Skocz do zawartości

Rzeszów


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za mapkę, widzę że rozsądnie jest dla mnie jeździć gdzieś koło Łukowej/Obszy, blisko i stosunkowo ciemno. Ewentualnie gdzieś za Frampol, też wygląda obiecująco. Zazdrościć wypada wschodnim sąsiadom, ale oni pewnie mają problem z "bezpieczeństwem" podczas obserwacji hehehe. A ja studiuję na polibudzie budownictwo.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, cos konkretnego chciałeś dokupić do swojego EQ5 ?

 

 

A to do mnie, chyba :szczerbaty:

Jest kiepska pogoda to zamiast przeglądać mapy nieba zacząlem zastanawiać się co dokupić do mojego EQ5 żebym mógł uchwycić na fotce to co oglądam. Kiedy kupowałem sprzęt miałem wyobrażenie że wystarczy iż dokupię do mojego EQ5 (MON2 dla jasności) naped jednej osi i bedzie ok. Nie rozeznałem przed zakupem dokładnie tematu w tej kwestii. Teraz jak temat zgłebiam widzę, że moze być cięzko lub wręcz niemożliwe focić z napedem na jedną oś. Przydala by sie do tego korekcja błedów montażu PE i niedokładnego ustawienia montażu co w praktyce można osiągnąc przez guiding. A wtedy napęd na jedną oś idzie w kosz.Trzeba by kupić napęd na dwie osie i zastosować jakiś sterownik umozliwiający podłączeni tego do komputera.

Więc w sumie pytanie jest takie jak zadałeś :D co ja powinienem konkretnego kupić do EQ5?? bo teraz nie jestem przekonany do zakupu napedu w jednej osi (jak poczatkowo zakładalem) bo się okaże że bedzie to inwestycja która pójdzie do kosza. Od razu powiem ze zdaje sobie sprawe ze te zdjecia nie bedą rewelacyjne, ogladalem zdjęcia forumowiczów i widziałem jakim sprzętem i ile kosztującym są robione fajne zdjęcia. Niemniej jedak chciałbym wykorzystać skromne możliwości jakie daje mi montaż który posiadam.

Pozdrawiam

Edytowane przez adimonis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, nie pytanie było raczej do mnie, aczkolwiek widzę, że kol. Admonis mnie wyręczył jeżeli chodzi o odpowiedź.

Gwoli ścisłości myślę nad takim oto modułem:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/synscan-goto-upgrade-kit-do-eq5,d1359.html

 

Tanie to nie jest, cena zbliżona do gołego EQ-5

P.S>

Że mnie trochę nosi? No, cóż, zaległe nadgodziny :rofl:

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee, nie pytanie było raczej do mnie, aczkolwiek widzę, że kol. Admonis mnie wyręczył jeżeli chodzi o odpowiedź.

Gwoli ścisłości myślę nad takim oto modułem:

 

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/synscan-goto-upgrade-kit-do-eq5,d1359.html

 

Tanie to nie jest, cena zbliżona do gołego EQ-5

P.S>

Że mnie trochę nosi? No, cóż, zaległe nadgodziny :rofl:

 

 

Tak naprawdę to obaj odpowiedzieliście sobie wzajemnie, no i mi przy okazji.

Moje plany też wygladajż podobnie , przy czym ja chciałbym kupić wszystko już gotowe w jednej paczce.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przedszkolu gdzie chodzą moje dzieci problem takich samych imion panie rozwiązują w ten sposób że np na jedno dziecko mówią Michałek, na drugie Michaś, na trzecie Michał itd. :szczerbaty: Może tutaj też warto by zastosowac tą metodę ;)

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przedszkolu gdzie chodzą moje dzieci problem takich samych imion panie rozwiązują w ten sposób że np na jedno dziecko mówią Michałek, na drugie Michaś, na trzecie Michał itd. :szczerbaty: Może tutaj też warto by zastosowac tą metodę ;)

 

To może zostańmy przy pesudonimach z forum :friends::P bo ja nie chcę skończyć jako Łukaszek :kwasny:

 

No i nie wyobrażam sobie za bardzo mówić do don Pedro Piotrusiu :o , biorąc dodatkowo pod uwagę późną porę naszych "spotkań" :Boink: no i to że ja często najpierw mówię później myslę i zawsze coś głupiego z tego wychodzi.

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udało nam się zdobyć tamtej miejscówki, gdyż okazało się, iż droga prowadziła coraz niżej i robiła się coraz bardziej grząska, w wyniku czego wyjeżdżaliśmy trzema autami na wstecznym ładnych kilkadziesiąt metrów :compress: W akcie desperacji trafiliśmy do miejscówki z ładnym niebem, ale LP Sokołowa dawało się też nieźle we znaki :burza:

 

Do tej miejscówki jest jeszcze jedna droga: jedziemy drogą nr. 875 i na Wólce Niedźwieckiej skręcamy w lewo na skrzyżowaniu przy kościele. Następnie jedziemy tamtą drogą prosto jakieś 500 metrów i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i tą drogą dojeżdżamy już do miejscówki.

 

dojazd.jpg

 

Jutro tam pojadę i wrzucę parę fotek na forum :)

 

pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej miejscówki jest jeszcze jedna droga: jedziemy drogą nr. 875 i na Wólce Niedźwieckiej skręcamy w lewo na skrzyżowaniu przy kościele. Następnie jedziemy tamtą drogą prosto jakieś 500 metrów i na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i tą drogą dojeżdżamy już do miejscówki.

 

dojazd.jpg

 

Jutro tam pojadę i wrzucę parę fotek na forum :)

 

pozdrawiam

Marcin

No i jak miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak miejsce?

 

Oczywiście, że byłem tam ale nie miałem ostatnio czasu by wrzucić je na forum.

 

Niestety, w tej części drogi gruntowej, którą zaznaczył adam k27 rośnie dość sporo drzew, więc z obserwacjami obiektów położonych nisko nad horyzontem może być ciężko. Po krótkich poszukiwaniach znalazłem jednak dwa miejsca które mogą posłużyć na miejsce do zlotu.

 

Miejsce nr. 1

Lokalizacja:

miejscowka_1.jpg

 

Kierunek południowo-zachodni:

panorama_1_miejsowka_1.jpg

 

Kierunek północno-wschodni:

panorama_2_miejsowka.jpg

 

Ogólnie mówiąc największą zaletą (ale też i wadą) jest bliskość asfaltowej drogi. Zaletą, bo nie trzeba będzie jechać drogą gruntową dalej niż 20-40 metrów, wadą, bo światła przejeżdżających samochodów będą nam psuć adaptacje wzroku do ciemności. Osobnym problemem są lampy miejskie w przysiółku Wólki Niedźwieckiej (Kuduki) od których będziemy oddaleni tylko o ok. 500 m (całe szczęście jest ich tylko 5-10 więc nie powinno być tak źle :) )

 

Miejsce nr. 2

Lokalizacja

miejscowka_2.jpg

 

Kierunek północno-zachodni:

panorama_1_miejsowka_2.jpg

 

Kierunek północno-wschodni

panorama_2_miejsowka_2.jpg

 

Kierunek południowo-zachodni

panorama_3_miejsowka_2.jpg

 

Tutaj jest trochę lepiej niż w miejscu nr.1. Nie jesteśmy aż tak narażeni na światła Kuduków i drzewa zasłaniają mniej nieba. Jest też dość miejsca by rozstawić sprzęt i zaparkować auta. Jedyny problem to dojazd; droga jest wąska a jej jakość pozostawia wiele do życzenia.

 

Pozdrawiam

Marcin_K12

Edytowane przez Marcin_K12
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a może koło czwartku, piątku wybralibyśmy się na małe lukanko? :astronom: Trzeba w końcu wypróbować miejscówki, które koledzy proponowali (Brzóza Królewska lub Wólka Niedźwiecka) - jeśli dopisze pogoda :lightning: Jowisz coraz większy, Uran blisko opozycji, spadający satelita, supernowa w M101 i zbliżający się nów powinny zaostrzyć chęci do obserwacji :astronomer2: Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nie mogę doczekać najbliższych obserwacji :astronom: . Księżyc już przenosi się na dzienną stronę nieba - dziś wzejdzie około 22, jutro około 23 itd. Niestety z czwartku czy piątku raczej nic nie będzie z uwagi na zachmurzenie :lightning: . Oby oczywiście prognozy się nie sprawdziły. Natomiast na bezchmurne niebo największa szansa jest z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek.

http://www.meteogroup.pl/pl/home/pogoda/pogoda-na-swiecie/pogoda-lokalna/miasto/48X37/rzeszow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pogoda dopisze, to ja jestem za. Dawno nic nie widziałem, powoli zapominam co jest nad nami, a właściwie już zapomniałem :unsure:

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

Ja też jestem za. Może nie mam zbyt dużo sprzętu (Sky Watcher 70/900 EQ2 + kitowe okularki) ale nie zmienia to faktu, że chętnie bym do was dołączył. Pozostaje tylko kwestia wyboru miejsca, ale to już zależy od pozostałych podkarpackich obserwatorów. Ja jestem za Wólką.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prognozy z dnia dzisiejszego mówią już że jutro ma być bezchmurna noc :helo: . Kto byłby chętny jutro na obserwacje?

http://www.meteogroup.pl/pl/home/pogoda/pogoda-na-swiecie/pogoda-lokalna/miasto/48X37/rzeszow/jutro.html

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.