Skocz do zawartości

Dwóch kandydatów do zakupienia.


Skyler

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mysle ze do foto to fajny bylby maly refraktorek APO wysokiej klasy.Ale nie foce wiec to tylko taka mala dygresja(ok lubie refraktory) EQ tez jest ciezkie. Ja mam EQ3-2 i wazy swoje, EQ5 bedzie jeszcze ciezsze. Dobson jest najtanszy w wykonaniu a co za tym idzie, jak kupujesz zestaw za ta sama cene masz wiekszy teleskop- to jedno. A drugie to to, ze duzy newton jest bardzo wymagajacy co do montazu, wiec EQ musi byc naprawde stabilne i ciezkie by go porzadnie utrzymac:-)

Dlatego duzo uzytkownikow Newtonow wybiera wlasnie Dobsony, co nie oznacza ze jest on najwygodniejszy:-)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skyler,tak mam Dobsona, ale o jakich osiągnięciach mówisz...? Ja nie jestem odkrywcą nowych obiektów na niebie :huh: Choć bardzo bym chciał...Jak tylko pogoda pozwala to wystawiam telepa i oglądam...ja chyba nie szukam osiągnięć, oglądam sobie obiekty, które dostępne są dla mnie w danym czasie i to tyle a syntą 8 naprawdę dużo można zobaczyć. Wiem jedno. syntą na pewno się nie rozczarujesz.

 

tylko z tym Twoim blokiem może być problem, bo nie wiem które piętro, a taką syntę trzeba będzie przecież wynosić,

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to co przez niego zobaczyłeś i w jakiej jakości.

:blink: patrzysz przez teleskop nie przez dobsona.

Dobson umożliwia postawienie większego zwierciadła przy jednoczesnej rozsądnej cenie.

Zgadzam się z robsonem999 co do proporcji ceny do jakości (choćby z tego powodu, że tak na prawdę jeszcze nie wiesz czy Cię to interesuje czy nie. A rzeczywistość jest brutalna)

Kupisz paralaktyka z małym lustrem i co z tego? w wizualu i tak przegrasz z tym co zobaczy ktoś z 2-3x większym lustrem na dobsonie.

"Paralityk" może wygląda wypaśnie - ma pełno podziałęk, śrubek, ciężarków i zawiasów... Dobson przy tym wygląda prymitywnie. Ale zastanów się dobrze - na czym Ci tak na prawdę zależy. Bo jeśli celujesz w astrophoto to zacznij zbierać duuużo pieniążków :)

Powodzenia!

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zaczniesz sobie oglądać obiekty Messiera...a wiele można zobaczyć przez ten teleskop ja niestety dopiero zaliczam te obiekty (też jestem początkujący) mam syntę od września, ale sporo ich już upolowałem...nie wiem o jaką jakość Ci chodzi, niektóre obiekty jak nie większość, to będą tylko jasne plamki, które zobaczysz w okularze.

 

To wszystko jednak da Ci (tak myślę ogromną), frajdę z oglądania obiektów głębokiego nieba!

Powiem, że tym teleskopem przy dobrej widoczności i bardzo ciemnym niebie ujrzysz ramiona galaktyki M31 najdalszego obiektu w przestrzeni, który można zobaczyć gołym okiem!

Wystarczy??

 

Zobaczysz strukturę mgławicy M42 w orionie...z pięknymi gwiazdkami w jej centralnej części, wystarczy??

 

Zobaczysz w niesamowitej jakości, przepiękną gromadę kulistą gwiazd w Herkulesie(M13), wystarczy??

 

zobaczysz piękną mgławicę Veil!

 

Zobaczysz piękną mgławicę planetarną M27 (w bardzo dobrej jakości), prawie jak na amatorskim zdjęciu astro...Wystarczy?

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No tak ja niestety jestem poza takim zasiegiem :unsure:

Ale na strukture M42 w pewnym stopniu moge sobie pozwolic :D

Paralaktyk ma przewage w postaci mikroruchow. Mozna precyzyjniej sledzic planetki.

Dobson tez swoje wazy, podnosilem raz, ale to kwestia synty 12 byla. Badz co badz, zaden montaz pod takie cos lekki byc nie moze :D

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robsonie wziąłeś pod uwagę że Skyler chce się w przyszłości zająć astrofotografią ? montaż dobsona uniemożliwi mu to ponieważ bardzo wątpią żeby początkujący poradził sobie z fotografowaniem i śledzeniem obiektów przez dobsona . Paralityk zawsze będzie lepszy pod względem robienia zdjęć bo umożliwia ci on poprzez mikroruchy wygodne śledzenie obiektów. Jeśli naprawdę zależy ci na astrofotografii to bierz tą synte 8" na EQ5. W tej cenie możesz dostać synte 12 " na dobsonie jednak to już jest duży kolos i nie wiem czy łatwo na balkonie coś nią zobaczysz bo a to nie wygodnie śledzić a to rama przeszkadza itd... A duży masz ten balkon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robsonie wziąłeś pod uwagę że Skyler chce się w przyszłości zająć astrofotografią ? montaż dobsona uniemożliwi mu to ponieważ bardzo wątpią żeby początkujący poradził sobie z fotografowaniem i śledzeniem obiektów przez dobsona . Paralityk zawsze będzie lepszy pod względem robienia zdjęć bo umożliwia ci on poprzez mikroruchy wygodne śledzenie obiektów. Jeśli naprawdę zależy ci na astrofotografii to bierz tą synte 8" na EQ5. W tej cenie możesz dostać synte 12 " na dobsonie jednak to już jest duży kolos i nie wiem czy łatwo na balkonie coś nią zobaczysz bo a to nie wygodnie śledzić a to rama przeszkadza itd... A duży masz ten balkon?

 

Tak, wziąłem to pod uwagę i dlatego proponuję teleskop na Dobsonie, celem zaznajomienia się z astronomią amatorską (w tym wypadku obserwacjami), potem ewentualna inwestycja w astrofoto! synta 8" na EQ5...? Wow, to będzie dopiero piecyk w małym pokoiku w bloku...niekoniecznie do astrofoto...

Pozdrawiam

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadzę obserwacji z balkonu lecz z dużego pola lub z dachu mojego bloku. Jeżeli wezmę dobsona uniemozliwie sobie astrofoto jednak z drugiej strony trzeba wydać dużo pięniędzy na to. Za te pieniądze mógłbym dokupić akcesoria do dobsona i wiele się nauczyć. Jednak gdybym kupił paralityka mógłbym robić zdjęcia, precyzyjniej śledzić planety. Jestem początkującym amatorem który widział przez teleskop jedynie księżyc i gwiazdozbóór lutni. Spróbuję za parę lat zaiwestować w fotki ponieważ teraz muszę się dużo nauczyć. Dzięki robson za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania, i dzięki wszystkim którzy wypowiedzieli się w tym wątku. Podjąłem już decyzję, zakupuję teleskop na dobsonie. Mieszkam na parterze i zrobię jakieś miejsce na tego kolosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ?

 

Pozdr. Artur

taki żarcik ;) paralaktyczny - paralityczny ;)

 

Skyler, jeśli mieszkasz na parterze a masz pole niedaleko i jeśli zaopatrzysz się w 8-12" newtona to polecam Ci astro-taczki :)http://astro-forum.org/Forum/LB-10-portabl...son-t24475.html

Tani sposób na względnie wygodny transport polowy.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadzę obserwacji z balkonu lecz z dużego pola lub z dachu mojego bloku. Jeżeli wezmę dobsona uniemozliwie sobie astrofoto jednak z drugiej strony trzeba wydać dużo pięniędzy na to. Za te pieniądze mógłbym dokupić akcesoria do dobsona i wiele się nauczyć. Jednak gdybym kupił paralityka mógłbym robić zdjęcia, precyzyjniej śledzić planety. Jestem początkującym amatorem który widział przez teleskop jedynie księżyc i gwiazdozbóór lutni. Spróbuję za parę lat zaiwestować w fotki ponieważ teraz muszę się dużo nauczyć. Dzięki robson za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania, i dzięki wszystkim którzy wypowiedzieli się w tym wątku. Podjąłem już decyzję, zakupuję teleskop na dobsonie. Mieszkam na parterze i zrobię jakieś miejsce na tego kolosa.

 

Skyler, ja tylko probowałem troszeczkę nakierować w sprawie astronomii...przybliżyć pewne zagadnienia odnośnie spraw związanych z obserwacjami. Nie chciałbym w żaden sposób wpływać na Twoje decyzje...

Dobson poprostu się sprawdził, ja wiem, że teleskop na montażu paralaktycznym wygląda tak...hmmm..profesjonalniej, to naprawdę ne ma znaczenia. Przed zakupem, poczytaj jescze na ten temat na celestii.

Pozdrawiam

 

p.s. nie napisałem o planetach, teleskop na Dobsonie , czyli newton nie jest dedykowany planetom...ale nie przejmuj się tym, ponieważ Księżyc jak i planetki wyglądają w takim teleskopie przepięknie, naprawdę nie ustępuje refraktorom. Spokojnie można obserwować planety (bez prowadzenia!). Jowisz z pasami chmur w atmosferze, Saturn z przerwą Cassiniego oraz Mars z czapami lodowymi na biegunach...super!!!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro wybrałeś dobsona do początkujących obserwacji to jaka będzie tuba? :) w delcie jest promocja na 12" tylko 2k w tej samej cenie jest 10" bez promocji więc proponuję ci tego kolosa 12" 30 cm lustra to już spory kawał szkła spiszę się dobrze i w obserwacji DSów i planet :). Zapewniam cię że takim teleskopem się nie zrazisz ale co się dziwić że się zraziłeś tym twoim malutkim newtonem bo jest to najgorszy możliwy newton jeśli chodzi o parametry i montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro wybrałeś dobsona do początkujących obserwacji to jaka będzie tuba? :) w delcie jest promocja na 12" tylko 2k w tej samej cenie jest 10" bez promocji więc proponuję ci tego kolosa 12" 30 cm lustra to już spory kawał szkła spiszę się dobrze i w obserwacji DSów i planet :). Zapewniam cię że takim teleskopem się nie zrazisz ale co się dziwić że się zraziłeś tym twoim malutkim newtonem bo jest to najgorszy możliwy newton jeśli chodzi o parametry i montaż.

 

Na prawdę radzę nie zapominać o tym:

Jesli mieszkasz w bloku to nie kupuj tez 12stki. Chyba ze masz duzy samochod, jestes wielki i silny np: masz kilkuletni staz na silowni lub kilkuletni staz w noszeniu workow z cementem.

Nie mówię, że 12" nie ma możliwosci trzymania w bloku, ale trzeba mierzyć siły na zamiary.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak wspomniał Skyler wcześniej ma cały kawał pola do wykorzystania a to już coś :) . Fakt trudno będzie takiego kolosa trzymać w domu ale ... lepiej niech skyler powie czy ma miejsce i siłę na kolosa czy woli coś o mniejszych rozmiarach.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domku, nie mam ani jednego stopnia do wyjscia na ogrod, ale od kiedy mam synte 12'' to czesto nie chce mi sie tej betoniary wytaszczyc na dwor zeby np. tylko zerknac sobie na wenus. Tak samo nie chce mi sie wystawiac sprzetu jak nie mam pewnosci ze np za chwile pogoda sie nie zepsuje i bedzie trzeba go chowac z powrotem.

 

Wyniesienie takiego sprzetu to cala operacja. Trzeba odkrecic raczki, wyjac tube i postawic obok. Potem trzeba wziac tego wielkiego dobsona i jakos go zaniesc na miejsce (po schodach w bloku to by dopiero byla zabawa). Potem biore tube (bardzo niewygodnie sie ja nosi przez jej duza srednice - na dalsza odleglosc to by byla mordega. I trzeba po ciemku wcelowac w dobsona (w mrozie nie takie latwe) a potem wszystko skrecic. Po pierwsze ze to zajmuje troche czasu, a po drugie - te czynnosci sa nieco upierdliwe. Jak ktos mysli, ze to co pisze to malo istotne szczegoly, to napewno zweryfikuje swoja wizje po kilku obserwacjach.

 

Dla porownania - synte 8'' po prostu podnosilem w calosci i wynosilem na ogrod. Latwiej sie przenosilo osemke w calosci niz jedna czesc dwunastki. Poza tym nie wiem czy dla poczatkujacego roznica w obrazach bedzie zauwazalna na tyle, zeby warto bylo od razu brac dwunastke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ja tam mam windę :Loveit:

Winda nie winda, execowi chodzi o to żeby każdy (a w szczególności ktoś nowy) kto planuje zakup takiego boilera, zdawał sobie sprawę z trudności jakie to za sobą niesie.

Ja mam 10" i już to mnie zmusiło do zmontowania astrotaczek, bo w pojedynkę nie mogłem się ze wszystkim wykaraskać poza dom. (Mógłbym wynosic wszystko w kawałkach, ale obawiam się, że w tym czasie ktoś mógłby się "zaopiekować" pozostawionymi przeze mnie bez opieki fantami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.