Skocz do zawartości

Saturn 2024


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, mkowalik napisał(a):

I planujesz je ogladac tym refraktorkiem 50mm?

Tranzyt Tytana i jego cienia planuję obserwować wszystkim co obecnie mam, czyli Oculusem 80/1200 i ReVue 60/910.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, oicam said:

Tranzyt Tytana i jego cienia planuję obserwować wszystkim co obecnie mam, czyli Oculusem 80/1200 i ReVue 60/910.

 

Moje doświadczeniach w obserwacjach tranzytów księżyców Jowisza małym refraktorkiem pokazują, że lepiej oglądać większym niż mniejszym teleskopem. Saturn też lubi większe rurki. Podziwiam optymizm i życzę aby aby pogoda dopisała. Porównamy co było widać w czym.

Edytowane przez mkowalik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Proksima Centauri said:

Mógłbym się dołączyć z 8 calową syntą?

 

Jak dla mnie to pewnie, że tak. W końcu tranzyt to nie mityczny jowiszowy owal, którego ponoć chinskie seryjne (według niektórych) teleskopy nie pokazują :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Jak dla mnie to pewnie, że tak. W końcu tranzyt to nie mityczny jowiszowy owal, którego ponoć chinskie seryjne (według niektórych) teleskopy nie pokazują 🙂

Ty nie potrafisz się włączyć do wątku bez tych zbędnych przepychanek sprzętowych? 
Pojedź do lasu, usiądź, pomedytuj, napij się meliski. Może trochę ulży. 
 

Wracając do wątku. 
Też się nie mogę doczekać planetek. Teraz z roku na rok niestety pierścienie będą się ustawiać coraz bardziej horyzontalnie do obserwatora. Na ładne ustawienie poczekamy teraz co najmniej do 2026 roku. 
@oicam dzięki serdecznie za tą tabelkę. Muszę sobie nastawić przypomnienia. W tamtym roku się za to nie przybrałem. 

Edytowane przez Mumia
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obserwacji tranzytów księżyców Saturna, to wg A. F. Alexander, The Planet Saturn, cień Tytana powinien dać się zaobserwować już w 2 calowym teleskopie. Rea i mniejsze księżyce były obserwowane w teleskopach Newtona i refraktorach 6 i 1/2 cala. Przy czym to już spore wyzwanie. Ale czytałem zeszłoroczny raport z obserwacji Tetydy 6 calowym Newtonem. Także zapowiada się ciekawie.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 5/26/2024 at 9:32 AM, Mumia said:

Ty nie potrafisz się włączyć do wątku bez tych zbędnych przepychanek sprzętowych? 
Pojedź do lasu, usiądź, pomedytuj, napij się meliski. Może trochę ulży

@oicam

 

A ja Ci polece jakies ziolko na krytyczne i obiektywne myslenie. Jakos nie pamietam abys protestowal i melise proponowal, gdy koledzy "refraktorowcy" o braku owali w newtonach glupoty wypisywali.

 

Czyli zamiast hasla "nie dla niutoniarzy owale" mamy haslo "nie dla niutoniarzy owale, tylko kubki z melisa by utopic w nich zale".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkowalik kto tak pisał?

To była jedna osoba przecież - admin Astromaniaka.

Już dajcie spokój, ludzie tu o Saturnie chcą czytać.

 

To jest bez znaczenia zupełnie. Masz kupę fajnego sprzętu, zasadzaj się na Reę i ciesz się wolną chwilą przy teleskopie.

A te owale to nawet w 4 calowym achromacie z filtrem żółtym widać, no na pewno jeden. No to jak ma nie być ich widać w dużym Newtonie.

Mateusz stworzył to hasło, żeby śmiesznie było.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2024 o 12:43, Mareg napisał(a):

Jeśli ktoś się bardzo stęsknił za Saturnem to można już go obserwować nad ranem.

 

Czołem!

Ja też już przywitałem Saturna. Pierwszy raz dostrzegłem go już 1 maja rano, jednak tylko przez lornetę w pow 40x. Mars wtedy był bardzo blisko i też go wtedy dostrzegłem po raz pierwszy po koniunkcji ze Słońcem. Tuż nad horyzontem na bardzo jasnym niebie. Natomiast gołym okiem zaobserwowałem Saturna 15 maja rano. Marsa nie udało się wtedy dostrzec gołym okiem, z uwagi na mniejszą elongację i przebywanie w jaśniejszej części nieba. Od tamtego ranka, widuję już Saturna "w zasadzie regularnie" jednak nie odbyłem jeszcze żadnych wartościowych obserwacji, z uwagi na niskie położenie nad horyzontem, trudno w ogóle zidentyfikować kąt nachylenia pierścienia, seeingi tam są fatalne.

 

Ale czekam! Będę polować na zjawiska przez ED120, jestem dobrej myśli.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 26.05.2024 o 08:34, mkowalik napisał(a):

 

Moje doświadczeniach w obserwacjach tranzytów księżyców Jowisza małym refraktorkiem pokazują, że lepiej oglądać większym niż mniejszym teleskopem. Saturn też lubi większe rurki. Podziwiam optymizm i życzę aby aby pogoda dopisała. Porównamy co było widać w czym.

Taaa... bo juz Ci wierze , ze kiedykolwiek widziales tranzyt ksiezyców Jowisza.

Mozesz opisac jak to zjawisko wygląda?

 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, oicam said:

@mkowalik kto tak pisał?

To była jedna osoba przecież - admin Astromaniaka.

Już dajcie spokój, ludzie tu o Saturnie chcą czytać.

 

To jest bez znaczenia zupełnie. Masz kupę fajnego sprzętu, zasadzaj się na Reę i ciesz się wolną chwilą przy teleskopie.

A te owale to nawet w 4 calowym achromacie z filtrem żółtym widać, no na pewno jeden. No to jak ma nie być ich widać w dużym Newtonie.

Mateusz stworzył to hasło, żeby śmiesznie było.

Ale sam ciagniesz dyskusje. Ja tam nie widzialem slow protestu refraktorowcow gdy takie bzdury wypisywal. Ale juz skonczmy z tym, bo maly przytyk o owalach nie mial na celu przywywolania dyskusji o wyzszosci owala nad Newtonem.

 

Ciesze sie i dziekuje, ze zadales sobie trud, aby tranzyty ksiezycow Saturna podac. Przymierzalem sie do nich juz wczesniej, bo te jowiszowe bardzo mi sie podobaly. Fajnie byloby gdyby kilkoma teleskopami je poobserwowac. Moze uda mi sie kilka roznych teleskopow porownac. Sprzetu Ci u nas dostatek, byleby pogoda dopisala i czas byl.

 

3 hours ago, JSC said:

Taaa... bo juz Ci wierze , ze kiedykolwiek widziales tranzyt ksiezyców Jowisza.

Mozesz opisac jak to zjawisko wygląda?

 

Drogi JSC, kompletnie nie zalezy mi zeby Ci udowadniac jaki teleskop mam, a jakiego nie mam, co widzialem a czego nie. Staram sie opisywac w sposob obiektywny swoje obserwacje i doswiadczenia, pozowanych zdjec z teleskopem sobie nie robie. Natomiast uwazam, ze Tobie obiektywnosc sie gdzies zapodziala. Zreszta to juz chyba Ci pisalem, wiec nie marnujmy czasu czytajacych prowadzac nic nie wnoszace w temat dyskusje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Drogi JSC, kompletnie nie zalezy mi zeby Ci udowadniac jaki teleskop mam, a jakiego nie mam, co widzialem a czego nie. Staram sie opisywac w sposob obiektywny swoje obserwacje i doswiadczenia, pozowanych zdjec z teleskopem sobie nie robie. Natomiast uwazam, ze Tobie obiektywnosc sie gdzies zapodziala. Zreszta to juz chyba Ci pisalem, wiec nie marnujmy czasu czytajacych prowadzac nic nie wnoszace w temat dyskusje.

Gdzie sa te Twoje opisy?!

Gdzie sa te Twoje szkice obserwacyjne?!

Gdzie sa chociazby zdjecia ze smartfona?!

 

Napisz w czym ogladasz, co ogladasz, z jakimi powiększeniami, źrenicami...

 

Wiem nie musisz sie tlumaczyc... ale to powoduje ze jestes absolutnie niewiarygodny.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stratoglider, Lechu, teraz, pod koniec maja, o 4tej - 4:30 Saturn jest już z 15* nad horyzontem i można próbować coś tam wypatrzeć. Wyraźnie widziałem pierścienie, cien pierścieni na planecie i jaśniejszy pas ponad pierścieniami.

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, JSC said:

Gdzie sa te Twoje opisy?!

Gdzie sa te Twoje szkice obserwacyjne?!

Gdzie sa chociazby zdjecia ze smartfona?!

 

Napisz w czym ogladasz, co ogladasz, z jakimi powiększeniami, źrenicami...

 

Wiem nie musisz sie tlumaczyc... ale to powoduje ze jestes absolutnie niewiarygodny.

Ok. Bede musial z tym jakos zyc 🙂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, oicam said:

Zerknijcie na takie porównanie cieni księżyców Galileuszowych i Saturna

post-211318-0-58045000-1422974936_thumb.jpg

 

Jesli zdjecie jest w skali to rzeczywiscie moze Tytan byc w zasiegu 70mm refraktora (przy dobrych warunkach). Cien Ganimedesa w 66ed jest troche czyms wiecej niz punkcikiem, w przeciwienstwie do pozostalych cieni. Jednak to duza apertura pokaze pazur.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mkowalik napisał(a):

Ok. Bede musial z tym jakos zyc 🙂

Myslisz tylko o sobie? A inni? Jak maja z tym życ?

18 minut temu, mkowalik napisał(a):

 Jednak to duza apertura pokaze pazur.

Czekam na relacje. Jakąkolwiek. Nawet z ogladania szczegółów całej tarczy Ksiezyca w powiekszeniu 50x planetranym Njutonem.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.