Skocz do zawartości

Rzeszów


Rekomendowane odpowiedzi

Mam jednak nadzieję że tym razem nie wymięknę, bo w sumie to już kilka razy przekładałem zakup jakiegoś większego teleskopu i będzie to 12". Postawimy oba lustra koło siebie i zobaczymy czy warto było dopłacać do tych 2" :D Najwyżej mnie :burza: trzaśnie.

 

Ps.

Wczoraj wysłałem ci wiadomość, ale chyba się pomyliłem i zamiast na pw wysłałem na twój e-mail.

Popieram :astronom: Sam jestem ciekaw, czy dwucalica złośliwa zaskoczy nas obu swoimi efektami :yes: Krzysztofie, nie otrzymałem ani maila ani PW od ciebie :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większe lustro tym mniejsza różnica przy przesiadce na dwa cale większy instrument, natomiast coraz większy koszt takiej przesiadki. No i niestety dochodzą problemy logistyczne (większa masa i gabaryty) i coraz większe problemy z wychładzaniem sprzętu. Myślę że różnica pomiędzy 10 a 12 cali będzie zauważalna, szczególnie na galaktykach i mgławicach, natomiast szału chyba raczej nie będzie. Coś za coś.

 

Co do obserwacji szkoda że dziś nie jedziemy bo ładna pogoda i księzyc szybko zachodzi. Potem będzie już gorzej. Ja spróbuję dziś coś poobserwować spod domu. Zamierzam namierzyć galaktykę M101 z supernową która tam niedawno wybuchła. :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich astrozakręonych z Rzeszowa i okolic !

Mam na imię Piotr i mieszkam w Rzeszowie.

Niedawno zmagałem się z zakupem własnego sprzętu obserwacyjnego co muszę przyznać przyprawiło o niemały zawrót głowy. Ale sprzęt jest i to dzięki Waszym poradom. Jestem po kilku obserwacjach i muszę powiedzieć - :astronom: I like it !!

Widzę, że w tym miejscu organizujecie się na wspólne wyjazdy obserwacyjne. Jeżeli można do Was dołączyć to ja jestem bardzo chętny.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich astrozakręonych z Rzeszowa i okolic !

Mam na imię Piotr i mieszkam w Rzeszowie.

Niedawno zmagałem się z zakupem własnego sprzętu obserwacyjnego co muszę przyznać przyprawiło o niemały zawrót głowy. Ale sprzęt jest i to dzięki Waszym poradom. Jestem po kilku obserwacjach i muszę powiedzieć - :astronom: I like it !!

Widzę, że w tym miejscu organizujecie się na wspólne wyjazdy obserwacyjne. Jeżeli można do Was dołączyć to ja jestem bardzo chętny.

Pozdrawiam.

 

Witam serdecznie :friends: , miło mi poznać. Tak więc wszystko na to wskazuje ze mamy już trzeciego Piotra w naszych szeregach mam nadzieję że juz w krótce zobaczymy się na obserwacjach :astronom:

 

Pozdrawiam

 

:Astrobrać:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji delegacji nieco zboczyłem z trasy i odwiedziłem dylągowską miejscówkę. Kółko które wydeptaliśmy przed wakacjami całkiem zarosło chwaściorami. :/

Sto metrów dalej jest ściernisko, i gruntówka w prawo. Nawet łatwiej wjechać, i ekspozycja lepsza, ale kurzy się niemiłosiernie.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji delegacji nieco zboczyłem z trasy i odwiedziłem dylągowską miejscówkę. Kółko które wydeptaliśmy przed wakacjami całkiem zarosło chwaściorami. :/

Sto metrów dalej jest ściernisko, i gruntówka w prawo. Nawet łatwiej wjechać, i ekspozycja lepsza, ale kurzy się niemiłosiernie.

 

No to trzeba zamówić koszenie :yes: bo szczerze mówiąć mi wyjątkowo przypadło to miejsce do gustu zwłaszcza jak z don Pedro wyszlismy jeszcze wyżej, gdzie mamy do dyspozycji 360 stopni horyzontu.

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wyszliśmy jeszcze wyżej, gdzie mamy do dyspozycji 360 stopni horyzontu.

 

Toteż o tym miejscu pisałem, podjechałem do tej 360 stopniowej pozycji. I tam jest wykoszone do samej ziemii. Tylko podejrzewam,że się okaże, ze zaraz tam będzie zaorane. Ale zawsze możemy korzystać z tej gruntówki, by się na niej rozłożyć ze sprzętem. Nawet łatwiej się tam wjeżdża,niż na "naszą" polankę.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się bliżej mapom google i proponuję na poczatek poszukac w tym rejonie:

 

beztytuuymi.jpg

 

Czyli jedziemy od Sokołowa drogą nr 875 (na Leżajsk) i jakiś kilometr za ostatnimi zabudowaniami Wólki Niedźwieckiej skręcamy w lewo w drogę gruntową. Tam gdzie zaznaczyłem kółkiem widać siatkę mniejszych dróg gruntowych, myślę, że rzadko używanych. Proponuję gdzieś tam się rozstawić.

 

Tak się składa, że mieszkam jakieś 2 km na północ od tego miejsca. U mnie warunki są całkiem całkiem, ostatnio to już okolicach 21:30 widać było delikatną smugę Drogi Mlecznej. Natomiast jeśli chodzi o to konkretne miejsce to nie ma problemu, mogę w najbliższym czasie tam pojechać i wrzucić na forum krótką fotorelację :)

 

Pozdrawiam

Marcin_K12

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mieszkam jakieś 2 km na północ od tego miejsca. U mnie warunki są całkiem całkiem, ostatnio to już okolicach 21:30 widać było delikatną smugę Drogi Mlecznej. Natomiast jeśli chodzi o to konkretne miejsce to nie ma problemu, mogę w najbliższym czasie tam pojechać i wrzucić na forum krótką fotorelację :)

 

Pozdrawiam

Marcin_K12

Nie udało nam się zdobyć tamtej miejscówki, gdyż okazało się, iż droga prowadziła coraz niżej i robiła się coraz bardziej grząska, w wyniku czego wyjeżdżaliśmy trzema autami na wstecznym ładnych kilkadziesiąt metrów :compress: W akcie desperacji trafiliśmy do miejscówki z ładnym niebem, ale LP Sokołowa dawało się też nieźle we znaki :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akcie desperacji trafiliśmy do miejscówki z ładnym niebem, ale LP Sokołowa dawało się też nieźle we znaki :burza:

Niestety, w kierunku południowym daje popalić Sokołów (nawet widać latarnie iiluminację kościoła), a na północy już chyba majaczyło Nisko.

 

Co do miejsca o którym wspominał Łukasz, to podjechałem tam wczoraj, i zrobiłem serię zdjęć z których dzisiaj posklejałem poniższą panoramę, aby dać pojęcie jak tam jest.

Masyw leśny, widoczny jest w kierunku południowo-zachodnim. Droga gruntowa-miedza, na której się zatrzymałem biegnie na w kierunku południowo-wschodnim. Pomarańczowa strzałka oznacza orientacyjne położenie mojej ulubionej miejscówki.

miejscowka_dyl2.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w kierunku południowym daje popalić Sokołów (nawet widać latarnie iiluminację kościoła), a na północy już chyba majaczyło Nisko.

 

Co do miejsca o którym wspominał Łukasz, to podjechałem tam wczoraj, i zrobiłem serię zdjęć z których dzisiaj posklejałem poniższą panoramę, aby dać pojęcie jak tam jest.

Masyw leśny, widoczny jest w kierunku południowo-zachodnim. Droga gruntowa-miedza, na której się zatrzymałem biegnie na w kierunku południowo-wschodnim. Pomarańczowa strzałka oznacza orientacyjne położenie mojej ulubionej miejscówki.

 

Ta panorama to Dylągówka? Bo już się pogubiłem :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, Łukaszu!

Trzeba działko (cannon) wrzucić na EQ-5 :szczerbaty:

 

Dziękuję, a no trzeba przydałoby się. O ile moje ambitne plany by się spełniły to do końca roku wymarzłem sobie zakup w pełni zautomatyzowanej wersji montazu klasy EQ5, jak bedzie ? zobaczymy, jak nie teraz to moze później...pozostaje miec dobre mysli....

 

Pozdrawiam

 

 

 

Adamie, tak to Dylągówka.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podziałem sobie sam w okolicy RZ: było bezchmurnie więc usiłowałem zaobserwować wreszcie supernową w Wiatraczku i rzucić okiem na Garradd'a. Niestety, Księżyc daje mocno popalić :/

Kometę mimo blisko świecącego Księzyca znalazłem bez problemów w lornetce 20x80, natomiast supernowa w M101 była wizualnie nieosiągalna. Co ciekawie, wyszła na zdjęciu i jest wyraźnie jaśniejsza od całej galaktyki. Ta ostatnia w kadrze przepalonym przez Księżyc (85 s, IS0 800 F1:4,3) wyszła ledwo jaśniejsza od tła.

Co do EQ-5 to interesował mnie zestaw do upgrade'u, ale obecnie nie ma go w ofercie DO

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he. Do Biłgoraja to ja pojechałem po lornetki Meade 10x50.

 

A kiedyś bywałem tam przejazdem, gdy jeżdziłem na studia do Lublina. Nie zapomnę miejsca przy dworcu PKS, takiego, gdzie król piechotą chodzi :D . Zaszedłem tam raz, bo musiałem i od tej pory trzymałem się od niego z daleka. Myślałem, że tak wyglądają te miejsca tylko na tureckiej prowincji. :ha:

 

Hej, jestem z Biłgoraja, jak coś to syp do mnie i jedziemy z moją ekipą wlać komu trzeba!

 

Nieeee no żartuję ;p mieszkam tu od urodzenia, a widziałem co nieco w wielu miasteczkach i powiedziałbym że Biłgoraj to raczej spokojniutka mieścina, a dworzec jak to dworzec. Robert gdzie dokładnie jeździłeś po te Meade? Jakby co to Lidl biłgorajski jest obecnie nieczynny, podobno za kilka miesięcy powróci, ale jeszcze nie jest to pewne. Zrobili nam za to Tesco i Kaufland, śmiech na sali normalnie :D

 

Ja studiuję w Rzeszy więc chętnie bym tam do Was dołączył jeśli chcecie, ale to dopiero jak się samochodu dorobię...

 

A przy okazji, skąd macie taką mapkę zaświetlenia nieba jak wyżej? Jak ja szukałem to były tylko takie na całą Polskę bez szczegółów, a taka dokładniejsza by się przydała, taka jak wyżej tylko żeby moje regiony złapała jeszcze.

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi tam, dodaję "superfotkę" M101 + supernowa w szerszym szerokim polu

 

Prawde mówiąc to przy dobrych warunkach nawet na "krótkich" ogniskowych mozna zrobić całkiem przyjemne zdjęcia. jak tylko pogoda i Księżyc pozwoli to jeszcze raz musze sie zasadzić na M 101.

 

Piotrze zorszyfrowałes już dlaczego Twój Sony tak długo przetwarza/ł RAW-y ?

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....A przy okazji, skąd macie taką mapkę zaświetlenia nieba jak wyżej? Jak ja szukałem to były tylko takie na całą Polskę bez szczegółów, a taka dokładniejsza by się przydała, taka jak wyżej tylko żeby moje regiony złapała jeszcze.

 

Ta mapa którą umieścił Adam to jest własnie wycinek tej "całej Polski" Gdzies w necie mozna ja znaleść, ja też ją mam ale sam nie wiem skąd.....może od Adama....nie pamietam już.

 

PS: tak na marginesie mozna zapytać co studiujesz i gdzie konkretnie?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jestem z Biłgoraja, jak coś to syp do mnie i jedziemy z moją ekipą wlać komu trzeba!

 

Nieeee no żartuję ;p mieszkam tu od urodzenia, a widziałem co nieco w wielu miasteczkach i powiedziałbym że Biłgoraj to raczej spokojniutka mieścina, a dworzec jak to dworzec. Robert gdzie dokładnie jeździłeś po te Meade? Jakby co to Lidl biłgorajski jest obecnie nieczynny, podobno za kilka miesięcy powróci, ale jeszcze nie jest to pewne. Zrobili nam za to Tesco i Kaufland, śmiech na sali normalnie :D

 

Ja studiuję w Rzeszy więc chętnie bym tam do Was dołączył jeśli chcecie, ale to dopiero jak się samochodu dorobię...

 

A przy okazji, skąd macie taką mapkę zaświetlenia nieba jak wyżej? Jak ja szukałem to były tylko takie na całą Polskę bez szczegółów, a taka dokładniejsza by się przydała, taka jak wyżej tylko żeby moje regiony złapała jeszcze.

 

Mapę light pollution brałem stąd:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=425.0

 

Jak studiujesz w Rzeszowie to zapraszamy na wspólne obserwacje. Miejsce w samochodzie się znajdzie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawde mówiąc to przy dobrych warunkach nawet na "krótkich" ogniskowych mozna zrobić całkiem przyjemne zdjęcia. jak tylko pogoda i Księżyc pozwoli to jeszcze raz muszę się zasadzić na M 101.

 

Ja też.

 

Piotrze rozszyfrowałeś już dlaczego Twój Sony tak długo przetwarza/ł RAW-y ?

Sorry, głowiłem się nad tym ale nadal nie wiem dlaczego tak jest :Boink:

Szwagier też ma A-200 i ten sam problem.

Być może to zasługa firmware'u który ma funkcję odszumiania. :g: Tak więc niby RAW to surowa klatka...ale. To tylko taka hipoteza.

Jak się popytałem paru osób to reakcja była z gatunku "jak się kupuje drewniaka za 1kPLN to się nie ma co dziwić" :rofl:

Temat wrzuciłem dzisiaj mojemu elektronikowi z pracy. Jego zdaniem tak być nie powinno. Temat go zainteresował i stwierdził, że musi poeksperymentować na swoim sprzęcie :yes:

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.