Skocz do zawartości

Jaki teleskop za ok 1000 zł


Dzeta Reticuli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :rolleyes: , problem jak w temacie.

Przeglądam forum, czytam opinie i nie znajduje żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi :blink: .

 

Myślałem o

 

Celestron: np. http://www.allegro.pl/item968021300_teleskop_astro_master_130_eq_z_napedem.html

 

lub

 

Sky - Watcher np. http://www.allegro.pl/item968024651_teleskop_sky_watcher_1309_eq_2.html

 

Allegro daję jako przykład - aczkolwiek zauważyłem :rtfm: , że niektóre teleskopy na allegro są tańsze niż takie same w podawanych przez forumowiczach sklepach.

 

Warunki do obserwacji:

:astronom:

Głównie w miarę duży balkon w Krakowie z opcją w terenie za miastem z dobrą widocznością nocnego nieba- z nastawieniem na księżyc i planety (np z balkonu) i inne obiekty dalszego nieba (np w terenie)

Myślałem o teleskopie w miarę z dużym zbliżeniem - dobrej jakości obserwacyjnej - do obserwacji i do robienia zdjęć - taki aby można ewentualnie w przyszłości rozbudować o jakieś dodatkowe elementy ale...zauważyłem ze w ofertach niektóre niefirmowe - lub raczej nie reklamowane przez forumowiczów - mają lepsze wyposażenie niż te tzw. "markowe"

 

Teleskop fajnie by było gdyby nie był zbyt ciężki - miałby być transportowany (w teren) samochodem -

kwota - np ta wg podanych wyżej linków mniej więcej do 1000- max 1500 zł z dobrym wyposażeniem.

 

 

 

Pozdrawiam

 

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jakiegoś MAKa... wiem, wiem... trzeba dokupić statyw. Ale na balkon, do planet i Księżyca, chyba nie ma lepszej opcji w zadanym budżecie. No i nada się też do obserwacji okolicy. Pytanie tylko, czy opłaca się brać 102, czy dozbierać do 127.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze WITAMY NA FORUM!!!

 

Allegro daję jako przykład - aczkolwiek zauważyłem :rtfm: , że niektóre teleskopy na allegro są tańsze niż takie same w podawanych przez forumowiczach sklepach.

 

Może i tańsze ale zakup sprzętu radziłbym przeprowadzić w dobrym sklepie, mieszkasz w Krk to masz blisko do Astrokrak'u link:-)zawsze masz pewność że kupujesz w dobrym sklepie a nie od nie wiadomo kogo.

 

Myślałem o teleskopie w miarę z dużym zbliżeniem - dobrej jakości obserwacyjne

 

powiększenie to nie wszystko ale do planek i Księżyca przydaje się. ten podlinkowany Sky-Watcher nie da Ci dobrej jakości obserwacji ponieważ ma chwiejny montaż EQ2

 

taki aby można ewentualnie w przyszłości rozbudować o jakieś dodatkowe elementy

 

Do każdego teleskopu można dokupić dodatkowe okulary, filtry itp

 

 

zauważyłem ze w ofertach niektóre niefirmowe - lub raczej nie reklamowane przez forumowiczów - mają lepsze wyposażenie niż te tzw. "markowe"

 

W astronomii ważna jest także wielkość ale bardziej liczy się jakość!

 

 

A tak nawiasem mówiąc ja także mieszkam niedaleko Krk (30m) na południe :rolleyes:

 

 

Pozdrawiam Jakub M.

 

 

 

P.S. czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj np celstia.pl link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważyłem ze w ofertach niektóre niefirmowe - lub raczej nie reklamowane przez forumowiczów - mają lepsze wyposażenie niż te tzw. "markowe"

 

witam

mozesz wyjasnic dokładniej o jakie wyposazenie ci chodzi? :)

tylko mi nie mow, ze o mape nieba/Księżyca i cd z programami dodawane do czegos na kształt teleskopu, jednak teleskopem nie bedac

pozdro

Edytowane przez prototype79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o

 

Celestron: np. http://www.allegro.p..._z_napedem.html

 

Akurat ten model osobiście posiadam. Jego zaleta to naprawdę niezły statyw na stalowych nogach i montaż CG3, który... no przynajmniej mnie się wydaje ociupinkę stabilniejszy od EQ2. Natomiast wykonanie samej tuby optycznej zalatuje chińszczyzną na kilometr. Jak będę miał wolną chwilę to popełnię jakąś recenzję tego sprzętu. Najważniejsze jest jednak to, że to jest teleskop światłosilny, więc jeśli Twoim priorytetem są planety to raczej kiepski wybór, bo z miejsca będziesz musiał dokupić dobry okular krótkoogniskowy albo dobrego barlowa (a i to bez gwarancji pełnego sukcesu), a to wydatek 50% ceny całego teleskopu. Zaleta - tubus jest krótki, więc uwzględniwszy niezły statyw całość jako tako się trzyma.

 

 

To lepszy wybór do planet, bo światłosiła jest mniejsza. Ale z kolei długa tuba wisi na montażu EQ2 i aluminiowym statywie, więc stabilność tego zestawu będzie pozostawiać sporo do życzenia.

 

Allegro daję jako przykład - aczkolwiek zauważyłem , że niektóre teleskopy na allegro są tańsze niż takie same w podawanych przez forumowiczach sklepach.

 

Mnie się akurat nie udało znajeźć na Allegro taniej niż w polecanych sklepach, no ale jeśli tak mówisz to pewnie tak jest. Kupując na Allegro upewniaj się, czy sprzęt pochodzi od polskiego dystrybutora i posiada gwarancję.

 

Myślałem o teleskopie w miarę z dużym zbliżeniem - dobrej jakości obserwacyjnej - do obserwacji i do robienia zdjęć - taki aby można ewentualnie w przyszłości rozbudować o jakieś dodatkowe elementy

 

Z całym szacunkiem dla Ciebie, nie obraź się proszę, ale ta wypowiedź świadczy o tym, że zanim kupisz teleskop powinieneś chyba trochę poczytać i uzbroić się w wiedzę. Polecam stronę http://www.celestia.pl, w szczególności rozdziały o wyborze teleskopu.

 

W skrócie:

1. Nie mówimy "zbliżenie" tylko "powiększenie".

2. Powiększenie nie jest permanentną cechą teleskopu. Każdy teleskop ma wymienne okulary i to od ogniskowej używanego okularu zależy powiększenie. Jeśli kupisz okular o bardzo krótkiej ogniskowej, to otrzymasz bardzo duże powiększenie. Możemy natomiast mówić o największym użytecznym powiększeniu danego teleskopu, czyli o największym powiększeniu, przy którym uzyskasz sensowne obrazy. Niezależnie od teleskopu, w Polsce rzadko kiedy są warunki do uzyskania powiększeń większych niż 200 do 250 razy.

3. Nie do wszystkich obiektów w ogóle potrzebujesz dużego powiększenia. Wiele obiektów DS wygląda wspaniale przy powiększeniu rzędu 20-50x. To częsty błąd początkujących - przekonanie, że w teleskopie liczy się powiększenie. Nieprawda. W teleskopie liczy się apertura, zdolność rozdzielcza i poziom aberracji.

4. Do każdego teleskopu można dokupić "jakieś dodatkowe elementy". Miałeś coś konkretnego na myśli?

 

zauważyłem ze w ofertach niektóre niefirmowe - lub raczej nie reklamowane przez forumowiczów - mają lepsze wyposażenie niż te tzw. "markowe"

 

O jakim wyposażeniu mówisz? Brutalna prawda jest taka, że i w "markowych" i w "niemarkowych" to co producent dodaje do teleskopu z reguły nie nadaje się prawie do niczego. Producenci dodają do teleskopów różne gadżety, z których każdy kosztował dolara lub dwa, żeby początkujący użytkownik się nabrał i wybrał ich produkt zamiast konkurencji. Przypadek ekstremalny to "filtry słoneczne" dodawane do niektórych tanich teleskopów, które topią się po kilku minutach używania, co grozi utratą wzroku. W markowym zestawie przynajmniej nie znajdziesz niczego, co narazi Cię na kalectwo. Czasem też znajdziesz w miarę używalne okulary. Jeżeli są one wyraźnie opisane jako typu Plossla, to jest to jakiś argument.

 

Najtańszy przyzwoity okular Plossla kosztuje 100zł, lepszy 150, naprawdę niezłe okulary zaczynają się od 300zł. Jeden filtr kolorowy Baadera to 95zł. Soczewka Barlowa to 100-150zł za achromat wprowadzający sporą aberrację, dobre to przynajmniej 300zł. Jeśli w komplecie z teleskopem za 600zł dostajesz dwa okulary, Barlowa, "soczewkę odwracającą obraz" i jeszcze jakieś gadżety to zastanów się - ile one musiały kosztować i jaka jest w takim razie ich jakość?! Zignoruj "wyposażenie" i skup się na wyborze teleskopu z dobrą optyką i na dobrym montażu. Jeśli Twoim limitem jest 1000zł to zaraz zapewne pojawią się rady, abyś kupił Syntę 6 lub 8 cali na Dobsonie i na Twoim miejscu poważnie bym się nad taką opcją zastanowił.

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszych dwóch, które zapodał autor wątku, wybrałbym tego Celestrona, bo ratuje go stalowy statyw i krótsza tuba. Do kompletu potrzebny byłby jeszcze dobry Barlow jako ekonomiczna alternatywa b. drogich krótkogniskowych okularów wysokiej klasy. Trzeba by docelowo pomyśleć o lepszym szukaczu, star pointerem da się celować tylko w obiekty widoczne gołym okiem, co nie zawsze wystarcza.

Co do 150/750 -tuba zacna, łatwa w transporcie,a zarazem w miarę duża. Tylko EQ3-2 jest na nią trochę za słaby i prawdopodobnie będzie sprawiał problemy. Ale popytaj użytkowników takiego zestawu. Być może pomogłaby wymiana statywu ans talowy [jest/była taka opcja z EQ3-2]. Aha, dobrze by była to wersja EQ3-2 z gniazdem dovetaila, bo ten montaż występował też w wersji ze stałą listwą z otworami pod obręcze i to nie jest za wygodne. Wiem z doświadczenia, mocując po ciemku śrubami do tych otworów Maka 127 :szczerbaty:

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kompletu potrzebny byłby jeszcze dobry Barlow jako ekonomiczna alternatywa b. drogich krótkogniskowych okularów wysokiej klasy.

 

Dobry barlow przewyższa ceną ortoskopy i zbliza się do pułapu Vixenów LV. To jest problem właśnie - czy zdecydujesz się na barlowa, czy na dobry okular do planetek, tak czy inaczej kosztuje to 50% ceny teleskopu. Szkoda, że w Polsce nie są dostępne okulary planetarne konstrukcji TMB. Zbierają dobre recenzje na cloudynights i są w sprzedaży na teleskop-service.de po 59 euro, niestety koszty przesyłki psują nieco zabawę.

 

Trzeba by docelowo pomyśleć o lepszym szukaczu, star pointerem da się celować tylko w obiekty widoczne gołym okiem, co nie zawsze wystarcza

 

Dobrym star pointerem da się celować. Tyle że to, co jest zainstalowane w AstroMasterach to nawet nie jest zły star pointer. To jest atrapa star pointera. Dalibóg, muszę znaleźć czas, żeby porobić fotki i napisać jakąś recenzję :g: Dodam jeszcze, że montaż szukacza będzie wymagał w tym teleskopie wiercenia otworów w tubie.

 

Do Reticuli:

Kupując SW 150/750 na EQ3-2 na pewno nie zrobisz źle. Co nie oznacza, że nie ma sensownych alternatyw. Widzę, że koniecznie chcesz Newtona na paralaktyku. W podobnej cenie możesz kupić Syntę 8" na dobsonie. Zadaj sobie dwa pytania:

 

1. Czy rzeczywiście potrzebujesz montażu paralaktycznego?

2. Czy zalety paralaktyka są dla Ciebie tak istotne, ze jesteś gotów "oddać" za niego dwa cale apertury?

 

Ja osobiście na obydwa pytania odpowiedziałbym "tak". Ale popularność dobsonów wskazuje, że wiele osób przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiada "nie", więc warto się nad ich racjami zastanowić. Synta 8" na dobsie ma również nieco mniejszą światłosiłę, co przenosi nas do drugiej kwestii.

 

SW 150/750 to znowu światłosilny (f/5) Newton. Czyli wszystkie uwagi odnośnie okularów do Celestrona 130/650 tak samo mają do niego zastosowanie. Nie jest to sprzęt dedykowany do planet, choć można go pewnym nakładem środków i do tego zadania przystosować. Delta ma obecnie w promocji taki refraktorek:

 

http://tinyurl.com/yklamqn

 

Wprawdzie obawiałbym się o stabilność tak długiej rury na montażu EQ3-2, ale za to sprzęcik lepiej pasuje do planet i będzie nieco mniej podatny na seeing, co ma duże znaczenie przy obserwacjach z balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jeszcze raz wszystkim dziękuję :Beer: .

Sugestie wasze okazują się bardzo pomocne.

 

Po zastanowniu się :Boink: i przeglądaniu różnych opcji w sklepach :read:

 

postanowiłem zwiększyć nieco pułap cenowy,

 

i zastanawiam sie poważnie nad:

 

SW - Mak 127/1500 ..ale są w wersji z EQ-3-2

 

Czy EQ3-2 nie będzie sprawiał problemu :g:

 

bo ewentualnie jest SW - Mak 127/1500 OTA

 

http://astrozakupy.pl/advanced_search_result.php?keywords=mak+127&osCsid=1163e8332f8144e3c4b7838d1ef2f1d6&x=0&y=0

 

- więc jaki do tego najlepszy byłby montaż? :g:

 

Drugi wariant nad którym myślę to :astronomer2: :

 

DOB 08' PYREX-2inch: http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=96

 

 

Warunki obserwacji:

Tak jak wspomniałem wcześniej: głównie z balkonu (czasem jasne niebo) lub czasem w terenie z dobrą widocznością nocnego nieba - zaciemnione.

 

Czy jest lepsza jakaś alternatywa do tych dwóch wariantów w zbliżonej cenie?

Co byście lepszego proponowali?

 

Pozdrawiam

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW - Mak 127/1500 ..ale są w wersji z EQ-3-2

Czy EQ3-2 nie będzie sprawiał problemu

 

EQ3-2 daje sobie radę z tubą Newtona 150/750, która waży 5kg, a MAK 127/1500 jest 1.5kg lżejszy no i sporo krótszy, więc o stabilność bym się nie obawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak ma długą ogniskową, przez co małe pole widzenia i "ciemny" obraz. Jest to sprzęt typowo planetarno-Księżycowy. Jeżeli chcesz używać go do szerszych pól - stosuj reduktor ogniskowej (czy to prosty filtrowy w oprawie 1,25", czy też droższe reduktory SCT poprzez odpowiednią redukcję). Maksutow jest konstrukcją lepszą niż achromatyczny refraktor (nie ma abberacji chromatycznej ani komy, choć ma obstrukcję centralną jak praktycznie wszystko poza refraktorami). Pamiętaj też że wizualnie 127, czy 120 mm nie pokaże jasno i wyraźnie ciemnych mgławic i temu podobnych celów. Za mała apertura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz używać go do szerszych pól - stosuj reduktor ogniskowej (czy to prosty filtrowy w oprawie 1,25", czy też droższe reduktory SCT poprzez odpowiednią redukcję)

a mógłbyś nam wyjaśnić co da reduktor ogniskowej w wizualu poza winietowaniem i pogorszeniem jakości obrazu jak to zwykle z dodatkowym szkłem bywa?

 

MAK ma mały przelot i żaden reduktor ogniskowej tu nie pomoże. Temat był wałkowany setki razy :Boink:

taka już specyfika tych teleskopów, że nie da się uzyskać dobrego obrazu z dużą źrenicą i dużym polem

niewinietowane pole widzenia MAK-a 127 to około 1o i już. Jeśli interesują kogoś szersze pola powinien wybrać teleskop o krótszej ogniskowej zamiast wydawać kasę na nieprzydatne szkiełka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Reticuli

Pierwsza sprawa:

 

A co myślicie o tym? :g:

 

"Orion" AstroView 120ST EQ

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_25&products_id=176

 

Czy nie jest to jakiś kolejny chiński wynalazek? Co to jest za montaż "Astro View"?

 

Z opisu rozumiem, że można nim poobserwować nie tylko planety i księżyc.

Czy nie byłoby to jednak wywalenie pieniędzy? :burza:

..jeśli nie to co ewentualnie do tego musiał bym potem dokupić..np filtr słoneczny, soczewki? itp...itd...(o tym jeszcze nie doczytałem)

ewentualnie może zamiast tego np http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=382 - tylko jaki montaż do tego? :o

 

 

Druga sprawa

 

Z tego co wyczytałem o MAK127 :rtfm: to jest on preferowany jako planetarno-księżycowy.

Patrząc na mapę nieba to w zasadzie nie byłoby tego wiele....

 

Więc wywalenie pieniędzy tylko na te kilka obiektów trochę mnie nie satysfakcjonuje jednak :blink:

Nie chcę inwestować więc w półśrodki (może za dużo powiedziane jak na MAK-a) ale myślę o jakimś uniwersalu (którego podobno nie ma....tylko co z tym Orionem 120ST EQ Astro View?)

 

Wracając do MAK-a :

Czy to oznacza że nic innego nim nie będę mógł oglądać naprawdę na niebie poza planetami i księżycem?

 

Bo jeśli faktycznie się MAK nadaje tylko na planety to myślę jednak że lepszy byłby wariant:

 

krótki refraktor SW 120/600 - tylko co mógłbym nim poza planetami obserwować jeszcze?-chodzi mi o obiekty na niebie :-)

 

lub

 

Synta SKDob 8'' Pyrex plus jakiś tańszy refraktor typowo na księżyc i planety. :g:

-tylko jaki refraktor? - np Sky-Watcher SK705AZ3 http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=843

 

 

 

....jak widzicie wziąłem sobie mocno do serca wskazówki:

zanim kupię muszę to dobrze przemyśleć (w zasadzie to na razie przełamałem mocno barierę cenową :ha: )

 

 

..no i co z tym Orion Astro View 120ST EQ ?

Czekam na wasze sugestie. :D

 

Pozdrawiam

:helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa:

 

A co myślicie o tym? :g:

 

"Orion" AstroView 120ST EQ

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_25&products_id=176

 

Czy nie jest to jakiś kolejny chiński wynalazek? Co to jest za montaż "Astro View"?

Orion to marka amerykańska oferująca to m.in. te same teleskopy i montaże co SkyWatcher - chiński producent wielu teleskopów, w większości dobrych. W przypadku Oriona wyrzucasz dodatkowe pieniądze bo sprowadzony towar obarczony jest cłem i kosztem transportu. Astro View to odpowiednik któregoś z montaży EQ (w przybliżeniu).

 

Z opisu rozumiem, że można nim poobserwować nie tylko planety i księżyc.

Jest to relatywnie mała apertura i do obiektów mgławicowych średnie rozwiązanie.

 

Refraktor ED dla bardziej wymagających. Astrofotografia DS lub lekki travlerek.

 

Wracając do MAK-a :

Czy to oznacza że nic innego nim nie będę mógł oglądać naprawdę na niebie poza planetami i księżycem?

Można, ale mało efektywnie ze względu na długą ogniskową.

 

 

 

Chcesz mieć dobry teleskop do obserwacji wizualnych - bierz syntę na dobsonie jeżeli masz miejsce (~8"). Będzie to zarówno dobre do głębokiego nieba jak i planet z odpowiednim Barlowem. Lub 150/750 Newton Synty na EQ3-2 jeżeli dobson ci nie pasi, albo chcesz w przyszłości wydać kupę kasy na sprzęt astrofoto ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do MAK-a :

Czy to oznacza że nic innego nim nie będę mógł oglądać naprawdę na niebie poza planetami i księżycem?

przeczytaj test na astronocach

MAK ma długą ogniskową co ułatwia uzyskanie dużych powiększeń ale jak łatwo się domyślić trudno uzyskać powiększenia małe czyli dużą źrenicę wyjściową, a tym samym jaśniejszy obraz

żeby uzyskać typową DS-ową źrenicę 3-4 mm potrzebny jest okular o ogniskowej 35-50 mm ... ale mały przelot w MAK-u spowoduje przy tej ogniskowej ogromne winietowanie nawet w okularach o małym polu

 

zastosowanie okulara 25 mm daje źrenicę 2 mm co jest wystarczające do oglądania jaśniejszych mgławic oraz wielu gromad otwartych i kulistych, a nawet niektórych galaktyk. Z Ploslem 32 mm mamy już prawie 3 mm ale niestety małe pole, natomiast w erflu o podobnej ogniskowej będzie już winietowanie

 

mała światłosiła MAK-a ma za to tę zaletę, że nawet w tanich okularach szerokokątnych obraz będzie dobry w całym polu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie napiszę tyle że swojego Astara750/150 kupiłem za +/- 1000pln. I nie na allegro ale w sklepie optycznym. Tak lepiej bo od razu widzisz co chcesz kupić i możesz się dowiedzieć o szczegółowe dane.

Astar750/150 nie jest to może sprzęt który może konkurować z innymi lepszymi/droższymi reflektorami tej wielkości ale na sam początek przygody powinien wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wiem :Boink: . Uniwersalnym balkonowym :yahoo: i w miarę mobilnym teleskopem może być MAK 127 w połączeniu z refraktorem 120/600 (Dobson na częściowo zabudowanym balkonie jednak się nie sprawdzi-chyba że balkon jest niezabudowany :compress: ).

 

Powiedzcie mi teraz to :swear: :

 

co muszę dokupić po zakupie MAK 127 - a co po zakupie rafraktora 120/600 - powiedzmy że MAK byłby do planet, a refraktor nie do planet.

 

:lightning: Czy to co kupię do MAK 127 będzie zasadne używać również w refraktorze i wice wersa ...

 

i jeszcze jedno:

 

w refraktorze SW 120/600 jest aberracja - ale żeby ją skorygować montuje się filtr Semi APO - czy będzie ten filtr konieczny do obserwacji mgławic ? czy do planet? - a może montując filtr Semi APO nie trzeba wtedy do planet używać MAK-a 127...i wice wersa

 

:lightning: I jaka będzie różnica pomiędzy refraktorem SW 120/600 a SW Equinox 80 APO ED 80/500 - który z tych będzie lepszy (

 

 

Pozdrawiam

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emotikony nie są zamiennikiem przecinków i kropek. Pisz zrozumiale i po kolei.

 

Z miasta obserwacja mgławic w większości odpada ze względu na zaświetlenie + niewielką aperturę 120mm refraktora. Stosując np. wąskopasmowe filtry (O-III, UHC) będzie łatwiej dostrzec jakieś szare mgiełki, ale nic ponad to (kolory, ładne świecące kształty jak na fotkach - zarezerwowane dla dużych apertur pod czarnym niebem). Malutkie refraktorki jak 80mm (Equinox itd.) to tylko do obserwacji bardzo jasnych obiektów (i astrofotografii dla zaznajomionych z tematem), których za wiele nie ma. Możesz wydać na to kasę jak tak bardzo chcesz - twój wybór, twój problem.

 

Zamiast wydawać kasę na dwa przeciętne teleskopy trochę jeszcze pomyśl i kup coś bardziej funkcjonalnego. Kolega powyżej pisał o SCT i to też jest bardzo dobre rozwiązanie - SCT 6" (albo i 8) do tego reduktor ogniskowej (np. standardowy Celestrona) dla szerszych pól i możesz obserwować planety jak i szare mgiełki. Wyjdzie taniej niż mak + refraktor (szczególnie gdy bierzesz używany SCT z rynku wtórnego, szczególnie z USA ;)) plus masz większą aperturę, która może więcej.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reticuli, a jaki ten balkon dokładnie? Bo jeśli jest szeroki, to wbrew pozorom da się na nim użyć dobsona 6". Wykonanie dodatkowej podstawki pod niego o wysokości maks. 30cm to nie jest problem, koszt kilkudziesięciu złotych. Problem zacznie się wtedy i tylko wtedy, gdy balkon bedzie za wąski aby móc:

-obejść od tyłu podstawę montażu [ok. 0.5 m średnicy] z wystającym krótkim końcem tuby [30-40cm ekstra]

-cofnąć nieco teleskop w głąb balkonu, by przy obserwacji nisko położonych obiektów tuba nie wystawała za balustradę dalej niż 10cm, bo wtedy do okularu będziesz się składał nad ulicą.

Krótko mówiąc, jakie do licha ma rozmiary ten balkon? Z makiem/refraktorem etc. to się w 1000 zł nie zmieścisz...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...

 

:lightning: I jaka będzie różnica pomiędzy refraktorem SW 120/600 a SW Equinox 80 APO ED 80/500 - który z tych będzie lepszy (

 

 

Pozdrawiam

:banan:

 

 

Witaj. Posiadalem kiedys Equinox 80, obrazy jakie dawal byly rewelacyjne, pozbawione praktycznie abberacji. Mechanicznie to istne cudenko. Gdyby nie sytaucja finasowa nigdy

bym sie go nie pozbywal.

Tak ze w ciemno moge Ci go polecic, ale bardziej jako sprzet wypadowy niz docelowy.

Osobiscie sam wrocilem do Equinoxa ale 66 (czekam na przesylke) chodzilo mi o cos wyjatkowo malego i do focenia na piggybacku.

Pozdr. Artur

 

Edit: Sorry nie zauwazylem ze juz kupiles sprzeta.

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.