Skocz do zawartości

M27 z sierpniowego nowiu, uchwycona w Syncie 16"


mack_mnk

Rekomendowane odpowiedzi

Kapitalny detal! 🤩 
1609 klatek! Czym stackowane i obrabiane?

 

57 minut temu, mack_mnk napisał(a):

 Tym razem zebrałem wyraźnie więcej materiału na dłużej naświetlanych klatkach, choć niestety znów nie udało się skorzystać z pełnej nocy, gdyż tuż po północy zaczęły kondensować się chmury. 

 

A zrobić stack z kilku nocy się nie da?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, vroobel napisał(a):

Kapitalny detal! 🤩 
1609 klatek! Czym stackowane i obrabiane?

 

 

A zrobić stack z kilku nocy się nie da?

 

Dałoby się gdyby tylko udało się trafić z pogodą. Niestety w tym sezonie dobra pogoda w weekendy w okolicach nowiu u mnie nie bardzo się zgrywa. Do tego jeszcze mało czasu by móc podziałać w tygodniu. Stąd jak się nie ma co się lubi to trzeba korzystać z tego co się ma. Nawet jak jest to kawałek nocy tylko. :)

Stackowanie: Siril, obróbka Pix i Affinity. 

Edytowane przez mack_mnk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, vroobel napisał(a):

Sorki, ale co ma pogoda do stacku danych z kilku nocy? Robię już praktycznie wyłącznie tak od ponad roku. 

 

Jeżeli chodzi o mój pierwszy argument, to jest taka skala że najlepiej byłoby mieć zbliżone warunki atmosferyczne i seeing, a tak zwykle bywa gdy mamy okres stabilnego wyżu przez kilka dób.  Stakowalem już materiał z kilku nocy. Zdecydowanie lepiej to wygląda gdy mam zbliżone fwhm. Z drugiej strony od maja do teraz trafiły mi się łącznie 3 noce gdy mogłem cokolwiek podziałać. Zdarzyła się też noc gdy niby było czysto ale seeing przekraczał bardzo wyraźnie 3 sekundy kątowe i obrazy przy rozdzielczości 0.33"/pix były bardzo złej jakości.

No i przy tak krótkim czasie pod ciemnym niebem najchętniej to chciałoby się jak najwięcej obiektów złapać. Będę starał się to zmienić, ale na ten moment muszę się zadowolić tym co jest :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry efekt, mimo przeciwności. Podoba mi się, że nie ma posteryzacji w wodorze/czerwieni. Mnóstwo zdjęć M27 ma sknocone te miejsca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mack_mnk napisał(a):

...

Stackowanie: Siril, obróbka Pix i Affinity. 

A zapytam 🙂 Jaki jest cel stackowania w Sirilu posiadając takie narzedzie jak PixInsight z możliwościami wręcz nieograniczonymi, WBPP, FastBatchPreprocessing itp itd

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

A zapytam 🙂 Jaki jest cel stackowania w Sirilu posiadając takie narzedzie jak PixInsight z możliwościami wręcz nieograniczonymi, WBPP, FastBatchPreprocessing itp itd

Jeżeli Pix ogarniałby sprawnie stackowanie powyżej tysiąca klatek to pewnie bym używał. Niby jest Fast Integration, ale wciąż nie  wydaje się to na tyle dopracowany proces by działał lepiej niż w Sirilu pod kątem prędkości i rezultatów. 
No i przykładowo Siril zestackuje 6 tysięcy klatek z asi 585 przy 32GB RAM w około 35-40 minut licząc wszystkie kroki. Pix nie daje rady już tylu klatek zestackować na takim zestawie, przy każdej próbie wyrzucał mi błędy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackowanie w pixie to masochizm, skoro jest Siril. Jeśli ja miałbym czekać godzinami na stacka z pełnej klatki i 24mpx i dostać to samo o wiele szybciej z Sirila, to wybór jest oczywisty. Nawet, jeśli muszę 10 nocek stackować osobno.

https://www.cloudynights.com/topic/880049-testing-stacking-quality-of-siril-vs-pixinsight-vs-astro-pixel-processor/?p=12757029

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero ogarniam temat i wiem bardzo mało, uczę się dzięki Wam, zaczynałem z Siril, ostatnio Pix (zostało 11 dni testów 🥲).

Po tak krótkim czasie, stakowanie Siril bo w Pix to masakra nawet na "dobrym" kompie.

a w temacie, cudo!

Edytowane przez Andre7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe co piszecie o wydajności - dzięki bardzo 🙂  Od lat używam właściwie tylko pixa. Muszę spróbować z tym Siril'em bo nigdy bym nie pomyślał, że to tak jest choć mam trochę wstręt przed przedzieraniem się przez menu i temu podobne. Co prawda zostaje jakiś ślad wątpliwości bo "nie ma darmowych obiadów" i zwykle jest coś za coś. Albo ograniczone możliwości albo wydajność itp. itd. PixInsight ma milion i trochę "regulatorów" (suwaczków) mających wpływ na proces - bez nich na pewno jest szybciej. Jakoś nie wierzę w superwydajne algorytmy bo stacking to jednak dość prosty matematycznie proces. 

 

Aha i z tym stackowaniem dużej ilości klatek. Pix bardzo mocno korzysta ze swap file. Windows przydziela je dynamicznie i jak w trakcie działania programu okazują się za małe to musi zrobić trochę od nowa - przydzielić nowy swap i zrobić "rewrite". To jest to co najczęściej jest przyczyną spowolnienia procesu. Zdaje się można "ręcznie" przydzielić duży swap co powinno sporo przyśpieszyć. W Linuksie trzeba określić rozmiar "ręcznie" - Linux domyślnie ustawia 2 Gb a potem wyskakuje "memory error" w jakiejś tam formie. Większość czasochłonnych procesów robię pod Linuxem bo tak ogólnie to jest 20-30% szybszy od Windozy a w stackowaniu to już nie ma porównania - poza skalą 🙂. Mam rozmiar swapa ustawiony na 128 Gb do tej pory nie napotkałem na jakikolwiek problem.

 

 

EDIT: Gdzieś już pisałem wcześniej, że Windows się "starzeje". Na nowo postawionym systemie działa jako tako. Po 3 miesiącach od postawienia systemu i wzroście zainstalowanych programów wszystko mocno spowalnia (tak ze 20 do 30%). Albo nas śledzą (teoria spiskowa) albo te inne g....a w tle zżerają zasoby.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.