Skocz do zawartości

Teleskop na balkon - kierunek zachód


herman78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

jestem totalnym amatorem w kwestii obserwacji. Na razie mam lornetkę i uczę obserwować niebo. Oczywiście wymagania rosną, szczególnie po obejrzeniu księżyca w pełni (btw, powalił mnie na kolana).

 

Więc chciałbym zakupić teleskop, cena max 3000 (nieprzekraczalna). Głównie chciałbym prowadzić obserwacje w 90% z balkonu. Mieszkam na ostatnim (10) piętrze w wieżowcu. Balkon zadaszony, 5mx1,5m, kierunek na zachód. Przede mną jest tylko las, za lasem lotnisko. Niebo do obserwacji oceniam w porywach na 3 (w skali 5 stopniowej). Interesują mnie (oprócz oczywiście planet) mgławice. Wiem wiem, ze pewnie nie ma szans na DS z balkonu, ale może ktoś mógłby się w tej kwestii wypowiedzieć. Szczególnie, kierunek na zachód mnie martwi - nie widać gwiazdy polarnej (chyba :D)

Sprzęt ma być wygodny i przenośny. Szybki montaż. Astrofoto - niekoniecznie. (i tu mam pytanie, czy DS przez obiektyw są kolorowe?, bo gdzieś napotkałem informację, że tylko połączone zdjęcia dają obraz kolor).

Zamykając kwestię wymagań, to byłoby miło, gdyby teleskop był wyposażony w montaż z napędem i pilota z listą obiektów do obserwacji.

Chyba wszystkie te cechy spełnia to: NexStar 6 Se Schmidt-Cassegrain 150/1500 Celestron

 

Wiem, że jestem jeszcze bardzo chaotyczny w opisach. Przejrzałem forum i nadal nie jestem pewien zakupu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko dlaczego chcesz kupic ten teleskop tak cholernie drogo? 3.7K pln? Poszukaj bracie troche po sklepach, bo ja po 2 minutach wertowania sieci dopadłem go prawie 400pln taniej. A to znacznie blizej twojej nieprzekraczalnej bariery 3K pln.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Nie mówie , ze w Delcie koniecznie, ale poszperaj. Sprawdź na forach opinie o sklepach i dopiero ruszaj z portfelem.

 

Co do samego wyboru, to jako teleskop do obserwacji wizualnych na twoim balkonie moze sie sprawdzić. Brak widocznosci na polarna nie jest dyskfalifikatorem, zawsze możesz ustawić teleskop metoda dryfu. Tu w ogóle problem do pewnego stopnia nie istnieje. Bo to teleskop na montazu azymutalnym. Musisz tylko w trakcie alginu dobrac takie gwiazdy jakie masz w polu widzenia (mogą być niejakie problemy, nie pracowałem bezpośrednio z tym GOTO celestronowym i nie wiem czy maszynka ma listy gwiazd alginu na tyle obszerne aby zawsze coś w twoim polu widzenia (ograniczonym zadaszeniem) złapać - tu ci moze pomoże user takiego sprzętu.).

 

Generalnie sprawdź czy rozstaw nóg statywu nie jest większy niz szerokośc twojego balkonu, i czy zdołasz sie wokół tego tripoda sprawnie poruszać. Proponuje przewertowanie tego arta :

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon

 

Co do mozliwości obserwowania DSów to cięzko bedzie nam doradzić coś z sensem na podstawie informacji " Niebo do obserwacji oceniam w porywach na 3 (w skali 5 stopniowej). " Podaj może nam jednak przeciętny zasięg jaki masz, w skali Magnitudo.

 

Jeszcze tak na boku:

 

Sprzęt ma być wygodny i przenośny. - to co podlinkowałeś bedzie wygodne, czy przenośne? nie do końca. Katastrofy nie bedzie, ale nie sadze aby ktoś z czystym sumieniem nazwał ten telep w pełni mobilnym, to juz kawałek złoma do targania jest i gabaryt też ma nie taki mały.

 

Szybki montaż. - to znaczy szybkie GOTO? Jesli tak to podawane dla podlinkowanego telepa 4 stopnie na sec. nie sa złym wynikiem, starczy w zupełności

 

Astrofoto - niekoniecznie. - astrofoto DSów tym teleskopem raczej odpada, Pomeczyć planety Łysego i Słoneczko (pamietaj o odpowiednich filtrach) jak najbardziej. Choć do planetek przydał by sie kawałek dobrego barlowa do wyciągnięcja ogniskowej chocby do tych 3 metrów.

 

(i tu mam pytanie, czy DS przez obiektyw są kolorowe?, bo gdzieś napotkałem informację, że tylko połączone zdjęcia dają obraz kolor). - przy tej aperturze i na słabym niebie nie bedzie kolorków w wizualu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem, na miejski balkon w podanej grupie cenowej nalepszy będzie dobrej klasy, krótki refraktor achromatyczny - np. Orion AstroView 120ST EQ :

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=09005

i do tego filtr typu minus-violet. Zasięgiem i mobilnością taki refraktor nie będzie ustępował wymienionemu 150mm SC, a jest to już jednak teleskop solidny i "profesjonalny" ... i z pewnością nacieszy oko dużym polem widzenia i punktowymi obrazami gwiazd. Oczywiście, nie jest to sprzęt do dużych powiększeń co nie znaczy, że Księżyca i planet nie da się nim z powodzeniem obserwować.

Na cloudynights.com znajdziesz szereg recenzji refraktora Orion AstroView 120ST:

http://www.cloudynights.com/category.php?c...d=16&pr=2x6

które pozwolą wyrobić Ci sobie zdanie o tym teleskopie.

p.s. w Polsce Oriona AstroView 120ST ma w ofercie firma Astrokrak

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko dlaczego chcesz kupic ten teleskop tak cholernie drogo? 3.7K pln? Poszukaj bracie troche po sklepach, bo ja po 2 minutach wertowania sieci dopadłem go prawie 400pln taniej. A to znacznie blizej twojej nieprzekraczalnej bariery 3K pln.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Nie mówie , ze w Delcie koniecznie, ale poszperaj. Sprawdź na forach opinie o sklepach i dopiero ruszaj z portfelem.

 

Co do samego wyboru, to jako teleskop do obserwacji wizualnych na twoim balkonie moze sie sprawdzić. Brak widocznosci na polarna nie jest dyskfalifikatorem, zawsze możesz ustawić teleskop metoda dryfu. Tu w ogóle problem do pewnego stopnia nie istnieje. Bo to teleskop na montazu azymutalnym. Musisz tylko w trakcie alginu dobrac takie gwiazdy jakie masz w polu widzenia (mogą być niejakie problemy, nie pracowałem bezpośrednio z tym GOTO celestronowym i nie wiem czy maszynka ma listy gwiazd alginu na tyle obszerne aby zawsze coś w twoim polu widzenia (ograniczonym zadaszeniem) złapać - tu ci moze pomoże user takiego sprzętu.).

 

Generalnie sprawdź czy rozstaw nóg statywu nie jest większy niz szerokośc twojego balkonu, i czy zdołasz sie wokół tego tripoda sprawnie poruszać. Proponuje przewertowanie tego arta :

 

http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon

 

Co do mozliwości obserwowania DSów to cięzko bedzie nam doradzić coś z sensem na podstawie informacji " Niebo do obserwacji oceniam w porywach na 3 (w skali 5 stopniowej). " Podaj może nam jednak przeciętny zasięg jaki masz, w skali Magnitudo.

 

Jeszcze tak na boku:

 

Sprzęt ma być wygodny i przenośny. - to co podlinkowałeś bedzie wygodne, czy przenośne? nie do końca. Katastrofy nie bedzie, ale nie sadze aby ktoś z czystym sumieniem nazwał ten telep w pełni mobilnym, to juz kawałek złoma do targania jest i gabaryt też ma nie taki mały.

 

Szybki montaż. - to znaczy szybkie GOTO? Jesli tak to podawane dla podlinkowanego telepa 4 stopnie na sec. nie sa złym wynikiem, starczy w zupełności

 

Astrofoto - niekoniecznie. - astrofoto DSów tym teleskopem raczej odpada, Pomeczyć planety Łysego i Słoneczko (pamietaj o odpowiednich filtrach) jak najbardziej. Choć do planetek przydał by sie kawałek dobrego barlowa do wyciągnięcja ogniskowej chocby do tych 3 metrów.

 

(i tu mam pytanie, czy DS przez obiektyw są kolorowe?, bo gdzieś napotkałem informację, że tylko połączone zdjęcia dają obraz kolor). - przy tej aperturze i na słabym niebie nie bedzie kolorków w wizualu.

 

Pozdrawiam.

 

 

Witam

na początku dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Dopiero teraz widzę jak byłem nieprecyzyjny :D no cóż, mam nadzieję, że z biegiem czasu się wyrobie.

 

Ale do rzeczy. Nie zwracałem uwagi na cenę teleskopu, bo wiedziałem, że można dostać taniej - chodziło mi o model i wziąłem go z pierwszej strony jaką znalazłem.

 

Sprawdziłem dokładnie wymiar balkonu - 1m.

 

Z niebem to już pojechałem na maxa. Niestety teraz są chmury i nie powiem nic poza tym, że jak jest dobra pogoda to gołym okiem widać dokładnie gwiazdozbiory i mniejsze (dalsze) gwiazdy.

 

Co do przenośności i łatwości montażu, to miałem na myśli, że jeśli już wybiorę się z nim w plener, to chciałbym zmieścić go w bagażniku Astry 2. No i oczywiście abym nie musiał rozkładać go pół nocy.

 

Brak kolorów w DS'ach mnie załamał :huh: Czy w ogóle w tej cenie jest szansa na kolory w DS?

 

Mam też jeszcze jedno pytanie. Czy w ogóle warto inwestować w "półautomatyczny" teleskop, który za naciśnięciem guzika znajdzie obiekt, czy lepiej kupić w tej samej cenie lepszy w pełni manualny teleskop?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Jestem posiadaczem w/w teleskopu od kilku miesięcy i jeszcze go sobie chwalę (być może dlatego, że na teleskop czekałem 20lat!!!). Obrazy z tej niewielkiej średnicy lustra są dla mnie więcej niż wystarczające a wręcz fascynujące (DS-y, Księzyc, planety), GOTO podczas krótkich wypadów i lepszego poznania niuansów nieba b.pomocne, mobilność? No cóż! Jak wcześniej wspomniał Hans tragedii nie ma. W jedną rękę statyw, OTA na plecy w dużej torbie z styropianem, plecak z akcesoriami na drugie ramię, krzesełko w wolną rękę i do samochodu jakoś da się dojść aby wyruszyć za miasto. Balkon skierowany mam na zachód, gdy jeszcze był czas na Saturna i Marsa, z powodzeniem mieściłem się na nim. Największą bolączką tego zestawu, jak dla mnie, jest PRĄD. Rozwiązanie z akumulatorkami to totalny niewypał!!! W terenie z samochodem posiłkuję się gniazdem zapalniczki i długim przewodem, w domu starym akumulatorem samochodowym. Aż boję się pomyśleć o miejscówce do której nie można dojechać autem!!! (pozostaje trzecia ręka na akku z domu, zakup POWER TANKA albo żelówki).

Reasumując.

Gdybym dziś miał dokonać wyboru, wybrałbym tego NEXSTAR-a 6 SE.

 

Jeśli masz jakieś pytania to wiesz jak mnie znaleźć.

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem, na miejski balkon w podanej grupie cenowej nalepszy będzie dobrej klasy, krótki refraktor achromatyczny - np. Orion AstroView 120ST EQ :

http://www.telescope.com/control/product/~...roduct_id=09005

i do tego filtr typu minus-violet. Zasięgiem i mobilnością taki refraktor nie będzie ustępował wymienionemu 150mm SC, a jest to już jednak teleskop solidny i "profesjonalny" ... i z pewnością nacieszy oko dużym polem widzenia i punktowymi obrazami gwiazd. Oczywiście, nie jest to sprzęt do dużych powiększeń co nie znaczy, że Księżyca i planet nie da się nim z powodzeniem obserwować.

Na cloudynights.com znajdziesz szereg recenzji refraktora Orion AstroView 120ST:

http://www.cloudynights.com/category.php?c...d=16&pr=2x6

które pozwolą wyrobić Ci sobie zdanie o tym teleskopie.

p.s. w Polsce Oriona AstroView 120ST ma w ofercie firma Astrokrak

 

 

Witam,

dziękuję za podpowiedź. Nadal nie wiem, czy szukać katadioptryka czy refraktora. Z przeczytanych postów wynika, że chyba lepiej jest zainwestować w refraktor, ale nadal się w tym wszystkim gubię :-(. Zwarta konstrukcja katadioptryka mnie bardziej przekonuje do wygody na balkonie, ale w końcu liczą się efekty tego co widać przez okular. Ahh te dylematy. Proszę jeszcze o podpowiedź, czy w kwocie do 3000 lepiej jest zainwestować w katadioptryk czy refraktor i w jaki model. Tak jak wcześniej pisałem, napędy muszę być, co do GOTO nie upieram się.

Np, takie coś: C6-RGT 150/1200 Advanced GT Refraktor Celestron lub ten podany wcześniej Orion.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez herman78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Sprawdź w przypadku C6-R, czy aby na pewno zmieści Ci się na balkon. Zrób jakiś model z kartonu, albo weź choćby kij. Obawiam się, że 1200 ogniskowej w refraktorze to będzie za dużo do komfortowych obserwacji na balkonie o głębokości 1m.

 

Pozdr,

:Beer:

 

P.S. Ja mam o wiele krótszego Maka na tym samym montażu i słabo u mnie z możliwością poruszania się wokół telepa i przyjęcia wygodnej pozycji do obserwacji. Moim zdaniem na balkon to tylko katadioptryk (ew. Newton gdzieś do 800-850mm ogniskowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Moim zdaniem na balkon to tylko katadioptryk (ew. Newton gdzieś do 800-850mm ogniskowej).

 

Oj, ja bym jednak nie zalecał takiego rozwiązania. Newton to maszynka z wyciągiem z boku tubusu. Jak na dobsonie to masz taką akcje: patrzysz w prawo i okular za barierką, patrzysz w lewo i okular 10cm od sciany, nawet głowy nie idzie wcisnąc, nie wspominając juz o wygodzie. Wersja z paralaktykiem to dla odmiany ponownie problem z rozmiarami tripoda paralaktyka. Tak czy siak. Po informacji:

 

"Sprawdziłem dokładnie wymiar balkonu - 1m." zalecam powazne przemyslenie najpierw gabarytowe, a dopiero potem rozglądanie się jaki układ optyczny podoła ograniczeniom twojego balkonu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalecam powazne przemyslenie najpierw gabarytowe, a dopiero potem rozglądanie się jaki układ optyczny podoła ograniczeniom twojego balkonu.

 

Zgadzam się z tym całkowicie. Ale odnośnie newtonów na balkonie - walka z C6-N na CG-4 na balkonie o głębokości 120cm nie była wcale bardzie upierdliwa niż Makiem na tym samym montażu, a wygodniejsza niż tym samym Makiem na CG-5. Nie dyskwalifikowałbym Newtona na paralaktyku jako sprzęt balkonowy.

 

Pozdr,

:Beer:

 

P.S. Powtarzam za Hansem - przede wszystkim sprawdź najpierw gabaryty, zrób modele sprzętu, który Cię interesuje. Balkon jest najważniejszym czynnikiem, który Cię ogranicza - poza budżetem naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ herman78

 

będąc na Twoim miejscu też wybrałbym tego SC Nextara. Dodatkowo na balkonie proponuje używać zamiast trójnogu - filar/słup. W moim przypadku takie rozwiązanie znacznie oszczędza miejsce wokół teleskopu (da się w miarę swobodnie przechodzić na balkonie o głębokości 110 cm)

 

moje "praktyczne za":

 

- SC jest bardzo krótkie (tubus), a za razem f/10 - na Księżyc, Słońce i planety dłuższa ogniskowa sie przydaje ;)

- mocowanie tuby do głowicy jest jak widzę za pomocą siodełka typu Vixen - można łatwo zbalansować to, co wisi przykręcone do tuby

- montaż azymutalny na balkon - IMO to dobry pomysł

- jest tracking elektryczny, jest dobrze

 

czy system GOTO Nextara jest dobry? nie wiem. Tylko raz bawiłem się tym teleskopem w Delcie na Siennej, przy okazji innych zakupów.

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ herman78

 

będąc na Twoim miejscu też wybrałbym tego SC Nextara. Dodatkowo na balkonie proponuje używać zamiast trójnogu - filar/słup. W moim przypadku takie rozwiązanie znacznie oszczędza miejsce wokół teleskopu (da się w miarę swobodnie przechodzić na balkonie o głębokości 110 cm)

 

moje "praktyczne za":

 

- SC jest bardzo krótkie (tubus), a za razem f/10 - na Księżyc, Słońce i planety dłuższa ogniskowa sie przydaje ;)

- mocowanie tuby do głowicy jest jak widzę za pomocą siodełka typu Vixen - można łatwo zbalansować to, co wisi przykręcone do tuby

- montaż azymutalny na balkon - IMO to dobry pomysł

- jest tracking elektryczny, jest dobrze

 

czy system GOTO Nextara jest dobry? nie wiem. Tylko raz bawiłem się tym teleskopem w Delcie na Siennej, przy okazji innych zakupów.

 

pozdr

Raf

 

 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc. Są to bardzo cenne rady dla mnie. Szukam dokładnych wymiarów teleskopów, ale nie zawsze są one podane. Oczywiście 'swoboda' obserwacji na balkonie to podstawa i tym będę się głównie kierował. Natomiast pozostaje nadal bez odpowiedzi moje pytanie, czy katadioptryk, czy refraktor. W cenie 3 tys. są dostępna oba rodzaje, ale nie wiem tak na prawdę, który będzie dawał lepszą jakość obserwowanych obiektów. Reflektory odrzuciłem na wstępie ze względu na rozmiary i trudności związane z prowadzeniem obserwacji spowodowane wyjściem okularu z boku.

Wiem, że moje wymagania to ....tylko w Erze...

 

Pozdrawiam i ponawiam pytanie na jakim typie teleskopu sie skupić. Czy znajdę gdzieś wady i zalety katadioptryków vs refraktorów?

Edytowane przez herman78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pelni zgadzam sie z Alfem. Osobiscie uzywam (uzywalem) ETX 125 z dużym powodzeniem. Same plusy takiego rozwiązania za wyjątkiem długiego czasu chłodzenia tuby, ale w przypadku obserwów balkonowych to raczej nie robi to wiekszego halo.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pozdrawiam i ponawiam pytanie na jakim typie teleskopu sie skupić. Czy znajdę gdzieś wady i zalety kardioptryków vs refraktorów?

Czas chłodzenia katadioptryków jest o wiele dłuzszy niz refraktorów (sam sie przesiadłem z ETX 125 na Equinoxa 80 wlasnie z tego powodu - jak widze tylko na zewnątrz lepsze warunki do obserwów - momet i telep na balkonie gotowy, ostanio lookam prawie codziennie jak tylko pogoda dopisze. W przypaku ETX-a musialem brac poprawke na czas chlodzenia i jak widzialem na horyzoncie chmurki z reguły rezygnowalem z rozstawiania telepa) . W refraktorach ED i Apo mozna uzyskać większą swiatłosiłe (wiekszą uniwersalność sprzetu)

Ogólnie co kto lubi :-)

Pozdr. Artur

P.S. Jak Ci nie przeszkadza dłuższ adaptacja sprzetu do warunków to bierz tego Nextara.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należałoby raczej porównać czas chłodzenia ED120 do Mak127, a nie ED80.

Pozdr,

:Beer:

 

Tak, ale kolega nie ma kasy na ED 120 , a i tak czas chłodzenia wypadnie lepiej na konto refraktora.

Mój rekord z ETX padł oczywiscie w zimie - ponad 2 godziny czekania.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak czas chłodzenia wypadnie lepiej na konto refraktora.

Być może masz rację co do ED120.

Mi chodziło głównie o ty by uniknąć nadmiernych generalizacji.

ED 80 napewno będzie gotowe do akcji szybciej niż 8" SCT,

tylko czy aby obrazy w 8" SCT nie będą mimo wszystko lepsze???

To jest pytanie do osób, które porównywały oba telepy (czyli nie do mnie).

Pozdr,

:Beer:

 

Edit: P.S. Częściową odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tej recenzji:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=734

i tu:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=939

Tyle że tu mowa o o innych ED.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak kolorów w DS'ach mnie załamał :huh: Czy w ogóle w tej cenie jest szansa na kolory w DS?

 

Niepotrzebnie sugerowałeś się astro-fotografią. Na fotkach DSy są kolorowe, bo to ciężka praca, rejestrowanie materiału czasem godzinami, komputerowa obróbka i "wyciąganie" kolorów. Ale o tym już było tysiąc razy na forum.

Kolor możesz zobaczyć w dobrych warunkach na najjaśniejszych DSach. Przykładem (chyba jedynym :) ) jest M42 w Orionie, która wygląda zielonkawo. Pozostałe DSy będą większymi lub mniejszymi szarymi mgiełkami o różnych kształtach.

Dla rozjaśnienia sprawy przejrzyj --SZKICE--. Nie zapomnij kliknąć na "INVERSE", tło stanie się czarne.

 

pazdrawjaju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację co do ED120.

Mi chodziło głównie o ty by uniknąć nadmiernych generalizacji.

ED 80 napewno będzie gotowe do akcji szybciej niż 8" SCT,

tylko czy aby obrazy w 8" SCT nie będą mimo wszystko lepsze???

To jest pytanie do osób, które porównywały oba telepy (czyli nie do mnie).

Pozdr,

:Beer:

 

Edit: P.S. Częściową odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tej recenzji:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=734

i tu:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=939

Tyle że tu mowa o o innych ED.

 

Porownuje teraz obrazy dawane przez ETX 125 i Eqiunox 80 na Jowiszu x150. Różnica apertur duża.

Wygląda to tak :

Przy średnim seeingu obrazy dawane przez oba sprzeta bardzo podobne z tym że w ETX daje obraz troszke jasniejszy.

Przy dobrym seeningu ETX pokazuje troszke ostrzejszy obraz chociaż Equinox daje bardziej kontrastowego Jupiterka.

 

Porównałbym to tak:

Jak ETX daje obraz 10/10 to Equinox 8-9/10.

Obserwy prowadze na bierząco, czyli na zewnątrz jest jescze jasno, ale zauważyem, że czym ciemniej tym obrazy dawane prze obydwa sprzęta są coraz bardzo do siebie podobne, oczywiscie za wyjątkiem jasności.

Pozdr. Artur

P.S. Przy obecnej tempertaurze 28 stopni efekt adaptacji optyki w obydwóch telepach pomijalny.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie Jowisz to nie jest dobry obiekt do takich testów.

Jest tak nisko, że to wyłącznie seeing IMHO określa co uda się zobaczyć.

 

Zgadza się ale to co robiłem to nie był test, tylko " co akurat w danym czasie delikwent może zobaczyć patrząc na Jowisza przez tego typu sprzeta". Nie ma co porównywać tych sprzetów. Inna fabryka (choc pewnie Chiny), inna budowa, inne wykonanie inna mechanika, inna skala zastosowań. Nie ma co apertura robi swoje, delikatny plus dla ETX-a, przy czym Edek daje bardziej kontarstowe obrazy. Jednak moj Edek jest częsciej eksploatowany.

Na dniach dam obszerny opis swojego Equinoxa posadzonego na Porcie Vixena.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.