Skocz do zawartości

SUDETY


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ale dzisiaj jest niesamowita przejrzystość powietrza. Z Pogórza Wałbrzyskiego był widoczny szyb "Jan Wyżykowski" kopalni KGHM położony między Polkowicami i Głogowem. Jakbym wiedziałem, że jest taki kryształ to bym na Śnieżkę pojechał.

 

 

DSC_4320.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdjęcia archiwalne z dnia 06.01.2014.

Na pierwszym zdjęciu otulone chmurami góry Złote widziane z Przemiłowa~50 km.

Drugie zdjęcie przedstawia widok z Kluczowej na otuloną chmurami Wielką Sowę na odległość 20 km.

Na trzecim zdjęciu otulony chmurami Masyw Śnieżnika widziany z Kluczowej~50 km.

Ostatnie zdjęcie to Jawornik Wielki z 12.01.2014.

post-24996-0-45491800-1463346530_thumb.jpg

post-24996-0-12946600-1463346547_thumb.jpg

post-24996-0-94122900-1463346556_thumb.jpg

post-24996-0-87839500-1463346568_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

GSA z Kalenicy rewelacyjna, a ja nie mam coś do niej szczęścia...

Dla odmiany - remanent z 29 marca (śnieg na Keprniku!):

Wysoki Jesionik z miejscowości Dobrzeń Wielki, koło Opola. Odległości do 92 km.

Trafiłem tam przypadkiem, uciekając z korka na obwodnicy Opola. W kadrze niestety mam mnóstwo kabli, ale co zrobić - tuż obok jest elektrownia Brzezie (ta z poprzedniego postu).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj udało mi się uchwycić Karkonosze ze Wschowy (obecnie w woj. Lubuskim).

Odległość 125 km

post-20975-0-42356600-1468757980_thumb.jpg

Dokładne współrzędne punktu obserwacyjnego: 51°47'18" 16°17'37" 102m n.p.m.

Powietrze całkiem czyste po deszczech i nawałnicach, ale latem popołudniu mocno "faluje" i ostrości brak. W dodatku widok był dokładnie pod Słońce, stąd kiepska jakość.

Edytowane przez Tomek_Wlkp
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się uchwycić Karkonosze ze Wschowy (obecnie w woj. Lubuskim).

Odległość 125 km

attachicon.gifWschowa.jpg

Dokładne współrzędne punktu obserwacyjnego: 51°47'18" 16°17'37" 102m n.p.m.

Powietrze całkiem czyste po deszczech i nawałnicach, ale latem popołudniu mocno "faluje" i ostrości brak. W dodatku widok był dokładnie pod Słońce, stąd kiepska jakość.

 

Dwa tygodnie temu też byłem na miejscówce obok (pomiędzy Golą a Konradowem). Udał mi się również złapać Karkonosze ale dużo słabiej.

Edytowane przez Tucznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Byłem dzisiaj na Śnieżniku. Zastanawiałem się czy nie zrobić złośliwie tego zdjęcia za małego, żeby była znowu dyskusja na parę lat czy to aby nie Szumawa ;) No ale zdjęcie jest jednak dość wyraźne na poznanie Žďárskich vrchów, nawet po lewej widać jeszcze trochę warstwy inwersyjnej za szczytami:

IMG_9950 - Kopia.JPG

 

A to jest moment na który czekałem 6 lat-nowy oficjalny życiowy rekord odległości: 188 km. Kl'ak:

IMG_9938 - Kopia.JPG

 

Wizytę zawdzięczam trochę koledze Tucznikowi, który zwrócił uwagę na element prognóz jakim jest temperatura punktu rosy. Dzisiaj było z 10 stopni różnicy w porównaniu do temperatury powietrza.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na Śnieżniku. Zastanawiałem się czy nie zrobić złośliwie tego zdjęcia za małego, żeby była znowu dyskusja na parę lat czy to aby nie Szumawa ;) No ale zdjęcie jest jednak dość wyraźne na poznanie Žďárskich vrchów, nawet po lewej widać jeszcze trochę warstwy inwersyjnej za szczytami:

attachicon.gifIMG_9950 - Kopia.JPG

 

A to jest moment na który czekałem 6 lat-nowy oficjalny życiowy rekord odległości: 188 km. Kl'ak:

attachicon.gifIMG_9938 - Kopia.JPG

 

Wizytę zawdzięczam trochę koledze Tucznikowi, który zwrócił uwagę na element prognóz jakim jest temperatura punktu rosy. Dzisiaj było z 10 stopni różnicy w porównaniu do temperatury powietrza.

 

Rzeczywiście warunki dzisiaj świetne. Zarówno do dalekich obserwacji jak i wędrowania po górach (słonecznie, bezwietrznie, widokowo) :)

Z Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim:

Jeseniky

DSC05820.jpg

Klak

DSC05828.jpg

Tatry

DSC05818.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rzeczywiście warunki dzisiaj świetne. Zarówno do dalekich obserwacji jak i wędrowania po górach (słonecznie, bezwietrznie, widokowo) :)

Z Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim:

Niesamowita szczegółowość Tatr, podobnie wczoraj widziałem Karkonosze. Byłem już parę razy w życiu nad inwersjami, ale dotąd były to tylko kontury gór.

***

Ale wracając do mojego wypadu-ja jednak doleję oliwy do ognia. Który Kl'ak z symulacji przypomina wam bardziej ten, który jest na moim zdjęciu? Ten:

śnieznik1.jpg

...czy ten?

śnieżnik2.jpg

Jak na mój gust na zdjęciu widzę wyraźnie prawie "ramię" góry. Wiecie co by to znaczyło? Jeśli odrzucić niedokładność samego symulatora, to by znaczyło, że Kl'ak "podniósł się" o jakieś 80 metrów! A czy to z kolei nie znaczyłoby (przy kolejnym założeniu identyczności warunków w różnych kierunkach), że alpejski Schneeberg był:

1.ze Śnieżnika na granicy dostrzeżenia,

2.z wieży na Pradziadzie-naprawdę był widoczny tego dnia?

 

DOPISEK: Zapomniałem, że jedno to "przebić" horyzont a drugie-przebić mgłę inwersyjną ;) Tak czy owak, pokazywałoby to, że jest o co walczyć. Przecież to nie była jakaś bardzo silna inwersja.

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na Śnieżniku. Zastanawiałem się czy nie zrobić złośliwie tego zdjęcia za małego, żeby była znowu dyskusja na parę lat czy to aby nie Szumawa ;)

No popatrz, minęliśmy się o włos. Rano siedziałem na szczycie prawie dwie godziny. Na razie pokażę Kelcsky Javornik, Kl'ak i jeszcze klasykę, czyli Śnieżkę z przyległościami. Więcej będzie, gdy wszystko opracuję, bo materiału jest strasznie dużo. Schneeberga nie widziałem, ale trudno - nie można dostać wszystkiego naraz :).

 

Kelcsky.jpg

Klak.jpg

Sniezka.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, minęliśmy się o włos. Rano siedziałem na szczycie prawie dwie godziny. Na razie pokażę Kelcsky Javornik, Kl'ak i jeszcze klasykę, czyli Śnieżkę z przyległościami. Więcej będzie, gdy wszystko opracuję, bo materiału jest strasznie dużo. Schneeberga nie widziałem, ale trudno - nie można dostać wszystkiego naraz :).

 

 

Ja ruszyłem około 9.00. Jeśli schodziłeś w stronę Kletna i ktoś Cię pytał jak daleko jeszcze "do przełęczy", to byłem to ja :)

Zaznaczę jeszcze, że też przeczesywałem horyzont w kierunku Schneebega, ale nic nie dostrzegłem. Ale sama świadomość, że mogło być blisko...

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po Schneeberga ze Śnieżnika czy z Pradziada o tej porze roku to o zachodzie słońca. Lepsze wspomaganie ze strony słońca aniżeli o wschodzie ;)

No niestety, o zachodzie (w sobotę) zasuwałem na piechotę z Domaszkowa na Halę pod Śnieżnikiem.

@Paweł W: krótko po dziesiątej wyszedłem ze schroniska i ruszyłem Żmijowcem w stronę Czarnej Góry. Mieliśmy szansę minąć się między Halą a Przełęczą Śnieżnicką.

Miałem jeszcze nadzieję na ustrzelenie Jestedu i chyba go nawet mam, ale zniekształcony mirażem.

Jested-miraz.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartko kliknąć bo wtedy widać jak pięknie uchwycona Śnieżka. Jak jakaś egipska piramida. To chyba sto kilkanaście km? Robiłeś z ziemi czy z jakiegoś podwyższenia?

Nasi przodkowie mając taki widok szli w tamtą stronę i (po drodze) stworzyli osadnictwo przy innej górze (Śleża) gdzie Wrocław jeździ na obserwacje nocnego nieba (przełęcz Tąpadła) .

Pozdrawiam

EDIT:

900 post - z całą pewnością podzielny przez 15 bez reszty.

Krzysiek (całkiem słusznie) poczekał z odpowiedzią żeby się strona nie złamała. Sprytny chłopak - w pozytywnym tego słowa znaczeniu. => 109 km.

sn.png

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.