Skocz do zawartości

Filtr Słonczeny ND5.0 czy 3.8


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym troche pofocić słońce MAKiem 127, szukam filtra z oprawką i do wyboru dwie opcje z folią ND 5.0 do wizuala lub 3.8 do astrofoto bo przepuszcze 16x więcej światła i do wizuala się nie nadaje. Pytanie czy da się z powodzeniem pofocić z folią 5.0 żeby ewentualnie została opcja wizuala czy do foto dedykowaną folię 3.8 ?

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idea jest taka, ze filtr 3,8 przepuszcza wiecej swiatla niz 5.0. co to daje?

mozesz stosowac ktorsze czasy nasiwetlania, a poprzez to niwelowac skutki seeingu, ktory ktorka ekspozycja zamrazasz.

 

kup 5.0, a jak stwierdzisz ze za ciemna to 3,8.

majatku to nie kosztuje :-)

moje foto z ed80 (f=510mm), kolor sztuczny

2015-07-07-slonce2-podpis.jpg

2015-07-07-slonce-zoom.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Emeł - właśnie o to mi chodziło. Tu nie chodzi o czasy bo przy folli 5.0 Tayson ma czas 1/2000 - co da folia 3.8 dla tej samej przysłony - 1/4000, 1/8000 ? niektóre lustrzany nie mają takich migawek nawet ;) Zamówiłem 5.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Emeł - właśnie o to mi chodziło. Tu nie chodzi o czasy bo przy folli 5.0 Tayson ma czas 1/2000 - co da folia 3.8 dla tej samej przysłony - 1/4000, 1/8000 ? niektóre lustrzany nie mają takich migawek nawet ;) Zamówiłem 5.0

On ma takie czasy w jaśniejszym teleskopie. Ja również w ND5 w f/5 miałem około 1/2000, a ND3,8 była za jasna. Ale w f/10 maka u Ciebie czasy będą 4x dłuższe, wiec ND3,8 nie będzie już za jasna. Ale dobrze mówisz, żeby najpierw kupić ND5, bo będzie do wszystkiego, a potem ewentualnie ND3,8. Czas ekspozycji na ND5 i tak starczy do zamrożenia seeingu. ND3,8 będzie miało sens, jak wsadzisz barlowa albo jakiś filtr typu SolarContinuum.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiłeś że wziąłeś ND5. Ja do ED80 na ostatnie zaćmienie zamówiłem sobie ND3.8 Niestety nawet z filtrami IR + Ha 7nm przed matrycą i czasami ustawionymi na 0,0 było za jasno. Dopiero jak wróciłem do ND5 mogłem coś sensownego zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem ND5 do foto średnio się nadaje, najlepiej kupić tą i tą. Niektórzy z Was piszą, że mieliście za jasno ale w 200/1000 mamy f5 a w edku f7,5, maksutov ma F12,5 a to dużo mniej światła.... Nie można porównywać jasnego maka i newtona do ciemnego maka... Kirien dokup jeszcze folię ND3.8 jeżeli myślisz o foto.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do każdego sprzętu zawsze miałem dwie. Obecnie mam nowy sprzęt który zagrzeje u mnie miejsce na długo więc i teraz będę miał i ND5 i ND3.8. Nie są to duże sumy, ale będę zabezpieczony jak by mi była potrzebna folia której akurat bym nie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Panowie, stoję przed podobnym dylematem

Potrzebuję kupić folię do mojego 16'' Newtona :) Ponieważ będzie mnie to kosztować około 200zł to mogę sobie pozwolić tylko na zakup jednego egzemplarza.

 

Focić będę w następującym zestawie:

 

- Newton 400/1800 + Chameleon3 + UV/IR Cut + Solar Continuum ( ogniskowa 1800, f/4,5)

- Newton 400/1800 + barlow TV x2 + Chameleon3 + UV/IR Cut + Solar Continuum ( ogniskowa 1800, f/9)

- Newton 400/1800 + barlow TV x3 +Chameleon3 + UV/IR Cut + Solar Continuum ( ogniskowa 1800, f/13,5)

 

Brać ND5 czy ND3,8 ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Panowie, stoję przed podobnym dylematem

Potrzebuję kupić folię do mojego 16'' Newtona :) Ponieważ będzie mnie to kosztować około 200zł to mogę sobie pozwolić tylko na zakup jednego egzemplarza.

 

Focić będę w następującym zestawie:

 

- Newton 400/1800 + Chameleon3 + UV/IR Cut + Solar Continuum ( ogniskowa 1800, f/4,5)

- Newton 400/1800 + barlow TV x2 + Chameleon3 + UV/IR Cut + Solar Continuum ( ogniskowa 1800, f/9)

- Newton 400/1800 + barlow TV x3 +Chameleon3 + UV/IR Cut + Solar Continuum ( ogniskowa 1800, f/13,5)

 

Brać ND5 czy ND3,8 ??

 

 

W twoim wypadku wziąłbym ND5, przy F9 i F4 migawka powinna być ok, natomiast przy f13,5 będzie już niestety trochę ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W twoim wypadku wziąłbym ND5, przy F9 i F4 migawka powinna być ok, natomiast przy f13,5 będzie już niestety trochę ciemno.

 

Dzięki Adam,

 

A gdyby kupić ND3,8 i przy f/9 i f/4,5 stosować razem z tym filtrem:

 

https://deltaoptical.pl/filtr-delta-optical-gso-neutralny-szary-nd96-09-13-125,d2337.html

 

Myślisz, że dałoby radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że lepiej brać ND5. Dodawanie filtra ND okularowego może mieć jakiś negatywny wpływ na jakość, więc lepiej go nie dawać. Przy f/13,5 nie powinno być jeszcze źle, ND3,8 byłoby tu lepsze, ale myślę, że dużo byś nie zyskał. Zresztą jeśli chciałbyś jeszcze tego użyć do wizuala, to już na pewno ND5 z filtrem SolarContinuum (sama folia ND5 może być za jasna przy większej źrenicy, a przy takiej armacie trudno tego uniknąć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak - z praktyki. Przy f/10 z folią ND5 + Solar Continuum nie dawało się robić zdjęć, czas naświetlania musiał być na tyle długi że seeing degradował detal. Może przy ND5 i f/4 będzie lepiej ale obawiał bym się połączenia z Solar Continnum. Poza tym nawet Baader zezwala na obserwacje z folią ND3.8 przy używaniu Solar Continuum (on ma naprawdę słabą transmisje). Moim zdaniem lepiej dać mega krótkie ekspozycje żeby nie przepalić materiału z ND3.8 niż nadrabiać to wydłużając na ekspozycji z ND5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak - z praktyki. Przy f/10 z folią ND5 + Solar Continuum nie dawało się robić zdjęć, czas naświetlania musiał być na tyle długi że seeing degradował detal. Może przy ND5 i f/4 będzie lepiej ale obawiał bym się połączenia z Solar Continnum. Poza tym nawet Baader zezwala na obserwacje z folią ND3.8 przy używaniu Solar Continuum (on ma naprawdę słabą transmisje). Moim zdaniem lepiej dać mega krótkie ekspozycje żeby nie przepalić materiału z ND3.8 niż nadrabiać to wydłużając na ekspozycji z ND5.

Jest jeszcze jedna sprawa, mianowicie kamerka Chameleon. Ona nie lubi, gdy czasy ekspozycji są za krótkie (jak dobrze pamiętam, to <0,5 ms). Dlatego też u mnie przy f/5 + OII (taka sama jasność, jak z SolarContinuum) musiała być folia ND5, bo inaczej robiły się paski. Przy 12,5 ND3,8 już zdawało egzamin. Byc może dodatkowy filtr ND na okular to dobre wyjście, jak tylko nie popsuje jakości swoją ewentualną niedokładnością, to efekt będzie zapewne ok.

 

Jesli chodzi o obserwacje przed ND3,8 + SolarContinuum, to masz rację, że to zestawienie jest dobre, ale miejmy na uwadze, że tu jest armata 16". U mnie przy źrenicy 1,8 mm i tych filtrach jasność jest komfortowa, jednak przy źrenicy 4-5 mm, jaka jest potrzebna w tubie kolegi, aby objąć całą tarczę, to już jasność będzie za duża. Ale po dodaniu filtra ND być może będzie już ok.

 

Tylko mam jeszcze pytanie o bezpieczeństwo filtrów.

Czy przy ND3,8 nie ma ryzyka, że przy tak dużej aperturze filtry będą się grzały i mogą pęknąć ?

Moim zdaniem nie powinno być problemu, bo w 8" nie ma w zasadzie żadnego grzania, u Ciebie światła jest 4x więcej, więc nie zrobi się tu nagle piekarnik.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzać się nie powinny natomiast bardzo się naprężają przy temperaturze (kurczy się). Trzeba ją zamontować pofalowaną, luźną na obręczy, i najlepiej to robić już na słońcu zeby folia była maksymalnie skurczona. Wtedy ryzyko bedzie najmniejsze ze coś sie z nim stanie bo swoje maksymalne skurczenie będzie już dokonane i folia pozostanie nie naprężona a w niskiej temperaturze poprostu zluzuje sie jeszcze bardziej..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzać się nie powinny natomiast bardzo się naprężają przy temperaturze (kurczy się). Trzeba ją zamontować pofalowaną, luźną na obręczy, i najlepiej to robić już na słońcu zeby folia była maksymalnie skurczona. Wtedy ryzyko bedzie najmniejsze ze coś sie z nim stanie bo swoje maksymalne skurczenie będzie już dokonane i folia pozostanie nie naprężona a w niskiej temperaturze poprostu zluzuje sie jeszcze bardziej..

 

Cenna rada!

Zwrócę na to uwagę przy montażu.

 

A na razie zabieram się za zrobienie celi do folii ze sklejki :)

 

Edit:

 

i zainwestuje jednak w lepszy filtr :)

 

https://deltaoptical.pl/filtr-baader-planetarium-neutralny-szary-125-nd-09-t125-2458344,d1331.html

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ND 3.8 + filtr szary to bardzo dobre i uniwersalne rozwiązanie. Co do utraty jakości to nie ma się czego obawiać, fociłem parę razy przez filtr szary Baadera i spadku jakości nie zauważyłem.

 

Dzięki Adam, już zamówione

Wziąłem taki kawałek 50x100cm, bo wychodzi taniej. Będę miał na zapas.

Czekam na dostawę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.