Skocz do zawartości

kolimacja RC


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

tył i przod teleskopu śrubu
przod 1.jpg

 

tyl 1.jpg

 

Na stan dzisiejszy poległem ... 3 dni po 10godzin masakra ...

Jeżeli znacie jakieś inne urządzenie, sprawdzone i dające miarodajne rezultaty , bardzo proszę o link ...

 

po ostatniej próbie mając na oko ... bo jak by nie patrzeć robi się to wizualnie , miałem te wszystkie ringi super - asysta żony była ... nie da się w 1000% stwierdzić że to jest dobrze ! Na gwiazdach test wychodzi jak wychodzi ... trójkąty , albo jakieś inne .

 

Niby jest to system RC ale inny niż wszystkie , nie spotkałem w necie regulacji tylko dwoma śrubami ... jak ustawie wtórne to pierwotne kolimując odjeżdża ... nie mam pojęcia jak Baader je skolimował . Gdyby nie to dokręcenie mocowanie w ogóle bym tego nie ruszał !

 

Najprawdopodobniej wróci do fabryki ...

 

pozdrawiam i dzięki za wsparcie...

 

-------------------

tak zostało

111.jpg

2222.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dziwi mnie, że są tylko dwie śruby do kolimacji, no ale jest to jak się zastanowić sensowne i może nawet wygodniejsze. Ale nie w przypadku, jak te dwie śruby znajdują się po przeciwległych stronach! Tu przecież da się poruszać lustrem tylko w jednej płaszczyźnie, a co z drugą? Co innego, gdyby te śruby były rozstawione o 120 st - wtedy dałoby się ruszać w każdą stronę. Nie ogarniam tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się zastanawiam , pomijając kolimację , czy może wasza teoria ze ściśnięciem lustra jest prawdziwa ...?

Jeżeli te tylnie 2 śruby trzymają lustro , ja je skręcam na sztywno. Potem reguluję śrubami kolimacyjnymi , to w pewnym stopniu jeszcze zwiększam , lub zmniejszam naprężenie . Jeżeli jest to prawda, to jak mam poznać max docisk (ok są klucze z pomiarem docisku , ale jakie to mają być wartości ...)? Pisałem w innym wątku , że Baader kolminował teleskop , ale zostawił luźno śruby , co powodowało przesunięcie się lustra głównego i uniemożliwiało robienie zdjęć. Albo zapomniał docisnąć , albo inaczej nie mógł tego ustawić .

Bo nie wiem jak bym się starał jeżeli chodzi o ustawienie kolimatorem tych ringów , wychodzą trójkąty zamiast gwiazd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to zwykłe lustro w pływajacej celi( "na wagach") to musi być luźne!.Sruby dociskające lustro "od góry" musza być tak ustawione by mogło się ono dosyć swobodnie przesuwać ( obracać) - trzeba ręcznie wyczuć ten moment, to samo z bocznymi podporami. Jeżeli jest mocniej - to masz przyczynę swoich kłopotów.

Jeżeli masz lustro konikalne ( stożek z tyłu) to jest ono zwykle mocowane za tylną (ściętą) część stozka i tam nie powinno być kłopotów jezli nie ma innych punktów przyłożenia siły.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to jakiś czas temu walczyłeś z guide'm - na długich czasach dryfowały Ci gwiazdy czego przyczyną było luźne LG które zmieniało położenie wraz z ruchem nieba. O ile dobrze pamiętam to nie miałeś wtedy problemów z kształtem gwiazd czy kolimacją. Moim zdaniem coś zbyt mocno skręciłeś i stąd te problemy.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz lustro konikalne ( stożek z tyłu) to jest ono zwykle mocowane za tylną (ściętą) część stozka i tam nie powinno być kłopotów jezli nie ma innych punktów przyłożenia siły.

 

Jestem na 98% pewien , ze to jest ten typ , ale czy jakas inna sila na nia dziala , tego nie jestem w stanie powiedziec. ? Nie znam budowy.

Korektora nie dotykalem , czyli wykluczam tu jakies zmiany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno przychodzi mi do glowy , niestety teraz nie jestem w obserwatorium i nie moge tego sprawdzic , a nie ma zadnego rysunku technicznego .

 

Jak dokrecam , lub przemieszczam lustro glowne , z drugiej strony jest ochrona na korektor , i nie wiem czasem czy ono nie dochodzi az do samego lustra i nie powoduje jakis znieksztaulcen (czy ma jakis wlasny osobny gwint)- te trojkaty zamiast gwiazd . - Taka teoria wydaje sie bardzo nieprawdopodobna , ale ...?

 

FF1.JPG

 

 

po odkręceniu dwóch krzyżakowych śrub
http://astropolis.pl...ttach_id=124372
nie znajdziesz pod spodem czegoś takiego ?
https://www.astronom...ge/14713_2_.jpg

 

Nie wiem nie sprawdzalem , ale na 99, nie ...

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimujesz teleskop wizualnie czy obrazy dyfrakcyjne sa wyświetlane na monitorze? Bo jesli to drugie to możesz sobie podarować te metodę. W moim c-11 kolimacja na podstawie obrazu w kamerkę (avi direct) miała sie tak do efektów w wizualu jak pies do jeża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po odkręceniu dwóch krzyżakowych śrub

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=124372

nie znajdziesz pod spodem czegoś takiego ?

https://www.astronomics.com/images/Product/large/14713_2_.jpg

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

 

ja o mało nie osiwiałem kolimując jesienią GSO RC 8 z Atikiem 460 :)

 

klasa sprzętu nieporównywalna z Twoim ale podzielę się swoim doświadczeniem:

 

kupiłem lunetkę Takahashi - nie pomogło

 

kupiłem holograficzny kolimator Howie Glatter'a z dodatkową siatką koncentryczną i krzyżową - trochę pomogło ale dalej nie byłem zadowolony

 

odpaliłem CCD Inspectora w pogodny wieczór i ustawiłem pole na Plejadach - i w końcu jestem zadowolony, efekt poniżej, wprawdzie nie wiem na ile jest to trwały stan ale jednak RC rozkolimowuje się trudniej niż Newton, jak pogoda w Polsce wróci do normy w marcu to ostatecznie się okaże

 

dodatkowo zalecam:

 

bardzo dobrze wychłodzić lustro - o tej porze roku u Ciebie potrzeba pewnie min. 2 godziny

 

wybrać noc ze względnie dobrym seeingiem

 

jeśli w bin1 obraz jest bardzo niestabilny, to spróbuj bin2 - przy mojej skali wyniki pokazywane wówczas przez CCD Inspectora nie są tak wrażliwe na seeing - tak mi się przynajmniej wydaje

 

pozdrawiam i życzę powodzenia :)

 

RZ_M45-001L.JPG

 

łącza pomocnicze:

 

kolimacja

 

http://stevesastro.blogspot.com/2013/05/collimating-my-gso-rc8-telescope.html

 

http://stevesastro.blogspot.com/2013/05/collimating-my-gso-rc8-telescope.html

 

 

Edytowane przez piotrem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrem Bardzo dziękuję za opis ... no wzór do naśladowania ! moim zdaniem perfekcyjna kolimacja , dla mnie w tym momencie nie osiąglna i najprawdopodobniej teleskop wraca do baadera .... Cieszy , że można coś takiego samemu zrobić , ale chyba jestem za młody na osiwienie !
Gratulację (raz kolejny) twojej pracy włożonej w zestaw i efektów ~! - Jak już Ci pisałem jestem naprawdę pod wrażeniem twoich osiągów !!!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.