Skocz do zawartości

Co polecicie za ok. 1500 zł.?


TooTiki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

proszę o pomoc w wyborze teleskopu za około 1500 zł.

Ma to być prezent dla mojego ojca na 60 urodziny. Ja niestety kompletnie na tych sprawach się nie znam, proszę więc o poradę ekspertów :)

 

pozdrowienia serdeczne

 

Natalia

 

Witaj. Musisz bardziej sprecyzować pytanie.

Gdzie mieszka Twój tata miasto/wieś ?

Co preferuje planety/DS ?.

Teleskop stacjonarny czy na wypady w teren ?

Znajomość tematu (go-to)?

Ważne ! Nie jestes w temacie więc omijaj Allegro !

 

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Adrian D

 

Ja bym ci polecił tak prosto z mostu Teleskop Sky-Watcher (Synta) 8"

albo 10" jak masz siano. Raczej mozna go nazwac uniwerstalnym teleskopem.

Właśnie takich podpowiedzi unikamy :szczerbaty:

 

 

Ps. Dlaczego ?! było na forum, nie raz ... A prosto z mostu to można "na głowę upaść" i będzie kuku ;)

 

pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i też czy twój ojciec interesuje sie astronomia ??

czy jest wymagający itp.

Ja bym ci polecił tak prosto z mostu Teleskop Sky-Watcher (Synta) 8"

albo 10" jak masz siano. Raczej mozna go nazwac uniwerstalnym teleskopem.

Pozdrawiam

 

No i jeżeli tato m_jq2ak ma balkon w mieście 1,5m na 2m to raczej Synta 10" "uniwerstalnym" teleskopem nie będzie. Nie róbmy bałaganu w głowie kolegi takimi odpowiedziami.

m_jq2ak prosimy o sprecyzowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeżeli tato m_jq2ak ma balkon w mieście 1,5m na 2m to raczej Synta 10" "uniwerstalnym" teleskopem nie będzie. Nie róbmy bałaganu w głowie kolegi takimi odpowiedziami.

m_jq2ak prosimy o sprecyzowanie :)

Witam Wolfoorzech,

Chyba coś Ci się pomyliło nie ja tworzyłem wątek.

Czy ja twierdzę, że Synta 10" jest uniwersalnym teleskopem ?!

Nie wiem o co Ci chodzi :blink:

 

pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

proszę o pomoc w wyborze teleskopu za około 1500 zł.

Ma to być prezent dla mojego ojca na 60 urodziny. Ja niestety kompletnie na tych sprawach się nie znam, proszę więc o poradę ekspertów :)

 

pozdrowienia serdeczne

 

Natalia

 

Natalio, Odpowiedz na pytania z postu usera fiorina01. Dopiero z tą wiedzą będziemy w stanie z sensem doradzić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wielkie sorry m_jq2ak :notworthy: , post miał wyglądać następująco:

 

 

i też czy twój ojciec interesuje sie astronomia ??

czy jest wymagający itp.

Ja bym ci polecił tak prosto z mostu Teleskop Sky-Watcher (Synta) 8"

albo 10" jak masz siano. Raczej mozna go nazwac uniwerstalnym teleskopem.

Pozdrawiam

No i jeżeli tato TooTiki ma balkon w mieście 1,5m na 2m to raczej Synta 10" "uniwerstalnym" teleskopem nie będzie. Nie róbmy bałaganu w głowie kolegi takimi odpowiedziami.

TooTiki prosimy o sprecyzowanie :)

 

Sorry za pomyłke :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej,

 

przepraszam za zwłokę w odpowiedzi i już piszę

 

Gdzie mieszka mój tata: w Cieszynie, to miasteczko z 40-tys mieszkańców, ale sądzę, że do obserwacji jeździłby do domku w górach, gdzie nie ma latarni itp.. więc taki teleskop na wypady w teren byłby chyba lepszy. Znajomość tematu jest raczej nie całkowicie fachowa (w sensie zawodowa, bo jest architektem), ale interesuje się tym od dawna, sporo czyta na ten temat, ma tam jakąś małą lunetę, ale o teleskopie marzy od dawna. Nie wiem jak odpowiedzieć na pytanie "Co preferuje planety/DS ?"... czy to bardzo ważne w doborze teleskopu, bo mogę się go jakoś podpytać.

No a jeśli chodzi o Allegro, to tak właśnie nie chciałam się naciąć na jakimś złym sprzęcie i dlatego zaglądnęłam tutaj. Tak nawiasem mówiąc bardzo fajne forum :)

 

Pozdrawiam Was serdecznie

i czekam na dalsze rady :)

 

natalia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...."Co preferuje planety/DS ?"... czy to bardzo ważne w doborze teleskopu, bo mogę się go jakoś podpytać.

....

 

To bardzo ważne. Ogólnie rzecz biorąc na nieboskłonie mozna wyróżnic dwa rodzaje obiektów :

- słonce,planety, planetoidy, księzyc, czyli nasz układ słoneczny

- galaktyki, mgławice, gromady czyli DS (deep space)

 

Obydwa rodzaje obiektówy mają inne wymagania co do sprzętu jak i miejsca obserwacji.

Pierwszą grupę można obserwować bez problemowo z miasta, drugą już nie tak bardzo, co prawda jasniejsze DS można zobaczyc , ale to juz nie to samo...

 

Jak na to odpowiesz to juz bedzie mozna cos poradzic.

Istnieje sprzęt "uniwersalny" ale tam już trzeba iśc na kompromisy. Zgodnie z zasadą jak coś jest do wszystkiego to znaczy że jest do niczego :-) No chyba że dodasz jeszcz jedno 0 do sumy którą proponujesz.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka Synta 8" czy 10" da bardzo fajne obrazy DS jak i planet. Jedyna wada to brak prowadzenia co jest uciążliwe przy dużych powiększeniach. Ale za to Dobson jest banalny w obsłudze. Jak są możliwości transportu takiej większej beczki, to może warto rozważyć zakup takiej Synty? 8" i 10" są tej samej wysokości.

Chyba, że sprzęt ma być mały i ma być wygodnie przy większych powiększeniach, to wtedy coś na paralaktyku. Może jakiś Mak 127 na eq3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam drewniana dobsoniada... to dla bab :lol: ... bierz w ofercie wakacyjnej 150/1000 Synte na eq3 w Delcie. Poznasz z czym sie je sprzet astronomiczny, konstrukcje montazu, napędy. Duze lustro, wiec pokaze to samo co 200/1000, chyba żeś juz naukowiec :rolleyes:B) I jeszcze ma paraboliczne lustro. W pytke jest! Kupuj i nie zastanawiaj sie. :icon_evil::icon_surprised::pistols:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e6e2b5e05b98d69

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam drewniana dobsoniada... to dla bab :lol: ... bierz w ofercie wakacyjnej 150/1000 Synte na eq3 w Delcie. Poznasz z czym sie je sprzet astronomiczny, konstrukcje montazu, napędy. Duze lustro, wiec pokaze to samo co 200/1000, chyba żeś juz naukowiec :rolleyes:B) I jeszcze ma paraboliczne lustro. W pytke jest! Kupuj i nie zastanawiaj sie. :icon_evil::icon_surprised::pistols:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e6e2b5e05b98d69

 

Snajper, ty to powyzej to w ramach jakiegoś dowcipu, czy na powaznie?

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Bo jak na powaznie to coś troche nie bardzo.

 

Człowiekowi starszemu z dobrą miejscówką polecasz 6" teleskop na EQ3 z tekstem, że pokaze to samo co 8"? Już pomijam wstawki "dla bab", "chyba ze naukowiec" "paraboliczne lustro" (tak jakby inne z tej rodziny miały sfery) "nie zastanawiaj sie" i pare radosnych ikonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda że EQ wygląda bardziej profesjonalnie :szczerbaty: ale chyba nie można mówić że lustro 150 pokaże to samo co 200, w końcu to drugie wciąga 1,77 razy więcej światła.

ja tam wolałbym dostać na urodziny teleskop większy niż lepiej wyglądający :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TooTiki. Myślę że na Twoim miejscu najlepiej będzie, jak po prostu dasz ojcu kasę na teleskop, a przed kupnem spotkacie się z kimś kto ma sprzęt, żeby zobaczyć czym się różni Dobson od paralaktyka a czym Mak od Synty, czy też żeby zobaczyć czy taka Synta wejdzie tacie do samochodu.

 

Po prostu wydaje mi się ze będzie większa satysfakcja z kasy wydanej świadomie niż z teleskopu kupionego bez pojęcia.

 

Duze lustro, wiec pokaze to samo co 200/1000

Kolego, piszesz nieprawdę. Unikaj tego bo cię "zjedzą" na forum. W ogóle unikaj nieprzemyślanych wypowiedzi, chyba nie chcesz byś pożywką dla dowcipów i docinków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje się pod tym co napisał Hans!!!

Natalio, jeśli Twój tata ma dobrą miejscówkę to celuj w dobsona przynajmniej 8" lub 10".

Co do 8" Synty, to będzie lepsza tylko pod kątem doboru okularów (będzie mniej wymagająca, ale to szerszy temat) i troszkę bardziej uniwersalna jeśli chodzi o planety, ale większe lustro po prostu jest ogólnie lepsze.

Teleskop na dobsonie to jest naprawdę wygodna sprawa do wizuala. Montaż paralaktyczny trzeba rozstawić i ustawić, a to zawsze kilka minut. Nie mówiąc o potrzebie targania ze sobą przeciwwag (jakieś 10kg extra).

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje się pod tym co napisał Hans!!!

Natalio, jeśli Twój tata ma dobrą miejscówkę to celuj w dobsona przynajmniej 8" lub 10".

 

Tylko, generalnie rzecz biorąc musisz rozpatrzyć kwestię logistyki. Synta 10' + dobson zajmą całą kabinę przecietnego samochodu (chyba że macie kombi). Generalnie im większa apertura tym lepiej. W podanej przez Ciebie kwocie ograniczeniem nie jest jakość nieba nad Polską tylko kwestia logistyki. Co nie zmienia faktu, że nadal polecam Ci rozwiązanie z poprzedniego mojego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. :rolleyes:

 

Po pierwsze: Szanowny Pan Tata jest facetem, więc lubi kręcić pokrętłami, badać konstrukcje, działanie, możliwości.

 

Po drugie: Szanowny Pan Tata zapewne nie miał doczynienia ze sprzętem Astro. Jak zobaczy drewniane cudo moze sie zniechecic do kombinowania sprzetowego, a i tak 200 czy 150 to bedzie to samo na poczatku.

 

Po trzecie: tanio i dobra jakosc. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam drewniana dobsoniada... to dla bab :lol: ... bierz w ofercie wakacyjnej 150/1000 Synte na eq3 w Delcie. Poznasz z czym sie je sprzet astronomiczny, konstrukcje montazu, napędy. Duze lustro, wiec pokaze to samo co 200/1000, chyba żeś juz naukowiec :rolleyes:B) I jeszcze ma paraboliczne lustro. W pytke jest! Kupuj i nie zastanawiaj sie. :icon_evil::icon_surprised::pistols:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e6e2b5e05b98d69

No dobra.

 

Po pierwsze: Szanowny Pan Tata jest facetem, więc lubi kręcić pokrętłami, badać konstrukcje, działanie, możliwości.

 

Po drugie: Szanowny Pan Tata zapewne nie miał doczynienia ze sprzętem Astro. Jak zobaczy drewniane cudo moze sie zniechecic do kombinowania sprzetowego, a i tak 200 czy 150 to bedzie to samo na poczatku.

 

Po trzecie: tanio i dobra jakosc.

 

Co za bzdury...

Uwielbiam jak początkujący lizną trochę tematu i już czują się ekspertami, doradzają, dyskutują, obrażają (to dla bab) i jeszcze zdziwieni są jak im się uwagę zwróci. Ogólna niefrasobliwość.

 

Snajper wiecej pokory radzę. Poczytaj forum, popatrz przez kilka teleskopów poza jednym i dopiero potem strzelaj z radami jak prawdziwy snajper, czyli celnie. Jak na razie to razisz na forum serią z kałacha, do tego pudłujesz jak przysłowiowa baba... :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

 

 

 

Ps: Ja już trochę w temacie jestem, ale zawsze bardzo długo rozważam co doradzić komukolwiek, bo to ogromna odpowiedzialność.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper wiecej pokory radzę. Poczytaj forum, popatrz przez kilka teleskopów poza jednym i dopiero potem strzelaj z radami jak prawdziwy snajper, czyli celnie. Jak na razie to razisz na forum serią z kałacha, do tego pudłujesz jak przysłowiowa baba...

 

Ładnie napisane Ori :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Dobsona i paralaktyka.

TooTiki, problem z dobsonem polega na tym, że przy dużych powięszeniach musisz ręcznie prowadzić teleskop za obiektem - co może być niewygodne. Np. u mnie Jowisz przy 150x ucieka z pola widzenia na tyle szybko że po nastawieniu obiektu w środku pola widzenia kolejna osoba zagladająca do teleskopu ma go już z brzegu.

Z kolei paralaktyk daje komfort obserwacji obiektu który przez czas dłuższy utrzymuje sie w polu widzenia (jak długi to czas to zależy od tego jak starannie nastawiony jest statyw na Polarną, no i od jakości statywu - ale tu akurat tragedii nie ma, i ten statyw który poleca Ci Snajper do wizuala styknie.

Ale jak sama widzisz wisi na nim lustro 150 mm.

 

Przy określonych wymaganiach użytkownika (wygoda obserwacji, nie nastawia się specjalnie na DSy) propozycja Snajpera nie jest najgorszym rozwiązaniem. Ale jeśli użytkownik nastawia się na DSy i ma do tego warunki (ciemne niebo) - a z tego co piszesz - ma - ta propozycja nie należy do najlepszych.

 

Tak więc musisz wybrać, czy kupić mniejsze lustro na paralaktyku które - wbrew radom Snajpera - pokaże dużo mniej niż takie 20 czy 25 cm - zwłaszcza pod ciemnym niebem (ale za to wygodniej się obserwuje) czy też kupić większe lustro kosztem wygody obserwacji.

 

Sam jestem użytkownikiem Dobsona, i powiem Ci szczerze że prowadzenie nie jest wbrew pozorom taką tragedią. Raczej na pewno na początek nie będziecie wyłuskiwać ekstremalnie małych DS-ów do których potrzebne są duże powiększenia, a prowadzenie planet czy księżyca dobsonem na prawdę nie jest koszmarem.

 

Bardzo byśmy chcieli żeby nasze rady dały Ci nie tyle wiedzę typu: Teleskop A jest do niczego a teleskop B jest znakomity, co pojęcie o problemach i kompromisach które są nieuniknione przy ograniczonym budżecie.

 

a i tak 200 czy 150 to bedzie to samo na poczatku.

 

Zwracałem Ci już uwagę, że to co piszesz w kwestii luster jest nieprawdą. Czy mam Ci napisać że kłamiesz, łżesz, czy użyć bardziej dosadnego określenia?

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie widziałam napędu w tym newtonie na paralaktyku, więc i tak trzeba ręcznie przewijać położenie tubusa za pomoca cięgien. Piszę o tym ponieważ, większość z nas ma tendencję do nie wspomninania o rzeczach, które dla zaawansowanych są oczywiste... Tak więc jeśli paralaktyka ustawimy perfekcyjnie wg położenia gwiady polarnej i będziemy trzymać rękę na pulsie, tj. ciągle przesuwac tubus za obiektem, to jest to o tyle wygodniejsze od dobsona, że wystarczy przekręcać jedno ciegno, zamiast przesuwać swoją ręką tubus newtona na dobsonie...

 

Inna sprawa kiedy dokupisz napęd do paralaktyka, wtedy nastawiasz teleskop na obiekt, potem można iśc na herbatkę i po powrocie obiekt nadal jest w polu widzenia (pod warunkiem oczywiście wcześniejszego dobrego ustawienia na polarną).

 

Kolejnym bajerem jest goto, czyli "komputerek", w którym mamy baze danych kilku tysiecy obiektów i po skalibrowaniu urządzenia (alignowanie) wpisujemy nazwę obiektu, który nas interesuje i wciskamy enter - resztę wykonuje za nas komputer i ustawia teleskop tak, aby żądany obiekt znalazł się w polu widzenia .

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.