Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda wyjątkowo dopisuje więc czas na fotki Słońca również się znalazł smile.png

ISO 200, czas 1/2000 s.

20 klatek, Registax 6

 

b1a.jpg

 

I jeszcze zbliżenie z numeracją grup. Barlow z przedłużką, krotność ponad 3x , ISO 200, czas 1/1000 s. 15 klatek.

 

c1a.jpg

Edytowane przez Robert41
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAK 150/1800, Barlow 2x, ASI 120M, filtr UV/IR-cut, Solar Continuum, ND3.8, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (250/1700), (350/3000), Registax 6.

 

AR 2381 kilka dni temu pojawił się przy wschodnim brzegu jako niepozorna dwubiegunowa grupa plam. Wczoraj, była to grupa z dwiema plamami z półcieniem, mająca powierzchnię 150 milionowych. Dzisiaj rano miała już 350 jednostek powierzchni i ciekawie rozbudowane półcienie.

 

Przed godziną ósmą rano, korzystając z tego, że sprzęt po nocnej sesji zdjęciowej cały czas był gotowy do pracy, nagrałem parę klipów AVI. Obraz w ognisku głównym MAKa 150/1800 był bez zarzutu. Po włożeniu Barlowa 2x, ustawianie ostrości, kadrowanie, ustawianie parametrów nagrywania stało się niezwykle trudne. Jeden klip w tej konfiguracji okazał się być do przyjęcia, ale praca z ogniskową 3600 mm dała mi w kość. Świetnie w roli osłony przed Słońcem spisała się metalizowana folia opakowaniowa, z której stworzyłem coś w rodzaju przepastnego parasola. Pod takim "kloszem" było odpowiednio ciemno i o dziwo, całkiem chłodno.

AR2381_7.07.2015r_05.47UT_MAK150pf_ASI120M_SolCont_UVIRcut_ND3.8....jpg

AR 2381_7.07.2015_05.33UT_MAK150_B2x_ASI120M_SolCont-UVIRcut_ND3.8_resize70%....jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, obwódka to zły znak :) Ale najczęściej wynika ona ze słabej jakości materiału. Potem taki słaby materiał mocno ostrzymy, żeby coś uzyskać i jest taki efekt. Przy kamerce nigdy nie miałem problemu z obwódką, bo materiał jest dużo lepszy, niż z aparatu. Niestety aparatem jest bardzo trudno uzyskać dobry materiał, sam się z tym dawniej zmagałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, zapomnialem wywalic przed stackowaniem najslabsze klatki....

ale fakt, teraz przy wysokich temp, to co 2 jest pofalowana.

trzeba kupic barlowa, filtr ND3,8 i strzelac krotsze czasu.

moze jeszcze jakis zielony filtr, bo filtr continuum i k-line na razie sa dla mnie za drogie :-(

 

dobrze gadam?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspozycję masz wystarczająco krótką, żeby zamrozić seeing, jej skrócenie już nic nie da. Po prostu trzeba wybrać te lepsze klatki.

Filtr zielony to najtańszy sposób poprawy jakości zdjęcia :) To najtańszy "zamiennik" solarcontinuum. Różnica z zielonym będzie niewielka, ale będzie. Z tym filtrem być może ND3,8 już ma sens. Z barlowem to już na pewno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony filtr bardzo dobrze się spisuje, a czasy z nim+ barlow są jeszcze na tyle krótkie że odrzut nie jest zbyt duży.

Podstawa to dobry seeing i idealne nastawienie ostrości. Z seeingiem u mnie kiepsko, bo robię z balkonu więc powietrze fatalnie faluje. Ale niedługo przeprowadzka na wieś...wtedy myślę że efekty będą lepsze. Choć tak realnie lustrzanka nigdy kamerki nie doścignie...nie ta ilość klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakiś czas, którego nie należy przekraczać, nagrywając konkretną plamę? Jak szybko się one zmieniają, jeśli chodzi o kształt np.? Jeśli będę nagrywał avik powiedzmy przez 3 min, to zdąży się ona zmienić na tyle, żeby pierwsza i ostatnia klatka różniły się od siebie? Mam tu na myśli ogniskową np. 3750 mm.

Edytowane przez emeł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakiś czas, którego nie należy przekraczać, nagrywając konkretną plamę? Jak szybko się one zmieniają, jeśli chodzi o kształt np.? Jeśli będę nagrywał avik powiedzmy przez 3 min, to zdąży się ona zmienić na tyle, żeby pierwsza i ostatnia klatka różniły się od siebie? Mam tu na myśli ogniskową np. 3750 mm.

Plamy ewoluują dość szybko, a w zasadzie głównie chodzi o granulację, bo ona zmienia się jeszcze szybciej. Ja na 5000mm nagrywam max 2 min, choć czytałem, że powinno się mieścić w jednej minucie (jednak moja kamerka była wolna i było wtedy mało klatek).

Tak więc przyjmij optymalnie 1 min dla 5000 mm, 2 dla 2500mm, 5 min dla 1000 mm itd. Przy czym dwukrotne podwojenie tego czasu (jeśli jest to niezbędne z uwagi na prędkość kamerki) nie powinno jeszcze bardzo zaburzać obrazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.