

 

PHD2_GuideLog_2024-05-16_230315.txtPHD2_GuideLog_2024-05-15_222154.txtPHD2_GuideLog_2024-05-09_215054.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
9 minutes ago, tex88 said:

Seeing na zlocie nie był najlepszy, coś tam było w powietrzu i ta 1s to chyba zdecydowanie za krótko. Dla tych montaży 3s to optimum. Z takim czasem guidowałm wiele lat i było ok.

Wczoraj robiłem z 2s i było trochę lepiej ale to jeszcze nic nie znaczy. Dzisiaj puszczę tak jak piszesz z 3s 👍

Nie mniej te 2 logi z innych EQ6 co dostałem to guidowanie było robione  z czasami 1s i 2s . Załączam je tutaj dla poglądu

 

PHD2_GuideLog_2024-05-13_000815k.txtPHD2_GuideLog_2024-05-07_215457m.txt

 

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomekL napisał(a):

Mam prośbę do osób, które były na zlocie w Bukowcu i fotografowały w pierwszą noc za pomocą EQ6. Czy moglibyście mi podesłać log z phd2 z tej sesji, byłbym wdzięczny. Mam nowy montaż (kupiony w lutym) i generalnie borykam się ze stosunkowo wysokim błędem no i szukam potencjalnej przyczyny.....

Punkty 3-5 powtarza z ciekawości dosyć często. Nie mam żadnych luzów w RA i DEC. No i generalnie błąd u mnie waha się od 0.8" do 2". W przypadku zlotu wyglądało to tak, że przez 1szą godzinę było 1.5", drugą 1.1" i ostatnią 0.85". Montaż nie ruszany, nie dotyka i HGW czemu tak zjechał ten błąd....

@tomekL Wprawdzie nie byłem w Bukowcu ale...  

 

- to, że w ciągu nocy guiding się poprawił z 1.5" na 0.85" to całkiem normalne o tej porze roku.  Wczesnym wieczorem ziemia oddaje ogromne ilości ciepła, które ustaje ok 2-3 w nocy. Seeing w dolnych warstwach atmosfery nie może być dobry. U mnie też to samo zjawisko występuje co noc.

 

- w ostatnich dniach, pomimo pozornie dobrej pogody, seeing u mnie był fatalny. Normalny, oczekiwany, średni w PL jest ok 2.5" - ostatni miesiąc to regularnie 3" do 3.5". 

 

- obejrzałem dwa z Twoich wykresów - całkiem normalny przy takim paskudnym seeing. Nic złego się nie dzieje. Ten z 2024-05-07 22:23:11 np. - tak to wygląda. U mnie w Szczecinie na montażu CEM 120 EC2 naprawdę nie jest znacząco lepiej. Może sporo lepiej w deklinacji bo enkodery pilnują ale w RA to prawie identycznie bo i encodery są ogłupione przez guiding. Stąd często wolę guiding wyłączyć bo encodery nie są oszukiwane przez seeing.

 

- prowadzenie z czasami poniżej 3 sek w tych warunkach uważam za błąd. Ten montaż przez 3 sek pojedzie prawie bezbłędnie.  Jako "rule of thumb' -> czas powinien być dłuższy od seeingu a ten u nas rzadko jest poniżej 3"  - zwłaszcza ostatnio

 

- zmniejsz sobie agresywność - ciężko powiedzieć ile (może poniżej 50% ale tu pewności nie mam) ale standardowe z PHD2 jest "do przyzwoitych, przeciętnych warunków". Te u nas ani przeciętne ani przyzwoite. Wydłuż czas nawet do 4-5 sek - to trochę uśredni seeing. Można spróbować algorytmu ZFilter z parametrami typu 1 sek i 10 ostatnich i też z niewielką agresywnością. W poprawnie ustawionym na biegun montażu wykres nie będzie ostro skakał bo montaż aż tak źle nie jedzie. Jeśli wykres jest taki jak u Ciebie to najpewniej po prostu seeing psuje.

 

- regulacja montażu - hmmmmmmm... to nie jest takie "easy" w EQ6. Miałem ten montaż w użyciu przez 5 lat. W zasadzie dopiero opaskowanie i sprężyna pod ślimakiem (dociskająca) robią z tego coś całkiem innego. Sprężyna zapewnia stały, równomierny docisk ślimaka do jajowatej ślimacznicy. W EQ6 typ couplingu (sprzęgło) dociska ślimacznicę z jednej strony - to musi deformować tuleję ślimacznicy zwłaszcza jak sprzęgło dokręcone na siłę. Ma być dokręcane "z wyczuciem" - nie za mocno. Byle się nie ruszało. 🙂 Mój EQ6 był/jest opaskowany modyfikacją Rowana i to działało całkiem przyzwoicie. (aktualnie leży w walizce i czeka na lepsze czasy 🙂 )

 

Podsumowując - na pewno można powalczyć o ciut lepsze prowadzenie. Teraz będzie pełnia więc dobry czas na poeksperymentowanie z ustawieniami PHD2. W EQ6 warto zrobić krzywą PEC i używać do prowadzenia ale to osobny i długi temat.

 

 

 

Chyba tyle.

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Wiesiek1952, pokombinuję dzisiaj z tymi ustawieniami w PHD2 tak jak sugerujesz. Z innego źródła dostałem też sugestię żeby zamienić guider na coś o większej aperturze i ogniskowej, a ponieważ mam drugi 60/240 więc myślę, żeby z nim zrobić sesję.

Co do logu 2024-05-07 22:23:11, o którym wspomniałeś to tak się składa, że to nie jest mój, bo jak bym taki miał to bym był happy. W drugim poście wrzuciłem 2 logi kolegów z ich montaży, nie z mojego, ten z 7go maja jest jednym z nich. Z mojego są tylko w pierwszym poście.

Dam znać jak postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuj. Wyłącz w PHD2 podawanie impulsów na montaż i poobserwuj przez 5 min - w tle może chodzić zdjęcie testowe. Włącz w PHD2 trendlines - pokażą jak się zachowuje montaż w stosunku do bieguna - obie idealnie poziomo = brak dryfu = idealne ustawienie na biegun. W ciągu tych 5 min "zęby" na wykresie to będzie więcej seeingu niż prowadzenia. Montaż nie jest aż tak zły 🙂 

 

Dłuższy guide scope na pewno nie zaszkodzi ale stosunek ogniskowych 1:4 (to u Ciebie) jest absolutnie poprawny. Na pewno bym spróbował bin x 2 w kamerze guidującej (trzeba zrobić nowe darki). PHD2 działa na "subpikselach" z dokładnością lepszą niż 1/10 piksela. 

 

Bardzo dobrym miernikiem seeingu jest FWHM (NINA podaje standardowo HFR). FWHM jest standardowo w arcsec a HFR w pikselach ale dalej łatwo przeliczyć HFR * 2.18 = FWHM w pix. a znając rozmiar piksela to dalej już proste. 🙂 W Hocus Focus wylicza to w automacie po każdej klatce. FWHM to nic innego jak dysk Airy'ego stały dla danego teleskopu ( 1.029 * lambda / D) plus seeing (OK brak dobrze ustawionej ostrości też i błędy prowadzenia trochę też). No to FWHM będzie ściśle zależało od seeingu. Warto to kontrolować bo  to najłatwiejszy sposób oceny seeingu. 🙂 

 

 

EDIT: Jeśli montaż "sam z siebie" prowadzi przyzwoicie można próbować nast sztuczki:

 

w ustawieniach (na obrazku) wstawić Time Lapse np 5000 ms - to będzie działało tak, że jest robione zdjęcie np. 5 sek, jest wysyłany impuls do montażu z poprawkami, PHD2 czeka 5 sek - wykonuje kolejne zdjęcie. To może jeszcze bardziej wygładzić te szarpnięcia z seeingu choć da efekt zbliżony do zmniejszenia agresywności poprawek. Powtarzam - przy dobrze prowadzącym montażu - a to będziesz widział po teście z pierwszego zdania w tym poście 🙂 

 

 

 

 

 

 

Screenshot 2024-05-17 145726.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.