Skocz do zawartości

Nowe kierunki w astrofotografii


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję zabawki ;) Wnioski są oczywiste już po zapoznaniu się z możliwościami technicznymi matryc EMCCD, nie trzeba przeprowadzać eksperymentów. W high-endowym astrofoto jest to opcja do rozważenia, nie każdy jednak ma w polskich warunkach w budżecie na kamerę 100tys zł ;)

 

http://www.dmphotonics.com/EMCCD/Hummingbird%20EMCCD%20camera%20best%20price.htm

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama kamera nie wystarczy. W pojedynczej klatce widać mniej więcej to co załączam poniżej. Poszczególne piksele mają zliczenia od szumu elektroniki, od tła i tylko niektóre z nich to zliczenia od obiektów. Wynika to z faktu iż w ciągu 10ms do matrycy docierają pojedyncze fotony. Sprawa się pogarsza wraz ze zmniejszaniem apertury. Jak zatem taką serię jak poniżej ze sobą poskładać, wyselekcjonować najlepsze klatki itd - to jest właśnie najtrudniejsze i nad tym się skupiamy. A kamerę EMCCD idzie kupic już poniżej połowy z tej sumy (tzn. poniżej 50 tyś). Za kilka lat stanieją tak jak i staniały CCD.

 

single.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosować można, ale czas koherencji atmosfery dla zakresu widzialnego nie jest większy niż 10ms. Z tego względu stosuje się tak krótkie czasy aby wyłapać momenty stabilności atmosfery i tylko te klatki ("najostrzejsze") zsumować. W innym wypadku będziemy zdegradowani seeingiem. Podobne to jest do rejestracji planetarnej. Można by wręcz powiedzieć że dzięki EMCCD i algorytmom wyrównywania "w ciemno" przenosi się ideę stackowania planetarnego na dowolnie ciemne DS-y.

 

Inną sprawą jest stabilizacja montażu. Przy naszym GOTO - klatki 1sekundowe bedą często zabużone ruchami korygującymi montaż w azymucie. Z tego względu im krótsze czasy tym lepiej.

 

Edytowane przez Popcio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosić o przykładowego fits'a? Na pojedynczej klatce z ccd też widać w zasadzie tylko najjaśniejsze gwiazdy i hotpixele. Ciekaw jestem jak wygląda SNR.

 

Proszę bardzo. W zasadzie w fits-ie mam całą serię ale pojedynczą klatkę tez mogę podesłać. Na pewno otworzy to FITS-liberator, nie wiem jak inne - bo spotkałem się już z tym ze z tej kamery mało co potrafiło otworzyć.

 

A co do SNR jest bardzo mały - nie jesteś w stanie ocenić sygnału w pojedynczej klatce, bo z obiektów są pojedyncze zliczenia, których nie odróżnisz od szumu. Żadna ze znanych metod wyrównywania (zarówno tych w astronomii jak i innych - patrz. Popowicz A., Wyrównywanie okresów sygnałów periodycznych, Przegląd Elektrotechniczny, R 87, Nr 6, 2011 albo Popowicz A., Zwiększanie precyzji wyznaczania przesunięć w zdjęciach astronomicznych, Przegląd Elektrotechniczny, R 87, Nr 8, 2011) nie da rady z takimi obrazami.

plik.rar

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co by wyszło gdyby takie algorytmy zastosować do obrazów ze zwykłej kamerki planetarnej? (również nastawionej na maksymalne wzmocnienie)

 

 

Można stosować - różnica jest taka że z EMCCD jak padnie foton to mamy go zarejestrowanego i widocznego (dzięki wzmocnieniu elektronowemu w rejestrze wyjściowym). Ale generalnie można próbować też ze zwykłymi CCD, ale pewnie trzeb będzie zwiększyć czas ekspozycji, ewentualnie powiększyć aperturę, no i mieć kamerę dobrze skalibrowaną (a to jest dużym problemem - np. CMOS mają różną czułość pikseli, pojawiają się interferencje itd.. a to przeszkadza w algorytmach dość istotnie).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem w pracy, że czas wykonania algorytmu jest bardzo długi. Może warto spróbować implementacji na FPGA? Przy populacji 700 osobników powinno się udać znacznie zrównoleglić obliczenia i pomimo niższej wydajności od zwykłego procesora może się okaże, że przetwarzanie będzie dużo szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem w pracy, że czas wykonania algorytmu jest bardzo długi. Może warto spróbować implementacji na FPGA? Przy populacji 700 osobników powinno się udać znacznie zrównoleglić obliczenia i pomimo niższej wydajności od zwykłego procesora może się okaże, że przetwarzanie będzie dużo szybsze.

 

Czas już skrócilismy zrównoleglając to na naszych wieloprocesorowych maszynach na uczelni, więc nie jest tak źle. Żeby uzyskać fajny obraz czekanie 20 minut nie jest niczym strasznym. Oczywiście można to pewnie jeszcze bardzej rozwinąć i zwiększyć szybkośc. Obecnie pracuję jednak nad jakością a potem przyjdzie czas na szybkość.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż musiałem spróbować :)

 

Seeing był marny cirrus i mgła ale i tak wyszło. Drugie foto gwiazdki gorsze ale rozdzielczość lepsza. Twoje cztery gwiazdy odniesienia - lewy dolny róg.

 

Newton 270/1500 + Atik Titan mono

 

M3.jpg

 

M3a.jpg

 

Twoja

 

post1434009457a.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciekawe efekty uzyskiwałem z tak krótkimi czasami (ok sek.) z kamerą Mintron .

 

Po mimo dość ciemnego SCT8" obiekty DS na monitorze były bardzo ładnie widoczne , tak jak bym użył dłuższych czasów w kamerach desowych.

 

Ta kamera nie była tak czuła jak obecne Mintrony .

 

Poniżej przykład stacka komety i film w czasie rzeczywistym tej komety z Mintrona ,

 

17 czerwca 2010, 00:20:19 , Warszawa -Wesoła ,Sky-Watcher (Synta) SK804A OTA , Mintron camera MTV-12V1-EX , 1200/2000kl, 2 minuty, CG 5-GT bez gajdingu.

 

 

53fdeffaa15333c6.jpg

 

inne fotki http://www.astro4u.net/forum/showthread.php?tid=9032

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak pamiętałem, że Hamal zwykłą CCD też porównywalnie wymiatał. Hamalu, jak długie miałeś ekspozycje?

1,3s

 

Końcówka 0,3 nie wynika z mojego fiziowania na niezerowe końcówki czasów ekspozycji lecz z faktu zaobserwowania iż w tej kamerce są miejsca w których jakby zmienia się gain który niby ponoć jest sztywny z czym się raczej nie zgodzę. Nieregulowalny tak, ale z moich obserwacji wynika, że zmienia się na pewnych progach czasowych.

 

Postaram się w lepszych warunkach poprawić rezultat.

 

Nawet kolorowy atik dał spokojnie radę. Jedyne 20x4.3s

 

M3b.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.