Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

NGC4565

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

Nowok76

Nowok76

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 834 postów

God Mode. A tak poważnie, forum nie wyświetla defaultowo info o edycji postu przez admina. Muszę ręcznie klikać checkbox, żeby to zrobił w opcjach - czasami zapominam, albo mi się nie chce, jeżeli edytuję coś bez znaczenia dla treści.

Z twojego postu wyłania się myślenie o OSC jako kalorowym zdjęciu. Zachęcam, żeby myśleć jak o kamerze mono z trzema filtrami. Wtedy wagi koloru przestają mieć znaczenie, bo i tak trzeba je ręcznie doprowadzić do równowagi (nie ma znaczenia, czy któregoś sygnału jest mniej, a któregoś więcej). Takiego myślenia uczy praca z kamerą mono i flitrami zewnętrznymi. Przecież tam to dopiero masz sajgon. Jeden kanał jasny, drugi podziabany gradientem od chmur, trzeci robiony już niżej nad horyzontem, itp. itd. I to wszystko musisz jakoś dopasować. W OSC te różnice są stosunkowo niewielkie, do tego jednorodne (jak przejdzie cirrus, to masz go na wszystkich trzech kanałach). 

Zrób sobie z pliku CFA 4 osobne pliki mono (R, G, B i Luminancję) i tak pracuj ze składaniem zdjęcia. Jakbyś miął kamerę mono. To zmienia perspektywę i proces obróbki będzie taki sam, jak przy mono.

Ostatnie trzy zdjęcia z astrowizji tak obrabiałem.
Najpierw przejście do LAB i obróbka luminacji, potem zabawa z RGB. I końcowe składanie LRGB.

Sorki że się wtrąciłem :-)
+1
Post rekomendują: dziki,

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18394 postów

Ostatnie trzy zdjęcia z astrowizji tak obrabiałem.
Najpierw przejście do LAB i obróbka luminacji, potem zabawa z RGB. I końcowe składanie LRGB.

Sorki że się wtrąciłem :-)

:like:

Serio? To jesteś pewnie jedyną osobą na forum, która to zrobiła (ja nie robię, bo na ogół nie mam czasu na obróbkę :P). 

Swoją drogą - teoretycznie nowy photoshop, kiedy robisz np. balans koloru, przekonwertowuje w locie informację na Lab i potem spowrotem na RGB po transformacji. Ale kiedy mamy wiele wartstw, do tego przenikanie między nimi i mieszanie koloru, to już różnice mogą się pojawić.

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów

Mała ilustracja tego, o czym pisałem wyżej. Jedno zdjęcie potraktowane jakby filozofią kamery mono (3 filtry+liminanacja), a drugie obrobione w Maximie z użyciem jego opcji kolorystycznych. W zasadzie w Photoshopie już go się nie da dobrze zabalansować (zanikanie niebieskich ramion). To surowy test, bez odszumania i innych cudów. Chciałem tylko pokazać, jaki kolor powinien wyjść po stacku, bez selektywnej pracy na maskach. Obawiam się, że ta prawa ilustracja pokazuje bolączki, o których Hamal pisał wyżej.

Stack dosyć niewielkiej ilości klatek, żeby uwiedocznić lepiej różnicę.

Załączone miniatury

• test.jpg

0

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

Nowok76

Nowok76

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 834 postów

:like:

Serio? To jesteś pewnie jedyną osobą na forum, która to zrobiła (ja nie robię, bo na ogół nie mam czasu na obróbkę :P). 

Swoją drogą - teoretycznie nowy photoshop, kiedy robisz np. balans koloru, przekonwertowuje w locie informację na Lab i potem spowrotem na RGB po transformacji. Ale kiedy mamy wiele wartstw, do tego przenikanie między nimi i mieszanie koloru, to już różnice mogą się pojawić.

Mam wrażenie ze jak tym sposobem obrabiam materiał z OSC, to tło nie jest tak zawalone kolorowym szumem.

Poza tym można więcej szczegółów wydobyć z luminacji.

Zresztą pokazuje to Twoje powyższe porównanie :-) 

Użytkownik Nowok76 edytował ten post 18 kwiecień 2017 - 14:32

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów

Tak, bo saturacja nie działa prawidłowo w RGB - robi straszną kaszanę w tle.

0

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18394 postów

No to ugryzłem jeszcze jpga z pierwszego postu. Jak widać, nawet tam jest kolor do wyciągnięcia. Kolor jest takim samym elementem, jak luminancja, którą musimy wyłuskać/wywołać. Kolor wymaga podobnych zabiegów - inaczej będzie zgaszony, albo, jak kto woli, naturalny (bo kolor w kosmosie jest ekstremalnie subtelną kwestią).

Tu jest pewnie trochę przegięty, ale to tak dla akademickich rozważań. 

Załączone miniatury

• galaxy.jpg

+2
Post rekomendują: Nowok76, dziki,

AstroKingS.png

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3274 postów

Mała ilustracja tego, o czym pisałem wyżej. Jedno zdjęcie potraktowane jakby filozofią kamery mono (3 filtry+liminanacja), a drugie obrobione w Maximie z użyciem jego opcji kolorystycznych. W zasadzie w Photoshopie już go się nie da dobrze zabalansować (zanikanie niebieskich ramion). To surowy test, bez odszumania i innych cudów. Chciałem tylko pokazać, jaki kolor powinien wyjść po stacku, bez selektywnej pracy na maskach. Obawiam się, że ta prawa ilustracja pokazuje bolączki, o których Hamal pisał wyżej.

Lewe jest po obróbce ala mono? 

Ja swoje z QHY8L od kiedy zacząłem robić w maximie SPLIT TRU COLOR, później wyliczenia excalibratorem i COMBINE COLOR, to kolorystyka jest o niebo lepsza. 

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3274 postów

oba zdjecia robione przy ksiezycu w odstepie prawie 1roku.

widac jak wiele moza zmienic w kolorystyce dzieki poprawnej kalibracji koloru przed wstepnym rozciaganiem.

kamera ta sama - QHY8L

emka.jpg

+4
Post rekomendują: _Spirit_, HAMAL, dziki, Adam_Jesion,

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6544 postów

Dasz TIF ?

No to ugryzłem jeszcze jpga z pierwszego postu. Jak widać, nawet tam jest kolor do wyciągnięcia. Kolor jest takim samym elementem, jak luminancja, którą musimy wyłuskać/wywołać. Kolor wymaga podobnych zabiegów - inaczej będzie zgaszony, albo, jak kto woli, naturalny (bo kolor w kosmosie jest ekstremalnie subtelną kwestią).

Tu jest pewnie trochę przegięty, ale to tak dla akademickich rozważań.

xsurprise.gif
0

Baner2.jpg

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6544 postów

Mała ilustracja

..chciałem sprawdzić czy nie przeoczyłeś czegoś robiąc przykład :)
0

Baner2.jpg

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: NGC4565, QHY163C, QHY163M, CT8, ASA DDM60

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników