Skocz do zawartości

Rzeszów


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, iż jeszcze będzie niejedna okazja, żeby wspólnie poobserwować :astronom: Poza tym, w październiku być może spotkamy się z kolegami z Małopolski w Bieszczadach, gdyż jest taka propozycja :friends:

Super! :friends:

Popieram tę inicjatywę!

 

Może wyciągnąłbym w Bieszczady moje Panie...

Co do Brzózy Kr., to pluję sobie z lekka w brodę, że jednak nie pojechałem. Inna sprawa, że dotarłbym z moja 10" lekko po 22:00 (ode mnie ca.50 min. jazdy :huh: ) A niebo nawet jak na pradolinę Wisłoka było rewelacyjne. Zwinąłem się po 1:30

 

Tak czy inaczej łączyłem się z Wami duchowo, z mojej działobitni na Xp. :szczerbaty:

 

Z balkonu zaliczyłem (lornetka + telep):

 

M31, M15, Urana, Jowisza. ha/hi Persei, M38, 36, 37

 

Szczególnie efektowny był Jowisz, z cieniem rzucanym na powierzchnię chmur przez Ganimedsesa. B):rolleyes:

Siedziałem i gapiłem sę jak sroka w kość :astronom:

Nieudolny szkic zamieszczam w załączniku.

W tych nielicznych sekundach, gdy przygasała konwekcja atmosferyczna, widać było ( p: 240x) subtelne struktury wpasmach chmur ("drobniejsze" wiry)

Co ciekawe, do wyciągania detalu z Jowisza najlepiej pasował mi planetarny filtr niebieski Synty

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr S.

 

Co do miłośników denaturatu i innych szifu od stylu "pijanego mi-szcza" :szczerbaty: , to jednak w Dylągówce mają za daleko :szczerbaty: a ja mam bliżej.

Jowisz 26 września 2011.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, gratuluję udanej obserwacji cienia na tle tarczy Jupka, ja jeszcze nie miałem okazji:( Nie wiedziałem, że masz GSO 10", koniecznie będziemy musieli porównać nasze "dychy" przy najbliższej okazji: Synta vs GSO vs Meade, to będzie dopiero pojedynek luster, Jodłów niech się schowa :D Piszesz o powiększeniu 240, ale czy aby na pewno? O ile się nie mylę, GSO ma ogniskową 1250, co przy okularze 8mm + barlow 2x daje powiększenie 312,5x:) Podczas ostatnich obserwacji zrobił na mnie wielkie wrażenie Jowisz w okularze 5mm (240x), zarówno Adamowym, jak i Łukaszowym, im był wyżej na niebie, tym lepszy obraz, w pewnym momencie można było studiować struktury na jego tarczy, nie tylko 2 brązowe pasy! Dodam jeszcze, iż próbowaliśmy 8mm + barlow 2x, ale obraz był mniej kontrastowy. A co do "dżentelmenów" spod sklepu, to nasza miejscówka na Brzózie Kr. znajduje się jednak w takiej odległości i jest tak zlokalizowana, iż nie sądzę, by do nas trafili:D Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A córa ile latek skończyła? U mnie starszy syn skończył siedem.

Pozdrawiam

 

A to tak samo, siedem lat. Z tym, że nie starsza ale średnia :)

Mnie udało się za to polukać wczoraj u znajomego w Mogielnicy. Całkiem przyzwoite niebo choć, niedaleko oświetlona ulica no i lekka mgła. ustrzeliłem kilka obiektów (M51, M13, M71, M27,M31) miałem ochotę na mgławicę M101 z supernową ale kurcze nijak nie mogłem jej namierzyć bez stelarium. Szukacz zachodził non stop rosą a i tak jak był wytarty to ciężko było zlokalizować mniejsze gwiazdy. Musze znaleźć jakąś metodę do sprawniejszego wyszukiwania.

Mam pytanie, zakupiłem do obserwacji planet TMB Planetary 4,5. Przy ogniskowej 750 mm powiększenie to 166 co przy lustrze 150 mm daje źrenice wyjściową 0,9. Nie udało mi się tym okularem wyostrzyć Jowisza tak jak w okularze 13mm. Z balkonu w bloku kiepściutko, wczoraj przy lepszych warunkach lepiej ale obraz jest mięciutki. Może trzeba było kupić okular 5 lub 6mm, a może ten typ tak ma?? Nie macie może jakiś doświadczeń w tej kwestii??

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tak samo, siedem lat. Z tym, że nie starsza ale średnia :)

Mnie udało się za to polukać wczoraj u znajomego w Mogielnicy. Całkiem przyzwoite niebo choć, niedaleko oświetlona ulica no i lekka mgła. ustrzeliłem kilka obiektów (M51, M13, M71, M27,M31) miałem ochotę na mgławicę M101 z supernową ale kurcze nijak nie mogłem jej namierzyć bez stelarium. Szukacz zachodził non stop rosą a i tak jak był wytarty to ciężko było zlokalizować mniejsze gwiazdy. Musze znaleźć jakąś metodę do sprawniejszego wyszukiwania.

Mam pytanie, zakupiłem do obserwacji planet TMB Planetary 4,5. Przy ogniskowej 750 mm powiększenie to 166 co przy lustrze 150 mm daje źrenice wyjściową 0,9. Nie udało mi się tym okularem wyostrzyć Jowisza tak jak w okularze 13mm. Z balkonu w bloku kiepściutko, wczoraj przy lepszych warunkach lepiej ale obraz jest mięciutki. Może trzeba było kupić okular 5 lub 6mm, a może ten typ tak ma?? Nie macie może jakiś doświadczeń w tej kwestii??

 

Pozdrawiam

Piotrek

Co do M101 to w szukaczu jej nie zobaczysz - a jedynie w teleskopie i to pod warunkiem że masz ciemne niebo. W mieście jest kompletnie niewidoczna - choć samą supernową można wyłuskać, ale bez stellarium może być ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, gratuluję udanej obserwacji cienia na tle tarczy Jupka, ja jeszcze nie miałem okazji:( Nie wiedziałem, że masz GSO 10", koniecznie będziemy musieli porównać nasze "dychy" przy najbliższej okazji: Synta vs GSO vs Meade, to będzie dopiero pojedynek luster, Jodłów niech się schowa :D

Tak się składa, że mam 10" Guan Sheng: powód ten sam co zwykle dwucalica złośliwa + wyrównanie po pół roku!

A swoją szosą takie potrójne porównanie jest absolutnie niezbędne. :-)

W zeszłym roku dość czesto obserwowałem tranzyty satelitów Jupiszona, i cienie rzucane na chmury. Na prawdę super przedstawienie :-)

 

Piszesz o powiększeniu 240, ale czy aby na pewno? O ile się nie mylę, GSO ma ogniskową 1250, co przy okularze 8mm + barlow 2x daje powiększenie 312,5x:)

 

Masz rację: totalna zaćma 1250/4 =312.5x czyli całkiem blisko max.użytecznego w naszych warunkach tj 1,4*254 = 355,6x (P.G. Kulikowski, Poradnik Miłośnika Astronomii 1954) zamiast reklamowych 2xD, [D] =mm :lol:

 

Podczas ostatnich obserwacji zrobił na mnie wielkie wrażenie Jowisz w okularze 5mm (240x), zarówno Adamowym, jak i Łukaszowym, im był wyżej na niebie, tym lepszy obraz, w pewnym momencie można było studiować struktury na jego tarczy, nie tylko 2 brązowe pasy!

Jak widać na szkicu, nawet z mojego balkonu w RZ (konwekcja, dymy: dobrzy ludzie palą trawę i plastiki :-/ ) widać było całkiem sporo, "momenty były", że można było zaobserwować duużo subtelniejsze struktury, ale czas dostępności był zbyt krótki, żeby coś dorysować bez fantazjowania.

 

 

Dodam jeszcze, iż próbowaliśmy 8mm + barlow 2x, ale obraz był mniej kontrastowy.

To jest akurat, niestety typowe..

 

Pozdrawiam,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację: totalna zaćma 1250/4 =312.5x czyli całkiem blisko max.użytecznego w naszych warunkach tj 1,4*254 = 355,6x (P.G. Kulikowski, Poradnik Miłośnika Astronomii 1954) zamiast reklamowych 2xD, [D] =mm :lol:

 

 

Piotrze, byłeś jeszcze bliżej maximum tj. 350x, gdyż lustro 10" GSO ma 250mm, a nie 254 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, zakupiłem do obserwacji planet TMB Planetary 4,5. Przy ogniskowej 750 mm powiększenie to 166 co przy lustrze 150 mm daje źrenice wyjściową 0,9. Nie udało mi się tym okularem wyostrzyć Jowisza tak jak w okularze 13mm. Z balkonu w bloku kiepściutko, wczoraj przy lepszych warunkach lepiej ale obraz jest mięciutki. Może trzeba było kupić okular 5 lub 6mm, a może ten typ tak ma?? Nie macie może jakiś doświadczeń w tej kwestii??

 

Pozdrawiam

Piotrek

Nie miałem okazji popatrzeć przez taki sprzęt jak Twój, ale z tego co mi wiadomo, to wyostrzenie, w tym przypadku Jowisza, zależy od kilku czynników:

- przede wszystkim warunków atmosferycznych (przez niektórych nazywanych "seeingiem"), czyli zachmurzenia, wilgotności, wiatru. Może być "czyste" niebo, ale ruchy konwekcyjne powietrza uniemożliwią Ci złapanie odpowiedniej ostrości

- miejsca obserwacji

-fazy Księżyca, czyli im bliżej pełni, tym mniej sprzyjające warunki obserwacji (chyba, że obserwujesz sam Księżyc :szczerbaty: )

- wysokości obserwowanego obiektu nad horyzontem, czyli im wyżej obiekt na niebie, tym lepiej

- no i oczywiście zależy od sprzętu

Natomiast, jeśli chodzi o powiększenie to oczywiście istotny wpływ mają w/w warunki, poza tym ogniskowa oraz lustro teleskopu, im są większe, tym większe można osiągać powiększenia. Z cytowanego wyżej przez Don Pedra wzoru wynika, iż u Ciebie maxymalne użyteczne powiększenie wynosi 210x, więc jeśli go nie przekroczyłeś, to nie wyostrzyłeś Jupka z podanych wyżej powodów :astronomer2: Co do okularów, to proponuję wybrać się z nami na obserwy, polukasz przez nasze okularki i wtedy może zdecydujesz, co Ci najbardziej odpowiada :astronom: Jeśli coś pominąłem lub pomyliłem, niech Koledzy poprawią

Pozdrawiam, Piotr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do maksy

 

 

Piotrze, byłeś jeszcze bliżej maximum tj. 350x, gdyż lustro 10" GSO ma 250mm, a nie 254 :D

 

To są detale, ale on jest niestety "niemetryczny" jak wynika z danych producenta:

 

http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=115

lub:

http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=115

 

a swoją szosą, to istna paranoja, żeby jedne wymiary były w calach inne w mm, a inne w funtach kłaków na stopę kwadratową króla angielskiego.

 

P.S.:

Ta zaraza się rozszerza, ponieważ często zdarza, że młody człowiek przynosi mi wyniki obliczeń i ciśnienie jest w in Hg lub w psi, zużycie paliwa w lb/h, Wyrzucam gościa z dopiskiem "czy już ine obowiązuje >>przestarzały układ SI<<. Ale on korzystał z amerykańskiego podręcznika" Prędkość w kts i wysokość w ft to jeszcze rozumiem dla celów operacyjnych.

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chyba jednak trzeba będzie zrezygnować z lookanka - wczoraj miałem obserwacje przydomowe i Księżyc daje ładnie popalić - wschodzi dość wcześnie:( Ale nów coraz bliżej, więc mam nadzieję, że wkrótce się wybierzemy:)

 

Księzyc maleje z kazdym dniem i codziennie wschodzi mniej więcej o godzinę później. W wtorek ma być ostatnia z rzędu bezchmurnych nocy. Obserwować da się już od godziny 19, a księżyc wzejdzie około 22. Może dałoby radę do tego czasu coś poobserwować. Co wy na to? Tylko niestety trzeba się przygotować na niskie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak we wtorek wieczorem po 20:00 pogoda będzie OK, to może wreszcie zabiorę w plener GSO 10" :D

Dzisiaj odpada, bo muszę się:

a ) przygotować na wyjazd St. Woli

b ) się wyspać, ze względu na: pkt. a)

c ) w środę rano mogę t r o c h ę odespać B)

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze ja miałem ochotę dzisiaj na obserwy, ale jeżeli mamy jechać tylko my, to chyba nie ma sensu. Ja idę do obserwatorium powalczyć z moim setupem może tym razem mi się to uda uruchomić.

 

Jeżeli ktoś ma ochotę towarzyszyć mi w walce z setapem, to zapraszam do obserwatorium.

Szczegóły ugadamy telefonicznie 793796456

Edytowane przez Amper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.