Skocz do zawartości

Księżyce Marsa


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

W związku ze zbliżającą się opozycją Marsa, chodzi mi po mojej prawie łysej głowie, żeby odszukać księżyce Deimosa i Phobosa. W obecnym numerze "Sky & Telescope" jest na ten temat krótki tekst. Jest tam między innymi naipsane, że ktoś widział jeden z księżycy przy średnicy 4" :notworthy: Jeśli to prawda, to będę próbował Intesem spoza Łodzi "ustzelić" je.

Wczoraj onserwowałem Marsa MTO, ale atmosfera była baaaardzo niespokojna, więc nici.

Kto z was próbował się już w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zobaczyć te księżyce swoją Syntą w czasie poprzedniej opozycji - przykleiłem w okularze (ale nie do soczewki :D tylko do obudowy od środka) zszywkę jako przesłonę - ale i tak i księżyców nie zobaczyłem. Niebo było chyba za jasne, a przy powiększeniu 190x i bez prowadzenia było trochę trudno utrzymać Marsa za zszywką :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były dyskusje jua ten temat na astro4u, koledzgo udało się je zlapac ale za pomocą webkamerek:

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1579.0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1605.0

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1379.0

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu patrzyłem na Masrsa Intesem. I muszę przyznać, że trochę mnie martwi jasność tła nieba tuż przy planecie. Pocieszam się, że Księżyc był stosunkowo blisko. Liczę, że w bezksiężycową noc, przy czystym (mam na myśli: NAPRAWDĘ czystym) niebie, z wysłoniętym Marsem uda mi się uzyskać zasięg ok 11,5 mag.

Teraz tylko potrzeba policzyć jaką średnicę ma Mars w ognisku przy ogniskowej 1800 mm i precyzyjnie :szczerbaty: wmontować w okular tę diafragmę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No wlasnie ostatnio jak wyszedlem z dzialkiem poza miasto kolega zauwazqyl dwa ciemne obiekty blikso Marsa. Ogolnie wydakje mi sie ze rzeczywiscie trudno zobaczyc ksiezyce tej planety ale ze zdjec jakie na drugi dzien ogladalem w internecie wygladalo na to ze faktycznie byly to ksiezyce Marsa tym bardziej ze na fotkach akurat tworzyly podobna figure. Byl to reflektor Orion 150 mm / 1200 ale do tej pory nie mam 100 % pewnosci czy to byly ksiezyce

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie ciekawi ten problem ale z powodu parszywego seeingu na razie nici z powaznych prób. Trzeba uważać aby ich nie pomylić z gwiazdamni bo Deimos i Phobos znajdują się naprawdę blisko tarczy a różnica jasności sprawy nie ułatwia. Udało mi się już zaliczyć dwa Księżyce Urana oraz najjaśniejszy Neptuna którego tarcza swoim blaskiem mocno sprawę utrudniała, teraz pora na Marsa, niech się tylko ochłodzi bo bez seeingu 10/10 i megaklarownej atmosfery bedzie ciężko.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dwa dni temu patrzyłem na Masrsa Intesem. I muszę przyznać, że trochę mnie martwi jasność tła nieba tuż przy planecie. ...

To rozjasnienie (w/g mnie) jest zalezne od jakosci okularu . Plosle maja bardzo duze , xcel 12,5 znacznie mniejsze . Moze ktos zna okulary dajace male rozjasnienie wokol Marsa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozjasnienie (w/g mnie) jest zalezne od jakosci okularu . Plosle maja bardzo duze , xcel 12,5 znacznie mniejsze . Moze ktos zna okulary dajace male rozjasnienie wokol Marsa ?

 

 

Orthoscop. Faktycznie plossl ma je większe.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.