Skocz do zawartości

Dwóch kandydatów do zakupienia.


Skyler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem początkującym miłośnikiem astronomii. Mam dobre warunki obserwacyjne. Przeczytałem parę książek i mam dość dużą wiedzę nt astronomii. Posiadam już pierwszy teleskop mianowicie Sky-Watcher SK767AZ1. Po zakupieniu tego teleskopu rozczarowałem i lekko zniechęciłem się do obserwacji nieba ponieważ teleskop jest bardzo słaby. Doszedłem do wniosku, że już czas na drugi teleskop. Poszperałem sklepy internetowe z instrumentami do obserwacji i najbardziej odpowiadają mi te dwa teleskopy.

 

Quasar N-203 203/900 newton EQ5

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath.../900_newton_EQ5

 

Spinor Optics N-150/1000 EQ3-2

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ...-150/1000_EQ3-2

 

Proszę o postawienie się w mojej sytaucji i doradzenie który teleskop jest warty wydania pieniędzy oraz co uda mi się przez niego zobaczyć. Nie chcę się znów rozczarować.

 

Pozdrawiam!

Skyler

Edytowane przez Skyler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz nam więcej co chcesz głównie obserwować ? czy obserwujesz z ogródka czy z balkonu ?

Logicznie myśląc oczywiście ten pierwszy jest lepszy -20 cm lustra to już jest coś jednak zastanawia mnie dziwne zróżnicowanie cen bo z reguły jak ktoś chce kupić teleskop to ma budżet np do 2000 i kieruje się właśnie w tym przedziale a ty podajesz jeden za 1000 a drugi za 2500 a zatem jaki masz budżet? .

Żadnym z tych sprzętów się na pewno nie rozczarujesz ale mogę się mylić ( w końcu nie znam twoich oczekiwań wobec sprzętu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba wynalazki.

Pierwszy sądząc po długości tuby i podanej ogniskowej to konstrukcja w Barlowem w wyciągu. Odradzam.

Drugi bardziej normalny tylko ma trochę za słaby montaż.

Oba firmy NoName czyli widmo.

Trudno powiedzieć coś o jakości. Może być różnie. W pierwszym sprzedawca podaje, że lustro ma dokładność 1/10 lambda.

Jakoś nie chce mi się wierzyć. Zresztą sam chyba nie wierzy , bo asekuruje się zdaniem "deklarowana przez producenta"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głownie intersują mnie obiekty mgławicowe i planety. Wiem że zróznicowanie cen jest dość wysokie. Obserwuję niebo z ogromnego pola u mojej babci lecz i także z dachu mojego bloku gdzie widać niebo bardzo dobrze. Mój budżet jest na razie znikomy ale zamierzam go rozwijać do minimum 3000 zł. Dziękuję Ci za odpowiedź!

 

 

P.S

Podajcię przykłady dobrych teleskopów do 3000 zł.

Edytowane przez Skyler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam za błąd! nie zauważyłem długości tego 1 tubusu rzeczywiście ma on wbudowanego barlowa. W tej cenie radziłbym ci brać synte 12 " w delcie. Jest tam teraz promocja i kosztuje tylko 2k.

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...ob-12,d984.html

Jeśli chcesz coś bardziej mobilnego to synta 8" na EQ 5 powinna być dobra.

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...01eq5,d708.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje wprowadzić jakąś ankietę dla początkujących, ten "problem z teleskopem na start" przecież pojawia sie co tydzień. Mi sie już osobiscie znudziło odpowiadać na te same pytania co kilka dni każdemu nowicjuszowi.

 

Pozdr. Artur

 

Bez urazy nowoprzybylcy :-)

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś zainteresowany DSami to bierz tę 12kę (pod warunkiem, że nie masz zamiaru zerkać z blokowego balkonu, bo taki teleskop ma rozmiary sporego boilera. No i oczywiście jeśli masz na to siły (zgodnie z tym co mówi exec poniżej))

Zdaje się, że masz budżet w okolicach 2.5-3k (z tego co zrozumiałem), to dokupisz sobie akurat jeszcze 1-2 okulary i filtr/y.

 

Ps. Florian ma rację. Możnaby zrobić taką tabelę koszty/przeznaczenie/teleskop :) i the best of ;)

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew temu co pisza przedmowcy - pierwszy teleskop nie ma wbudowanego barlowa w wyciag.

Jesli mieszkasz w bloku to nie kupuj tez 12stki. Chyba ze masz duzy samochod, jestes wielki i silny np: masz kilkuletni staz na silowni lub kilkuletni staz w noszeniu workow z cementem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta nie zdziera - po prostu militaria nie zmieniły jeszcze cen nowych sky-watcherów więc jakby tylko zamówił dostał by pewno maila że towaru niema za 1600 zł tylko za 2200. No chyba że sprzedają resztki z magazynu. Ja tam bym zamawiał w delcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i mają. ale to nie przeszkadza by podnieśli teraz cenę do ceny rynkowej. bazarek pl również oferuje ta synte za 1600zł gdzie np inne modele cenowo zgadzają sie z tymi w delcie. myślę ze wychodzą z prostej zasady popytu i podaży na towar zagraniczny. i ja ta metodę popieram a mianowicie im towar droższy u konkurencji to ja bedle sprzedawał go taniej i nabędę więcej klientów na towar A niz konkurencja bo ja będę oferował korzystniejsze ceny będę sprzedawał taniej ale masowo.:) czysty zysk:) ale to tylko moje przypuszczenia bo nie pracuje w tych sklepach i nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi jaką strategie stosują te firmy:) słowo ekonomisty;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Pierwszy sądząc po długości tuby i podanej ogniskowej to konstrukcja w Barlowem w wyciągu. Odradzam. [...]
Bardzo przepraszam za błąd! nie zauważyłem długości tego 1 tubusu rzeczywiście ma on wbudowanego barlowa. [...]

No i po co koledzy robicie nowemu wodę z mózgu?

Idźcie do najbliższego astro-sklepu i włóżcie patyk do wyciągu - Quasar N-203 203/900 nie ma wbudowanego na stałe żadnego Barlowa. Owszem. ma Barlowa na wyposażeniu, tak jak i okulary :)

Trochę trudno ustalić na pewno, co ten teleskop ma a czego nie, ale nie zdziwiłbym się gdyby deklarowana dokładność 1/10λ była faktem. Podobnie jak zwierciadło paraboliczne. Quasar to taka marka OEM-owa producenta Meade/Bresser czyli MaxiVision, albo Kunming Grand Formosa Regent Taipei & Spectinomycin (Maxvision), część koncernu JOC Optoelectronics Group, sam diabeł nie dojdzie, zostawmy to na razie bo można zwątpić.

Ale chłopaki są zdolne, i szybko się uczą :) Moim zdaniem to nie byłby zły wybór.

Ale to nie znaczy że i Synta się nie sprawdzi. Twoja forsa, twój wybór.

 

PS. Ale się dzisiaj rozpisałem!

 

[Edit] Sorki, nie zauważyłem, ale exec już napisał to co trzeba.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobsona nie mam miejsca ponieważ mieszkam w bloku a poza tym w przyszłości chciałbym zająć się astrofotografią... ^_^

 

Aha, no to ten teleskop umożliwi Ci obserwację wielu pięknych obiektów w miarę dobrym powiększeniu...ale ten montaż nie będzie wygodniejszy i mniejszy od dobsona!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu stoisz murem za Dobsonem? ;)

 

Dlatego, że podobnie jak Ty, ja również w zeszłym roku napalałem się na sprzęt na dobrym montażu paralaktycznym za kilka tysięcy złotych. Ja również miałem ogromną ochotę w późniejszym czasie zająć się astrofoto...Jednak po przeczytaniu wielu , naprawdę wielu wątków na różnych forach, okazało się nagle, że ja tak naprawdę potrzebowałem czegoś zupełnie innego. Pomyślałem ,że najrozsądniej będzie jak zakupie sobie dobry teleskop na dobsonie i zestaw okularów z klasy średniej-wyższej. To był strzał w dziesiątkę! Nie stoję murem za dobsonem, ale już wiem że montaże paralaktyczne są o wiele bardzoej nieporęczne od dobsonów, wymagają wiecej czasu na rozlokowanie się. Astrofotografia też jest super ale na to potrzeba już kilkunastu tys zl, i na to zawsze będzie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.