Skocz do zawartości

Montaż EQHM-17


Mumia

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, OtokarBalcy napisał(a):

Tak. Obecnie sytuacja wygląda tak, że zrobiłem projekt klina stalowego, w zamyśle dużo mocniejszego, niż William Optics. Jednak cena za obróbkę CNC, którą zaproponował podwykonawca to ponad 2000 zł.

 

Hmm ale po co stal?

Rozumiem, że parametry są wyższe niż aluminium, ale aluminium można dać grubsze i otrzymać te same efekty, a obróbka jest banalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pki1234 napisał(a):

ciekawe pytanie...

Widziałeś taką gwarację u innych producentów?

Wiesz... skoro AM5 pozwala wieszać do 13kg bez przeciwwag i w specyfikacji jest napisane, że posiada hamulec, który zapobiegnie uszkodzeniu setupu w razie utraty zasilania to uważam, że jeżeli dojdzie do takiej sytuacji i hebel nie zadziała to ewidentnie wina leży po stronie producenta - skoro zapewnia, że hamulec zadziała, a nie zadziałał to wprowadził klienta w błąd.

Tak wiem jak wygląda praktyka, ale gdy coś takiego zaszło to pierwsze co walisz do sklepu gdzie kupiłeś montaż. W razie odmowy idzie na noże (przy wysokich kosztach uszkodzeń) angażujesz rzeczoznawcę, opinie, posiadasz zdjęcia i filmiki z incydentu, raczej świadkowie też się znajdą, sąd itd. Sprzedawcy producenci mają prz....e w dzisiejszych czasach (przykład wyssany z palce, ale jakiś łepek pozwie Apple za emoji z zezem, a on się urodził z zezem i wygra sprawę o dyskryminację:)

ZWO nawet w razie przegranej bądź ugody w ogóle tego nie odczuje (aż pogoogluje czy miały miejsce takie przypadki), a tutaj kolega, któremu życzę wszystkiego dobrego może się nie podnieść po pierwszym takim strzale i dlatego zadałem takie pytanie z ciekawości.
Tak jak pisałem - mało jest informacji (jak dla mnie), abym dzisiaj tu i teraz zakupił ten montaż w ciemno, stąd moje pytania i prośba o recenzje, testy. Jeżeli montaż będzie sprawował się dobrze to być może am5 poleci i z chęcią wesprę kolegę w sprzedaży.

 

 

5 godzin temu, pki1234 napisał(a):

dokręcenia śrub sprawdzać kilka razy i w różnych położeniach montażu

W harmonicznych wszystko trzyma silnik bądź hamulce - brak sprzęgieł i brak śrub do zasprzęglania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się (ale niech mnie ktoś mądrzejszy poprawi, jak gadam głupoty), że tego typu blokada powinna działać tak, że jest normalnie zamknięta i wymaga zasilania do zwolnienia - w stylu, że jakiś dociskany sprężyną bolec czy coś nie pozwala normalnie się osi obracać i dopiero przy włączonym zasilaniu elektromagnes go cofa, co umożliwia ruch.

Docisk nie ma za bardzo jak się zepsuć, bo to po prostu sprężyna, a jak padnie elektronika lub zasilanie, to mechanizm się zablokuje - więc praktycznie nie da się zrobić tak, żeby blokada awaryjnie nie zadziała. 

 

Przynajmniej ja bym to tak widział. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Wydaje mi się (ale niech mnie ktoś mądrzejszy poprawi, jak gadam głupoty), że tego typu blokada powinna działać tak, że jest normalnie zamknięta i wymaga zasilania do zwolnienia - w stylu, że jakiś dociskany sprężyną bolec czy coś nie pozwala normalnie się osi obracać i dopiero przy włączonym zasilaniu elektromagnes go cofa, co umożliwia ruch.

Docisk nie ma za bardzo jak się zepsuć, bo to po prostu sprężyna, a jak padnie elektronika lub zasilanie, to mechanizm się zablokuje - więc praktycznie nie da się zrobić tak, żeby blokada awaryjnie nie zadziała. 

 

Przynajmniej ja bym to tak widział. 

 

Jest taki elektromagnes w AM3/5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, benek napisał(a):

 (przykład wyssany z palce, ale jakiś łepek pozwie Apple za emoji z zezem, a on się urodził z zezem i wygra sprawę o dyskryminację:)

 

Mamy gówniany wymiar sprawiedliwości, ale nie aż tak jak w USA. U nas o wyroku decyduje sąd a nie ława przysięgłych. Na szczęście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
8 godzin temu, Lootzek napisał(a):

I ja dołączę do koncertu pytań. ;)

Czy jest w planach wersja klina (może przeznaczona pod lżejszą wersję z numerem 14) z podstawą dopasowaną do platformy trójnogów z rodziny AZ4/EQ3-2, bodaj EQ5 i Exos2 też takie posiadają?

 

Nie. Tę funkcję idealnie spełnia klin William Optics, który szczerze polecam do EQHM-14/17 obciążonych sprzętem do około 10 kg. W klinie WO wymieniam tylko pokrętła elewacji na większe i jest OK.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OtokarBalcy napisał(a):

 

Nie. Tę funkcję idealnie spełnia klin William Optics, który szczerze polecam do EQHM-14/17 obciążonych sprzętem do około 10 kg. W klinie WO wymieniam tylko pokrętła elewacji na większe i jest OK.

 

pozwolę sobie na komentarz jako nowy użytkownik EQHM-17 właśnie na klinie WO, całość na statywie od EQ5. Użycie tego statywu wymaga 2ch kroków:

1. Wycięcie "ząbka" ze statywu na którym osadza się oryginalny montaż EQ5.

2. Dorobienie "wkładki", która połączy klin WO ze statywem - wytoczenie z aluminium + kilka otworów kosztowało mnie 150zł. 

 

Po pierwszych testach jestem bardzo zadowolony, kontakt z Wojtkiem (producentem) to kolejna wartość dodana. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

 

Wszyscy czekają na wykres z guidingu ;)

 

Pare chwil po pierwszym odpaleniu z najprostszą lunetką SVbony. Po ustabilizowaniu były to wartości stale na poziomie 0,3-0,4". Pewnie z lepszym guiderem może być nawet lepiej.

20240626_001306.jpg

 

Edytowane przez Markuz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kajojk napisał(a):

A co wisiało na montażu??

 

SW 72ED+ canon 650d +asiari mini i guiding. Na moje mało fachowe oko przy dwukrotnie większym obciążeniu też byłoby ok. Może uda się w niedalekiej przyszłości sprawdzić jak to zadziała z Zenithstarem 81 kolegi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2024 o 20:54, benek napisał(a):


Tak wiem jak wygląda praktyka, ale gdy coś takiego zaszło to pierwsze co walisz do sklepu gdzie kupiłeś montaż. W razie odmowy idzie na noże (przy wysokich kosztach uszkodzeń) angażujesz rzeczoznawcę, opinie, posiadasz zdjęcia i filmiki z incydentu, raczej świadkowie też się znajdą, sąd itd. Sprzedawcy producenci mają prz....e w dzisiejszych czasach (przykład wyssany z palce, ale jakiś łepek pozwie Apple za emoji z zezem, a on się urodził z zezem i wygra sprawę o dyskryminację:)

ZWO nawet w razie przegranej bądź ugody w ogóle tego nie odczuje (aż pogoogluje czy miały miejsce takie przypadki), a tutaj kolega, któremu życzę wszystkiego dobrego może się nie podnieść po pierwszym takim strzale i dlatego zadałem takie pytanie z ciekawości.


@benekTeż uważam, że jest to niezwykle istotna kwestia. 
Rozwiązanie, które stosuję i wiem, że działa, to produktowe ubezpieczenie przedsiębiorcy. W sytuacji, gdy użytkownik (w szerokim sensie) doznaje szkody na skutek używania produktu, producent jest zabezpieczony. To zabezpieczenie obejmuje zarówno kwestie ewentualnej wypłaty odszkodowania, jak również reprezentacji zespołu prawnego, gdyby nie udało się dojść do ugody z poszkodowanym klientem. Dzięki temu, ja jako producent mam względnie spokojną głowę i mogę koncentrować się na rozwoju produktu, ku powszechnej radości użytkowników :)

 

Edytowane przez OtokarBalcy
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zapytam raczej z ciekawości

 

A jak montaż radzi sobie z długimi ogniskowymi? jest stabilny?

 

Maksymalny udźwig tego montażu to 20 kg. Mój teleskop waży jakieś 16 kg (wiem, że to raczej bez sensu fotografować z takim obciążeniem) i ma ogniskową 1250 mm. Wychodzi 80% obciążenia montażu. Czy montaż będzie stabilny z moim teleskopem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

 

Maksymalny udźwig tego montażu to 20 kg. Mój teleskop waży jakieś 16 kg (wiem, że to raczej bez sensu fotografować z takim obciążeniem) i ma ogniskową 1250 mm. Wychodzi 80% obciążenia montażu. Czy montaż będzie stabilny z moim teleskopem?

 

 

 

Nie przekonamy się, dopóki nie połączymy Twojego teleskopu z moim montażem. Widzę dwie opcje:

a. radykalna - kupujesz montaż, testujesz i powiadamiasz ludzkość o wynikach ;)

b. racjonalna - umawiamy się gdzieś, kiedyś na wspólną nocną sesję i sprawdzamy. 

 

Tak zupełnie na serio, to opcja "b" jest adresowana do każdego, kto chciałby razem ze mną taki test przeprowadzić. Oczywiście w granicach rozsądku, jeżeli chodzi o odległość miejsca spotkania. 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, OtokarBalcy napisał(a):

 

Nie przekonamy się, dopóki nie połączymy Twojego teleskopu z moim montażem. Widzę dwie opcje:

a. radykalna - kupujesz montaż, testujesz i powiadamiasz ludzkość o wynikach ;)

b. racjonalna - umawiamy się gdzieś, kiedyś na wspólną nocną sesję i sprawdzamy. 

 

Tak zupełnie na serio, to opcja "b" jest adresowana do każdego, kto chciałby razem ze mną taki test przeprowadzić. Oczywiście w granicach rozsądku, jeżeli chodzi o odległość miejsca spotkania. 

Dzięki za odpowiedź.

 

U mnie raczej opcja B odpada, ponieważ najpierw bym musiał dokładnie zobaczyć jak zamontować na to mój teleskop, potem dorobić do teleskopu szynę i obejmy i dopiero założyć na montaż. Jeśli bym się zdecydował w przyszłości to bym wybrał opcję A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.